Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім «Тірі табиғат» Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: №42 «Ақ ниет» гимназиясы Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:0 |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Бөлімше 2.1 «Өсімдіктер»«Өсімдік бөліктері» |
|||||
|
Оқу мақсаттары |
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату
|
|||||
|
Сабақмақсаттары |
Барлық оқушылар:Өсімдіктердің барлық бөліктерін ажыратады Көптеген оқушылар:Өсімдіктердің негізгі мүшелерін (тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс) атай алады. Кейбір оқушылар:Тұқымдардың қалай өнетінін бақылау жүргізіп түсіндіре алады. |
|||||
|
Тілдікмақсаттар |
Тамыр, гүл, сабақ, жапырақ, жеміс, тұқым Талқылау сұрақтары -Өсімдіктер қандай бөліктерден тұрады? |
|||||
|
Құндылықтардыдарыту
|
Ұжымдық, топтықжұмыскезіндебілімберу, денсаулықсақтаужәнемәдениеттіңұлттықжүйесінтабыстыдамыту. Әдемілікке, сұлулыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. |
|||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Дүниетану,көркемеңбек, сауат ашу |
|||||
|
АКТ қолданудағдылары |
https://www.google.kz/search?q=части+растенийсайтындағы «Өсімдік бөліктері» |
|||||
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар өсімдіктердің тірі ағзалар екендігін біледі, сондай-ақ оларды қалай күту және өсіру бойынша негізгі білімі бар. |
|||||
|
Сабақбарысы |
||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 минут 3 минут
2 минут |
Ширату.(Ұ)«Жанды, жансыз» деген қимылды ойын Жанды табиғат: гүл, адам, құс, т.б. дегенде барлығы қимылдап түрлі әрекеттер жасайды. Жансыз табиғат: доп, ұшақ, машина т.б. дегенде тоқтап қалады.Осылай 2-3 рет қайталанады. Топқа бөлінеді:тамыр, сабақ, гүл, жапырақ, жеміс.
- Әр топ осы суреттегі өсімдік бөліктерінің қимылдарын көрсетеді. ҚБ«Мұғалімнің қолпаштауы» әдісі арқылы оқушыларға ауызша кері байланыс беріледі.
- Алдыңғы сабақта өткендерімізді есімізге түсіріп, «Ақиқат, жалған » деген ойын ойнаймыз. (Ұ) - Алма ағашы жабайы өсімдік ақиқат жалған - Үйеңкі ағашы жабайы өсімдік ақиқат жалған - Бәйшешек мәдени өсімдік ақиқат жалған - Қызанақ мәдени өсімдік ақиқат жалған ҚБ «От шашу» әдісі арқылы ақиқат екенін дәл тапқан топтар бір-бірін бағалайды.
|
Тамыр,сабақ,гүл, жапырақ, жеміс сөздері жазылғанстикерлер
|
||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут 3 минут
5 минут
5 минут
5 минут
2 минут
|
(Ұ) Енді мына бейнероликке назар аударайықшы. -Әр бөлік қандай қызмет атқарады?
Сабақатың мақсатын таныстыру (Ұ) 1-тапсырма. Суретке қара. Өсімдіктің бөліктерін ата, көрсет
Егер өсімдіктің сабағы мен тамыры болмаса, не болар еді? Қалай ойлайсың?(С.о) ҚБ«Бағдаршам» әдісі арқылыбергенжауаптарына қарай бағалау.
(Т.ж)2-тапсырма.Суреттегі жемістерді ата
Жемістердің ішінде не болады? Суреттегі тұқымдар мен жемістер несімен ерекшеленеді? ҚБ«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір- бірлерін бағалайды
(Ж.ж) Дәптермен жұмыс кезінде саралау тәсілін пайдаландым 1 топ: Өсімдік бөліктерінің атауларын жазады 2 топ:Әр жемістің атауын сәйкес суретпен байланыстырып сыз. 3 топ:Әр жемістің тұқымдарының суретін салып, суретті боя.
ҚБ «-,+» әдісі арқылы жұптық жұмыста өзара бағалаужүреді .
Сергіту сәті: « Қимылды би»
|
https://www.google.kz/search?q=части+растений
Оқулық 14 бет
Оқулық 15 бет Топшамалардағы суреттер
Дәптермен жұмыс 8- бет
|
||||
|
Сабақтың соңы 10 минут 4 минут
4 минут
2 минут |
1-тапсырма Бағалау критерийі: Білім алушы Өсімдіктердің негізгі мүшелерін ажыратады. Өсімдіктердің негізгі мүшелерін (тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс) атайды. Суретке мұқият қараңыз. Өсімдіктің негізгі мүшелерін атаңыз. Өсімдіктің негізгі мүшелерінің атауын сөздің бастапқы әріптерімен жазып көрсетіңіз: тамыр – Т, сабақ–С, жапырақ –Ж, гүл –г, Жеміс –Ж.
Дескриптор: Білім алушы - өсімдіктің негізгі мүшелерін атайды; - өсімдіктің тамырын «Т» әрпімен белгілейді; - өсімдіктің сабағын «С» әрпімен белгілейді; - өсімдіктің жапырағын «Ж» әрпімен белгілейді; - өсімдіктің гүлін «Г» әрпімен белгілейді; - өсімдіктің жемісін «Ж» әрпімен белгілейді.
2- тапсырма Суреттегі өсімдіктерге мұқият қараңыз. Өсімдіктердің ұқсас мүшелерін атаңыз. Бос орынға тамыры, сабағы, жапырағы және гүлі, жемісі бар өсімдіктің суретін салыңыз.
Дескриптор: Білім алушы - өсімдіктердің ұқсас мүшелерін атайды; - өсімдіктің негізгі бөліктерін көрсетіп, сурет салады ҚБ «стикер» арқылы балалар бір-бірін бағалайды. Жасыл – қатесіз болса Сары - 1 қате болса Қызыл –2-3 қате болса Сабақ соңында оқушыларға рефлексия жүргізеді: «Жергілікті тілші» әдісі
|
Қарындаш, түрлі түсті бояулар
Микрафон |
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||
|
«Жанды, жансыз» деген қимылды ойыннан кейін әр топ топқа бөлінген суреттегі өсімдік бөліктерінің қимылдарын көрсетеді. Оқушылар тақырыпты жетік меңгеру үшін тілдік мақсаттың диалогтік тармақтарын қолданамын. Саралау тәсілдерінің ішінен:тапсырма(деңгейлік тапсырмалар),диалог және қолдау көрсету, көмекті қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетемін.
|
Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданған әдіс- тәсілдер: «Жанды- жансыз» ойынында мұғалімнің қолпаштауы, «Ақиқат, жалған» ойынында «от шашу» әдісі, ұжымдық жұмыста «бағдаршам» арқылы, топтық жұмыста «екі жұлдыз, бір тілек» арқылы, жеке жұмыста «өзара бақылау» арқылы бірін- бірі бағалау, тәжірибелік жұмыстан кейін «басбармақ» арқылы, сабақ соңында оқушыларға рефлексия жүргізуде «Жергілікті тілші» әдісі арқылы өз-өздерін бағалауды пайдаландым. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Ширату жаттығуы, Сергіту сәті «Қимылды би». АКТ қолдануда уақыттын ескеремін. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тірі табиғат пен өлі табиғат
Тірі табиғат пен өлі табиғат
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім «Тірі табиғат» Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: №42 «Ақ ниет» гимназиясы Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:0 |
|||||
|
Сабақ тақырыбы |
Бөлімше 2.1 «Өсімдіктер»«Өсімдік бөліктері» |
|||||
|
Оқу мақсаттары |
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату
|
|||||
|
Сабақмақсаттары |
Барлық оқушылар:Өсімдіктердің барлық бөліктерін ажыратады Көптеген оқушылар:Өсімдіктердің негізгі мүшелерін (тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс) атай алады. Кейбір оқушылар:Тұқымдардың қалай өнетінін бақылау жүргізіп түсіндіре алады. |
|||||
|
Тілдікмақсаттар |
Тамыр, гүл, сабақ, жапырақ, жеміс, тұқым Талқылау сұрақтары -Өсімдіктер қандай бөліктерден тұрады? |
|||||
|
Құндылықтардыдарыту
|
Ұжымдық, топтықжұмыскезіндебілімберу, денсаулықсақтаужәнемәдениеттіңұлттықжүйесінтабыстыдамыту. Әдемілікке, сұлулыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. |
|||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Дүниетану,көркемеңбек, сауат ашу |
|||||
|
АКТ қолданудағдылары |
https://www.google.kz/search?q=части+растенийсайтындағы «Өсімдік бөліктері» |
|||||
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар өсімдіктердің тірі ағзалар екендігін біледі, сондай-ақ оларды қалай күту және өсіру бойынша негізгі білімі бар. |
|||||
|
Сабақбарысы |
||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 5 минут 3 минут
2 минут |
Ширату.(Ұ)«Жанды, жансыз» деген қимылды ойын Жанды табиғат: гүл, адам, құс, т.б. дегенде барлығы қимылдап түрлі әрекеттер жасайды. Жансыз табиғат: доп, ұшақ, машина т.б. дегенде тоқтап қалады.Осылай 2-3 рет қайталанады. Топқа бөлінеді:тамыр, сабақ, гүл, жапырақ, жеміс.
- Әр топ осы суреттегі өсімдік бөліктерінің қимылдарын көрсетеді. ҚБ«Мұғалімнің қолпаштауы» әдісі арқылы оқушыларға ауызша кері байланыс беріледі.
