Қосымша 1 Жауап парағы.
-
(зарядқа), (магнит өрісі,материяның)
-
( магнит өрісінің сызықтары, магнит өрісінің күш сызықтары)
-
Ток бағыты бізге қарай бағытталады, тоқ бағыттас тебіледі, бізге қарай
-
«Сәйкесін тап» Жауабы.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
Г |
Б |
Е |
Ж |
А |
В |
Ғ |
Д |
З |
Ә |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тогы бар түзу өткізгіштің магнит өрісі. Тогы бар шарғының магнит өрісі.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3 В Электромагниттік құбылыстар. Сынып: 8 |
Мектеп: Жамбыл Жабаев атындағы №26 орта мектеп Мұғалімнің аты жөні: Кудайбергенова Р.Д. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тогы бар түзу өткізгіштің магнит өрісі. Тогы бар шарғының магнит өрісі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.3.2 –магнит өрісінің сипаттамаларын түсіндіру. 8.4.3.3-тогы бар түзу өткізгіштің және соленоидтың айналасындағы өріс сызықтарының бағытын анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
*Тогы бар түзу өткізгіштің және соленоидтің айналасындағы өріс күш сызықтарының бағытын анықтайды, магнит өрісінің сипаттамаларын түсіндіреді * Түзу токтың магнит өрісін Эрстед тәжірибесі арқылы түсіндіреді *Жолақ магнит пен соленоидтың магни өрісі күш сызықтарын салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
*Электр өрісі мен магнит өрісі арасындағы байланысты түсіндіреді *Тогы бар түсу өткізгіштің айналасындағы магнит өрісі күш сызықтары бағытын көрсетеді. *Жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрісінің күш сызықтарын салыстырады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тогы бар өткізгіштің магнит өрісі күш сызықтарына ауызша жазбаша сипаттама бере алады. Пәндік лексика және терминология:магнит өрісі, соленоид, магнит өрісінің күш сызықтары Диалогқа / жазуға қажетті сөз тіркестері Электр өрісінің өзіне тән ерекше қасиеті-қозғалмайтын............... әрекет ету қабілеті болып табылады.(зарядқа) ............деп электр тогы бар өткігіштердің өзара әрекеттесуін жүзеге асыратын.........түрін айтады. (Магнит өрісі,материяның) Магнит өрісінде кішкентай магни тілшелерінің осьтерін бойлай орналасқн сызықтар...........немесе ........деп аталады. ( магнит өрісінің сызықтары, магнит өрісінің күш сызықтары) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек және шығармашылық, өмір бойы білім алу құндылықтарына баулу жауапкершілікті сезіну, қарым-қатынас жасау қабілеті жұптық, топтық жұмыстар арқылы дарытылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, технология,география. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Магниттің негізгі қасиеттері,магнит, тұрақты магниттер, компос, жердің магнит өрісі, ток. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу мен іс-әрекет түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы 12 минут |
Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу Ширату жаттығуы: «Магнит сөзіне 10 сөз атаңыз» (тұрақты магнит, ток, ток күші, оңтүстік полюс S, солтүстік полюсN,жер,магниттік аномалия,магниттікдауыл,теміртас, құлабыз) Сөз түйіндері арқылы топқа бөлу. Стикерге жазылған ток, магнит, күш сызықтары сөздері арқылы топқа бөлемін. 1- топ. «Ток», 2-топ. «Магнит», 3-топ. «Күш сызықтары». Алдынғы білімді еске түсіру «Допты лақтыру» әдісімен сұрақтар беріледі.Допты оқушыларға лақтыра отырып қақшып алған оқушы жауап береді, егер жауап бере алмаса топтағы білетін оқушы жауап бере алады.Бұл әдіс оқушыда сыни ойлау дағдысын дамытады. 1.Болаттан жасалған шарды магниттеуге болама? 2.Тұрақты магниттің қандай қасиеттері бар? 3.Магнит барлық денелерге тартылама? 4. Жердің магнит өрісі барма? 5. Магнит дауылы деген не? 6.Магниттік қасиеттер басқа қандай денелерге тән? 7.Компос не үшін қолданылады? Уәж туындату. Проблемалық ситуация. Оқушылардың қызығушылығын арттыра отырып проблеманы шешу дағдысы, тәжірибелік дағдысы қалыптасады.
1.Түзу өткізгішті қатырма қағаздан өткізіп , қағаз үстіне темір ұнтақтарын себеміз.Өткізгіш арқылы ток өткенде темір ұнтақтары оның айналасына шеңбер түрде орналасады. 2.Ток өтпеген жағдайда себілген ұнтақ сол қалпында қалады. Балалар тәжірибеден не көрдіңіздер? Екі жағдайда қандай айырмашылық бар? Кері байланыс: ауызша Оқу мақсатымен бағалау критерийлері айтылады. |
Интербелсенді тақта, оқулық Доп
Ток көзі, өткізгіш, темір ұнтағы, қатырма қағаз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 20 минут |
Жаңа материалды игеру.Топпен жұмыс. "Елші" әдісі.Топтар тапсырмаларды орындап болғаннан кейін топтың бір адамы «елші» болып сайланады да, зерделенген материалды түсіндіру және жинақтау, бұл туралы жаңа топтың ойын, бір шешімге келгенін немесе жетістікке жеткенін білу үшін басқа топқа барады. Бұдан кейін елші өз тобына қайтып оралып, білгендерін айтып береді. Сондай-ақ бұл әдіс елшінің тілді қолдану шеберлігін көрсетеді, әрі белсенді тыңдаушылар тобын қалыптастырады. Топтық жұмыс арқылы коммуникативті дағды, тәжірибелік дағдысы дамыйды 1-топ.Ток. Оқушыларға оқулықтан Эрстед тәжірибесін оқып меңгеруге тапсырма беру. Түзу токтың магнит өрісін экспериментте жүзінде анықтау. Электр тогы бар мыс өткізгіш орналасқан кеңістікте магнит тілгшені қозғалысқа келтіретін күштер болатынын тәжірибе нәтижесін түсіндіреді. Дескриптор Эксперимент жасайды. Схемасын сызады, нәтижесін түсіндіреді. 2-топ.Магнит. «Суретті әңгімеле.» әдісі бойынша түсіндіреді. Оқушыға сурет беріледі, қажет болса әңгіменің жаңа сөздерін алдын ала үйретуге болады. 1.Тогы бар өткізгішті магнит өрісіне қойғанда не байқаймыз? 2.Параллель өткізгіштен бір бағытта және қарама-қарсы бағытта ток өткенде не себепті өткізгіштер тартылады, тебіледі? Дескриптор Бірдей бағыттағы ток өтетін екі параллель өткізгіш бірін-бірі тартады, ал қарсы бағыттағы ток өтетін өткізгіштер бірін-бірі тебуін түсіндіреді. Электр тогы өтетін өткізгіштер арасындағы мұндай өзара әрекеттесу магниттік өзара әрекеттесуін атайды.
