|
І бөлім. Мәдениет: Тіл және қарым-қатынас Мерзімі 09.2018ж Сабақ№2 Сабақтың тақырыбы: Тіл туралы не білеміз? Дауысты, дауыссыз дыбыстар |
Мектеп «Ә.Жангелдин атындағы №27 жалпы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалім А.Абдраймова |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 қазақ тілі |
Қатысқандар- Қатыспағандар- |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.О1. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. 5.ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Тапсырмаларды орындауда оқылым мәтінін басшылыққа алады, дауысты, дауыссыз дыбыстарды кестеге сәйкес орналастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді, анықтайды. Өз беттерімен жұмбақ өлең құрастыра алады. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін ескере отырып тапсырмаларды сауатты орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Жаңылтпаштарға сүйене отырып өздері мәтін құрайды, қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Жазылым тапсырмаларын орындауда дыбыстардың жасалу ерекшелігін ескереді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Жуан, жіңішке дауыстылар, ашық, қысаң дауыстылар, еріндік, езулік дауыстылар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Жұмбақ-жаңылтпаштар. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ишара: жест, ым-ишара, қол сигналдары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қазақ тиілінің дыбыстық жүйесі |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5минут Қызығушы лықты ояту |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
«Түрлі-түсті алақан» |
Оқушылапр орындарынан тұрып еркін кеңістік құрады. Мұғалім сары түстегі алақанды көрсеткенде Кения дәстүрімен секіріп амандасады. (Неғұрлым биік секіру құрметті амандасуды білдіреді) Жасыл алақанды көрсеткенде мұсылманша қол алысып амандасады. Қызыл алақанды көрсеткенде Жапонша қол қусырып иіліп амандасады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 30минут 6-8-тапсыр маларға 15 минут 9-10-тапсыр- маларға 15 минут |
6-тапсырма Үлестірме ретінде кесте таратылады. 7-тапсырма Кестені толтырады. 8-тапсырма Кестені толтырады. 9-тапсырма 10-тапсырма |
Жұмбақ өлеңді шешеді. Өздері жұмбақ құрастырады.
Жаңылтпаштарды оқып, өздері жаңылтпаш құрастырып көреді. |
Үлестірме қағаздар, маркер, Стикер
Оқулық 6-бет |
||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут
Кері байланыс |
«3,2,1» әдісі |
Мен бүгін үйренген 3 нәрсе Мен қызықты деп тапқан 2 нәрсе Мен үшін күрделі 1 сұрақ |
кесте |
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік АКТ- мен байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қою арқылы кедергілердің алдын аламын. |
Сабақтың өн бойында комментарий арқылы, «Үш шапалақ» арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. |
«Күн сәулесін төгеді»
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2:
|
|||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіл туралы не білеміз? Дауысты, дауыссыз дыбыстар
Тіл туралы не білеміз? Дауысты, дауыссыз дыбыстар
|
І бөлім. Мәдениет: Тіл және қарым-қатынас Мерзімі 09.2018ж Сабақ№2 Сабақтың тақырыбы: Тіл туралы не білеміз? Дауысты, дауыссыз дыбыстар |
Мектеп «Ә.Жангелдин атындағы №27 жалпы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалім А.Абдраймова |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 қазақ тілі |
Қатысқандар- Қатыспағандар- |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.О1. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, анықтау. 5.ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Тапсырмаларды орындауда оқылым мәтінін басшылыққа алады, дауысты, дауыссыз дыбыстарды кестеге сәйкес орналастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді, анықтайды. Өз беттерімен жұмбақ өлең құрастыра алады. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін ескере отырып тапсырмаларды сауатты орындайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Жаңылтпаштарға сүйене отырып өздері мәтін құрайды, қазақ тілінің дыбыстар жүйесін, үндестік заңын, емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Жазылым тапсырмаларын орындауда дыбыстардың жасалу ерекшелігін ескереді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Жуан, жіңішке дауыстылар, ашық, қысаң дауыстылар, еріндік, езулік дауыстылар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Жұмбақ-жаңылтпаштар. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ишара: жест, ым-ишара, қол сигналдары |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық құндылықтар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қазақ тиілінің дыбыстық жүйесі |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс тар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5минут Қызығушы лықты ояту |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
«Түрлі-түсті алақан» |
Оқушылапр орындарынан тұрып еркін кеңістік құрады. Мұғалім сары түстегі алақанды көрсеткенде Кения дәстүрімен секіріп амандасады. (Неғұрлым биік секіру құрметті амандасуды білдіреді) Жасыл алақанды көрсеткенде мұсылманша қол алысып амандасады. Қызыл алақанды көрсеткенде Жапонша қол қусырып иіліп амандасады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 30минут 6-8-тапсыр маларға 15 минут 9-10-тапсыр- маларға 15 минут |
6-тапсырма Үлестірме ретінде кесте таратылады. 7-тапсырма Кестені толтырады. 8-тапсырма Кестені толтырады. 9-тапсырма 10-тапсырма |
Жұмбақ өлеңді шешеді. Өздері жұмбақ құрастырады.
Жаңылтпаштарды оқып, өздері жаңылтпаш құрастырып көреді. |
Үлестірме қағаздар, маркер, Стикер
Оқулық 6-бет |
||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут
Кері байланыс |
«3,2,1» әдісі |
Мен бүгін үйренген 3 нәрсе Мен қызықты деп тапқан 2 нәрсе Мен үшін күрделі 1 сұрақ |
кесте |
||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік АКТ- мен байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қою арқылы кедергілердің алдын аламын. |
Сабақтың өн бойында комментарий арқылы, «Үш шапалақ» арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. |
«Күн сәулесін төгеді»
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2:
|
|||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













