Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы |
5.4.3. Отбасы құндылығы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ: Қазақ әдебиеті |
Мектеп: №228 Шәймерден Бәкіров атындағы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: 22.06.2018 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Бекова Гульнур Сериковна |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: 19 |
Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың Тақырыбы |
Тынымбай Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала». Бақытты сәт. |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/Ж2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. 5.Т/Ж4. Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады : Шығарманың мазмұнына сәйкес тақырыбы мен идеясын анықтайды. Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқи алады, жатқа айтады. |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады : Шығарманың негізгі тақырыбын анықтайды, дәлел ұсына алады. Шығармалардан үзінділер алу арқылы диалогқа түсіп айта алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады : Шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді. Шығармадағы шағын көлемді үзінділерді өздігінен тұжырымдайды. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Шығарманың тақырыбы мен идеясын ажыратады. 2.Шығармадан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқиды, жатқа айтады. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады : Отбасы құндылығының маңызын баяндай алады. Шағын көлемді шығармаларды мәнерлеп оқиды, жатқа айта алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Сағыныш, уәде, күлімдеу, аңсау, құлықсыздық, томсыраю; теңеу, эпитет, диалог, метафора. |
|||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: құс болып ұшып кетердей, үлкендігі бұршақтай жас, өксік тығылды, ерте піскен алмадай алабұртып, айтқанын құлағына ілген жоқ, жүзі жайраңдады. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Отбасы деген ұғымды қалай түсінесіңдер? Баланың анаға деген сағынышын қалай жеткізер едіңіздер? Есмағамбет неге баланы қалаға алып кете алмады ? |
||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Неліктен бала нағашы ата-әжесінің қолында тұрады ? Неліктен бала анасын сағынады ? Неліктен Есмағамбет баланы өзіне жақын тартты ? |
|||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы оқу |
Оқиғаның желісі бойынша мазмұндай алады, кейіпкерлерді біледі. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі , Өзін-өзі тану . |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
-«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын сақтау; -еңбекқорлыққа, адамгершілікке баулу; -сын тұрғысынан ойлау; -топтық жұмыс барысында өзара сыйластыққа үйрену; -отбасы құндылығын дәріптеу. |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспар- ланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 2 минут 2 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Шаттық шеңбері» әдісі Дөңгеленіп тұрайық, Керегені құрайық. Уықтар боп иіліп, Шаңыраққа киіліп, Киіз үйді құрайық. Қалыптастырушы бағалау: Мадақтау. Жарайсыңдар,балалар ! Сыныпты топтарға бөлу. Қима қағаздарға «Уәде», «Сағыныш» , «Бақытты сәт» деген сөздер жазылады. Осы сөздерді алу арқылы топқа бөлінеді. І топ «Уәде» тобы ІІ топ «Сағыныш» тобы ІІІ топ «Бақытты сәт» тобы 1-тапсырма. Айтылым.Топтық жұмыс. «Артығын алып таста» әдісі бойынша оқушылар бірлесе отырып мәтінге қатысы жоқ сөздерді алып тастайды және ойын білдіріп, өз көзқарасын дәлелдеп, қорытынды пікір жасайды. І топ: Алматы, есік, жүзім көлеңкесі, ағаш, ұшақ, зергер, орындық, дәптер, Алматыға барасың ба? ІІ топ: Құшақтап, гүл, терек, күлімдеп, тезірек бұрып, күбі, балмұздақ, билеп басып, бағасы, қауын. ІІІ топ: Қылығы, тәрелке,уәдесі, шын бақытты, мұрт, мектеп, жеңіл машина, байқамаған. Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. |
