Атырау облысы Атырау қаласы Еркінқала орта мектебінің мектепалды дайындық
тобының тәрбиешісі Амирова Гүлбаршын Қадірліқызы
Тіл дамыту
Cабақтың тақырыбы: К дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Балаларға К дыбысы мен әрпін таныстыру. Сөздерді буынға бөлуге
және буындарды оқи білуге үйрету.
Дамытушылығы: Балалардың білімге деген қызығушылығын дамыту.
Тәрбиелілігі: Ойын еркін айтуға дағдыландыру. Шапшаңдыққа, тапқырлыққа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа сабақ.
Әдіс -тәсілі: сұрақ- жауап, суретпен жұмыс, топтастыру стратегиясы.
Көрнекілігі: кесенің, күшіктің, кенгурудың, бүркіттің суреті.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Қызығушылығын ояту. Амандасу. Шаттық шеңберіне тұру.
Кел, балалар, күлейік,
Күлкіменен түлейік.
Қабақ түйген не керек,
Көңілді боп жүрейік!
Қане, балалар, көңіл- күйлерің қалай? Олай болса жақсы көңіл- күймен
сабағымызды бастайық. Қазір сауат ашу сабағы.
- Біз сауат ашу сабағынан нелермен таныстық?
- Әріп дегеніміз не?
- Дыбыс дегеніміз не?
- Дыбыстар нешеге бөлінеді?
Дидактикалық ойын. «Қандай дыбыс?»
Жаңа сабақ.
-
Бүгін біз тағы бір жаңа әріп өтеміз, ол үшін бізге мына бір жұмбақты
шешу керек.
Жұмбақ. Үлкен алтын табақтан,
Әлемге нұр таратқан. (Күн)
Балалар, ұйқыдан оянғанда, даладан нені көресіңдер?
-
Күнді, күннің нұрын көреміз.
-
Күннің нұрын көргенде қалай қуанасыңдар?
-
Алақай! – деп қуанамыз.
-
Далаға шыққанда жоғарыдан нені көреміз?
-
Аспанды, бұлтты, күнді көреміз.
-
Күн бізге несін береді?
-
Жылуын береді.
«Күн» деген сөздің басында қандай дыбыс естіліп тұр?
-
К дыбысы.
-
Ендеше бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы осы К дыбысы мен
әрпі.
Балалардың назарын тақтадағы кесенің суретіне аудару.
«Кесе» сөзіне дыбыстық талдау жасау. Текшелермен белгілету. Кеспе
әріптермен жазу. Тақтаға күшіктің, кенгурудың, бүркіттің суретін ілу,
дыбыстық талдау жасау.
Күшік - иттің баласы.
Кенгуру - Австралияда мекендейді. Оның салмағы 90 кг, құйрығының ұзындығы
1 м. Оның алдында қалтасы болады, оған баласын 68 ай сақтап өсіреді.
Ал, баласының салмағы 5,5 гр. Болады. Шөппен қоректенеді. «Қызыл кітапқа»
енген. Алдыңғы аяғымен қорегін тауып жейді.
Бүркіт - таудың ең биік шығында өмір сүреді. Түлкі, қоян сияқты аңдарды
Аңдып тұрып, өзінің әдіс-тәсілдері арқылы ұстап, жемтігін тауып жейді.
Ол қырағылықты, бірлікті білдіреді.
«Топтастыру» стратегиясы.
«К» әрпіне суретті топтастыру.
К әрпінің жанына к әрпінен басталатын суреттерді топтастыру.
«Дыбысты тап» ойыны.
Мен дыбыстарды әндетіп айтамын, сендер К дыбысын естіген кезде қолдарыңды
шапалақтаңдар.
(Дыбысты тыңдату). А-А-А-Т-Т-Т-Ғ-Ғ-Ғ-К-К-К-О-О-О
Әліппе дәптермен жұмыс.
Буындарды, сөздерді оқу.
Дәптерге жазу. К дыбысын ауада жазу.
Сергіту сәті. Жаздық, жаздық...
Жаңылтпаш жаттау. Тіл ұстарту жаттығуы.
Дидактикалық ойын. «Шашылған әріптер».
Сабақты қорытындылау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіл дамыту "К дыбысы мен әрпі"
Тіл дамыту "К дыбысы мен әрпі"
Атырау облысы Атырау қаласы Еркінқала орта мектебінің мектепалды дайындық
тобының тәрбиешісі Амирова Гүлбаршын Қадірліқызы
Тіл дамыту
Cабақтың тақырыбы: К дыбысы мен әрпі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Балаларға К дыбысы мен әрпін таныстыру. Сөздерді буынға бөлуге
және буындарды оқи білуге үйрету.
Дамытушылығы: Балалардың білімге деген қызығушылығын дамыту.
Тәрбиелілігі: Ойын еркін айтуға дағдыландыру. Шапшаңдыққа, тапқырлыққа
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: жаңа сабақ.
Әдіс -тәсілі: сұрақ- жауап, суретпен жұмыс, топтастыру стратегиясы.
Көрнекілігі: кесенің, күшіктің, кенгурудың, бүркіттің суреті.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Қызығушылығын ояту. Амандасу. Шаттық шеңберіне тұру.
Кел, балалар, күлейік,
Күлкіменен түлейік.
Қабақ түйген не керек,
Көңілді боп жүрейік!
Қане, балалар, көңіл- күйлерің қалай? Олай болса жақсы көңіл- күймен
сабағымызды бастайық. Қазір сауат ашу сабағы.
- Біз сауат ашу сабағынан нелермен таныстық?
- Әріп дегеніміз не?
- Дыбыс дегеніміз не?
- Дыбыстар нешеге бөлінеді?
Дидактикалық ойын. «Қандай дыбыс?»
Жаңа сабақ.
-
Бүгін біз тағы бір жаңа әріп өтеміз, ол үшін бізге мына бір жұмбақты
шешу керек.
Жұмбақ. Үлкен алтын табақтан,
Әлемге нұр таратқан. (Күн)
Балалар, ұйқыдан оянғанда, даладан нені көресіңдер?
-
Күнді, күннің нұрын көреміз.
-
Күннің нұрын көргенде қалай қуанасыңдар?
-
Алақай! – деп қуанамыз.
-
Далаға шыққанда жоғарыдан нені көреміз?
-
Аспанды, бұлтты, күнді көреміз.
-
Күн бізге несін береді?
-
Жылуын береді.
«Күн» деген сөздің басында қандай дыбыс естіліп тұр?
-
К дыбысы.
-
Ендеше бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы осы К дыбысы мен
әрпі.
Балалардың назарын тақтадағы кесенің суретіне аудару.
«Кесе» сөзіне дыбыстық талдау жасау. Текшелермен белгілету. Кеспе
әріптермен жазу. Тақтаға күшіктің, кенгурудың, бүркіттің суретін ілу,
дыбыстық талдау жасау.
Күшік - иттің баласы.
Кенгуру - Австралияда мекендейді. Оның салмағы 90 кг, құйрығының ұзындығы
1 м. Оның алдында қалтасы болады, оған баласын 68 ай сақтап өсіреді.
Ал, баласының салмағы 5,5 гр. Болады. Шөппен қоректенеді. «Қызыл кітапқа»
енген. Алдыңғы аяғымен қорегін тауып жейді.
Бүркіт - таудың ең биік шығында өмір сүреді. Түлкі, қоян сияқты аңдарды
Аңдып тұрып, өзінің әдіс-тәсілдері арқылы ұстап, жемтігін тауып жейді.
Ол қырағылықты, бірлікті білдіреді.
«Топтастыру» стратегиясы.
«К» әрпіне суретті топтастыру.
К әрпінің жанына к әрпінен басталатын суреттерді топтастыру.
«Дыбысты тап» ойыны.
Мен дыбыстарды әндетіп айтамын, сендер К дыбысын естіген кезде қолдарыңды
шапалақтаңдар.
(Дыбысты тыңдату). А-А-А-Т-Т-Т-Ғ-Ғ-Ғ-К-К-К-О-О-О
Әліппе дәптермен жұмыс.
Буындарды, сөздерді оқу.
Дәптерге жазу. К дыбысын ауада жазу.
Сергіту сәті. Жаздық, жаздық...
Жаңылтпаш жаттау. Тіл ұстарту жаттығуы.
Дидактикалық ойын. «Шашылған әріптер».
Сабақты қорытындылау.
шағым қалдыра аласыз













