Тексерілді:
|
Мектеп: Майбұлақ ЖОМ |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ташимбетова Балжан |
|||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Тұрақты электр тогы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: Тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
8.4.2.6 – тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі |
Тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Гальваникалық элемент-гальванический элемент- cell Заряд-заряд-charge Өткізгіш-проводник-conductor Өткізгіштік-проводимость-conductivity |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы еңбек өнімділігін арттыру. |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
математика-математикалық түрлендірулер арқылы есептер шығару |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстанудан электр тогы туралы түсінік бар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы |
1 Ұйымдастыру.Оқушылармен сәлемдесу және түгелдеу. Амандасып алған соң, оқушылардың назарын жаңа тақырыпты меңгеруге шоғырландырамын. Артығын алып таста: Оқушыларға суреттер жинағын (сабақ тақырыбымен байланысты) көрсетемін. Олар қай сурет қатысты емес екенін анықтауы керек.
Б «Әткеншек» әдісі топтық жұмыс. Әр топқа түрлі суреттер беріледі, тапсырма бір болады.
Құрылымдасқан тапсырмалар: №1.Амперметр шкаласының әр бөлігінің құнын және оның қандай ток күшін көрсетіп тұрғанын анықта. Дескриптор:1. амперметр шкаласының бөлік құнын табады; 2. тізбектегі ток күшін анықтайды; №2.Вольтметр шкаласының әр бөлігінің құнын анықта. Батареяның полюстеріндегі кернеу қандай? Дескриптор: 1. вольтметр шкаласының бөлік құнын анықтайды; 2. батарея полюстеріндегі кернеуді анықтайды. №3.Кернеуді анықтаңыздар: а) лампадағы; Дескриптор:1. лампадағы кернеуді анықтайды. Тапсырмаларды орындап болған соң, әр топ келесі топтың жауаптарына «2 жұлдыз 1 тілек»әдісі арқылы ауызша кері байланыс береді. №4.Ом заңын өмірде қолдануына мысалдар келтіре отырып, есептер құрастыру
Тапсырма I ,U шамалардың көрсетуін жаз. Ом заңын қолданып, R кедергіні тап Дескриптор 1.Ток күшінің көрсетуін жазады; 2. Анықталған кедергінің мәнін қойып кернеуді табады; 3. R=R1 +R2 U кернеу мәнін қойып ток күшін табады; 4. R= R1 +R2 /R1 R2=6/9=2/3 I ток күшінің мәнін пайдаланып Uкернеуді табады Тапсырмаларды орындап болған соң, әр топ келесі топтың жауаптарына бағдаршам арқылы ауызша кері байланыс береді. Бірін-бірі бағалайды. «Кластер» әдісі бойынша оқушылар сабақта өтілген материалдарды тиянақтайды. Бұл әдістің көмегімен оқушылардың ақпаратты жинау және сын тұрғысынан ойлау дағдысын дамытамын.
Дескриптор:
|
АКТ слайд Амперметр, вольтметр, сымдар, кілт, резистор, реостат
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы |
Ой қорыту БББ кестесі
«табыс сатысы» кері байланыс Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, жабыстырады |
Плакат |
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
||||||||||||||||||||||
|
Ұзындығы 100 м, көлденең қимасының ауданы 0,5 мм2 , ұштарына 6,8 В кернеу қосылған мыс өткізгіштің бойымен өтетін ток күшін табыңыз. Дескриптор: мыстың меншікті кедергісін кестеден табады, ХБЖ-іне түрлендіреді; - өткізгіштің кедергісінің формуласын қолданып, кедергіні есептейді; - Ом заңы арқылы ток күшін табады. |
Қалыптастырушы бағалау (күлегештермен және кері байланыс беру арқылы) |
Қауіпсіздік техника ережелерін қатаң сақтау |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?
|
||||||||||||||||||||||||



