Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Тоқтар Әубәкіров-қазақтың тұңғыш ғарышкері 4-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Пән: Дүниетану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні: Сынып: |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Тоқтар Әубәкіров-қазақтың тұңғыш ғарышкері |
|||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
2.1.5.2-қоғамға қызмет етудің маңыздылығын түсіндіру 4.3.4.1-өмірбаяндық мәліметтерге сүйене отырып,шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің елімізге сіңірген еңбектері туралы мазмұндау |
|||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: өмірбаяндық мәліметтерге сүйене отырып,қайраткерлердің елімізге сіңірген еңбектері туралы айтады Көптеген оқушылар: Тоқтар Әубәкіров пен Талғат Мұсабаевтың еңбек жолдарын салыстырып,талдайды Кейбір оқушылар:Елімізге еңбегі сіңген басқа да қоғам қайраткерлерін біледі,талдайды. |
|||||||||||
Бағалау критерийлері
|
Өмірбаяндық мәліметтерге сүйене отырып,қайраткерлердің елімізге сіңірген еңбектері туралы айтады |
|||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: Пәнге тән лексика мен терминология:Ғарыш,ұшқыш,рекордтар кітабы,бос уақыт. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: «Ғарыш» дегеніміз не? «Ғарыш» ұғымын қалай түсінесің? |
|||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Топпен жұмыс барысында ынтымақтастық жүзеге асады Берілген тапсырмаларды әртүрлі тәсілдер арқылы орындатып, оқушылардың бойында шығармашылық қабілеттерін дамытады. |
|||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Қоғам қайраткерлерін айту арқылы әдебиеттік оқумен,Ғарыш туралы мәліметтерді айту арқылы жаратылыстанумен байланыстырамын. |
|||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтаны пайдаланып, мағлұмат іздейді |
|||||||||||
Бастапқы білім |
Ғарыш туралы анықтама бере алады |
|||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы |
Психолгиялық ахуал туғызу. Ұйымдастыруда жағымды оқу ортасын қалыптастыру үшін оқушыларға стикерлер таратамын .Әр оқушы өз есіміне өзінің жақсы қырын қосып айтады. Оқушылар есімдерінің басқы әріптері бойынша топтарға бөлініп отырады. «Болжау» әдісі арқылы тақырыпты аштырамын
|
|
||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Тапсырма №1 «6 сұрақ» әдісі
Сергіту сәті: «Жунглидағы жаңбыр»
Тапсырма №3 «Ақпаратпен бөліс» әдісі Тапсырма шарты:Оқушыларға Әртүрлы қоғам қайраткерлері жазылған карточкалар беріледі. Сол туралы мәлімет іздейді. -Олжас Сүлейменов -Фариза Оңғарсынова -Мұқағали Мақатаев -Әлихан Бөкейханов Дескриптор -Қоғам қайраткерлерін біледі,талдайды. -Мәлімет іздейді ҚБ: «Сиқырлы конверт» |
https://ust.kz/word/asyq_sabaq_toqtar_aybakirov_tunggys_garysker_8_synyp-59302.html https://sputniknews.kz/spravka/20190407/9742975/Talgat-Musabaevtyn-omirbayany.html |
||||||||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Жетістік баспалдағы» кері байланыс.
|
|
||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
||||||||||
1 тапсырма «6 сұрақ» әдісінде,диолог және қолдау көрсету саралауын жүзеге асырамын. Тапсырманы тез орындаған оқушыларға қосымша тапсырма беремін: «Ақиқат және Жалған» 1.1991 жылы тұңғыш қазақ ғарышкері Тоқтар Әубәкіров ғарышқа ұшты (А) 2.Армавирдегі ұшқыштар училищесіне оқуға түседі.(А) 3.Тоқтар 70-тен астам жаңа ұшақты сынақтан өткізді. (Ж) 4.Тоқтар Әубәкіров-тұңғыш ғарышкер(Ж) 5.Талғат Мұсабаев 342күнін ғарышта өткізді. (А) 2-тапсырма «Венн диаграммасын» топтастыру тапсырмасы бойынша нәтиже саралауын жүзеге асырамын. 3-тапсырма «Ақпаратпен бөліс» әдісінде тапсырма саралауын жүзеге асырамын.
|
ҚБ: «Электривті тест» әдісі Шарты: Мен оқушыларға алдын ала А,В, белгілерін беремін.Оқушыларға тест сұрағын жасырамын. Оқушылар сол бойынша дұрыс жауаптарын көрсетеді. -Тоқтар Әубәкіров деген кім? А.Ғарышкер В.Жазушы -Тоқтар Әубәкіров қай жылы дүниеге келді? А.1950 В.1946 -Тоқтар Әубәкіровқа ержүректілігі үшін қандай атақ берілді? А.Кеңес одағының батыры В.Халық қаһарманы ҚБ.«Тұжырымдар беру» әдісі Шарты:( иә немесе жоқ деп жауап береді) -Талғат Мұсабаев-ғарышкер ма? -Талғат М. Әлемнің 311-ші ғарышкері ме? -1-ші рет ғарышқа 1994 ж ұшты ма? ҚБ. «Сиқырлы конверт» әдісі Үш конверт дайындалады.Олар әр түсті болады.Өзіне түскен сұрақты оқиды.Ал жауабын әр топтағы оқушылар тауып айтады |
Сергіту сәтін орындауда оқушылардың қауіпсіздігін қадағалаймын. Сергіту сәті: «Жунглидағы жаңбыр» Шарты: Оқушылар шеңбер құрып тұрады.Жунглида жүрміз деп елестетеді. Мұғалім әр түрлі қимылдарды айтып тұрады,оқушылар оны қайталайды. |
||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жқсартуға не ықпал ете алады? (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барыснда сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |