Сәндік-қолданбалы
өнер
|
Мектеп: Қадырғали Қосымұлы Жалайыри
атындағы орта мектеп –гимназиясы
|
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Карбузова .
С
|
Сынып:
7
|
Қатысқандар саны:
10
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Тоқыма өнері . Тоқу өнері
туралы түсінік беру, керекті құралдармен танысу. Тоқылу
әдіс-тәсілдерін технологиясын меңгеру, үйрену, жұмыс
жүргізу
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
Материалдар мен құрал-
жабдықтарды дайындау. Өзінің болашақ әрекетін түсіндіріп және алған
білімдері мен тәжірибелерін пайдалана отырып, шығармашылық қызметін
жоспарлау.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушы:
-
Білімді тәжірибе жүзінде іске
асыру бойынша дағдыларды қалыптастырады;
-
Тоқыма бұйымдар жасау және
тоқу техникалары туралы біледі;
-
Тоқыма бұйымдар тоқу
техникаларындағы шығармашылық жұмысқа арнап нобай
орындайды;
-
Тоқымадан жасалған
бұйымдардының тәсілдерін зерттейді.
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Тоқымадан жасалған бұйымдардың
тәсілдерін зерттейді;
-
Тоқымадан (техникасын)
шығармашылық жұмысына арналған нобайды әдемі эстетикалық талаптарға
сай етіп орындайды;
-
әрбір оқушының үш деңгейлік
тапсырмаларды біртіндеп орындауына жағдай жасау арқылы оның
қабілетіне сәйкес жеке құзырлығын
дамыту
|
Тілдік
мақсаттар
|
Сөйлеу барысында қолданылуы
мүмкін сөз тіркестері:
|
Құндылықтарды
дарыту
|
* Эстетикалық және көркемдік
талғамын дамыту, шығармашылық белсенділігін
арттыру.
* Шығармашылыққа,
өнерге деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
* Қазақстан тарихы - СҚӨ
тарихы;
* Қазақ тілі – жаңа сөздера,
терминдер.
|
АКТ
қолдану
дағдылары
|
Ақпаратты іздестіру, оны
іріктеу, салыстыру, фактілер мен құбылыстардың арасындағы
байланысты белгілеу арқылы оқушылардың өздерінің дербес жұмыс істеу
дағдыларын дамыту
|
Бастапқы
білім
|
Өнердің көркем құралдары
арқылы шығармашылық жұмыстарды орындау бойынша тәжірибелік
дағдыларды дамытады.
Өнер көркем шығармаларында
қолданылатын композиция негіздерін біледі.
Ақпараттарды іріктеуге және
өңдеуге үйренеді.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
-
Ұйымдастыру
кезеңі.
№
2. Білімдерді өзектендіру
кезеңі
Сәлемдесу.
Оқушылардың сабаққа дайындығын
тексеру.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен
таныстыру. Бұл сабақта оқушылар өткен сабақта орындаған нобай
жұмыстарын әрі қарай жалғастыратын болады.
|
Презентациямен танысу үшін
арналған интерактивті тақта
Сабақтың тақырыбы бойынша
көрнекіліктер: суреттер мен фотосуреттер,
бұйымдары
|
Сабақтың негізгі
бөлігі
|
Ілмекбізбен тоқудың шартты
белгілерімен жұмыс жасау жолдарын үйретіп, өзіндік жұмыстар арқылы
меңгеруіне көмектесу. Оқушыға өз бетімен жұмыс істеуге, эстетикалық
талғамда орындауға үйрету. Тәжірбиелік жұмысты бастамас
бұрын қауіпсіздік техникасын естеріне түсіріңіз. Көркем еңбек
сабақтарына арналған қауіпсіздік
техникасы:
• жұмысты тек қана мұғалімнің
рұқсатымен бастау;
• оқытушының рұқсатынсыз оқу,
жұмыс орнын тастап кетпеу;
• құрал-саймандарды тек қажетті
жағдайда ғана пайдалану;
• жұмыс орнын таза ұстап,
материалдар мен құралдарды тиімді жұмыс
істеу;
• жұмыс кезінде бөтен жаққа
назар аудармау;
• басқа оқушылардың жұмысына
кедергі жасамау;
• жұмыс бітісімен материалдар
мен құралдарды өз орындарына жиып қою.
Ілмекбіз. Аты айтып тұрғандай
іліп тоқуға арналған біздің бір түрі. Ілмек біздің бір түрі. Ілмек
біздің әр түрлісі болады. Мысалы ата-бабаларымыздың бұл бізді
қойдың кәрі жілігінің басындағы кішкентай бөлініп шығатын сүйегінен
жасаған. Ал қазіргі заманда арнайы сауда орындарынан сатып алуға
болады. Бұл бізді қолданғанда жуан жіптерді жуан ілмек бізбен, ал
жіңішке ілмек бізбен тоқу керек. Тоқыма тоқу үшін таза жүннен,
мақтадан, вискозадан, синтетикадан, жүн мен синтетикадан аралас
иірілген жіптер пайдаланылады. Сондай-ақ бұрын пайдаланылған
жіптерді де тарқатып, қайта пайдалануға болады. Ілмекпен тоқу үшін
кез келген жіпті пайдалануға болады, жүннен, мақтадан иірілген
немесе жібек жіптер, т.б. Оқушылар өз жұмыс нәтижелерін
аяқтағаннан кейін, өзара талдау және бағалау үшін таныстырады.
Қажет болған жағдайда толықтырулар мен өзгерістер
еңгізеді.
|
Интерактивті
тақта
Слайдтар
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Сабақтың
соңы.
|
3. Рефлексия.
Бағалау.
Жұмыстарды талдау, салыстыру.
Нобайларға стикерлер жабыстыру. Өзара бағалау, өзін-өзі бағалау
және мұғалімнің бағалауы. Оқушының кері
байланысы. Әрбір оқушы стикерде
жазады:
- Сабақ қызықты болды
ма?
- Не
ұнады?
- Неге
үйрендім?
– Сабақта не жақсы
болды?
– Не кедергі
жасады?
– Өзіне сабақтан нені алар
едін?
Мұғалімнің кері байланысы.
Сабақ туралы қорытындысы.
Жұмыс орнын жинастыру. Үй
тапсырмасы.
- Үй тапсырмасы: тоқуды
жалғастыру.
|
Стикерлер
|
|
|
|
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|
|
|
|