2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Топырақтың экологиялық проблемалар
«Ustaz tilegi» - Республикалық кәсіби педагогтар қауымдастығына қосылып, сайттағы 381 569 материалды тегін жүктеп алу мүмкіндігіне ие болыңыз
Толығырақ

Топырақтың экологиялық проблемалар

Материал туралы қысқаша түсінік
Топырақтың экологиялық проблемалар 7-сынып
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


География сабағы бойынша қысқа мерзімді жоспар



Мектеп: Алтайбаев НОМ

Бөлім: 3,4 Биосфера

Сабақ тақырыбы: Топырақтың экологиялық проблемалары










Күні:




Мұғалімнің есімі: Ж.Т Мукашева.

Қатыспағандар саны:


Қатыспағандар саны:


Сынып: 7

Қатысқандар саны:7

Қатыспағандар саны:0

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

7.3.4.5 Топырақтардың экологиялық проблемаларын жіктеп, шешу жолдарын ұсынады

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:






Топырақ өзгерісіне әсер ететін факторларды біледі



Топырақ өзгерісіне әсер ететін факторларды біледі


Топырақ өзгерісіне әсер ететін факторларды біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

Топырақ эрозиясының экологиялық проблемаларының пайда болу себептерін анықтайды.

Кейбір оқушылар:

Шешу жолдарын ұсынады.

Бағалау

критерийлері:

Топырақтың экологиялық проблемаларының шешу жолдарын талдайды. Табиғаттағы тепе-теңдікті біледі

Топырақты экологиялық проблемаларын шешу жолдарын ұсынады.

Табиғаттағы тепе-

ұсынады.


Тілдік мақсаттар:

Оқушылар:

Оқылым : Мәтінді оқи отырып топырақтың экологиялық проблемаларын шешу жолдарын талдайды.

Тыңдалым: бір-бірінің пікірлерін тыңдайды, суреттерді қолдана отырып, ой бөліседі

Жазылым : Берілген тапсырмаға қорытынды жазады

Терминдер: эрозия, рекультивация, топырақтың ластануы, қалдықтар қоймасы, күл қалдықтары.

Диалогке және жазылымға қажетті тіркестер:

Мелиорация дегеніміз ...

Шөлейттену дегеніміз ...

Терассалау дегеніміз


Құндылықтарды

дарыту


«Мәңгілік ел» идеясының аясында, қоршаған ортаны қорғау құндылығымен байланыстыра отырып, биосфера қабатының адамзат баласына тигізетін пайдасын түсіне білу арқылы, олардың дамуының табиғатқа зор пайда екенін ұғыну арқылы оқушыларды білім алуға баулу.


Пәнаралық байланыс

биология, экология

АКТ колдану дағдылары

Интерактивті тақта, презентация

Алдыңғы білім


3.4 Биосфера.Қазақстанда тараған топырақ типтері

Саралау

Сабақ барысында сұрақ қою барысында оқушылардың деңгейлеріне сәйкес түрлі сұрақтар қоямын, қолдау көрсетуде де олардың деңгейлерін ескеремін.

Бағалау

Оқушылардың тапсырмаларды орындауын бақылап, сұрақ қойып, олардың жетістіктерін мадақтап, тапсырма сайын қалыптастырушы бағалауды жүргізіп отырамын.

Жоспар




Жоспарланған уақыт


Ресурстар

Сабақтың басы.

1- мин.



3- мин






10- мин



1. Ұйымдастыру :

Оқушылармен сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу

2 . Психологиялық ахуал орнату. «Ыстық алақан» әдісі Оқушылар шаттық шеңберін құрып , бір-біріне алақанын тигізіп сәттілік тілейді.

Сыныпты лентамен топқа бөлу.

1топ-Су эрозиясы

2топ-Жел эрозиясы

3. BilimLang-тан бейнефильм көрсету.

«Диктоглосс» әдісі.

Сабақтын тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру.

4.Пазлды кұрастыру

Оқушыларға сұрақтар беріледі.

а) құнарлы жерлердің жарамсыз болуының себебі неде?

б) Топырақ эрозиясы дегеніміз не?

в) Топырақтың эрозияға ұшырау себептері неде?

г) Топырақтың ластану дегенді қалай түсіндіресіз?

д) Топырақ ластануының түрлерін атаңыз?

е) Топырақ ластануы не себепті қауіпті?

(Әр топқа конверттер беріледі әр қайсысында 2 сұрақтан, топтан 1-2 оқушыдан жауап береді)

Оқушылар бейнефильмді көру арқылы берілген сұрақтарға жауап береді.









http://bilimland.kz/kk/#lesson=14655





20-мин.
















































4-мин

1-тапсырма. Топтық жұмыс.

«Тәжірибе жасау».

. Тәжірибе жасау арқылы топырақ эрозиясының түрлерін оқушылардың өздері анықтауы.

. Ескертпе: Оқушылар тәжірибе жұмысы кезінде қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтаулары керек;

( қолдарына резенке қолғап.

Токпен жұмыс жасау барысында мұғалімнің нұсқаулығымен жұмыс жасау. Ток көздеріне су қолдарымен жақындамау.)

. Бұл тәжірибенің мақсаты:оқушылар су, жел эрозиясының қалай жүретіндігін түсінулері керек. Өз қорытындыларын ұсынулары керек.


. 1-топ.Су эрозиясы.

Су эрозиясы(беттік немесе жыралық)

Су толтырылған контейнер

Үлкен тақтай(ол тақтайдың беті сырғыма болу керек, бір жағы биіктеу болу керек.)

Су жинайтын контейнер;( Тақтайдың үстіне селофанмен қаптап екі жағын қабырға етіп көтеру керек, одан соң үсіне 5-6 кеседей топпырақ себеміз, жоғарыдан үстімен су жібереміз)


2-топ.Жел эрозиясы.

5-10 кесе топырақ керек, төбешік жасау үшін;

Шаш кептіретін фен;

Топырақтың екі жағына қатты қағаз керек;(топырақты үрлегенде айналасына шашырамау үшін)


Топтар тәжірибе барысында төмендегі жоспар бойынша талдау жүргізеді:

А) тәжірибе барысында қандай өзгерістер болды;

Б) Ол өзгерістердің салдары қандай? (шаруашылыққа әсері)

В)Мәселені шешу жолдарын ұсыну.

Бағалау критерилері

Топырақтың экологиялық проблемаларын жіктей алады.

Дескриптор.

Топырақ эрозиясының екі түрін тәжірибеден өткізу;

Топырақ эрозиясының осы түрлерінің себеп-салдарын анықтау;

Топырақ эрозиясы түрлерінің топта талқылау арқылы шешеу жолдарын ұсыну;


Оқушылар тәжірибені жасап болғаннан кейін ортаға шығып «бағалау парағы» арқылы бағалайды.

Сабақты қорытындылау.


топырақ, су, шаш кептіретін фен, селофан,каропша, кружка,кантейнер.











































2-мин


Үй тапсырмасы.

Төмендегі суретке тақырып қойыңыз және 200 сөзден тұратын шағын эссе жазыңыз.

Эссеге ұсынынылатын критерий:

1.Суретке тақырыптың қойылуы;

2.Эссенің тақырыпқа сай болуы;

3.200 сөзден аспауы керек;











Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың

барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрысжүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?











































Сабақта саралау дұрысжүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Қорытынды бағамдау

Сабақта қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1.

2.





1.





















Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі