Сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Тіл және сөйлеу . Сөйлеу дегеніміз не? |
|
|
Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.1.1.1 - тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру 2.4.1.1әріптерінің емлесін сақтап жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілейді; - мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді; - әріптерінің емлесін сақтап жазады. |
Білу және түсіну Қолдану Жинақтау |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері / уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Сабаққа психологиялық дайындық. «Алтынкүн» әдісі арқылы мұғалім балалардың назарын тақтаға аударады. Қолындағы күнді жанындағы балаға бере отырып, оған сұрақ қояды. Мысалы: -Сәлем, Алмас. Көңіл-күйің қалай? т.с.с Ол бала да күнді алып, мұғалімге жауап береді. Сосын жанындағы досына кез келген сұрақ қойып, күнді ұсынады. Соңында күнді тақтаға іледі. |
Білім алушылар күнді алып, бір-біріне сұрақ қойып, жауап беріп, ауызша қарым-қатынасқа түседі. Күнді соңында мұғалімге жеткізеді. |
Мұғалім сабақтың соңына дейін әр тапсырма орындалған да күннің шапағын таратанын айтады. |
Күннің шуағы
https://fs.znanio.ru/methodology/images/ee/3e/ee3e8e5be8d502379f533ddf80680444b189102b.jpg |
|
Сабақ тың ортасы 25-30 мин |
Тыңдалым мен оқылым. ҰЖ Тапсырма 1. Ойлау дағдысы: білу және түсіну. Мәтінмен жұмыс түрі: ізденіп оқу. Әдіс: «Мен зерттеушімін» әдісі. Мәтінді тыңдатады. 1-жаттығу. Мәтінді тыңда. Сөйлеу – ғажап құбылыс. Ол адамдардың бірбірімен қарым-қатынас жасауы үшін қажет. Адамдар тіл арқылы бір-бірін түсінеді, білмегенін сұрайды, кеңеседі. Сұрақтар қояды: 1) Не ғажап құбылыс? 2) Сөйлеу не үшін қажет? 3) Тіл арқылы адамдар не істейді? 4) Алғашқы екі сөйлемді көшіріп жазуды ұсынады. Ол сөйлемдерде қанша сөз бар екендігін сұрайды. (ЕБҚ: Алғашқы екі сөйлемді көшіріп жазуды ұсынады) Оқылым. ЖЖ Тапсырма 2. Ойлау дағдысы: қолдану Әдіс: «Еркін микрофон» Оқулықтың 5 бетіндегі 1 жаттығуды оқып, бір-біріне микрофон арқылы сұрақ қоюды ұсынады. Сергіту сәті: «Көңілді күн» https://www.youtube.com/watch?v=xyS4WWbtttM Жазылым. Жеке жұмыс Тапсырма 3. Ойлау дағдысы: жинақтау Әдіс: «Адасқан сөздер» 3-жаттығуды жаздырады. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып, сөйлемдерді көшіріп жазуды ұсынады. ... адамға ғана тән. Жан-жануарлар ... . Олар тек ... шығарады. Керекті сөздер: дыбыс, сөйлеу, сөйлей алмайды. ЕБҚ оқушыға дайын сөйлемдерді көшіруге береді. |
Мәтінді тыңдайды. Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. Ықтимал жауаптар: -1) Сөйлеу-ғажап құбылыс. 2) Сөйлеу үшін тіл қажет. 3) Тіл арқылы адамдар қарым-қатынас жасайды. Түсінбеген сөздерін сұрайды. Ол сөздердің мағынасын мұғалімнің көмегімен ашады. Сөйлеу сұрақ, жауап және әңгімелеуден тұратынын түсінеді. ЕБҚ: мейлінше өз ойын жеткізеді. Балалар 1 жаттығудағы мәтінді оқып, мазмұны бойынша бір-біріне сұрақтар қояды. Жауап береді. ЕБҚ оқушы мен өте дарынды бала бірге жұмыс жасайды. Білім алушылар оқулықтағы 3 жаттығуды жазады. Ондағы көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып, сөйлемдерді көшіреді. ЕБҚ оқушы дайын мәтінді көшіреді. |
Бағалау критерийі: тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілейді; Дескриптор: -мәтінді тыңдайды; -түсінбеген сөздерін белгілейді; -мағынасын түсінеді; -сұрақтарға жауап береді; -екі сөйлемді көшіреді, сөз санын анықтайды. ҚБ: «Күннің шапағы» Бағалау критерийі: мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді; Дескриптор: -мәтінді оқиды; -сұрақ қояды; -жауап береді. ҚБ: «Күннің шапағы» Бағалау критерийі: әріптерінің емлесін сақтап жазады. Дескриптор: - тиісті сөзді қояды; -сөйлемді толықтырады; -көшіреді; -сөздердегі әріптердің емлесін сақтап отырып, жазады. ҚБ: «Күннің шапағы» |
Қазақ тілі оқулығы. Алматы «Атамұра» 2022 жыл, 5 бет
Қазақ тілі оқулығы. Алматы «Атамұра» 2022 жыл, 5 бет
Қазақ тілі оқулығы. Алматы «Атамұра» 2022 жыл, 6 бет |
|
Сабақ тың соңы 10 мин |
Балаларды ортаға шақырады. Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы сөйлемді аяқтауды сұрайды. «Осы сабақта мен....» |
Балалар «Шаттық шеңберіне» жиналады. Қолдарындағы күннің шапағын санайды. Сосын ондағы жазылған сөздерді оқып күнге апарып, айналасына жапсырады. Сөйлемді ауызша аяқтайды. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіл және сөйлеу . Сөйлеу дегеніміз не?
Тіл және сөйлеу . Сөйлеу дегеніміз не?
Сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Тіл және сөйлеу . Сөйлеу дегеніміз не? |
|
|
Үлгілік оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
2.1.1.1 - тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру 2.4.1.1әріптерінің емлесін сақтап жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілейді; - мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді; - әріптерінің емлесін сақтап жазады. |
Білу және түсіну Қолдану Жинақтау |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері / уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақ тың басы 5 мин |
Сабаққа психологиялық дайындық. «Алтынкүн» әдісі арқылы мұғалім балалардың назарын тақтаға аударады. Қолындағы күнді жанындағы балаға бере отырып, оған сұрақ қояды. Мысалы: -Сәлем, Алмас. Көңіл-күйің қалай? т.с.с Ол бала да күнді алып, мұғалімге жауап береді. Сосын жанындағы досына кез келген сұрақ қойып, күнді ұсынады. Соңында күнді тақтаға іледі. |
Білім алушылар күнді алып, бір-біріне сұрақ қойып, жауап беріп, ауызша қарым-қатынасқа түседі. Күнді соңында мұғалімге жеткізеді. |
Мұғалім сабақтың соңына дейін әр тапсырма орындалған да күннің шапағын таратанын айтады. |
Күннің шуағы
https://fs.znanio.ru/methodology/images/ee/3e/ee3e8e5be8d502379f533ddf80680444b189102b.jpg |
|
Сабақ тың ортасы 25-30 мин |
Тыңдалым мен оқылым. ҰЖ Тапсырма 1. Ойлау дағдысы: білу және түсіну. Мәтінмен жұмыс түрі: ізденіп оқу. Әдіс: «Мен зерттеушімін» әдісі. Мәтінді тыңдатады. 1-жаттығу. Мәтінді тыңда. Сөйлеу – ғажап құбылыс. Ол адамдардың бірбірімен қарым-қатынас жасауы үшін қажет. Адамдар тіл арқылы бір-бірін түсінеді, білмегенін сұрайды, кеңеседі. Сұрақтар қояды: 1) Не ғажап құбылыс? 2) Сөйлеу не үшін қажет? 3) Тіл арқылы адамдар не істейді? 4) Алғашқы екі сөйлемді көшіріп жазуды ұсынады. Ол сөйлемдерде қанша сөз бар екендігін сұрайды. (ЕБҚ: Алғашқы екі сөйлемді көшіріп жазуды ұсынады) Оқылым. ЖЖ Тапсырма 2. Ойлау дағдысы: қолдану Әдіс: «Еркін микрофон» Оқулықтың 5 бетіндегі 1 жаттығуды оқып, бір-біріне микрофон арқылы сұрақ қоюды ұсынады. Сергіту сәті: «Көңілді күн» https://www.youtube.com/watch?v=xyS4WWbtttM Жазылым. Жеке жұмыс Тапсырма 3. Ойлау дағдысы: жинақтау Әдіс: «Адасқан сөздер» 3-жаттығуды жаздырады. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып, сөйлемдерді көшіріп жазуды ұсынады. ... адамға ғана тән. Жан-жануарлар ... . Олар тек ... шығарады. Керекті сөздер: дыбыс, сөйлеу, сөйлей алмайды. ЕБҚ оқушыға дайын сөйлемдерді көшіруге береді. |
Мәтінді тыңдайды. Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. Ықтимал жауаптар: -1) Сөйлеу-ғажап құбылыс. 2) Сөйлеу үшін тіл қажет. 3) Тіл арқылы адамдар қарым-қатынас жасайды. Түсінбеген сөздерін сұрайды. Ол сөздердің мағынасын мұғалімнің көмегімен ашады. Сөйлеу сұрақ, жауап және әңгімелеуден тұратынын түсінеді. ЕБҚ: мейлінше өз ойын жеткізеді. Балалар 1 жаттығудағы мәтінді оқып, мазмұны бойынша бір-біріне сұрақтар қояды. Жауап береді. ЕБҚ оқушы мен өте дарынды бала бірге жұмыс жасайды. Білім алушылар оқулықтағы 3 жаттығуды жазады. Ондағы көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып, сөйлемдерді көшіреді. ЕБҚ оқушы дайын мәтінді көшіреді. |
Бағалау критерийі: тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілейді; Дескриптор: -мәтінді тыңдайды; -түсінбеген сөздерін белгілейді; -мағынасын түсінеді; -сұрақтарға жауап береді; -екі сөйлемді көшіреді, сөз санын анықтайды. ҚБ: «Күннің шапағы» Бағалау критерийі: мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді; Дескриптор: -мәтінді оқиды; -сұрақ қояды; -жауап береді. ҚБ: «Күннің шапағы» Бағалау критерийі: әріптерінің емлесін сақтап жазады. Дескриптор: - тиісті сөзді қояды; -сөйлемді толықтырады; -көшіреді; -сөздердегі әріптердің емлесін сақтап отырып, жазады. ҚБ: «Күннің шапағы» |
Қазақ тілі оқулығы. Алматы «Атамұра» 2022 жыл, 5 бет
Қазақ тілі оқулығы. Алматы «Атамұра» 2022 жыл, 5 бет
Қазақ тілі оқулығы. Алматы «Атамұра» 2022 жыл, 6 бет |
|
Сабақ тың соңы 10 мин |
Балаларды ортаға шақырады. Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы сөйлемді аяқтауды сұрайды. «Осы сабақта мен....» |
Балалар «Шаттық шеңберіне» жиналады. Қолдарындағы күннің шапағын санайды. Сосын ондағы жазылған сөздерді оқып күнге апарып, айналасына жапсырады. Сөйлемді ауызша аяқтайды. |
|
|
шағым қалдыра аласыз














