Тізімге жаңа элемент қосу және жою әдістері. Информатика. 9-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тізімге жаңа элемент қосу және жою әдістері. Информатика. 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Python программалау тілінде тізімге жаңа элемент қосу және жою әдістері, мысалы мен практикалық бөлімі көрсетілді
Материалдың қысқаша нұсқасы



Сабақ

мақсаты

Тізімге жаңа элемент қосу және жою әдістерін үйренеді.

Жоспар

Сабақ

кезеңі

Сабақта жоспарланған әрекеттер

Сабақтың басы

5 мин

Мұғалім төмендегі бағдарлама кодының фрагменттерін көрсетіп, берілген тізім қандай өзгеріске ұшырағанынс ұрайды:

а = [ 15, 5, 9, 10 ]

print(a)

Output: [15, 5, 9, 10, 15]


b = [1, 2, 3, 4, 5]

print(b)

Output: [1, 2, 4, 5]

Оқушылар берілген кодты талдайды, талқылайды, жауаптарын айтады, жаңа сабақтың тақырыбын табады.

Әрекет: Бағалау критерийлерін талқылау.

Мақсат: мақсат қою дағдысын қалыптастыру


Сабақтың

ортасы

6-35





































Әрекет: Зерттеу (Жаңа тақырыпты түсіндіру).

Мақсат: тізімге элемент қосу және жою туралы білімді қалыптастыру.

Мұғалім топтарда берілген әдістер мен амалдарды зерттеуді ұсынады.

Үлгі массив мәлімдемелері

  • Бір өлшемді массив:

  • int a [5] = {3, 45, 11, -8, 74};

  • қос q [4] = {1.7, 4.53};

  • Екінші жағдайда, массивтің x алғашқы екі элементі тек инициализацияланады, қалған екі элементтер нөлдік мәндер алады.

  • Егер инициализация тізімі болса, массивтің өлшемін алып тастауға болады, ол инициализация мәндерінің саны бойынша анықталады:

int a [] = {3, 45, 11, -8, 74};

Массивтың элементіне қатынасу

  • Нөлден бастап индекстеу арқылы сандық индекстерді шығарады

  • Жиым жағдайында экстракция операциясы «тік жақшалар» екілік операция болып табылады,

  • Бірінші операнд - массивтің атауы, екіншісі - тік жақшаға салынған бүтіндік өрнек

  • a [0] = a [i] + a [2 * i +1];

  • Назар аударыңыз, операция [] коммутативна, яғни, операндалардың рұқсат етілген алмасуы:

  • 0 [a] = i [a] + (2 * i +1) [a];

Жою алгоритмі

  • Ол нақты массивтің сол жағына, белгілі бір элементінен қайта жазу арқылы орындалады.

  • J пернетақтадан пайдаланушыға енгізіледі немесе алдын ала орнатылады.

  • Мәселен:

  • Массив беріледі:

  • 21 65 84 1 3 54 59

  • Тиісінше:

  • Mas [0] = 21, Mas [1] = 65 және т.б. Барлығы массивте 7 элемент бар, бірақ соңғы элементтің индексі 6-ға тең болады, себебі кері санақ 0-ден басталады

  • Пайдаланушы нөмірі 3 енгізді


21 65 84 1 3 54 59

[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6]

Тиісінше:

Үшінші индексінен массив элементтері ауыстырылады.

Mas [3] = Mas [4]

Mas [4] = Mas [5]

Mas [5] = Mas [6]

Mas [6] = 0 // соңғы элемент мәнсіз қалады.

21 65 84 3 54 59 0

[0] [1] [2] [3] [4] [5] [6]


Кірістіру алгоритмі

Элементті массивке енгізу үшін біз жаңа элементтің мәнін және осы элементтің мәнін енгізген индекс нөмірін қажет етеміз. Тиісінше, алдыңғы алгоритмге қарсы әрекеттерді орындаймыз.

Біз массаны белгілі бір элементтің оң жағына жылжытамыз.


Оқушылар интернетті пайдалана отырып немесе мұғалімнің берген сілтемелерін пайдалана отырып, топтарда берілген әдістер мен амалдарды зерттейді, олардың жұмыс істеу принциптерін, ерекшеліктері мен айырмашылықтарын айқындайды, сыныпқа түсіндіруге дайындалады.

Мұғалім оқушылардың жаңа тақырыпты түсіндіруін/түсінуін қадағалайды, қорытындылайды.

Әрекет:Есептер шығару

Мақсат: тізім элементтерін қосу және жою операцияларын қолдану дағдыларын қалыптастыру.

1-тапсырма. Келесі операцияларды зерттеп, олардың қызметін түсіндіріңіз.

Операция

Сипаттамасы

Мысал

a.append(x)

a-ның соңына x-ті қосу

a = [2, 3, 7]

a.append(8)

a == [2, 3, 7, 8]

a.insert(n, x)

a-ның n-позициясына x-ті қосу

a = [2, 3, 7]

a.insert(0, 8)

a == [8, 2, 3, 7]

del a[n]

тізімнің n-элементін жою

a = [2, 3, 7]

del a[1]

a == [2, 7]

del a[start:stop:step]

a-ның осы аралыққа тиісті элементтерін жою

a = [2, 3, 7]

del a[:2]

a == [7]

a.clear()

a-ның барлық элементтерін жою

a.clear()

a==[]

Мұғалім оқушыларға тапсырмаларды деңгейлері бойынша бөліп береді, тапсырманы орындау және бағалау дескрипторларымен таныстырады. Қажет болған жағдайда қолдау көрсетеді, бағыттайды.

Оқушылар жұпта зерттеп, үйренген операциялар мен амалдарды қолданып, есептер шығарады.

Мұғалім нәтижелерді қорытындылайды,

Сабақтың соңы

36-40

Мақсат: оқушылардың жаңа материалды қаншалықты түсінгенін бағалау.

Үй тапсырмасы:

Массивті 1-100 аралығындағы сандармен толтыратын программа құрыңыз. Жасалған массивтің 3-ке қалдықсыз бөлінетін элементтерін «*» белгісімен алмасытырңыз.

Мысал,

input 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, …

output 1, 2, ‘*’, 4, 5, ‘*’, 7,…







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.06.2024
279
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі