|
Сабақ: Төрт түлік. Фразеологизмдердің грамматикалық сипаты.(Сөз таптарына қатысты) |
Мектеп: №19 ЖОББМ. |
|||
|
Күні: 03.10.18. |
Мұғалімнің аты – жөні:Иманәлиева Меңдігүл. |
|||
|
Сынып: 7 «г» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
7.О4. идеясы ұқсас публистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау. |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Публистикалық және көркем әдебиет стиліндегі идеясын анықтай алады. |
|||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мақсатты аудиториясын, құрылымын анықтай алады. |
||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Тілдік ерекшелігін салыстыра талдай алады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Жетістік критерийлері |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
|
|||
|
Жоспар: |
|
|
|
|
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Бағалау түрлері. |
|
|
Сабақтың басы (7 минут) Сабақтың ортасы 23 минут Сабақтың соңы 10 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық сабаққа дайындық, яғни оқушылардың көңіл күйін сабаққа икемдеу мақсатында , «Зеңгібаба», «Ойсылқара», «Қамбарата» болып үш топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру. «Қос жазба күнделігі» әдісі бойынша оқушылардан үй тапсырмасы сұралады. Жаңа тақырып. Фразеологизмдердің грамматикалық сипаты. (Сөз таптарына қатысты) Фразеологизмдердің сөз таптарына қатысын олардың тұрақты тіркес қалпында жеке сөздер сияқты сөйлем мүшелерінің қызметін атқаруына қарап анықтаймыз. 1.Етістік мағыналы фразеологизмдер: ат ізін салмады (хабарласпады), ауызының суы құрыды (таңданды), аян болды (белгілі болды) т.б 2.Зат есім мағыналы фразеологизмдер: ағайынды қоңырқаз (қатар құрбы, замандас), қара орман (дүние-мүлік), ет қызу (алғашы қарқын) т.б 3.Сын есім мағыналы фразеологизмдер: айбалтаның сабындай (жұп-жұмыр), тайға таңба басқандай (анық, айқын), айрандай ұйып отырған (тату,бірлігі күшті), ағама жеңгем сай (мінез-құлқы үйлес) т.б 4.Үстеу мағыналы фразеологизмдер: ауыз жиғанша (лезде), өлдім-талдым дегенде (әрең, зорға) т.б. 5.Одағай тұлғалы фразеологизмдер де кездеседі, бірақ олардың көлемі өте шағын. Мысалы: одағай тұлғалы фразеологизмдер- ә дегенше, әйт дегенде, ай, Құдайым-ай, Тәңірім-ай, о Жасаған т.б Фразеологизмдер сөйлемде бір сөздің қызметін атқаратындықтан, олар бір-бірімен немесе жеке сөзбен антоним, синоним, омоним бола алады. 1-тасырма. Мәтінмен жұмыс. «Түртіп алу» стратегиясы. Оқушылар оқулықта берілген мәтінмен жұмыстанады. 1-топ Берілген мәтіннің ішінен мақал- мәтелді теріп жазады.Мәтінге ат қойыңыздар. 2-топ Мәтінмен жұмыс жүргізге отырып, фразеологизмдерді табады. 3-топ Мәтінде берілген фразеологиялық сөйлемше бола алатын сөйлемдерді табыңдар. 2-тапсырма. Берілген фразеологизмдердің сөз табына қатысын анықтап, әрқайсысына сөйлемдер құрап жазыңдар. 3- тапсырма Фразелогизмдердің мағыналары бойынша мәтін құрау.Мыс:ат ізін салмады, ауызына су құйылды т.б 4-тапсырма. «Білім қоржыны» әдісі арқылы бүгінгі өткен тақырып бойынша оқушылар сұрақтарын жазып қоржынға салады. Смайлик арқылы бағалау.
Үйге тапсырма: «Қазақстанда малшаруашылығын дамыту» ойтолғау жазып келу. Кері байланыс: «Бір түлікке сай болғанша» оқушылар сабақтан алған білімдерімен бөліседі. Рефлексия. «Асыл тұқым» сабақтан алған қызықты ақпаратын жазады. |
«Зеңгібаба», «Ойсылқара», «Қамбарата» болып топқа бөлініп отырады.Әр топ өздерінің топ атаулары бойынша мәлімет қарастырып отырады. «Қос жазба күнделігі» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасы сұралады. Оқушылар жаңа тақырыппен танысып,түсінік қалыптастырады. Тапсырмаларды орындауға дайындалады. Оқушылар өз ойларын жинақтап, түсінік қалыптастырады. 1-тасырма «Түртіп алу» стратегиясы. Оқулықта берілген мәтінмен жұмыс жүргізе отырып, берілген тапсырманы орындап дәптерлеріне жазады. Мыс: «Ат-ердің қанаты», «Міңсен-көлік, жесең-ет» т.б 2-тапсырма.Берілген фразеологизмдердің сөз табына қатысын анықтап, әрқайсысына сөйлемдер құрап жазады.Үлгі: Көз қиығын салу-етістік мағыналы. Ақыры көз қиығын салғаны сол, есіне түсе кетті- Арманбек екен. 3- тапсырма Фразелогизмдердің мағыналары бойынша мәтін құрайды.Мыс:ат ізін салмады, ауызына су құйылды т.б оқушылар жұмыстанады. 4- тапсырма «Білім қоржыны» әдісі арқылы бүгінгі өткен тақырып бойынша оқушылар сұрақтарын жазып қоржынға салады.Тақтаға шығып әр бір оқушы таңдап алған сұрақтарына жауап береді. Үйге тапсырма: «Қазақстанда малшаруашылығын дамыту» ойтолғау жазады. Кері байланыста оқушылар сабақтан алған білімдерімен бөліседі. Оқушыларға стикерлер таратылып беріледі. Бүгінгі сабақтан алған әсерін жазады. |
Оқушыларды «таңба» арқылы бағалап отырмын. Оқушылар қол шапалақтау арқылы бағаланып отырады.
Смайликтер арқылы бағаланып отырады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Төрт-түлік
Төрт-түлік
|
Сабақ: Төрт түлік. Фразеологизмдердің грамматикалық сипаты.(Сөз таптарына қатысты) |
Мектеп: №19 ЖОББМ. |
|||
|
Күні: 03.10.18. |
Мұғалімнің аты – жөні:Иманәлиева Меңдігүл. |
|||
|
Сынып: 7 «г» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
7.О4. идеясы ұқсас публистикалық және көркем әдебиет стиліндегі мәтіндердің тақырыбы, құрылымы, мақсатты аудиториясы, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау. |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады: Публистикалық және көркем әдебиет стиліндегі идеясын анықтай алады. |
|||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мақсатты аудиториясын, құрылымын анықтай алады. |
||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Тілдік ерекшелігін салыстыра талдай алады. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Жетістік критерийлері |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
|
|||
|
Жоспар: |
|
|
|
|
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Бағалау түрлері. |
|
|
Сабақтың басы (7 минут) Сабақтың ортасы 23 минут Сабақтың соңы 10 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық сабаққа дайындық, яғни оқушылардың көңіл күйін сабаққа икемдеу мақсатында , «Зеңгібаба», «Ойсылқара», «Қамбарата» болып үш топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру. «Қос жазба күнделігі» әдісі бойынша оқушылардан үй тапсырмасы сұралады. Жаңа тақырып. Фразеологизмдердің грамматикалық сипаты. (Сөз таптарына қатысты) Фразеологизмдердің сөз таптарына қатысын олардың тұрақты тіркес қалпында жеке сөздер сияқты сөйлем мүшелерінің қызметін атқаруына қарап анықтаймыз. 1.Етістік мағыналы фразеологизмдер: ат ізін салмады (хабарласпады), ауызының суы құрыды (таңданды), аян болды (белгілі болды) т.б 2.Зат есім мағыналы фразеологизмдер: ағайынды қоңырқаз (қатар құрбы, замандас), қара орман (дүние-мүлік), ет қызу (алғашы қарқын) т.б 3.Сын есім мағыналы фразеологизмдер: айбалтаның сабындай (жұп-жұмыр), тайға таңба басқандай (анық, айқын), айрандай ұйып отырған (тату,бірлігі күшті), ағама жеңгем сай (мінез-құлқы үйлес) т.б 4.Үстеу мағыналы фразеологизмдер: ауыз жиғанша (лезде), өлдім-талдым дегенде (әрең, зорға) т.б. 5.Одағай тұлғалы фразеологизмдер де кездеседі, бірақ олардың көлемі өте шағын. Мысалы: одағай тұлғалы фразеологизмдер- ә дегенше, әйт дегенде, ай, Құдайым-ай, Тәңірім-ай, о Жасаған т.б Фразеологизмдер сөйлемде бір сөздің қызметін атқаратындықтан, олар бір-бірімен немесе жеке сөзбен антоним, синоним, омоним бола алады. 1-тасырма. Мәтінмен жұмыс. «Түртіп алу» стратегиясы. Оқушылар оқулықта берілген мәтінмен жұмыстанады. 1-топ Берілген мәтіннің ішінен мақал- мәтелді теріп жазады.Мәтінге ат қойыңыздар. 2-топ Мәтінмен жұмыс жүргізге отырып, фразеологизмдерді табады. 3-топ Мәтінде берілген фразеологиялық сөйлемше бола алатын сөйлемдерді табыңдар. 2-тапсырма. Берілген фразеологизмдердің сөз табына қатысын анықтап, әрқайсысына сөйлемдер құрап жазыңдар. 3- тапсырма Фразелогизмдердің мағыналары бойынша мәтін құрау.Мыс:ат ізін салмады, ауызына су құйылды т.б 4-тапсырма. «Білім қоржыны» әдісі арқылы бүгінгі өткен тақырып бойынша оқушылар сұрақтарын жазып қоржынға салады. Смайлик арқылы бағалау.
Үйге тапсырма: «Қазақстанда малшаруашылығын дамыту» ойтолғау жазып келу. Кері байланыс: «Бір түлікке сай болғанша» оқушылар сабақтан алған білімдерімен бөліседі. Рефлексия. «Асыл тұқым» сабақтан алған қызықты ақпаратын жазады. |
«Зеңгібаба», «Ойсылқара», «Қамбарата» болып топқа бөлініп отырады.Әр топ өздерінің топ атаулары бойынша мәлімет қарастырып отырады. «Қос жазба күнделігі» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасы сұралады. Оқушылар жаңа тақырыппен танысып,түсінік қалыптастырады. Тапсырмаларды орындауға дайындалады. Оқушылар өз ойларын жинақтап, түсінік қалыптастырады. 1-тасырма «Түртіп алу» стратегиясы. Оқулықта берілген мәтінмен жұмыс жүргізе отырып, берілген тапсырманы орындап дәптерлеріне жазады. Мыс: «Ат-ердің қанаты», «Міңсен-көлік, жесең-ет» т.б 2-тапсырма.Берілген фразеологизмдердің сөз табына қатысын анықтап, әрқайсысына сөйлемдер құрап жазады.Үлгі: Көз қиығын салу-етістік мағыналы. Ақыры көз қиығын салғаны сол, есіне түсе кетті- Арманбек екен. 3- тапсырма Фразелогизмдердің мағыналары бойынша мәтін құрайды.Мыс:ат ізін салмады, ауызына су құйылды т.б оқушылар жұмыстанады. 4- тапсырма «Білім қоржыны» әдісі арқылы бүгінгі өткен тақырып бойынша оқушылар сұрақтарын жазып қоржынға салады.Тақтаға шығып әр бір оқушы таңдап алған сұрақтарына жауап береді. Үйге тапсырма: «Қазақстанда малшаруашылығын дамыту» ойтолғау жазады. Кері байланыста оқушылар сабақтан алған білімдерімен бөліседі. Оқушыларға стикерлер таратылып беріледі. Бүгінгі сабақтан алған әсерін жазады. |
Оқушыларды «таңба» арқылы бағалап отырмын. Оқушылар қол шапалақтау арқылы бағаланып отырады.
Смайликтер арқылы бағаланып отырады. |
|
шағым қалдыра аласыз















