Пәні: Физика
|
Мектеп: №12
мектеп-интернат
|
Күні:
|
Мұғалімнің
есімі: Кыдырбекова
Ж.
|
Сынып:7б,в
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы: Атмосфералық қысым. Торричелли
тәжірибесі. Барометр
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
1. Торричелли тәжірибесінің
мәнісін білу
2. Атмосфералық қысымға
күнделікті өмірде мысалдар келтіре
білу
3. Барометр, Барометр-анеройд
құрылысын білу
Табыс
критерийлері:
1. Торричелли тәжірибесінің
мәнісін білемін
2. Атмосфералық қысымға
күнделікті өмірде мысалдар келтіре
білемін
3. Барометр, Барометр-анеройд
құрылысын білемін
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
Атмосфералық қысымның бар
екендігіне мысал келтіре алады
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
Барометр құрылысын айта
алады
|
Кейбір
оқушылар:
|
Торричелли тәжірибесінің
мәнісін түсіндіріп бере
алады
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар:
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
Барометр, барометр-анеройд,
Торричелли тәжірибесі
|
Сыныптағы диалог\ жазылым
үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
|
Сіз адам неліктен .....
шыдай алатынын білесіз
бе?
|
Сіз
адам неліктен атмосфералық
қысымға төзіп, шыдай алатынын білесіз
бе?
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
|
Алдыңғы
оқу
|
Су
құбыры
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
15
минут
|
«Сұрақты тап» тапсырмасы
арқылы оқушылардан үй тапсырмасын
сұраймын
Табыс
критерийі:
1. 1-6 сұраққа дұрыс жауап
бере аламын
2. 7-13 сұраққа дұрыс жауап
бере аламын
3. 14-20 сұраққа дұрыс жауап
бере аламын
Оқушылар «Табыс критерийіне»
сүйене отырып бір бірін «Бас бармақ» арқылы
бағалайды
|
Ақ парақ, маркер, сызғыш,
карандаш
|
Ортасы
18
минут
|
Оқушыларға жұптық
тапсырма беріп, содан соң «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі арқылы жаңа
сабақты оқушыларға
орындатамын
Амосфералық қысым ауа- райына
байланысты өзгеріп тұрады. Атмосфералық қысымның тағы қандай шамаға
байланысты өзгереді.
1 мм.сын. бағ.=133,3
Па
Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал барометр деп
аталады.
(барос-ауырлық,
метрео-өлшеймін)
Атмосфералық қысымды
өлшеу үшін барометр-анероид кеңінен қолданылады.
(анероид-сұйықсыз).
Барометр-анероидтың
құрылысы
1-дөңгелек жұқа металл
қорапша
2-серіппе
3-беріліс
тетігі
4-көрсеткіш
5-шкала
Табыс
критерийі:
1. Атмосфералық қысым туралы
мағлұмат аламын
2. Осы тақырып аясында өмірден
мысал келтіре аламын
3. Торричелли тәжірибесінің мәнін
түсінемін
Оқушылар «Табыс критерийін»
ескере отырып, бір бірін «Смайликтер» арқылы
бағалайды
|
Постер, стикер, маркер,
сызғыш, қарандаш
|
Сергіту
сәті
4
минут
|
Қатысушыларға 10 сұрақ қойылады. Сол
сұрақтарға жауап бере отырып ең соңында осы сұрақтардың бәріне
жауап бола алатын бір ғана жауабын
таңдайды.
-
Айналатын бір
нәрсе
-
Ретсіз бір
нәрсе
-
Формасын өзгертетін
нәрсе
-
Басуға болмайтын
нәрсе
-
Шайқайтын
нәрсе
-
Хош
иісті
-
Түсін
өзгертетін
-
Мұздататын
-
Жылытуға
болатын
-
Араластыратын
Жауабы:
(Су)
|
|
Аяқталуы
8минут
|
Оқушыларға «Қар кесегі» арқылы сабақты
бекітемін.
Табыс
критерийі:
1. 5
сұраққа жауап бере
аламын
2. 10
сұраққа жауап бере
аламын
3.
15 сұраққа жауап бере
аламын
Оқушылар «Табыс критерийлерін»
басшылыққа ала отырып, бір бірін «Бағдаршам» әдісі арқылы
бағалайды
Оқушыларға «Мен үшін маңызды
ақпарат? Сабақтың қызықты сәттері? Мен үшін түсініксіз
болды» кері байланысын
орындатамын
|
Ақ
парақ,
|
сымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік және
еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағамдау
Сабақ өз
денгейінде жоспарланғандай өтті. Барлық оқушылар мүмкіндігінше өз
ойларын жеткізе алады.
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не екенін
білдім?
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|