|
ҰМЖ тарауы 1 – бөлім: Мәдениет: тіл және қарым- қатынас |
Бекітемін: Мектеп: Қ.Күлетов атындағы № 92 орта мектебі Күні: 03.09 |
|||||
|
Сынып: 5 |
Пәні: қазақ тілі |
Қатысқандар саны: 23 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тіл – қарым – қатынас құралы. 1- сағаты |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Т/А5.3. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды түсіну ӘТН.5.1.Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||
|
«Тіл – қарым – қатынас құралы» тақырыбында орфографиялық нормаға сай ой толғам жасайды. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||
|
«Тіл – қарым – қатынас құралы» тақырыбында тыңдалым арқылы мәтіндегі ақпараттарды анықтап, мазмұндауда емлелік ерекшеліктерді ажырата алады. |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||
|
Тыңдалым арқылы мәтіннің мазмұнындағы ақпараттарды қазақ тілінің емлелік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||
|
Бағалау критерийі |
«Тіл – қарым – қатынас құралы» тақырыбында ой толғам жасай алады. Тыңдалым арқылы мәтіндегі ақпараттарды анықтап, мазмұндауда емлелік ерекшеліктерді ажырата алады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм, ынтымақтастық, азаматтық жауапкершілік, ашықтық , құрмет, сын тұрғысынан ойлау |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, М. Мақатаев «Үш бақытым» өлеңі |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||
|
Ұлттық құндылықтардың маңыздылығын түсінеді. Мәтіннің мазмұнындағы ақпараттарды қазақ тілінің емлелік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: (пәнге арналған сөздік және терминология) Мәтін – текст Қарым- қатынас - отношение Кең – байтақ дала – широкая степь – wide steppe (уайд степпи) Отан – родина- motherland ( мазеләнд) Тәуелсіз – независимость –independence (индепенденс) |
||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ана тілі, пікір алысу, жақсы көру сезімдері, қоршаған орта... |
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Туып - өскен жеріңді, ата – бабаларыңның мекенін көркейту үшін не істер едің? |
||||||
|
Алдыңғы білім |
«Тіл – ұлттық құндылық» (3- сынып, қазақ тілі) |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
|
||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
2 мин 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату «Мейірімділік шеңбері» әдісімен оқушылар адам бойындағы құндылықтар туралы айтады. Топқа бөлу. Сынып оқушылары есімдерінің буын санына қарай оқушылар топқа бөлінеді
ҚБ Мадақтау Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі.
ҚБ Бармақ арқылы бағалау Оқушылардың пікірін қорытындылай келе, жаңа сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийі таныстырылады. |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 28 мин |
9 мин 5 мин 5 мин 5 мин 4 мин |
ТЖ. «Топтық зерттеу» әдісі. «Тіл – қарым – қатынас құралы» тақырыбында мәтін тыңдалады. Тыңдалған мәтін бойынша топтық жұмыс жасалады.
ҚБ Дескриптормен бағалау Ж. Дәптермен жұмыс. Мозайка» әдісі. Сандықтың ішінен қима қағаздарға жазылған қазақ тілінің дыбыстық жүйесі туралы сөздерді тауып құрастырып, ережелерді тағы қайталап шығады. ҚБ Көңіл – күйді білдіретін смайликтер Тілдік бағдар. Қазақ тілінің дыбыстық жүйесі . Оқушылар қазақ тілінің дыбыстық жүйесі туралы ережемен танысады. Оқушылардың орындаған жұмыстарын қорытындылап, қазақ тілінің дыбыстық жүйесі түрлері туралы ақпаратты толықтырамын. ЖЖ. «Тіл – қарым – қатынас құралы» тақырыбында жұпта өзара диалогтік сұхбат жүргізеді. ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс » Ж. Оқулықпен жұмыс 4- тапсырмамен жұмыс жүргізіледі.
ҚБ Мадақтау Кері байланыс. «Сиқырлы қалам» әдісі. Бір –бірлеріне сиқырлы қалам ұсыну арқылы ұлттық құндылықтар туралы түйінді сөздер айтады. |
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
3 мин |
Рефлексия. «Сауалнама» әдісімен оқушыларға шағын сауалнама ұсынылады. Сабақта мен ... жұмыс істедім. белсенді / енжар Мен сабақта өз жұмысыма... ризамын / риза емеспін Менің көңіл –күйім ... жақсы болды / нашарлады. Сабақ материалы маған ... түсінікті/ түсініксіз пайдалы / пайдасыз қызықты / зеріктіретін Үй тапсырмасы маған ... жеңіл / қиын қызықты / қызықсыз |
|
|||
|
|
2 мин |
Үйге тапсырма.
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіл- қарым-қатынас құралы
Тіл- қарым-қатынас құралы
|
ҰМЖ тарауы 1 – бөлім: Мәдениет: тіл және қарым- қатынас |
Бекітемін: Мектеп: Қ.Күлетов атындағы № 92 орта мектебі Күні: 03.09 |
|||||
|
Сынып: 5 |
Пәні: қазақ тілі |
Қатысқандар саны: 23 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тіл – қарым – қатынас құралы. 1- сағаты |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Т/А5.3. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды түсіну ӘТН.5.1.Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||
|
«Тіл – қарым – қатынас құралы» тақырыбында орфографиялық нормаға сай ой толғам жасайды. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||
|
«Тіл – қарым – қатынас құралы» тақырыбында тыңдалым арқылы мәтіндегі ақпараттарды анықтап, мазмұндауда емлелік ерекшеліктерді ажырата алады. |
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||
|
Тыңдалым арқылы мәтіннің мазмұнындағы ақпараттарды қазақ тілінің емлелік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
||||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||
|
Бағалау критерийі |
«Тіл – қарым – қатынас құралы» тақырыбында ой толғам жасай алады. Тыңдалым арқылы мәтіндегі ақпараттарды анықтап, мазмұндауда емлелік ерекшеліктерді ажырата алады. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қазақстандық патриотизм, ынтымақтастық, азаматтық жауапкершілік, ашықтық , құрмет, сын тұрғысынан ойлау |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, М. Мақатаев «Үш бақытым» өлеңі |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||
|
Ұлттық құндылықтардың маңыздылығын түсінеді. Мәтіннің мазмұнындағы ақпараттарды қазақ тілінің емлелік ерекшеліктеріне сай қолданады. |
||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: (пәнге арналған сөздік және терминология) Мәтін – текст Қарым- қатынас - отношение Кең – байтақ дала – широкая степь – wide steppe (уайд степпи) Отан – родина- motherland ( мазеләнд) Тәуелсіз – независимость –independence (индепенденс) |
||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ана тілі, пікір алысу, жақсы көру сезімдері, қоршаған орта... |
||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Туып - өскен жеріңді, ата – бабаларыңның мекенін көркейту үшін не істер едің? |
||||||
|
Алдыңғы білім |
«Тіл – ұлттық құндылық» (3- сынып, қазақ тілі) |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
|
||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
2 мин 2 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал орнату «Мейірімділік шеңбері» әдісімен оқушылар адам бойындағы құндылықтар туралы айтады. Топқа бөлу. Сынып оқушылары есімдерінің буын санына қарай оқушылар топқа бөлінеді
ҚБ Мадақтау Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі.
ҚБ Бармақ арқылы бағалау Оқушылардың пікірін қорытындылай келе, жаңа сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийі таныстырылады. |
|
|||
|
Сабақтың ортасы 28 мин |
9 мин 5 мин 5 мин 5 мин 4 мин |
ТЖ. «Топтық зерттеу» әдісі. «Тіл – қарым – қатынас құралы» тақырыбында мәтін тыңдалады. Тыңдалған мәтін бойынша топтық жұмыс жасалады.
ҚБ Дескриптормен бағалау Ж. Дәптермен жұмыс. Мозайка» әдісі. Сандықтың ішінен қима қағаздарға жазылған қазақ тілінің дыбыстық жүйесі туралы сөздерді тауып құрастырып, ережелерді тағы қайталап шығады. ҚБ Көңіл – күйді білдіретін смайликтер Тілдік бағдар. Қазақ тілінің дыбыстық жүйесі . Оқушылар қазақ тілінің дыбыстық жүйесі туралы ережемен танысады. Оқушылардың орындаған жұмыстарын қорытындылап, қазақ тілінің дыбыстық жүйесі түрлері туралы ақпаратты толықтырамын. ЖЖ. «Тіл – қарым – қатынас құралы» тақырыбында жұпта өзара диалогтік сұхбат жүргізеді. ҚБ «Екі жұлдыз, бір ұсыныс » Ж. Оқулықпен жұмыс 4- тапсырмамен жұмыс жүргізіледі.
ҚБ Мадақтау Кері байланыс. «Сиқырлы қалам» әдісі. Бір –бірлеріне сиқырлы қалам ұсыну арқылы ұлттық құндылықтар туралы түйінді сөздер айтады. |
|
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
3 мин |
Рефлексия. «Сауалнама» әдісімен оқушыларға шағын сауалнама ұсынылады. Сабақта мен ... жұмыс істедім. белсенді / енжар Мен сабақта өз жұмысыма... ризамын / риза емеспін Менің көңіл –күйім ... жақсы болды / нашарлады. Сабақ материалы маған ... түсінікті/ түсініксіз пайдалы / пайдасыз қызықты / зеріктіретін Үй тапсырмасы маған ... жеңіл / қиын қызықты / қызықсыз |
|
|||
|
|
2 мин |
Үйге тапсырма.
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз













