ДОТІЖО:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
Мектеп: «№74 Ж.Баласағұн атындағы жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Н.Назарқұлова |
||||||||
|
СЫНЫП: 4 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Тоғызқұмалақ. Жүру жолдары |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа мінез құлық көрсету және түсіндіру. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Негізгі ұлттық ойын және олардың қарапайым ойнау әдістерін қолданады. қалай қарсылас болуды біледі Оқушылардың басым бөлігі: Оқушылар халқымыздың ұлттық спорт ойынын үйренеді, ұлттық ойынға қызығушылығы артады Кейбір оқушылар: Ұлттық ойын тактикасын жақсы меңгереді, логикасы кеңейеді. Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен термин сөздер: Отау,қазандық Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: Тоғызқұмалақ ойын ережесін ойналуын талқылайды |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тоғызқұмалақ ойын ережесін біледі және ойнай алады |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылар бір-біріне деген құрмет көрсетеді. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, тарих сабақтары. |
||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейне жазба, слайд |
||||||||
|
Бастапқы білім |
Акробатика, жүреден артқа домалап, жаурынға тұру |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
1 Сапқа тұру, сәлемдесу, ақпар беру, түгелдеу, сабақтың мақсатын түсіндіру, техника қауіпсіздік ережелерімен таныстыру. 1-2 санау арқылы топқа бөлу 2 топқа бөлемін Психологиялық дайындық. Шаттық шеңбер құру. Оқушы.бір-біріне тілек айту. Үй тапсырмасы: «Сыдырма» әдісі арқылы өткен сабаққа шолу жасап, пысықтап алу. 1.Акробатика жаурынмен тұру әдісі. 2. Қандай гимнастикалық құралдарды білесіңдер? Жаңа сабақты түсіндіру. Жалпы дене жаттығулары (ЖДЖ) 1.Бастапқы қалып негізгі тұрыс аяқ арасы иық кеңдігінде қол белде, басты 1-4 сан оңға, 1-4 сан солға айналдыру; 2.Б.қ. қол иық үстінде, 1-4 сан алға айналдыру, 1-4 сан артқа айналдыру; 3.Б.қ. оң қол жоғары,сол қол төмен, 1-2 сан артқа, 3-4 сан қолды ауыстыра сермеу; 4.Б.қ..и.к. қол жанда, 1-4 сан алға,артқа білекті, 1-4 сан шынтақты, 1-4 сан иықты толық айналдыру; 5.Б.қ. қол белде, белді 1-4 сан оңға, 1-4 сан солға айналдыру; 6.Б.қ. алшақ, алға еңкейіп қол жанда, диірмен жаттығу,1-2 сан бойынша қолды оң жақ, 3-4 сан қолды сол жақ аяққа шайқау; 7.Б.қ. қол тізеде, 1-4 сан тізе буыннан аяқты ішке, 1-4 сан сыртқа Демалысты қалыпқа келтіру жаттығулары Тоғызқұмалақ ойыны арнайы тақтада екі адам арасында ойналады. Ойын тақтасы – 2 қазан, 18 отау, 162 құмалақтан тұрады. Ойын басында әр ойыншыға бір қазан, тоғыз отауға тоғыз-тоғыздан салынған сексен бір құмалақ тиесілі. Алғашқы жүріс жасаған ойыншыны – бастаушы, қарымта жүріс жасаған ойыншыны – қостаушы деп атайды. Кейде бастаушы үшін ақ жағы, қостаушы үшін қара жағы деген тіркестерді де қолданамыз. Бұл жерде - №1 №2 №3 №4 №5 №6 №7 №8 №9 - отаулар Берілген диаграммада бастаушының отаулары төменгіжағында, ал қазандағы құмалақтар саны жоғарғыжағында орналасқан
Жүріс жасау ерекшеліктері Жүріс ойыншылар тарапынан кезектесіп жүріледі. Жүрісті кімнің жасайтыны жеребемен немесеқарсыластардың келісімімен анықталады. 1.Жүріс жасау үшін өз жағыңыздағы отаулардың бірінен біреуін орнына қалдырып, қалған құмалақтарды қолға алып, солдан оңға қарай бір-бірлеп таратамыз. Тарату сәтінде құмалақтар өз отауларымыздан асып кететін болса, қарсыластың отауына таратамыз. Егер соңғы құмалақ қарсыластың тақ санды құмалағы бар отауына түсіп, ондағы құмалақтарды жұп қылса (2, 4, 6, 10, 12), сол отаудағы құмалақтар ұтып алынып, өз қазанымызға салынады. Егер соңғы құмалақ қарсыластың жұп санды құмалағы бар отауына түсіп (3 құмалақтан басқа), тақ қылса немесе өз отауымызға түссе, құмалақ ұтып алынбайды. Мәселен, жоғарыдағы тақтадағы алғашқы жағдайда бастаушы №7 отаудағы 9 құмалағын таратса, соңғысы қарсыласының №6 отауына барып түседі және ондағы 9 құмалақ соңғы құмалақпен 10 болып, ұтып алынады және қазанға салынады Сол кезде тақтада төмендегідей жағдай қалыптасады
