Бекітілді:________________
|
Сабақ тақырыбы |
Тіл – қатынас құралы |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Сагидуллаева Зульфия Зиятдиновна |
|||||||||||
|
5-сынып Қазақ тілі пәні 1-бөлім 3сабақ |
|
Қатыспағандар: жоқ |
||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.О1.Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. 5.О2.Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану. |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындайды: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсініп анықтайды. Көпшілік оқушылар орындайды: лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтін арқылы таниды. Мәтіндерден ауызекі сөйлеу және жазба стильін ажыратады. Кейбір оқушылар орындайды:Қосымша ақпарат негізінде ауызекі сөйлеу мен жазба стильіне сәйкес мәтін құрастырады. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушыларорындайалады:Тілдің қатынас құралы екенін зерттейді. |
|||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: № |
||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер № |
||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Қашықта тұрған адамдадың бір-бірімен пікірлесуінің қандай мүмкіндіктері бар екен? Бұрынғы және қазіргі хабарласу, хат алмасу мүмкіндіктері туралы қалай ойлайсыздар?
|
||||||||||||
|
Құндылыққа бағытталған мақсат |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, АКТ |
|||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Ана тілі – ұлт байлығы мағынасын, адамдармен қалай қарым-қатынас жасайтынын талқылау |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын дайындау. Айтылым. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу. 1 тапсырма. Суретті қолдана отырып, сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбын түсінеді. Оқушылар қайда отыр? Олар не істеп отыр? Кітапханаға не үшін келді? Мектепте кітапхана бар ма? Сен соңғы рет қашан кітап алдың? Ол қандай кітап еді? Жаңа сабақ. Мәтіналды жұмыс. Жаңа сөздермен және сөз тіркестерімен танысады. |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақ басы |
||||||||||||
|
2 мин |
1-әрекет. Жұптық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Сәттілік» ойсергегін ұйымдастыру.
|
2-әрекет. Жеке жұмыс: «Көңіл-күйіңіз қандай?» әдісі бойынша сабақтың басындағыкөңіл-күйлерін анықтау.
|
|
|||||||||
|
4 мин |
3-әрекет.Ұжымдық жұмыс: «Ой тастау» әдісі бойынша отбасы мүшелерімен, достарымен, көршісімен, мұғалімдерімен,т.б. қалай сөйлесетіні туралы сұрап, сабақ тақырыбын айқындау. Мақсатпен таныстыру. -Әкеңмен мектепке дейін қалай сөйлесіп келдің? -Досыңмен қалай сөйлесесің? -Ойын-сауық орталықтарына барғанда қалай сөйлесесіңдер? Тіл туралы мақал-мәтел айту арқылы 2 топқа бөлу. |
|
|
|||||||||
|
Сабақ ортасы |
||||||||||||
|
7 мин |
Бағалау критерийі: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсініп анықтайды. 4-әрекет. Топтық жұмыс: «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы бейнежазбаадан ауызша және жазбаша сөйлесудің айырмашылықтары мен ерекшеліктерін түсіну үшін көрсетіп, оқулықтағы 8-беттегі мәтінді оқып негізгі және қосымша ақпаратты табу тапсырылады. :Қашықта тұрған адамдадың бір-бірімен пікірлесуінің қандай мүмкіндіктері бар екен? Бұрынғы және қазіргі хабарласу, хат алмасу мүмкіндіктері туралы қалай ойлайсыздар? Дескриптор: -Сөйлеу формаларының ерекшеліктерін таниды; -сқрақтарға жауа береді; -мәтінді оқиды; -ауызекі сөйлеуге тән сөзді табады; - негізгі және қосымша ақпаратты табады.
|
5-әрекет: жеке жұмыс: Адамдар қарым-қатынасқа қалай түседі? сауалына жауап беруде ББҮ кестесін толтырады.
|
watch?v=ksC5jYabSfE watch?v=qAegoJEdJsU watch?v=qGsdo8WuGR4 ББҮ кестесі |
|||||||||
|
20 мин |
Бағалау критерийі: Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтін арқылы таниды. Мәтіндерден ауызекі сөйлеу және жазба стильін ажыратады. 6-әрекет. Жұптық жұмыс: «Кім жылдам?» әдісі бойынша «Екі түрлі мәтінді оқи отырып, айырмашылықтарын ажыратады. Дескриптор: - Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдердің айырмашылықтарын айтады; -мәтінмен танысады; -Тілдік құралдар қай стильге сәйкес келетінін тауып ажыратады; -дәлелдейді. |
7-әрекет: Жеке жұмыс: Оқушылар бірінің жұмысын бірі «Екі жұлдыз, екі тілек» әдісі бойынша бағалайды |
|
|||||||||
|
1 мин |
8-әрекет. «Жұптық жұмыс: «Комплимент айту» ойсергегі бойынша бір-бірлеріне комплимент айтқызу. |
|
|
|||||||||
|
Сабақ соңы |
||||||||||||
|
4 мин |
Бағалау критерийі: Қосымша ақпарат негізінде ауызекі сөйлеу мен жазба стильіне сәйкес мәтін құрастырады. 9-әрекет. Жеке жұмыс: «Досыма хат» әдісі бойынша Туркиядағы досын «Астанада өтетін ЭКСПОға шақыру» тақырыпта ауызекі сөйлеу және жазба стилінде мәтін құрастырады. Дескриптор: -Экспоның өтетін жерін анықтайды; -ауызекі сөйлеу мен жазба стильдердеватсаппен досына 100 сөзден тұратын хат жазады; -жариялайды. |
10-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Таңдау» әдісі арқылы бір-бірінің жұмысын ұнады/ұнамады, себебі.... пікірін айта отырып бағалайды
|
Смартфон телефон |
|||||||||
|
7 мин |
11-әрекет. Жеке жұмыс: «Поп-корн» әдісі бойынша «Тіл –қатынас құралы» тақырыбы бойынша соңғы өз ойын айтады. |
12-әрекет. Жеке жұмыс: Мидың суретін салып, ішіне сабақтан алған әсерлерін жазады. «Көңіл-күйің қандай?» әдісі бойынша сабақ соңындағы көңіл-күйлерін анықтау. |
А4 форматтағы флипчарт, түрлі-түсті маркерлер |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіл – қатынас құралы
Тіл – қатынас құралы
Бекітілді:________________
|
Сабақ тақырыбы |
Тіл – қатынас құралы |
|||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:Сагидуллаева Зульфия Зиятдиновна |
|||||||||||
|
5-сынып Қазақ тілі пәні 1-бөлім 3сабақ |
|
Қатыспағандар: жоқ |
||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.О1.Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. 5.О2.Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтіндер арқылы тану. |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындайды: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсініп анықтайды. Көпшілік оқушылар орындайды: лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтін арқылы таниды. Мәтіндерден ауызекі сөйлеу және жазба стильін ажыратады. Кейбір оқушылар орындайды:Қосымша ақпарат негізінде ауызекі сөйлеу мен жазба стильіне сәйкес мәтін құрастырады. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушыларорындайалады:Тілдің қатынас құралы екенін зерттейді. |
|||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: № |
||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер № |
||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Қашықта тұрған адамдадың бір-бірімен пікірлесуінің қандай мүмкіндіктері бар екен? Бұрынғы және қазіргі хабарласу, хат алмасу мүмкіндіктері туралы қалай ойлайсыздар?
|
||||||||||||
|
Құндылыққа бағытталған мақсат |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет, АКТ |
|||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Ана тілі – ұлт байлығы мағынасын, адамдармен қалай қарым-қатынас жасайтынын талқылау |
|||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын дайындау. Айтылым. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу. 1 тапсырма. Суретті қолдана отырып, сұрақтарға жауап береді, сабақтың тақырыбын түсінеді. Оқушылар қайда отыр? Олар не істеп отыр? Кітапханаға не үшін келді? Мектепте кітапхана бар ма? Сен соңғы рет қашан кітап алдың? Ол қандай кітап еді? Жаңа сабақ. Мәтіналды жұмыс. Жаңа сөздермен және сөз тіркестерімен танысады. |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақ басы |
||||||||||||
|
2 мин |
1-әрекет. Жұптық жұмыс: Сыныптың жағымды ахуалын қалыптастыруда «Сәттілік» ойсергегін ұйымдастыру.
|
2-әрекет. Жеке жұмыс: «Көңіл-күйіңіз қандай?» әдісі бойынша сабақтың басындағыкөңіл-күйлерін анықтау.
|
|
|||||||||
|
4 мин |
3-әрекет.Ұжымдық жұмыс: «Ой тастау» әдісі бойынша отбасы мүшелерімен, достарымен, көршісімен, мұғалімдерімен,т.б. қалай сөйлесетіні туралы сұрап, сабақ тақырыбын айқындау. Мақсатпен таныстыру. -Әкеңмен мектепке дейін қалай сөйлесіп келдің? -Досыңмен қалай сөйлесесің? -Ойын-сауық орталықтарына барғанда қалай сөйлесесіңдер? Тіл туралы мақал-мәтел айту арқылы 2 топқа бөлу. |
|
|
|||||||||
|
Сабақ ортасы |
||||||||||||
|
7 мин |
Бағалау критерийі: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсініп анықтайды. 4-әрекет. Топтық жұмыс: «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы бейнежазбаадан ауызша және жазбаша сөйлесудің айырмашылықтары мен ерекшеліктерін түсіну үшін көрсетіп, оқулықтағы 8-беттегі мәтінді оқып негізгі және қосымша ақпаратты табу тапсырылады. :Қашықта тұрған адамдадың бір-бірімен пікірлесуінің қандай мүмкіндіктері бар екен? Бұрынғы және қазіргі хабарласу, хат алмасу мүмкіндіктері туралы қалай ойлайсыздар? Дескриптор: -Сөйлеу формаларының ерекшеліктерін таниды; -сқрақтарға жауа береді; -мәтінді оқиды; -ауызекі сөйлеуге тән сөзді табады; - негізгі және қосымша ақпаратты табады.
|
5-әрекет: жеке жұмыс: Адамдар қарым-қатынасқа қалай түседі? сауалына жауап беруде ББҮ кестесін толтырады.
|
watch?v=ksC5jYabSfE watch?v=qAegoJEdJsU watch?v=qGsdo8WuGR4 ББҮ кестесі |
|||||||||
|
20 мин |
Бағалау критерийі: Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдік айырмашылықтарын мәтін арқылы таниды. Мәтіндерден ауызекі сөйлеу және жазба стильін ажыратады. 6-әрекет. Жұптық жұмыс: «Кім жылдам?» әдісі бойынша «Екі түрлі мәтінді оқи отырып, айырмашылықтарын ажыратады. Дескриптор: - Лексиканың ауызекі сөйлеу және жазба стильдердің айырмашылықтарын айтады; -мәтінмен танысады; -Тілдік құралдар қай стильге сәйкес келетінін тауып ажыратады; -дәлелдейді. |
7-әрекет: Жеке жұмыс: Оқушылар бірінің жұмысын бірі «Екі жұлдыз, екі тілек» әдісі бойынша бағалайды |
|
|||||||||
|
1 мин |
8-әрекет. «Жұптық жұмыс: «Комплимент айту» ойсергегі бойынша бір-бірлеріне комплимент айтқызу. |
|
|
|||||||||
|
Сабақ соңы |
||||||||||||
|
4 мин |
Бағалау критерийі: Қосымша ақпарат негізінде ауызекі сөйлеу мен жазба стильіне сәйкес мәтін құрастырады. 9-әрекет. Жеке жұмыс: «Досыма хат» әдісі бойынша Туркиядағы досын «Астанада өтетін ЭКСПОға шақыру» тақырыпта ауызекі сөйлеу және жазба стилінде мәтін құрастырады. Дескриптор: -Экспоның өтетін жерін анықтайды; -ауызекі сөйлеу мен жазба стильдердеватсаппен досына 100 сөзден тұратын хат жазады; -жариялайды. |
10-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Таңдау» әдісі арқылы бір-бірінің жұмысын ұнады/ұнамады, себебі.... пікірін айта отырып бағалайды
|
Смартфон телефон |
|||||||||
|
7 мин |
11-әрекет. Жеке жұмыс: «Поп-корн» әдісі бойынша «Тіл –қатынас құралы» тақырыбы бойынша соңғы өз ойын айтады. |
12-әрекет. Жеке жұмыс: Мидың суретін салып, ішіне сабақтан алған әсерлерін жазады. «Көңіл-күйің қандай?» әдісі бойынша сабақ соңындағы көңіл-күйлерін анықтау. |
А4 форматтағы флипчарт, түрлі-түсті маркерлер |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз













