Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3: Биосфера, экожүйе, популяция |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлері. Ағзалардың тікелей және жанама қарымқатынас түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.6 тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:Тірі ағзалардың алуан түрлілігін біледі. Оқушылардың басым көпшілігі: Тірі ағзалардың өзара оң және теріс қарым-қатынастарын түсінеді. Кейбір оқушылар:Әртүрлі экожүйелерде мекен ететін ағзалардың мысалында оң және теріс қатынас түрлерін ажыратып, ерекшеліктерін түсіндіре алады . |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар : |
Білу, түсіну, талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқытудың тілдік мақсаты:Тірі ағзалардың қарым-қатынасы тақырыбына арналған бейнежазбаны көреді, талдайды, талдауға арналған сұрақтарға жауап береді, тұжырым ойларын айтады. Пәндік лексика және терминология: экожүйе, симбиоз, коменсализм, мутуализм, пәтерлестік (квартирантства) ұғымдарға анықтаманы дәптерге жазады. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Тірі ағзалардың бір-біріне әсері алуан түрлі болады. Қыналардың саңырауқұлақтармен бірлесіп тіршілік етуін ...дейміз. Коменсализм екі ағза үшінде .... қатынас түрі. Оқылым бойынша: Оқулықтағы мәтінді оқиды. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды Дарыту |
Топтық және жұптық жұмысты жасау барысында өзгелердің ойларын құнды деп санайды, ұсыныстар айта алады, өзара сыйластықты қалыптастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қоршаған орта факторлары, тірі ағзалар арасындағы қарым-қатынсты қарастыра отырып, экологиялық білімдерін кеңейтеді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар «биология» 7сынып оқулығынан экожүйенің құрылымын, компоненттерін біледі. Тірі ағзаларды түзушілер, тұтынушылар және деструкторлар деп жіктей алады. Оқушылар қарапайым қоректік тізбектер құрып, продуценттер мен консументтерді анықтай алады. Қоректік тізбек пен қоректік тор құра алады. Популяция құрылым ерекшелігін ажыратып, айтып бере алады. Экто және эндопаразиттер туралы білімдерін еске түсіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-4 минут
8 минут |
Осы сабақ барысында сабаққа белсенді қатысуын саралау және білім алушыны өзін-өзі бағалату мақсатында «Білім шары» әдісін сабақ соңына дейін қолданамын
Бағалау -шарды үрлеу арқылы мұғалім тарапынан жұлдызша алады. Дискриптор : әрбір дұрыс жауап үшін бір жұлдызша алады. |
Кеспе суреттер
Шар, қыстырғыш Жұлдызша стикерлер
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут
7 минут
8 минут |
Жеке жұмыс. 1 көрсетілім. Сабақтың тақырыбын білімалушылар тірі ағзалардың қарым-қатынасы тақырыбына арналған бейнежазбаны көреді, оқулықтан қосымша мәліметтер алып, талдайды, талдауға арналған сұрақтарға жауап береді, тұжырым ойларын айтады. Бағалау - бейнежазбадағы сұрақтарға жазбаша жауап беру арқылы бағаланады. Шарды үрлеумен өлшенеді. Дискриптор:
Бағалау -шарды үрлеу арқылы мұғалім тарапынан жұлдызша алады. Жұптық жұмыс. №1 тапсырма. . Берілген мысалдарды тірі ағзалардың қарым-қатынасының түрлерімен сәйкестендіріңіз
Бағалау -шарды үрлеу арқылы мұғалім тарапынан жұлдызша алады. Топтық жұмыс №2 тапсырма. Суреттердегі тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлерін анықтаңыз
Дискриптор: Білім алушы
|
АКТ көрсетілім bilimland.kz
Қосымша 1 А4 парақша
Қосымша 2 А4 парақша
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Сабақтың соңында «Білім шыңы» әдісі арқылы білімалушылар қандай жетістікке жеткендіктерін өздері және мұғалім анықтай алады.
Білімгерлер өз ұсыныстарын жазған стикерлерін тау суретіне жабыстырады
Үйге тапсырма : Білімалушылардың таланты мен дарынын ашу мақсатында «Ағзалар қарым-қатынасы» Төрт жолды өлең және суреттер салып келу
Ұ ү |
А1 қағазындағы тау суреті. Стикерлер |
|
||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||
|
Саралау-– Сіз қалайша көбірек қолдау көрсе- туді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік |
|||
|
Қабілеті жоғары оқушылар:
Қабілеті орта оқушылар:
Қабілеті төмен оқушылар:
|
Кері байланыс ұсыну |
Қоршағанортаны қорғау өсімдіктер мен жануарларға қайырмыды болуға тәрбиелеу |
|||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
|
|
|||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлері. Ағзалардың тікелей және жанама қарымқатынас түрлері
Тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлері. Ағзалардың тікелей және жанама қарымқатынас түрлері
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3: Биосфера, экожүйе, популяция |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлері. Ағзалардың тікелей және жанама қарымқатынас түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (Оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.6 тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:Тірі ағзалардың алуан түрлілігін біледі. Оқушылардың басым көпшілігі: Тірі ағзалардың өзара оң және теріс қарым-қатынастарын түсінеді. Кейбір оқушылар:Әртүрлі экожүйелерде мекен ететін ағзалардың мысалында оң және теріс қатынас түрлерін ажыратып, ерекшеліктерін түсіндіре алады . |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Дағдылар : |
Білу, түсіну, талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқытудың тілдік мақсаты:Тірі ағзалардың қарым-қатынасы тақырыбына арналған бейнежазбаны көреді, талдайды, талдауға арналған сұрақтарға жауап береді, тұжырым ойларын айтады. Пәндік лексика және терминология: экожүйе, симбиоз, коменсализм, мутуализм, пәтерлестік (квартирантства) ұғымдарға анықтаманы дәптерге жазады. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Тірі ағзалардың бір-біріне әсері алуан түрлі болады. Қыналардың саңырауқұлақтармен бірлесіп тіршілік етуін ...дейміз. Коменсализм екі ағза үшінде .... қатынас түрі. Оқылым бойынша: Оқулықтағы мәтінді оқиды. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды Дарыту |
Топтық және жұптық жұмысты жасау барысында өзгелердің ойларын құнды деп санайды, ұсыныстар айта алады, өзара сыйластықты қалыптастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қоршаған орта факторлары, тірі ағзалар арасындағы қарым-қатынсты қарастыра отырып, экологиялық білімдерін кеңейтеді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар «биология» 7сынып оқулығынан экожүйенің құрылымын, компоненттерін біледі. Тірі ағзаларды түзушілер, тұтынушылар және деструкторлар деп жіктей алады. Оқушылар қарапайым қоректік тізбектер құрып, продуценттер мен консументтерді анықтай алады. Қоректік тізбек пен қоректік тор құра алады. Популяция құрылым ерекшелігін ажыратып, айтып бере алады. Экто және эндопаразиттер туралы білімдерін еске түсіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жұмыс |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 0-4 минут
8 минут |
Осы сабақ барысында сабаққа белсенді қатысуын саралау және білім алушыны өзін-өзі бағалату мақсатында «Білім шары» әдісін сабақ соңына дейін қолданамын
Бағалау -шарды үрлеу арқылы мұғалім тарапынан жұлдызша алады. Дискриптор : әрбір дұрыс жауап үшін бір жұлдызша алады. |
Кеспе суреттер
Шар, қыстырғыш Жұлдызша стикерлер
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут
7 минут
8 минут |
Жеке жұмыс. 1 көрсетілім. Сабақтың тақырыбын білімалушылар тірі ағзалардың қарым-қатынасы тақырыбына арналған бейнежазбаны көреді, оқулықтан қосымша мәліметтер алып, талдайды, талдауға арналған сұрақтарға жауап береді, тұжырым ойларын айтады. Бағалау - бейнежазбадағы сұрақтарға жазбаша жауап беру арқылы бағаланады. Шарды үрлеумен өлшенеді. Дискриптор:
Бағалау -шарды үрлеу арқылы мұғалім тарапынан жұлдызша алады. Жұптық жұмыс. №1 тапсырма. . Берілген мысалдарды тірі ағзалардың қарым-қатынасының түрлерімен сәйкестендіріңіз
Бағалау -шарды үрлеу арқылы мұғалім тарапынан жұлдызша алады. Топтық жұмыс №2 тапсырма. Суреттердегі тірі ағзалардың өзара қарым-қатынас түрлерін анықтаңыз
Дискриптор: Білім алушы
|
АКТ көрсетілім bilimland.kz
Қосымша 1 А4 парақша
Қосымша 2 А4 парақша
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Сабақтың соңында «Білім шыңы» әдісі арқылы білімалушылар қандай жетістікке жеткендіктерін өздері және мұғалім анықтай алады.
Білімгерлер өз ұсыныстарын жазған стикерлерін тау суретіне жабыстырады
Үйге тапсырма : Білімалушылардың таланты мен дарынын ашу мақсатында «Ағзалар қарым-қатынасы» Төрт жолды өлең және суреттер салып келу
Ұ ү |
А1 қағазындағы тау суреті. Стикерлер |
|
||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||
|
Саралау-– Сіз қалайша көбірек қолдау көрсе- туді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік |
|||
|
Қабілеті жоғары оқушылар:
Қабілеті орта оқушылар:
Қабілеті төмен оқушылар:
|
Кері байланыс ұсыну |
Қоршағанортаны қорғау өсімдіктер мен жануарларға қайырмыды болуға тәрбиелеу |
|||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
|
|
|||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?
|
|||||
шағым қалдыра аласыз















