Тақырып бойынша 31 материал табылды

Толағай таулары

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстаздар қауымына
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Таулар сыры

Мектеп: «Шүлбі жалпы орта білім беретін мектебі»КММ

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні: Агламбекова Еркежан Жамбылқызы

Сынып: 6


Қатысқандар:


Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

«Толағай тауының тарихын айтшы»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.О3 Орта көлемді шығармаларды түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау.

6.Ж3 Жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу.

6.ТБ2 Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, жай сөйлем құрастыру.

Сабақ мақсаттары



Барлық оқушылар орындай алады:

Толағай тауының тарихы туралы мәтінді түсінеді, тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды.

Жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазады.

 Жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып, жай сөйлем құрастырады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Синквейн әдісі бойынша батыр туралы 5 жолды өлең жазады

Кейбір оқушылар орындай алады:

РАФТ тәсілі арқылы Толағайға хат жазады

Бағалау критерийі

  • «Толағай тауының тарихын айтшы» мәтіннің мазмұнын түсінеді

  • Тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды.

  • Теңеу, эпитеттерді қолданып, жай сөйлем құрастырады

  • Тақырыпқа сай 5 жолды өлең жазады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Мәтіннің мазмұнын түсінеді.

Тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды.

Теңеу,эпитет сөздерді қолданады.

Жай сөйлем құрастырады.

Өлең жазады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: гүрілдеп, абайсызда, селдей, көшкін, аңыз,қуаңшылық,бұзылады, белгілейді

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:Толағай батыр, көшкін болды, тауды көтерді,құлап қалды,сел болды,жол бұзылады.


Талқылауға арналған сұрақтар:

Ертегі неліктен «Толағай» деп аталды? Толағай кім? Толағай қандай ерлік жасады? Толағайдың ерлігі дұрыс деп санайсың ба? Қазіргі таңда Толағай сынды батырлар бар ма?

Не себепті ..... деп ойлайсыз?

Не себепті Толағай тау көтеруге бел буды?

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» атты тармағы. Оқушыларды «Толағай тауының тарихын айтшы» мәтінін оқыту арқылы өз елін,халқын жерін сүюге, отансүйгіштікке,ерлікке тәрбиелеу.


Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы,география

Алдыңғы оқу

Ертегі түрлерін біледі, «Толағай» ертегісі туралы хабары бар.

Жоспар

Сабақтағы жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың

Басы 7 мин


3 мин


4 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал тудыру

«Жүректен-жүрекке» тренингін өткізу. Оқушылар үлкен шеңбер бойына тұрып, бір-біріне  жақсы  тілектер тілейді.

 Топқа бөлу:«Садақ», «Қалқан», »Найза» сурет бойынша топқа бөлу.

Ой шақыру «Кластер» әдісі

«Батырлық» сөзін қалай түсінесің?

Батырлық




С абақтың тақырыбы,мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру.








Сабақтың ортасы 22 мин





10 мин




















6 мин








6 мин

1 тапсырма ТЖ

«Уақыт тізбегі» әдісі

Мәтінді оқып, «Уақыт тізбегіне» оқиға бойынша салу.






Не үшін Толағай тауды туған жеріне көтеріп әкелді деп ойлайсың?

Дескриптор

Мәтінді оқиды

Мәтінді уақыт тізбегіне салады

Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды


ҚБ «Басбармақ» бойынша топтар бір-бірін бағалайды


2-тапсырма Ж

Теңеу және эпитет сөздерін қолданып,Толағай батырды сипаттап,сөйлемдегі орын тәртібін сақтай отырып шағын мәтін жаз.


Синквейн әдісі Ж (көпшілігі)

Батыр туралы 5 жолды өлең жазады.

РАФТ тәсілі Ж (кейбірі)

ОқушыларТолағайға хат жазады (хат үлгісі беріледі)

Р-роль

А-аудитория

Ф- форма хат

Т-тақырып


Дескриптор

Толағай баырды сипаттау үшін ұсынылған теңеу мен эпитеттерді қолдан.

Мәтін құра

Тақырыпқа сай 5 жолды өлең жаз

Хат үлгісін сақтап, 6-8 сөйлемнен тұратын хат жаз


ҚБ «Екі жұлдыз,бір тілек» бойынша бір-бірін бағалайды .




Сабақтың

Соңы

11 мин







4 мин



7 мин


3 тапсырма Ж.

«3-2-1 стратегиясы»

  1. Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат.

  2. Бүгін сабақта қиындық тудырған 2 аспекті.

  3. Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет.

Дескриптор

3 маңызды ақпаратты анықта

Қиындық тудырған 2 мәселені айт

ҚБ: «Көңіл күй смайликтері» арқылы топтар бірін- бірі бағалайды.

Кері байланыс. «Сыныптан шығу билеті»

Оқушылардың оқуына  қатысты сұрақтар  жазылған   қағаз беріледі, олар сұрақтарға жауап   береді.



Рефлексия Блоб ағашы




Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

Тапсырмаларды орындауда оқушылардың өз еріктеріне, калауларына қарай жауап беруді ұсынамын (қосымша бағалау критерийін негізге алуларын қадағалаймын).

Оқушылардың көпшілігі «Батыр» сөзіне «Синквейнр» әдісі бойынша өлең жазадды.

Кейбір оқушылар РАФТ тәсілі хат жаз ады


Қaлыптacтыpyшы бaғaлayдың , «Eкi жұлдыз, бip тiлeк», «Бaсбармақ» apқылы«Сыныптан шығу билеті» apқылы кepi бaйлaныc жacaйды

Caбaқ гeoгpaфия жәнe қазақстан тарихы пәндepiмeн тығыз бaйлaныcты құpылды.

Oқyшылapдың тoптық жұмыc жacay apқылы бipлecкeн қapым-қaтынac opнaды.


Сабақ бойынша рефлексия

  • Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма?

  • Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз?

  • Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті?

  • Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

  • Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

  • Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен?

  • Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге?


Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.10.2020
528
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12