Қима қағаздар
|
|||||||||||||||||||||
|
7 минут
10 минут
7-минут
5-минут
5 минут |
ІІІ. Жаңа тақырып: Сыныптық жұмыс. «Зымыран сұрақтар» әдісі 1.Тынымбай Нұрмағанбетов қай жылы дүниеге келді? 1 Отбасы деген сөзді қалай түсінесің? 2 Ата-ана мен баланың арасындағы қарым -қатынас қандай болу керек? 4.Әңгімедегі кейіпкерлерді ата? 5.Сержанның досы кім? 6.Есмағанбет Сержанға қандай туысы болады? 7.Сержанға неше балмұздақ алып берді? 8.Қай атасын жақсы көреді? 9.Есмағанбет неге іштей састы? Қалыптастырушы бағалау. «Мадақтау» әдісі 2-тапсырма. Тыңдалым. Топтық жұмыс. «Сиқырлы сандықша» әдісі бойынша әр топ өз тапсырмасын алады. І топ «Уәде» тобы «Төрт сөйлем» әдісі «Ата-анасын сағынған бала» фильмінен үзінді бойынша шығарманың тақырыбын анықтау. «Төрт сөйлем» әдісі бойынша өзіндік пікіріңізді бір сөйлеммен білдіріңіз Пікір . Мәтіндегі түйінді ойды алып, жазады. Дәлел . Өз пікірін бір сөйлеммен . Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып мысал келтіреді. Қорытынды.Тақырып бойынша қорытынды шығарады. Қалыптастырушы бағалау. Қол шапалақтау «Ашық хат» әдісі. ІІ топ «Сағыныш» тобы Оқушылар әңгіменің кейіпкерінің атынан кейіпкердің ата-анасына хат жазады. «Болжау» әдісі ойлау арқылы болжам жасау мақсатында жүреді. ІІІ топ «Бақытты сәт» тобы Оқиғаның шығарманың жалғасын болжайды. Қалыптастырушы бағалау: « Екі жұлдыз ,бір тілек » әдісі Оқулықпен жұмыс: 3-тапсырма. Жазылым. Жеке жұмыс. «Концептуалдық кесте» әдісі бойынша кестені толтыру.
Қалыптастырушы бағалау: Сағат тілімен дәптерлерін ауыстырып , бір-бірінің жұмысын оқу, бағалау критерийлеріне сәйкес дескрипторларға сүйеніп « Жасыл қалам » әдісі арқылы балл қою , өзара бағалау. Топтағы үздік әңгімені таңдау ,« Автор орындығы » әдісі арқылы білім алушылар өз жұмыстарын оқыту.
Жұптық жұмыс. «Сиқырлы айна» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне қарап баланың арманын , Есмағамбеттің мейірімі, диалог, рөлге бөліп айтады т.б 1.Баланың арманы. 2.Есмағамбеттің мейірімі. 3.Есмағамбет пен Сержанның әжесінің арасындағы диалог. Берілген тақырып бойынша рөлге бөлініп үзіндіні жатқа айту. Сыныптық жұмыс. "Еркін микрофон" әдісі Баланың анаға деген сағынышын қалай жеткізер едіңіздер?
Үйге тапсырма. 9-тапсырма. Әңгімеден бақытты сәттерді тауып, оқып келу. Өз отбасының бір мүшесіне арнап шағын өлең немесе әңгіме құрастырыңдар. |
бейнефильм
қима қағаздар
постер
Қазақ әдебиеті 5-сынып Оқулық-Алматы: Атамұра, 2017ж Кесте Маркерлер Плакаттар
|
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||
|
Саралауы Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық сақтау. АКТ-мен байланыс. |
|||||||||||||||||||||
|
Топтық, сыныптық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. Топтық жұмыс барысында оқушылар бірлесе отырып «Артығын алып таста» әдісі бойынша оқушылар бірлесе отырып мәтінге қатысы жоқ сөздерді алып тастайды және ойын білдіріп, өз көзқарасын дәлелдеп, қорытынды пікір жасайды. «Сиқырлы сандықша» әдісі бойынша әр топ өз тапсырмасын алады. «Төрт сөйлем» әдісі фильмінен үзінді бойынша шығарманың тақырыбын анықтайды, өзіндік пікірін бір сөйлеммен білдіреді «Ашық хат» әдісі Оқушылар әңгіменің кейіпкерінің атынан кейіпкердің ата-анасына хат жазады. «Болжау» әдісі ойлау арқылы болжам жасауға бейімделіп, өз ойларын жеткізудегі сыни көзқарасын қалыптастырады Сыныптық жұмыс кезінде «Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы кейбір оқушылар жылдамдықпен жауап береді, "Еркін микрофон" әдісі бойынша өз пікірлерін айтады. Жеке жұмыс орындау барысында «Концептуалдық кесте» әдісі бойынша кестені толтырады. Жұптық жұмыс. «Сиқырлы айна» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне қарап баланың арманын , Есмағамбеттің мейірімі, диалог, рөлге бөліп айтады.
|
Сабақ барысында оқушылардың бірлескен жұмыстарын бағамдау үшін «Бағдаршам», «Қол шапалақтау» , «Басбармақ», «Екі жұлдыз , бір тілек » әдісі және «Мадақ-тау» əдісінің тиім-ділігі – оқушыларды ынталандырып, оқуына эмоциялық қолдау көрсетемін. Сағат тілімен дәптерлерін ауыстырып , бір-бірінің жұмысын оқу, бағалау критерийлеріне сәйкес дескрипторларға сүйеніп « Жасыл қалам » әдісі арқылы балл қою , өзара бағалау. Топтағы үздік әңгімені таңдау , « Автор орындығы » әдісі арқылы білім алушылар өз жұмыстарын оқыту. Әр оқушының оқу мақсатына жеткенін білу үшін бағалау критерийі мен дескрипторы ұсынылады. Сабақтың әрбір кезеңінде оқушылардың ішкі уәжін ояту , оқуға ынталандыру, алға ілгерілеуін қамтамасыз ету мақсатында қалыптастырушы бағалаудың түрлерін пайдаланамын. |
АКТ-мен жұмыс барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау шараларын сақтауға көңіл бөлемін, жағым –ды ынтымақтасқан ортаны қамтамасыз етемін. |
|||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|||||||||||||||||||||||
|
1.Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері өз деңгейінде орындалды. Берілген тапсырмаларды оқушылар орындай алды.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтады. Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқыды, жатқа айтты. |
||||||||||||||||||||||
|
2.Бүгін оқушылар не үйренді? |
Отбасы құндылығының маңызын түсінді . Оқушылар үлкендерді сыйлауды, кішіпейіл болуды, сын тұрғысынан ойлауды, жауапкершілікті сезінуді, бірін-бірі әділ бағалауды , топтық жұмыс барысында өзара сыйластыққа болуды үйренді. |
||||||||||||||||||||||
|
3.Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? |
Сабақ бұрынғы сабақтан өзгеше өтті. «Концептуалдық кесте» , «Төрт сөйлем» әдісі әдістері оқушылардың қызығушылығын арттырып, сыныпта белсенді оқу ортасы қалыптасты. Оқушылардың бірлесе жұмыс жасауы, өзара сыни пікір айтуы, өз ойын еркін жеткізе білуі – сабағымның жақсы өткенінің айғағы дер едім. |
||||||||||||||||||||||
|
4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) |
Оқушының меңгеруіне бағытталған тапсырмалар нақты болды. Жеке жұмыс барысында сараланған тапсырмаларды орындау арқылы оқушылардың сыни ойлап, мысал мазмұнын өмірмен байланыстыра білді. |
||||||||||||||||||||||
|
5.Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақыт бөлінісінің тиімділігі сақталды. Топтық, жұптық, жеке жұмыстар тиімді жүзеге асты. |
||||||||||||||||||||||
|
6.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Ықшамсабақ өту барысында әріптестерім мен тренерімнен кері байланыс незінде белсенді оқыту әдістерін, саралау әдістерін, бағлау критерийлерін өзгерттім.Сонын нәтижесінде сабақ жоспарлаудың тиімді тәсілдерін үйрендім және дамытамын. |
||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе ойдағыдай сәтті шықты. (оқытуды да,оқуды да есепке алыңыз) «Концептуалдық кесте» , «Төрт сөйлем» әдісі Қандай екі нәрсені жетілдіру сабақты жақсартар еді? (оқытуды да, оқуды да есепке алыңыз) Дескриптормен жұмыс жасауға дағдыландыру. Жұптық жұмысты жетілдіру Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Дәптермен жұмысты көбірек жүргізу Оқушылардың жеке ерекшіліктеріне қабілеті мен қажеттілігіне қарай тапсырмаларды түрлендіру |
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Т.Нұрмағамбетов .Анасын сағынған бала
Т.Нұрмағамбетов .Анасын сағынған бала
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы |
5.4.3. Отбасы құндылығы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ: Қазақ әдебиеті |
Мектеп: №228 Шәймерден Бәкіров атындағы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: 22.06.2018 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Бекова Гульнур Сериковна |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: 19 |
Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың Тақырыбы |
Тынымбай Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала». Бақытты сәт. |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т/Ж2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. 5.Т/Ж4. Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады : Шығарманың мазмұнына сәйкес тақырыбы мен идеясын анықтайды. Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқи алады, жатқа айтады. |
||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады : Шығарманың негізгі тақырыбын анықтайды, дәлел ұсына алады. Шығармалардан үзінділер алу арқылы диалогқа түсіп айта алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады : Шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізеді. Шығармадағы шағын көлемді үзінділерді өздігінен тұжырымдайды. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Шығарманың тақырыбы мен идеясын ажыратады. 2.Шығармадан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқиды, жатқа айтады. |
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады : Отбасы құндылығының маңызын баяндай алады. Шағын көлемді шығармаларды мәнерлеп оқиды, жатқа айта алады. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Сағыныш, уәде, күлімдеу, аңсау, құлықсыздық, томсыраю; теңеу, эпитет, диалог, метафора. |
|||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: құс болып ұшып кетердей, үлкендігі бұршақтай жас, өксік тығылды, ерте піскен алмадай алабұртып, айтқанын құлағына ілген жоқ, жүзі жайраңдады. |
|||||||||||||||||||||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Отбасы деген ұғымды қалай түсінесіңдер? Баланың анаға деген сағынышын қалай жеткізер едіңіздер? Есмағамбет неге баланы қалаға алып кете алмады ? |
||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Неліктен бала нағашы ата-әжесінің қолында тұрады ? Неліктен бала анасын сағынады ? Неліктен Есмағамбет баланы өзіне жақын тартты ? |
|||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы оқу |
Оқиғаның желісі бойынша мазмұндай алады, кейіпкерлерді біледі. |
||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі , Өзін-өзі тану . |
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
-«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын сақтау; -еңбекқорлыққа, адамгершілікке баулу; -сын тұрғысынан ойлау; -топтық жұмыс барысында өзара сыйластыққа үйрену; -отбасы құндылығын дәріптеу. |
||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспар- ланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут 2 минут 2 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Шаттық шеңбері» әдісі Дөңгеленіп тұрайық, Керегені құрайық. Уықтар боп иіліп, Шаңыраққа киіліп, Киіз үйді құрайық. Қалыптастырушы бағалау: Мадақтау. Жарайсыңдар,балалар ! Сыныпты топтарға бөлу. Қима қағаздарға «Уәде», «Сағыныш» , «Бақытты сәт» деген сөздер жазылады. Осы сөздерді алу арқылы топқа бөлінеді. І топ «Уәде» тобы ІІ топ «Сағыныш» тобы ІІІ топ «Бақытты сәт» тобы 1-тапсырма. Айтылым.Топтық жұмыс. «Артығын алып таста» әдісі бойынша оқушылар бірлесе отырып мәтінге қатысы жоқ сөздерді алып тастайды және ойын білдіріп, өз көзқарасын дәлелдеп, қорытынды пікір жасайды. І топ: Алматы, есік, жүзім көлеңкесі, ағаш, ұшақ, зергер, орындық, дәптер, Алматыға барасың ба? ІІ топ: Құшақтап, гүл, терек, күлімдеп, тезірек бұрып, күбі, балмұздақ, билеп басып, бағасы, қауын. ІІІ топ: Қылығы, тәрелке,уәдесі, шын бақытты, мұрт, мектеп, жеңіл машина, байқамаған. Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. |
Қима қағаздар
|
|||||||||||||||||||||
|
7 минут
10 минут
7-минут
5-минут
5 минут |
ІІІ. Жаңа тақырып: Сыныптық жұмыс. «Зымыран сұрақтар» әдісі 1.Тынымбай Нұрмағанбетов қай жылы дүниеге келді? 1 Отбасы деген сөзді қалай түсінесің? 2 Ата-ана мен баланың арасындағы қарым -қатынас қандай болу керек? 4.Әңгімедегі кейіпкерлерді ата? 5.Сержанның досы кім? 6.Есмағанбет Сержанға қандай туысы болады? 7.Сержанға неше балмұздақ алып берді? 8.Қай атасын жақсы көреді? 9.Есмағанбет неге іштей састы? Қалыптастырушы бағалау. «Мадақтау» әдісі 2-тапсырма. Тыңдалым. Топтық жұмыс. «Сиқырлы сандықша» әдісі бойынша әр топ өз тапсырмасын алады. І топ «Уәде» тобы «Төрт сөйлем» әдісі «Ата-анасын сағынған бала» фильмінен үзінді бойынша шығарманың тақырыбын анықтау. «Төрт сөйлем» әдісі бойынша өзіндік пікіріңізді бір сөйлеммен білдіріңіз Пікір . Мәтіндегі түйінді ойды алып, жазады. Дәлел . Өз пікірін бір сөйлеммен . Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып мысал келтіреді. Қорытынды.Тақырып бойынша қорытынды шығарады. Қалыптастырушы бағалау. Қол шапалақтау «Ашық хат» әдісі. ІІ топ «Сағыныш» тобы Оқушылар әңгіменің кейіпкерінің атынан кейіпкердің ата-анасына хат жазады. «Болжау» әдісі ойлау арқылы болжам жасау мақсатында жүреді. ІІІ топ «Бақытты сәт» тобы Оқиғаның шығарманың жалғасын болжайды. Қалыптастырушы бағалау: « Екі жұлдыз ,бір тілек » әдісі Оқулықпен жұмыс: 3-тапсырма. Жазылым. Жеке жұмыс. «Концептуалдық кесте» әдісі бойынша кестені толтыру.
Қалыптастырушы бағалау: Сағат тілімен дәптерлерін ауыстырып , бір-бірінің жұмысын оқу, бағалау критерийлеріне сәйкес дескрипторларға сүйеніп « Жасыл қалам » әдісі арқылы балл қою , өзара бағалау. Топтағы үздік әңгімені таңдау ,« Автор орындығы » әдісі арқылы білім алушылар өз жұмыстарын оқыту.
Жұптық жұмыс. «Сиқырлы айна» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне қарап баланың арманын , Есмағамбеттің мейірімі, диалог, рөлге бөліп айтады т.б 1.Баланың арманы. 2.Есмағамбеттің мейірімі. 3.Есмағамбет пен Сержанның әжесінің арасындағы диалог. Берілген тақырып бойынша рөлге бөлініп үзіндіні жатқа айту. Сыныптық жұмыс. "Еркін микрофон" әдісі Баланың анаға деген сағынышын қалай жеткізер едіңіздер?
Үйге тапсырма. 9-тапсырма. Әңгімеден бақытты сәттерді тауып, оқып келу. Өз отбасының бір мүшесіне арнап шағын өлең немесе әңгіме құрастырыңдар. |
бейнефильм
қима қағаздар
постер
Қазақ әдебиеті 5-сынып Оқулық-Алматы: Атамұра, 2017ж Кесте Маркерлер Плакаттар
|
|||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||
|
Саралауы Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық сақтау. АКТ-мен байланыс. |
|||||||||||||||||||||
|
Топтық, сыныптық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. Топтық жұмыс барысында оқушылар бірлесе отырып «Артығын алып таста» әдісі бойынша оқушылар бірлесе отырып мәтінге қатысы жоқ сөздерді алып тастайды және ойын білдіріп, өз көзқарасын дәлелдеп, қорытынды пікір жасайды. «Сиқырлы сандықша» әдісі бойынша әр топ өз тапсырмасын алады. «Төрт сөйлем» әдісі фильмінен үзінді бойынша шығарманың тақырыбын анықтайды, өзіндік пікірін бір сөйлеммен білдіреді «Ашық хат» әдісі Оқушылар әңгіменің кейіпкерінің атынан кейіпкердің ата-анасына хат жазады. «Болжау» әдісі ойлау арқылы болжам жасауға бейімделіп, өз ойларын жеткізудегі сыни көзқарасын қалыптастырады Сыныптық жұмыс кезінде «Зымыран сұрақтар» әдісі арқылы кейбір оқушылар жылдамдықпен жауап береді, "Еркін микрофон" әдісі бойынша өз пікірлерін айтады. Жеке жұмыс орындау барысында «Концептуалдық кесте» әдісі бойынша кестені толтырады. Жұптық жұмыс. «Сиқырлы айна» әдісі бойынша оқушылар бір-біріне қарап баланың арманын , Есмағамбеттің мейірімі, диалог, рөлге бөліп айтады.
|
Сабақ барысында оқушылардың бірлескен жұмыстарын бағамдау үшін «Бағдаршам», «Қол шапалақтау» , «Басбармақ», «Екі жұлдыз , бір тілек » әдісі және «Мадақ-тау» əдісінің тиім-ділігі – оқушыларды ынталандырып, оқуына эмоциялық қолдау көрсетемін. Сағат тілімен дәптерлерін ауыстырып , бір-бірінің жұмысын оқу, бағалау критерийлеріне сәйкес дескрипторларға сүйеніп « Жасыл қалам » әдісі арқылы балл қою , өзара бағалау. Топтағы үздік әңгімені таңдау , « Автор орындығы » әдісі арқылы білім алушылар өз жұмыстарын оқыту. Әр оқушының оқу мақсатына жеткенін білу үшін бағалау критерийі мен дескрипторы ұсынылады. Сабақтың әрбір кезеңінде оқушылардың ішкі уәжін ояту , оқуға ынталандыру, алға ілгерілеуін қамтамасыз ету мақсатында қалыптастырушы бағалаудың түрлерін пайдаланамын. |
АКТ-мен жұмыс барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау шараларын сақтауға көңіл бөлемін, жағым –ды ынтымақтасқан ортаны қамтамасыз етемін. |
|||||||||||||||||||||
|
Рефлексия |
|||||||||||||||||||||||
|
1.Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері өз деңгейінде орындалды. Берілген тапсырмаларды оқушылар орындай алды.Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтады. Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқыды, жатқа айтты. |
||||||||||||||||||||||
|
2.Бүгін оқушылар не үйренді? |
Отбасы құндылығының маңызын түсінді . Оқушылар үлкендерді сыйлауды, кішіпейіл болуды, сын тұрғысынан ойлауды, жауапкершілікті сезінуді, бірін-бірі әділ бағалауды , топтық жұмыс барысында өзара сыйластыққа болуды үйренді. |
||||||||||||||||||||||
|
3.Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? |
Сабақ бұрынғы сабақтан өзгеше өтті. «Концептуалдық кесте» , «Төрт сөйлем» әдісі әдістері оқушылардың қызығушылығын арттырып, сыныпта белсенді оқу ортасы қалыптасты. Оқушылардың бірлесе жұмыс жасауы, өзара сыни пікір айтуы, өз ойын еркін жеткізе білуі – сабағымның жақсы өткенінің айғағы дер едім. |
||||||||||||||||||||||
|
4.Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) |
Оқушының меңгеруіне бағытталған тапсырмалар нақты болды. Жеке жұмыс барысында сараланған тапсырмаларды орындау арқылы оқушылардың сыни ойлап, мысал мазмұнын өмірмен байланыстыра білді. |
||||||||||||||||||||||
|
5.Уақытты қалай пайдаландым? |
Уақыт бөлінісінің тиімділігі сақталды. Топтық, жұптық, жеке жұмыстар тиімді жүзеге асты. |
||||||||||||||||||||||
|
6.Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Ықшамсабақ өту барысында әріптестерім мен тренерімнен кері байланыс незінде белсенді оқыту әдістерін, саралау әдістерін, бағлау критерийлерін өзгерттім.Сонын нәтижесінде сабақ жоспарлаудың тиімді тәсілдерін үйрендім және дамытамын. |
||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе ойдағыдай сәтті шықты. (оқытуды да,оқуды да есепке алыңыз) «Концептуалдық кесте» , «Төрт сөйлем» әдісі Қандай екі нәрсені жетілдіру сабақты жақсартар еді? (оқытуды да, оқуды да есепке алыңыз) Дескриптормен жұмыс жасауға дағдыландыру. Жұптық жұмысты жетілдіру Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Дәптермен жұмысты көбірек жүргізу Оқушылардың жеке ерекшіліктеріне қабілеті мен қажеттілігіне қарай тапсырмаларды түрлендіру |
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















