Бекітемін.
Директордың ОІЖО:
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 70сабақ. Тіршілік көзі еңбекте. Есік қаққан Еңбек |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру 4.3.2.1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз ойын, сезімін, көзқарасын ұқсас оқиғалармен салыстырады, мәтінге жаңа кейіпкер қосады. |
|||||
|
Құндылықтар |
АР-ҰЯТ: Адал еңбекті құрметтеу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Біз де жақсы баламыз, Өсті ақыл-санамыз. Жарқырасын күніміз, Жайнап өссін гүліміз. Жақсы ниет-тілекпен Бастаймыз сабақ бүгін біз. Өткенді қайталау «Құм мінезі» тақырыбын пысықтау.
Құмға не Барханға өз атыңнан хат жаз немесе Құмның атынан Барханға хат жаз. Табиғатқа көмектесу үшін өзің қандай әрекеттер жасадың? Жаңа тақырып Өлең жолдары арқылы бүгінгі өтілетін тақырыпты анықтау. Гүл өсірсең терлеп, Мұның аты – еңбек. Кесте тіксең зерлеп, Мұның аты – еңбек. Сабағыңды жөндеп, әзірлесең еңбек. Қиындықтың бәрін, Еңбек қана жеңбек!
Сендер үшін еңбек ету қажет пе, әлде қажет емес пе? Өз пікірлеріңді білдіріңдер. – Олай болса, балалар, бүгін біз Р.Мәженқызының “Есік қаққан еңбек” мәтінімен танысамыз. Автормен танысу айдары Райхан Мәженқызы (07.05.1956 ж.т., Алматы облысы, Райымбек ауданы, Сарыжаз селосында дүниеге келен.) – жазушы, баспагер, ғалым. 1978 жылы Қазақтың Абай атындағы педагогика институтының математика факультетін бітірген.
Оқу мақсатын таныстыру Түсініп оқы А) Мәтінмен жұмыс. -Мәтінді түсініп, тізбектей оқыңдар. Дұрыс жауапты таңда. А) Еңбек Қара қоңызға құмтөбеге шығуды үйретті. Ә) Еңбек Қара қоңызға су тауып ішуді үйретті. Б) Еңбек Қара қоңызды Суға апарды.
-Тіршілік үшін еңбектену керектігін қоңыз қалай түсінді? - Барлық жан-жануар Еңбекті не үшін жақсы көреді? ЕРТЕГІНІҢ ОҚИҒА ЖЕЛІСІН ДҰРЫС ОРНАЛАСТЫР Сәйкестендіру. 1 2 3 4 Африкадағы Қара қоңыз. 5 Антарктидадағы пингвин мен теңіз мысығы. 1-тапсырма. Еңбектің рөліне еніп, ертегі мазмұнына оқиға қосып айт. Мысалы: Еңбек Қазақстанға да келді. Мұңдағы адамдар... Оқушыларға ҚБ тапсырмалары таратылады. ЕРТЕГІ МАЗМҰНЫНА СӘЙКЕС МАҚАЛ-МӘТЕЛДІ ТАП.
Ас – адамның қуаты. Қорытындыла» айдары -Жазушы саяхатшы Еңбек арқылы нені көрсетпекші болды? Ж: Жазушы Еңбек арқылы бүкіл тіршілік иесі еңбектенетінін айтты. Үйге тапсырма: Сурет бойынша жұмыс.
|
Өлең жолын айтады. Өткенді қайталайды Кесте бойынша пікір айтады Автормен танысады Өз ойын айтады Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді Оқиға желісін дұрыс орналастырады. Жаңа кейіпкер қосып айтады Сәйкес мақалды табады Сабақты қорытындылайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ: «Домбыра» Дескриптор: Сұраққа жауап береді – 1 б Шығармашылық тапсырманы орындайды – 1 б ҚБ: «Жарайсың!» ҚБ: «Домбыра» Дескриптор: Өз пікірін айтады-1Б Табиғатты сақтау туралы өзіндік пікірі бар-1Б ҚБ: «Домбыра» Дескриптор: Өзіндік пікірлерін айтады.1Б ҚБ: «Домбыра» Дескриптор: - Мәтінді түсініп оқиды; - Мәтін мазмұнын талдайды. Дескриптор: 1. Сұрақтарға толық жауап береді. 2. Мәтіннің мазмұнын өз сезімдерімен байланыстырып баяндайды. – 1Б ҚБ: «Домбыра» Дескриптор: Ертегінің оқиға желісін дұрыс орналастырады- 1Б Дескриптор: Тақырыпқа сай ойын жүйелі жеткізе алады; -1Б Сөйлеу нормаларын сақтайды-1Б. ҚБ: «Домбыра» Дескриптор: Ертегі мазмұнына сай мақалды табады.- 1Б Дескриптор: Өз ойын толық жеткізеді-1Б Тіршілік көзі еңбекте екенін түсінеді-1Б Сабақтан алған әсерлерін жазады |
Суреттер Презентация Құм туралы суреттер Табиғат бейнеленген сурет Автордың суреті Суреттер Оқулық Оқулық Суреттер Домбыра суреті стикерлер |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тіршілік көзі еңбекте. Есік қаққан Еңбек
Тіршілік көзі еңбекте. Есік қаққан Еңбек
Бекітемін.
Директордың ОІЖО:
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 70сабақ. Тіршілік көзі еңбекте. Есік қаққан Еңбек |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.5.1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру 4.3.2.1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өз ойын, сезімін, көзқарасын ұқсас оқиғалармен салыстырады, мәтінге жаңа кейіпкер қосады. |
|||||
|
Құндылықтар |
АР-ҰЯТ: Адал еңбекті құрметтеу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім Бекіту Кері байланыс |
Сабаққа дайындық Психологиялық ахуалды қалыптастыру Біз де жақсы баламыз, Өсті ақыл-санамыз. Жарқырасын күніміз, Жайнап өссін гүліміз. Жақсы ниет-тілекпен Бастаймыз сабақ бүгін біз. Өткенді қайталау «Құм мінезі» тақырыбын пысықтау.
Құмға не Барханға өз атыңнан хат жаз немесе Құмның атынан Барханға хат жаз. Табиғатқа көмектесу үшін өзің қандай әрекеттер жасадың? Жаңа тақырып Өлең жолдары арқылы бүгінгі өтілетін тақырыпты анықтау. Гүл өсірсең терлеп, Мұның аты – еңбек. Кесте тіксең зерлеп, Мұның аты – еңбек. Сабағыңды жөндеп, әзірлесең еңбек. Қиындықтың бәрін, Еңбек қана жеңбек!
Сендер үшін еңбек ету қажет пе, әлде қажет емес пе? Өз пікірлеріңді білдіріңдер. – Олай болса, балалар, бүгін біз Р.Мәженқызының “Есік қаққан еңбек” мәтінімен танысамыз. Автормен танысу айдары Райхан Мәженқызы (07.05.1956 ж.т., Алматы облысы, Райымбек ауданы, Сарыжаз селосында дүниеге келен.) – жазушы, баспагер, ғалым. 1978 жылы Қазақтың Абай атындағы педагогика институтының математика факультетін бітірген.
Оқу мақсатын таныстыру Түсініп оқы А) Мәтінмен жұмыс. -Мәтінді түсініп, тізбектей оқыңдар. Дұрыс жауапты таңда. А) Еңбек Қара қоңызға құмтөбеге шығуды үйретті. Ә) Еңбек Қара қоңызға су тауып ішуді үйретті. Б) Еңбек Қара қоңызды Суға апарды.
-Тіршілік үшін еңбектену керектігін қоңыз қалай түсінді? - Барлық жан-жануар Еңбекті не үшін жақсы көреді? ЕРТЕГІНІҢ ОҚИҒА ЖЕЛІСІН ДҰРЫС ОРНАЛАСТЫР Сәйкестендіру. 1 2 3 4 Африкадағы Қара қоңыз. 5 Антарктидадағы пингвин мен теңіз мысығы. 1-тапсырма. Еңбектің рөліне еніп, ертегі мазмұнына оқиға қосып айт. Мысалы: Еңбек Қазақстанға да келді. Мұңдағы адамдар... Оқушыларға ҚБ тапсырмалары таратылады. ЕРТЕГІ МАЗМҰНЫНА СӘЙКЕС МАҚАЛ-МӘТЕЛДІ ТАП.
Ас – адамның қуаты. Қорытындыла» айдары -Жазушы саяхатшы Еңбек арқылы нені көрсетпекші болды? Ж: Жазушы Еңбек арқылы бүкіл тіршілік иесі еңбектенетінін айтты. Үйге тапсырма: Сурет бойынша жұмыс.
|
Өлең жолын айтады. Өткенді қайталайды Кесте бойынша пікір айтады Автормен танысады Өз ойын айтады Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді Оқиға желісін дұрыс орналастырады. Жаңа кейіпкер қосып айтады Сәйкес мақалды табады Сабақты қорытындылайды Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мадақтау ҚБ: «Домбыра» Дескриптор: Сұраққа жауап береді – 1 б Шығармашылық тапсырманы орындайды – 1 б ҚБ: «Жарайсың!» ҚБ: «Домбыра» Дескриптор: Өз пікірін айтады-1Б Табиғатты сақтау туралы өзіндік пікірі бар-1Б ҚБ: «Домбыра» Дескриптор: Өзіндік пікірлерін айтады.1Б ҚБ: «Домбыра» Дескриптор: - Мәтінді түсініп оқиды; - Мәтін мазмұнын талдайды. Дескриптор: 1. Сұрақтарға толық жауап береді. 2. Мәтіннің мазмұнын өз сезімдерімен байланыстырып баяндайды. – 1Б ҚБ: «Домбыра» Дескриптор: Ертегінің оқиға желісін дұрыс орналастырады- 1Б Дескриптор: Тақырыпқа сай ойын жүйелі жеткізе алады; -1Б Сөйлеу нормаларын сақтайды-1Б. ҚБ: «Домбыра» Дескриптор: Ертегі мазмұнына сай мақалды табады.- 1Б Дескриптор: Өз ойын толық жеткізеді-1Б Тіршілік көзі еңбекте екенін түсінеді-1Б Сабақтан алған әсерлерін жазады |
Суреттер Презентация Құм туралы суреттер Табиғат бейнеленген сурет Автордың суреті Суреттер Оқулық Оқулық Суреттер Домбыра суреті стикерлер |
||
шағым қалдыра аласыз














