Облыстық онлайын сабақтың тақырыбы
«Төлеген Айбергенов – лирик ақын»
8 сынып
Дайындағын: Маякина Назым Тлеухановна
Қарағанды қаласы, №137 НОМ
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Қарағанды, 2018 жыл
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 4- бөлім. Достық пен татулық-таптырмас бақыт Мұғалімнің аты-жөні: Маякина Назым Тлеухановна Мектеп: Қарағанды қаласы, №137 негізгі орта мектеп Күні: 08.11.2018 жыл Сынып: 8 сынып Т2 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Төлеген Айбергенов - лирик ақын |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.5.1 Пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру 8.3.6.1 Тақырып бойынша мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Мәтін мазмұнын түсінеді, ақпаратты талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қажетті сөз тіркестері: сәтсіздік, сыр, мәдениетті, игілікті, көпшіл, кілт |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Сабақ мазмұны әдебиеті пәнімен кіріктірілген, пікірталас әрекеті қоғамтану, әлеуметтану салаларымен байланысты |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар бұған дейін тірек сөздер арқылы тақырыпты анықтауға дағдыланған, тірек сөздерді табу біліктері қалыптасқан, алайда көзқарастарын білдіру дағдыларын шыңдауды қажет етеді |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 7минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу.Оқушылардың көңіл-күйлерін сұрау. Топтастыру. «Латын әріптері» жазылған қиықшаларды құрастырып топқа бөлінеді. «Аманат», «Адамдар» Психологиялық ахуал. «Жылы лебіз» әдісі Сыныпта жақсы психологиялық атмосфера болу үшін оқушылар шаттық шеңберін құрып, бір-біріне жақсы лебіздерін білдіреді. Осы күнге сәттілік тілейді. . «Миға шабуыл» әдісі 1. «Ақын» деген кім? 2. Қазақтың қандай ақындарын білесің? 3. Орыс тілінде жазатын қазақ ақындарының шығармашылығы туралы не білесің? 4. Орыс ақындарының туған жер туралы жазған қандай өлеңдерін білесің? Оқушылар тақтадағы суреттер арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды
Сабақтың мақсаты: «Т.Айбергенов лирик ақын» мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі ақпаратты анықтайды. Оқу мақсаттарымен танысады. Qarashanyn` segizi Synyp jumysy To`legen Ai`bergenov- li`r`k aqyn |
қиықшалар Бағалау парақтары
Интербелсенді тақта
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 минут 7 минут
5минут
5 минут |
Jan`a so`zder – жаңа сөздер sa`tsizdik- неудача syr- тайна ma`denietti- культурный igilikti- блоготворный ko`pshil- общительный kilt- ключ Оқылым Мәтінмен жұмыс Мәтінді жеке,жұптасып,топтасып оқиды, түсінгендерін ортаға салып постер қорғайды (кесте, схема, кластер т.б) Төлеген Айбергенов 1937 жылы 8 наурызда Қарақалпақ елінің Қоңырат деген жерінде дүниеге келген. Төлеген Айбергеновтың өлеңдері республикалық баспасөзде 1957 жылдан бастап жарияланды. Бірнеше өлең жинақтары басылды. Ақын Т.Айбергеновтың лирикалық өлеңдеріне көптеген композиторлар ән жазды. Төлеген Айбергенов қайтыс болғаннан кейін 1974 жылы оған Қазақстан Ленин комсомолы сыйлығының лауреаты атағы берілді. Ақын шығармашылығында Отанға, туған елге, адамдарға деген сүйіспеншілік ерекше орын алады. Ақын әртүрлі тақырыптағы лирикалық шығармаларында замандастарының игілікті болмысын жырлады. Ол сәтсіздіктерге бой алдырмады. Жаны нәзік ақын өз ойын, сырын поэзиямен бөлісті. Төлеген ақындығының кілті-лиризм. Ол әлемді өте терең сезімталдықпен жырлады. Төлеген ақын адамдарды бауыр,дос,жолдас деп санады. Сондықтан ол аса көпшіл болды. Оның куәсі «Бір тойым бар»өлеңі. Ол барлық сәтсіздікті өзі ғана көтеріп, қуанышы мен игілігі айналысындағы адамдармен бөлісуді бақыт санады. Бағалау критерийі:Мәтіннің мазмұны бойынша ақпаратты анықтайды; Дескриптор:
ҚБ.Әр оқушыға мұғалім кері байланыс береді. Сұрақ қою, түсіндірме Жазылым Топтық жұмыс. Мәтіндегі қою әріппен жазылған сөздердің мағынасын анықтап, сәйкестендіреді.
Бағалау критерийі: сөздердің мағынасын анықтайды; Дескриптор:
ҚБ. Бағалау парағы.
Жазылым айтылым Мәтіннің мазмұны бойынша жоспар құрайды. Жоспар: Әнге айналған өлеңдер Сәтсіздікпен күрес Ақынның өмірбаяны Көпшіл ақын
Бағалау критерийі: Жоспарды ретімен жазады;
Дескрипторлар:
ҚБ Бағалау парағы.
ПОПОС формуласы
|
Интербелсенді тақта Бағалау парағы
Флипчарт, маркерлер Бағалау парағы
Бағалау парағы
7 минут
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия «Менің сабақтан кейінгі әсерім»
|
Парақтар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
||
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау, құндылықтарды сіңіру |
|
Сыныптағы сұрақ жауап әдісі және қолдау арқылы арқылы жүзеге асырылды. Жеке жұмыс барысында барынша қолдауды қажет ететін оқушылар дәлелдеме келтіріп, пікір білдіруге жетелемейтін нақты сұрақтар бойынша ғана жауап берсе, орташа қолдауды қажет ететін оқушыларды мұғалім ойды ашып айтуға бағытталған ашық сұрақтар арқылы дәледі көзқарас айтуға жетелейді. Қолдауды қажет етпейтін оқушылар формулаға сүйеніп, өз ойларын ашық айтады. |
Сыныптағы бағалау оқушылардың жеке, жұптық, топтық жұмыстарына кері байланыс беру арқылы жүзеге асырылады.Кері байланыс беруде мұғалім бағалау критерийлері мен дескрипторды негізге алады. Қалыптастырушы бағалау «Бағалау парағы», «Мұғалімнің бағалауы» әдістері арқылы жүргізіледі. Сабақ соңында «Менің сабақтан кейінгі әсерім» әдісі негізінде жүргізілетін рефлексия келесі сабақты жоспарлауға негіз болады. |
Оқушылардың сабақтағы физиологиялық, психлгиялық дамуларын сақтау мақсатында «Жылы лебіз»,«Миға шабуыл», «Кластер», «Хронологиялық кесте», «Сәйкестендіру» сияқты белсенді әдістеріне негізделіп құрылды. Қауіпсіздік техникасын сақтау мақсатында сынып сабақ өткізуге қажетті құралдармен, АКТ-мен жабдықталған. |
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
|
|
Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен? |
||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Төлеген Айбергенов - лирик ақын 8 сынып Т2 қазақ тілі мен әдебиеті
Төлеген Айбергенов - лирик ақын 8 сынып Т2 қазақ тілі мен әдебиеті
Облыстық онлайын сабақтың тақырыбы
«Төлеген Айбергенов – лирик ақын»
8 сынып
Дайындағын: Маякина Назым Тлеухановна
Қарағанды қаласы, №137 НОМ
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Қарағанды, 2018 жыл
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 4- бөлім. Достық пен татулық-таптырмас бақыт Мұғалімнің аты-жөні: Маякина Назым Тлеухановна Мектеп: Қарағанды қаласы, №137 негізгі орта мектеп Күні: 08.11.2018 жыл Сынып: 8 сынып Т2 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Төлеген Айбергенов - лирик ақын |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.5.1 Пікірталасқа қатысушылар берілген тақырып бойынша өз пікірлерін сенімді дәлелдеу және қойылған сұрақтарға еркін жауап беру 8.3.6.1 Тақырып бойынша мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Мәтін мазмұнын түсінеді, ақпаратты талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қажетті сөз тіркестері: сәтсіздік, сыр, мәдениетті, игілікті, көпшіл, кілт |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Сабақ мазмұны әдебиеті пәнімен кіріктірілген, пікірталас әрекеті қоғамтану, әлеуметтану салаларымен байланысты |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар бұған дейін тірек сөздер арқылы тақырыпты анықтауға дағдыланған, тірек сөздерді табу біліктері қалыптасқан, алайда көзқарастарын білдіру дағдыларын шыңдауды қажет етеді |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 7минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу.Оқушылардың көңіл-күйлерін сұрау. Топтастыру. «Латын әріптері» жазылған қиықшаларды құрастырып топқа бөлінеді. «Аманат», «Адамдар» Психологиялық ахуал. «Жылы лебіз» әдісі Сыныпта жақсы психологиялық атмосфера болу үшін оқушылар шаттық шеңберін құрып, бір-біріне жақсы лебіздерін білдіреді. Осы күнге сәттілік тілейді. . «Миға шабуыл» әдісі 1. «Ақын» деген кім? 2. Қазақтың қандай ақындарын білесің? 3. Орыс тілінде жазатын қазақ ақындарының шығармашылығы туралы не білесің? 4. Орыс ақындарының туған жер туралы жазған қандай өлеңдерін білесің? Оқушылар тақтадағы суреттер арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды
Сабақтың мақсаты: «Т.Айбергенов лирик ақын» мәтіннің мазмұнын түсінеді, негізгі ақпаратты анықтайды. Оқу мақсаттарымен танысады. Qarashanyn` segizi Synyp jumysy To`legen Ai`bergenov- li`r`k aqyn |
қиықшалар Бағалау парақтары
Интербелсенді тақта
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 минут 7 минут
5минут
5 минут |
Jan`a so`zder – жаңа сөздер sa`tsizdik- неудача syr- тайна ma`denietti- культурный igilikti- блоготворный ko`pshil- общительный kilt- ключ Оқылым Мәтінмен жұмыс Мәтінді жеке,жұптасып,топтасып оқиды, түсінгендерін ортаға салып постер қорғайды (кесте, схема, кластер т.б) Төлеген Айбергенов 1937 жылы 8 наурызда Қарақалпақ елінің Қоңырат деген жерінде дүниеге келген. Төлеген Айбергеновтың өлеңдері республикалық баспасөзде 1957 жылдан бастап жарияланды. Бірнеше өлең жинақтары басылды. Ақын Т.Айбергеновтың лирикалық өлеңдеріне көптеген композиторлар ән жазды. Төлеген Айбергенов қайтыс болғаннан кейін 1974 жылы оған Қазақстан Ленин комсомолы сыйлығының лауреаты атағы берілді. Ақын шығармашылығында Отанға, туған елге, адамдарға деген сүйіспеншілік ерекше орын алады. Ақын әртүрлі тақырыптағы лирикалық шығармаларында замандастарының игілікті болмысын жырлады. Ол сәтсіздіктерге бой алдырмады. Жаны нәзік ақын өз ойын, сырын поэзиямен бөлісті. Төлеген ақындығының кілті-лиризм. Ол әлемді өте терең сезімталдықпен жырлады. Төлеген ақын адамдарды бауыр,дос,жолдас деп санады. Сондықтан ол аса көпшіл болды. Оның куәсі «Бір тойым бар»өлеңі. Ол барлық сәтсіздікті өзі ғана көтеріп, қуанышы мен игілігі айналысындағы адамдармен бөлісуді бақыт санады. Бағалау критерийі:Мәтіннің мазмұны бойынша ақпаратты анықтайды; Дескриптор:
ҚБ.Әр оқушыға мұғалім кері байланыс береді. Сұрақ қою, түсіндірме Жазылым Топтық жұмыс. Мәтіндегі қою әріппен жазылған сөздердің мағынасын анықтап, сәйкестендіреді.
Бағалау критерийі: сөздердің мағынасын анықтайды; Дескриптор:
ҚБ. Бағалау парағы.
Жазылым айтылым Мәтіннің мазмұны бойынша жоспар құрайды. Жоспар: Әнге айналған өлеңдер Сәтсіздікпен күрес Ақынның өмірбаяны Көпшіл ақын
Бағалау критерийі: Жоспарды ретімен жазады;
Дескрипторлар:
ҚБ Бағалау парағы.
ПОПОС формуласы
|
Интербелсенді тақта Бағалау парағы
Флипчарт, маркерлер Бағалау парағы
Бағалау парағы
7 минут
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Рефлексия «Менің сабақтан кейінгі әсерім»
|
Парақтар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
|
||
|
Саралау: Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау: Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау, құндылықтарды сіңіру |
|
Сыныптағы сұрақ жауап әдісі және қолдау арқылы арқылы жүзеге асырылды. Жеке жұмыс барысында барынша қолдауды қажет ететін оқушылар дәлелдеме келтіріп, пікір білдіруге жетелемейтін нақты сұрақтар бойынша ғана жауап берсе, орташа қолдауды қажет ететін оқушыларды мұғалім ойды ашып айтуға бағытталған ашық сұрақтар арқылы дәледі көзқарас айтуға жетелейді. Қолдауды қажет етпейтін оқушылар формулаға сүйеніп, өз ойларын ашық айтады. |
Сыныптағы бағалау оқушылардың жеке, жұптық, топтық жұмыстарына кері байланыс беру арқылы жүзеге асырылады.Кері байланыс беруде мұғалім бағалау критерийлері мен дескрипторды негізге алады. Қалыптастырушы бағалау «Бағалау парағы», «Мұғалімнің бағалауы» әдістері арқылы жүргізіледі. Сабақ соңында «Менің сабақтан кейінгі әсерім» әдісі негізінде жүргізілетін рефлексия келесі сабақты жоспарлауға негіз болады. |
Оқушылардың сабақтағы физиологиялық, психлгиялық дамуларын сақтау мақсатында «Жылы лебіз»,«Миға шабуыл», «Кластер», «Хронологиялық кесте», «Сәйкестендіру» сияқты белсенді әдістеріне негізделіп құрылды. Қауіпсіздік техникасын сақтау мақсатында сынып сабақ өткізуге қажетті құралдармен, АКТ-мен жабдықталған. |
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланаңыз. Төменде өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз |
|
|
Сабақ мақсаты қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неліктен? |
||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен 2 нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақта не нәрсеге назар аудару керек? |
||
шағым қалдыра аласыз
