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тізбек бөлігі үшін Ом заңы
Тізбек бөлігі үшін Ом заңы
Тексерілді:
|
Мектеп: Майбұлақ ЖОМ |
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ташимбетова Балжан |
|||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Тұрақты электр тогы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: Тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы |
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
8.4.2.6 – тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі |
Тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Гальваникалық элемент-гальванический элемент- cell Заряд-заряд-charge Өткізгіш-проводник-conductor Өткізгіштік-проводимость-conductivity |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы еңбек өнімділігін арттыру. |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
математика-математикалық түрлендірулер арқылы есептер шығару |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстанудан электр тогы туралы түсінік бар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы |
1 Ұйымдастыру.Оқушылармен сәлемдесу және түгелдеу. Амандасып алған соң, оқушылардың назарын жаңа тақырыпты меңгеруге шоғырландырамын. Артығын алып таста: Оқушыларға суреттер жинағын (сабақ тақырыбымен байланысты) көрсетемін. Олар қай сурет қатысты емес екенін анықтауы керек.
Б «Әткеншек» әдісі топтық жұмыс. Әр топқа түрлі суреттер беріледі, тапсырма бір болады.
Құрылымдасқан тапсырмалар: №1.Амперметр шкаласының әр бөлігінің құнын және оның қандай ток күшін көрсетіп тұрғанын анықта. Дескриптор:1. амперметр шкаласының бөлік құнын табады; 2. тізбектегі ток күшін анықтайды; №2.Вольтметр шкаласының әр бөлігінің құнын анықта. Батареяның полюстеріндегі кернеу қандай? Дескриптор: 1. вольтметр шкаласының бөлік құнын анықтайды; 2. батарея полюстеріндегі кернеуді анықтайды. №3.Кернеуді анықтаңыздар: а) лампадағы; Дескриптор:1. лампадағы кернеуді анықтайды. Тапсырмаларды орындап болған соң, әр топ келесі топтың жауаптарына «2 жұлдыз 1 тілек»әдісі арқылы ауызша кері байланыс береді. №4.Ом заңын өмірде қолдануына мысалдар келтіре отырып, есептер құрастыру
Тапсырма I ,U шамалардың көрсетуін жаз. Ом заңын қолданып, R кедергіні тап Дескриптор 1.Ток күшінің көрсетуін жазады; 2. Анықталған кедергінің мәнін қойып кернеуді табады; 3. R=R1 +R2 U кернеу мәнін қойып ток күшін табады; 4. R= R1 +R2 /R1 R2=6/9=2/3 I ток күшінің мәнін пайдаланып Uкернеуді табады Тапсырмаларды орындап болған соң, әр топ келесі топтың жауаптарына бағдаршам арқылы ауызша кері байланыс береді. Бірін-бірі бағалайды. «Кластер» әдісі бойынша оқушылар сабақта өтілген материалдарды тиянақтайды. Бұл әдістің көмегімен оқушылардың ақпаратты жинау және сын тұрғысынан ойлау дағдысын дамытамын.
Дескриптор:
|
АКТ слайд Амперметр, вольтметр, сымдар, кілт, резистор, реостат
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы |
Ой қорыту БББ кестесі
«табыс сатысы» кері байланыс Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, жабыстырады |
Плакат |
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
||||||||||||||||||||||
|
Ұзындығы 100 м, көлденең қимасының ауданы 0,5 мм2 , ұштарына 6,8 В кернеу қосылған мыс өткізгіштің бойымен өтетін ток күшін табыңыз. Дескриптор: мыстың меншікті кедергісін кестеден табады, ХБЖ-іне түрлендіреді; - өткізгіштің кедергісінің формуласын қолданып, кедергіні есептейді; - Ом заңы арқылы ток күшін табады. |
Қалыптастырушы бағалау (күлегештермен және кері байланыс беру арқылы) |
Қауіпсіздік техника ережелерін қатаң сақтау |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?
|
||||||||||||||||||||||||



шағым қалдыра аласыз

ерілген суреттер
бойынша Пазлдар жинап топқа бөлінеді (3 топ)













