Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Тізбек бөлігі үшін Ом заңы ашық сабақ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітемін А.Жақсылықова
Бөлімі: |
8.3 А Тұрақты электр тогы |
Педагогтің аты-жөні: |
Қаппар Назым |
Күні: |
23.01.24ж |
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
Тiзбек бөлiгi үшiн Ом заңы Практикалық сабақ №5 |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.2.6 – тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану; |
Сабақтың мақсаты: |
– тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолданады; |
Құндылықтарға баулу: |
Талап құндылығы: -Сыни және креативті ойлау |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут Өткенге шолу 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу. Топқа бөлу. «Стикерлер» әдісі арқылы. Стикерге шартты белгілер жасырылып тұрады «Сіз білетіннің барлығы» әдісі 1. Ток күші дегеніміз не? 2.Ток күшін қандай әріппен белгілейді? 3.Ток күшінің формуласы қандай? 4.Ток күшінің өлшем бірлігі қандай? 5.Ток көздерін ата. 6.Өткізгіш кедергісінің физикалық мағынасы қандай? 7.Өткізгіштің меншікті кедергісі деген не? Ол ұғым не үшін енгізілген? 8.Өткізгіштің кедергісін қалай өзгертуге болады? |
Оқушылар 3 топқа бөлінеді. І топ. Ток күші ІІ топ. Кернеу ІІІ топ. Кедергі Оқушылар үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ:«депозит» әдісі арқылы |
стикерлер
8 сыныпқа арналған оқулық, презентация |
|||||||||||||||
Жаңа сабаққа дайындық 3 минут 3 минут |
«Сіз қалай ойлайсыз?» әдісі Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын тексеру мақсатында сұрақтар қою.
1.Көрсетілім бойынша не ойлайсыңдар? 2.Тәжірибеден не байқадыңдар? 3.Өлшеуіш аспаптарының көрсеткіштері қалай өзгереді?
Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау
Мұғалім түсіндірмесі (2-3 минут) |
Оқушылар проблемалық сұрақтарға жауап береді, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. |
ҚБ: ынталандыру |
слайд
|
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ Топтық жұмыс 10 минут |
«Шағын зерттеу» әдісі
І топ. Теоретиктер (оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасау. Ом заңының анықтамасын, формуласын қорыту) ІІ топ. Зерттеушілер Тәжірибе 1. Ток күшінің кернеуге тәуелділігін зерттеу (кедергі тұрақты R=const). Тізбекті тұйықтап, ток көзіне қосыңдар. Реостаттың жәрдемімен кедергісі 2 Ом резистордың ұштарындағы кернеуді 1В, 2В және 3В – қа жеткізе отырып, әр жолғы амперметр мен вольтметрдің көрсетулерін кестеге түсіріңдер. 1 кесте
Тапсырма.Тәжірибе нәтижесіне сүйеніп, ток күшінің кернеуге тәуелділік графигін сызыңдар да қорытынды жасаңдар.
ІІІ топ. Практиктер. Ұзындығы 8 м никелин сымының көлденең қимасының ауданы 0,08 мм2. Егер сымның ұштарындағы кернеу 120 В болса, сым арқылы қандай ток күші өтер еді? .
|
Оқушылар мәтінмен танысады. Топ ішінде талдау жасайды. 1-топ «Тізбек бөлігіне арналған Ом заңын» тұжырымдайды. Формуласын, анықтамасын айтады. 2-топ тәжірибелік жұмысты орындайды, қорытынды жасайды. 3-топ есеп шығару үлгісімен таныстырады. Топ спикерлері топтық жұмысты қорғайды. |
ҚБ: Екі жұлдыз, бір ұсыныс
|
Постерлер, маркерлер |
|||||||||||||||
Жұптық жұмыс
5 минут
Жеке жұмыс 13 минут |
Сергіту сәті «Атом және молекула» сол әдіс арқылы жұпқа бөлінеді Лулия шеңбері 1-жұп. Егер электр плитасының спиралінің жұмыс уақытындағы кедергісі 24 Ом болса, онда кернеуі 127 В тізбекке қосылған осы плитаның спираліндегі ток күші неге тең болады?
2-жұп. Кедергісі 73 Ом электр плитасы кернеуі 250 В тізбекке қосылған. Плитадағы ток күшін анықтаңдар.
3-жұп. Ұзындығы 1 км телеграф сымының бөлігін- дегі кедергісі 6 Ом, ал тізбектің бойындағы ток күші 8 мА болғандағы осы бөліктің кернеуін анықтаңдар.
4-жұп.
Шаш кептіргіштің және үтіктің кедергісін салыстырыңыз
5 жұп. Суретте А және В өткізгіштеріндегі ток күшінің кернеуге тәуелілік графигі берілген.График бойынша қай өткізгіштің кедергісі үлкен?
Жеке жұмыс «Кім алғыр» әдісі. (құрылымдық тапсырма) (қосымша 1)
|
Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды.Бір-бірінің жауаптарын тексеріп, бағалайды
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Орындап болған соң дайын жауаптар үлгісі арқылы өзін-өзі бағалайды.
U=I*R R=U/I |
ҚБ:әріптес пікірі
2 балл
ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылыөзін-өзі бағалау
8 балл |
Тапсырма бар парақша
Тапсырма бар парақша |
|||||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут
|
Рефлексия. Қызық. Қиын. Құнды
Бағалау. 1-10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу
Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 1-тапсырма
|
Оқушылар бүгінгі сабаққа жазбаша кері байланыс береді. |
|
Стикерлер, кесте |
Жеке жұмыс. «Кім алғыр» әдісі (құрылымдық тапсырма)
1826 жылы неміс физигі Георг Симон Ом электр тогының табиғатын ашуға көмектесетін жаңалық ашады. Ол кернеудің ток күшіне тәуелділігін тапқан. Бұл заңды ғалымның құрметіне Ом заңы деп атады.
Көптеген тәжірибелердің нәтижесінде мынадай қорытындығы келген:
1.Тізбектің әртүрлі бөліктерінде ток күші тұрақты
2.Өткізгіштегі ток күші кернеуге тура пропорционал.
3.Өткізгіштің ұзындығының артуымен және оның көлденең қимасының кішіреюімен ток күші кемиді.
1-тапсырма. Суретте электр тізбегі жинақталған.
-
Екінші реостаттың сымының ұзындығы 4 м, ал меншікті кедергісі 4,2*10-7 Ом*м болатын никелин сымының ауданы қандай?
А) 16,8 см2
В) 0,168 мм2
С) 1,68 см2
D) 1,68 мм2
Е) 16,8 мм2
-
Тізбектегі жалпы кедергі шамасы қандай?
А) 4 Ом
В) 60 Ом
С) 3,75 Ом
D) 16 Ом
Е) 8 Ом
2-тапсырма.
Суретте екі өткізгіш үшін ток күшінің кернеуге тәуелділік графигі берілген.Қай өткізгіштің кедергісі үлкен?
3-тапсырма
Кернеу 220 В, ток күші 0,25 А болғанда, өткізгіш кедергісі қанша?
4-тапсырма
Суретте үш өткізгіш үшін ток күшінің кернеуге тәуелділік графигі берілген. Әрқайсының кедергісін анықтаңдар