3-топ.Күш сызықтарыСуреттер бойынша магнит өрісі күш сызықтары бағытын көрсет. Сыни ойлау дағдысы қалыптасады.
Егер бұрғыны токтың бағытымен қозғалта бұраса, онда бұрғы тұтқасының айналу бағыты өрістің магниттік күш сызықтарының бағытын көрсетеді Түзу токтың магнит өрісіннің темір ұнтағына әсерін түсіндіреді Бұрғы ережесін түсіндіру.
Жолақ магнит пен соленоидтың магнит өрісі күш сызықтарын түсіндіреді . Дескриптор Суреттегі магнит өрісі күш сызықтарының бағытын көрсетеді. Бұрғы ережесін түсіндіреді. Жолақ магнит пен соленоидтың магнит күш сызықтарын салыстырады. Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау.«От шашу» тәсілі.Сындарлы кері байланыс беру дағдысы дамыйды. Жеке жұмыс.Тапсырма Оқушыларға интербелсенді тақта үш сараланған тапсырма көрсетіледі парақпен беріледі.Дәптерге орындайды. 1-Тапсырма Электр өрісінің өзіне тән ерекше қасиеті-қозғалмайтын............... әрекет ету қабілеті болып табылады.(зарядқа) ...........деп электр тогы бар өткігіштердің өзара әрекеттесуін жүзеге асыратын.........түрін айтады. (магнит өрісі,материяның) Магнит өрісінде кішкентай магни тілшелерінің осьтерін бойлай орналасқн сызықтар...........немесе ........деп аталады. ( магнит өрісінің сызықтары, магнит өрісінің күш сызықтары) Дескриптор: Қажетті сөз тіркестерін табады 2-тапсырма .Сурет бойынша тапсырма
Дескриптор: Сурет бойынша өткізгіштегі токтың бағытын көрсетеді. Бағыттас токтың өзара әрекеттесуін түсіндіреді. Магнит өрісі бағыты көрсетілген тоқ бағытын анықтайды. 3- тапсырма.«Сәйкесін тап» Семантикалық карта.
Дескриптор Кесте бойынша сәйкесін табады. Қ.Б.Өзін-өзі бағалау : Жауап парағы.Үлгі арқылы бағалау Өзіне рефлексия жасау дағдысы дамыйды.
|
Тәжірибе үшін құралдар ток көзі, кілт,магнит тілше реостат, өткізгіш Суреттер.
Әрбір топ постер қорғайды
Постер,маркер, сызғыш
Сурет.
Сурет, Семантикалық карта, Бағалау парағы Қосымша 1
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 8 минут |
Кері байланыс: «Білім қоржыны»
Үйге тапсырма: Жаңа сабақта өткен тірек сөздерді ағылшын, орыс тілдеріне аударып, жазып кел.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Ширату жаттығуы: «Магнит сөзіне 10 сөз атаңыз» бұл алдынғы білімнің түйінді сөздерін еске түсіреді. Алдынғы білімді еске түсіру «Допты лақтыру» әдісімен сұрақтар беріледі. Бұл әдіс оқушыда сыни ойлау дағдысын дамытады,тілдік мақсаттардың орындалуына көмектеседі. Проблемалық ситуация. Оқушылардың қызығушылығын арттыра отырып проблеманы шешу дағдысы,тәжірибелік дағдысы қалыптасады. Жаңа тақырыпты меңгерту."Елші" Сындарлы кері байланыс беру дағдысы дамыйды. «Суретті әңгімеле» әдісімен сараланған тапсырма беремін өзіне рефлексия жасау дағдысы,ақпаратпенжұмыс дағдысы дамыйды.
|
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Қалыптастырушы бағалау,өзін-өзі бағалау Үлгімен бағалау, өзара бағалау«От шашу» әдістерін қолданамын. «Білім қоржыны» әдісімен керібайланыс аламын. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Партада оқушылардың дұрыс отыруына, сынып тазалығына, интербелсенді тақтамен жұмыс жасауда ток көзімен жұмыскезіндеқауіпсіздік ережесінекөңіл бөлу.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесеоқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша 1 Жауап парағы.
-
(зарядқа), (магнит өрісі,материяның)
-
( магнит өрісінің сызықтары, магнит өрісінің күш сызықтары)
-
Ток бағыты бізге қарай бағытталады, тоқ бағыттас тебіледі, бізге қарай
-
«Сәйкесін тап» Жауабы.
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
Г |
Б |
Е |
Ж |
А |
В |
Ғ |
Д |
З |
Ә |
шағым қалдыра аласыз





