«Ыстық доп» Оқушылар шеңбер болып тұрып, бір-біріне кішкене доп лақтыру арқылы есеп шығарады. 1 немесе 2 таңбалы сандарды қосып алу. Мысалы: 12-5=7 Ереже бойынша тоғызқұмалақ жүріс ережелерін қайталау. Қорытындылау. Алған білімдерін пысықтау. Зымыран сұрақ Тоғызқұмалақ ережесі бойынша зымыран сұрақтар қойылады. 1. Тоғызқұмалақ ойынының шыққан уақыты 2. Тақтада жалпы неше отау бар? 3. Неше қазандық бар? 4. Ойын жалпы неше құмалақпен басталады? 5. Құмалақ қандай жағдайда ұтып алынбайды? 6. Тұздық нешінші отаудан алынбайды? 7. Тұздық қандай жағдайда ашылмайды? 8. Неше құмалақ жинаса жеңіске жетеді? 9. Жүретін құмалағы қалмаған ойыншы неге ұшырайды? 10. Алғашқы жүріс жасайтын ойыншыны не деп атаймыз? 11. Қарымта жүріс жасайтын ойыншыны не деп атайды? 12. Тоғызқұмалақ нені талап етеді? 13. Тоғызқұмалақ ойыны алғашқы кезде қай елдерде кең тараған? 14. Қарсылас арасында ойын қалай басталады? |
Тоғызқұмалақ тақтасы. қима қағаздар, стикерлер, слайд, видео материал |
|||||||
|
Сабақтын ортасы/ сабақтың негізгі бөлімі Сабақтың соңы Сергіту сәті |
|||||||||
|
Тоғызқұмалақ тақтасы
|
|||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл болу қажет? |
|||||||||
|
Жалпы баға (мұғалімнің рефлексиясы) Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да , оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да , оқу туралы да ?) 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік \ қиындықтары туралы нені білдім ,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||
|
Сабақ бойынша тәлімгердің кері байланысы |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз . Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз . |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары \ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба ? |
|
||||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме ? |
|
||||||||
|
Жеткізбесе неліктен ? |
|
||||||||
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
||||||||
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
|
||||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды ? Неліктен ? |
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тоғызқұмалақ. Жүру жолдары. 4-сынып
Тоғызқұмалақ. Жүру жолдары. 4-сынып
ДОТІЖО:
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
Мектеп: «№74 Ж.Баласағұн атындағы жалпы орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Н.Назарқұлова |
||||||||
|
СЫНЫП: 4 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Тоғызқұмалақ. Жүру жолдары |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме) |
жарыс кезінде әділ ойнау, патриотизм және ынтымақтастыққа мінез құлық көрсету және түсіндіру. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Негізгі ұлттық ойын және олардың қарапайым ойнау әдістерін қолданады. қалай қарсылас болуды біледі Оқушылардың басым бөлігі: Оқушылар халқымыздың ұлттық спорт ойынын үйренеді, ұлттық ойынға қызығушылығы артады Кейбір оқушылар: Ұлттық ойын тактикасын жақсы меңгереді, логикасы кеңейеді. Алған білімдерін өмірде қолдана алады. |
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен термин сөздер: Отау,қазандық Диалог құруға арналған пайдалы тіркестер: Тоғызқұмалақ ойын ережесін ойналуын талқылайды |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тоғызқұмалақ ойын ережесін біледі және ойнай алады |
||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылар бір-біріне деген құрмет көрсетеді. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, тарих сабақтары. |
||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейне жазба, слайд |
||||||||
|
Бастапқы білім |
Акробатика, жүреден артқа домалап, жаурынға тұру |
||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс - әрекет |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
1 Сапқа тұру, сәлемдесу, ақпар беру, түгелдеу, сабақтың мақсатын түсіндіру, техника қауіпсіздік ережелерімен таныстыру. 1-2 санау арқылы топқа бөлу 2 топқа бөлемін Психологиялық дайындық. Шаттық шеңбер құру. Оқушы.бір-біріне тілек айту. Үй тапсырмасы: «Сыдырма» әдісі арқылы өткен сабаққа шолу жасап, пысықтап алу. 1.Акробатика жаурынмен тұру әдісі. 2. Қандай гимнастикалық құралдарды білесіңдер? Жаңа сабақты түсіндіру. Жалпы дене жаттығулары (ЖДЖ) 1.Бастапқы қалып негізгі тұрыс аяқ арасы иық кеңдігінде қол белде, басты 1-4 сан оңға, 1-4 сан солға айналдыру; 2.Б.қ. қол иық үстінде, 1-4 сан алға айналдыру, 1-4 сан артқа айналдыру; 3.Б.қ. оң қол жоғары,сол қол төмен, 1-2 сан артқа, 3-4 сан қолды ауыстыра сермеу; 4.Б.қ..и.к. қол жанда, 1-4 сан алға,артқа білекті, 1-4 сан шынтақты, 1-4 сан иықты толық айналдыру; 5.Б.қ. қол белде, белді 1-4 сан оңға, 1-4 сан солға айналдыру; 6.Б.қ. алшақ, алға еңкейіп қол жанда, диірмен жаттығу,1-2 сан бойынша қолды оң жақ, 3-4 сан қолды сол жақ аяққа шайқау; 7.Б.қ. қол тізеде, 1-4 сан тізе буыннан аяқты ішке, 1-4 сан сыртқа Демалысты қалыпқа келтіру жаттығулары Тоғызқұмалақ ойыны арнайы тақтада екі адам арасында ойналады. Ойын тақтасы – 2 қазан, 18 отау, 162 құмалақтан тұрады. Ойын басында әр ойыншыға бір қазан, тоғыз отауға тоғыз-тоғыздан салынған сексен бір құмалақ тиесілі. Алғашқы жүріс жасаған ойыншыны – бастаушы, қарымта жүріс жасаған ойыншыны – қостаушы деп атайды. Кейде бастаушы үшін ақ жағы, қостаушы үшін қара жағы деген тіркестерді де қолданамыз. Бұл жерде - №1 №2 №3 №4 №5 №6 №7 №8 №9 - отаулар Берілген диаграммада бастаушының отаулары төменгіжағында, ал қазандағы құмалақтар саны жоғарғыжағында орналасқан
Жүріс жасау ерекшеліктері Жүріс ойыншылар тарапынан кезектесіп жүріледі. Жүрісті кімнің жасайтыны жеребемен немесеқарсыластардың келісімімен анықталады. 1.Жүріс жасау үшін өз жағыңыздағы отаулардың бірінен біреуін орнына қалдырып, қалған құмалақтарды қолға алып, солдан оңға қарай бір-бірлеп таратамыз. Тарату сәтінде құмалақтар өз отауларымыздан асып кететін болса, қарсыластың отауына таратамыз. Егер соңғы құмалақ қарсыластың тақ санды құмалағы бар отауына түсіп, ондағы құмалақтарды жұп қылса (2, 4, 6, 10, 12), сол отаудағы құмалақтар ұтып алынып, өз қазанымызға салынады. Егер соңғы құмалақ қарсыластың жұп санды құмалағы бар отауына түсіп (3 құмалақтан басқа), тақ қылса немесе өз отауымызға түссе, құмалақ ұтып алынбайды. Мәселен, жоғарыдағы тақтадағы алғашқы жағдайда бастаушы №7 отаудағы 9 құмалағын таратса, соңғысы қарсыласының №6 отауына барып түседі және ондағы 9 құмалақ соңғы құмалақпен 10 болып, ұтып алынады және қазанға салынады Сол кезде тақтада төмендегідей жағдай қалыптасады
«Ыстық доп» Оқушылар шеңбер болып тұрып, бір-біріне кішкене доп лақтыру арқылы есеп шығарады. 1 немесе 2 таңбалы сандарды қосып алу. Мысалы: 12-5=7 Ереже бойынша тоғызқұмалақ жүріс ережелерін қайталау. Қорытындылау. Алған білімдерін пысықтау. Зымыран сұрақ Тоғызқұмалақ ережесі бойынша зымыран сұрақтар қойылады. 1. Тоғызқұмалақ ойынының шыққан уақыты 2. Тақтада жалпы неше отау бар? 3. Неше қазандық бар? 4. Ойын жалпы неше құмалақпен басталады? 5. Құмалақ қандай жағдайда ұтып алынбайды? 6. Тұздық нешінші отаудан алынбайды? 7. Тұздық қандай жағдайда ашылмайды? 8. Неше құмалақ жинаса жеңіске жетеді? 9. Жүретін құмалағы қалмаған ойыншы неге ұшырайды? 10. Алғашқы жүріс жасайтын ойыншыны не деп атаймыз? 11. Қарымта жүріс жасайтын ойыншыны не деп атайды? 12. Тоғызқұмалақ нені талап етеді? 13. Тоғызқұмалақ ойыны алғашқы кезде қай елдерде кең тараған? 14. Қарсылас арасында ойын қалай басталады? |
Тоғызқұмалақ тақтасы. қима қағаздар, стикерлер, слайд, видео материал |
|||||||
|
Сабақтын ортасы/ сабақтың негізгі бөлімі Сабақтың соңы Сергіту сәті |
|||||||||
|
Тоғызқұмалақ тақтасы
|
|||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл болу қажет? |
|||||||||
|
Жалпы баға (мұғалімнің рефлексиясы) Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да , оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да , оқу туралы да ?) 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік \ қиындықтары туралы нені білдім ,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||
|
Сабақ бойынша тәлімгердің кері байланысы |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз . Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз . |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары \ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба ? |
|
||||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме ? |
|
||||||||
|
Жеткізбесе неліктен ? |
|
||||||||
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? |
|
||||||||
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? |
|
||||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды ? Неліктен ? |
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз


