- Алдыңғы сабақта өткендерімізді есімізге түсіріп, «Ақиқат, жалған » деген ойын ойнаймыз. (Ұ) - Алма ағашы жабайы өсімдік ақиқат жалған - Үйеңкі ағашы жабайы өсімдік ақиқат жалған - Бәйшешек мәдени өсімдік ақиқат жалған - Қызанақ мәдени өсімдік ақиқат жалған ҚБ «От шашу» әдісі арқылы ақиқат екенін дәл тапқан топтар бір-бірін бағалайды.
|
Тамыр,сабақ,гүл, жапырақ, жеміс сөздері жазылғанстикерлер
|
||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут 3 минут
5 минут
5 минут
5 минут
2 минут
|
(Ұ) Енді мына бейнероликке назар аударайықшы. -Әр бөлік қандай қызмет атқарады?
Сабақатың мақсатын таныстыру (Ұ) 1-тапсырма. Суретке қара. Өсімдіктің бөліктерін ата, көрсет
Егер өсімдіктің сабағы мен тамыры болмаса, не болар еді? Қалай ойлайсың?(С.о) ҚБ«Бағдаршам» әдісі арқылыбергенжауаптарына қарай бағалау.
(Т.ж)2-тапсырма.Суреттегі жемістерді ата
Жемістердің ішінде не болады? Суреттегі тұқымдар мен жемістер несімен ерекшеленеді? ҚБ«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір- бірлерін бағалайды
(Ж.ж) Дәптермен жұмыс кезінде саралау тәсілін пайдаландым 1 топ: Өсімдік бөліктерінің атауларын жазады 2 топ:Әр жемістің атауын сәйкес суретпен байланыстырып сыз. 3 топ:Әр жемістің тұқымдарының суретін салып, суретті боя.
ҚБ «-,+» әдісі арқылы жұптық жұмыста өзара бағалаужүреді .
Сергіту сәті: « Қимылды би»
|
https://www.google.kz/search?q=части+растений
Оқулық 14 бет
Оқулық 15 бет Топшамалардағы суреттер
Дәптермен жұмыс 8- бет
|
||||
|
Сабақтың соңы 10 минут 4 минут
4 минут
2 минут |
1-тапсырма Бағалау критерийі: Білім алушы Өсімдіктердің негізгі мүшелерін ажыратады. Өсімдіктердің негізгі мүшелерін (тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс) атайды. Суретке мұқият қараңыз. Өсімдіктің негізгі мүшелерін атаңыз. Өсімдіктің негізгі мүшелерінің атауын сөздің бастапқы әріптерімен жазып көрсетіңіз: тамыр – Т, сабақ–С, жапырақ –Ж, гүл –г, Жеміс –Ж.
Дескриптор: Білім алушы - өсімдіктің негізгі мүшелерін атайды; - өсімдіктің тамырын «Т» әрпімен белгілейді; - өсімдіктің сабағын «С» әрпімен белгілейді; - өсімдіктің жапырағын «Ж» әрпімен белгілейді; - өсімдіктің гүлін «Г» әрпімен белгілейді; - өсімдіктің жемісін «Ж» әрпімен белгілейді.
2- тапсырма Суреттегі өсімдіктерге мұқият қараңыз. Өсімдіктердің ұқсас мүшелерін атаңыз. Бос орынға тамыры, сабағы, жапырағы және гүлі, жемісі бар өсімдіктің суретін салыңыз.
Дескриптор: Білім алушы - өсімдіктердің ұқсас мүшелерін атайды; - өсімдіктің негізгі бөліктерін көрсетіп, сурет салады ҚБ «стикер» арқылы балалар бір-бірін бағалайды. Жасыл – қатесіз болса Сары - 1 қате болса Қызыл –2-3 қате болса Сабақ соңында оқушыларға рефлексия жүргізеді: «Жергілікті тілші» әдісі
|
Қарындаш, түрлі түсті бояулар
Микрафон |
||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||
|
«Жанды, жансыз» деген қимылды ойыннан кейін әр топ топқа бөлінген суреттегі өсімдік бөліктерінің қимылдарын көрсетеді. Оқушылар тақырыпты жетік меңгеру үшін тілдік мақсаттың диалогтік тармақтарын қолданамын. Саралау тәсілдерінің ішінен:тапсырма(деңгейлік тапсырмалар),диалог және қолдау көрсету, көмекті қажет ететін оқушыларға қолдау көрсетемін.
|
Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданған әдіс- тәсілдер: «Жанды- жансыз» ойынында мұғалімнің қолпаштауы, «Ақиқат, жалған» ойынында «от шашу» әдісі, ұжымдық жұмыста «бағдаршам» арқылы, топтық жұмыста «екі жұлдыз, бір тілек» арқылы, жеке жұмыста «өзара бақылау» арқылы бірін- бірі бағалау, тәжірибелік жұмыстан кейін «басбармақ» арқылы, сабақ соңында оқушыларға рефлексия жүргізуде «Жергілікті тілші» әдісі арқылы өз-өздерін бағалауды пайдаландым. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Ширату жаттығуы, Сергіту сәті «Қимылды би». АКТ қолдануда уақыттын ескеремін. |
||||
шағым қалдыра аласыз





















