|
Әдебиеттік оқу |
03.12.2015ж. |
3 «Ә»сынып Курмангалиева Жулдыз Талгатовна |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Төрт түлік туралы жырлар |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Ауыз әдебиеті түрлерінің бірі - төрт түлік жырлары туралы түсініктерін кеңейту. Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту.Ұжыммен ынтымақтаса бірлесе жұмыс істеуге тәрбиелеу. Дарынды балаларды анықтау. |
||
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері |
Тапсырмалармен жұмыс жасауға , талдауға үйренеді. Ұйымшыл болуға сыни тұрғыдан ойлауға үйренеді. Өз беттерінше іздену арқылы белсенділігі артады, бірін-бірі бағалауды үйренеді. |
||
|
Сілтеме |
«Мұғалімге арналған нұсқаулық», Wolfe ahd Alexander, 2008 Мерсер, 2000 |
||
|
Негізгі мақсат |
Сарқылмас қазына тарауын АКТ-ны пайдалана отырып, сыни көзқарасын қалыптастыру. Оқушының жас ерекшелігіне қарай тапсырмалар бере отырып, дарынды оқушыларды анықтау. |
||
|
|
|
||
|
Көрнекіліктер |
Интербелсенді тақта, суретер. постер, маркер |
||
|
Сабақтың түрі |
Аралас |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
СТО (сәйкестендіру, сөзжұмбақ,тікелей эфир) , постермен жұмыс «Константинополь» әдісі, альтернативті тест. |
||
|
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс –әрекеті: |
|||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (5 мин) |
1.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылар өз есімінің бас әрпінен басталатын жақсы қасиет айтуы тиіс.Бір-біріне сәттілік тілейді.Мыс:Мен жақсылыққа жанықұмар Жұлдызбын. Асықтардың түсіне байланысты топқа бөлу. Жұмбақ шешу 1.Екі айнасы бар, екі найзасы бар. Төрт жылтырмағы бар, бір шыбыртқысы бар.(сиыр) 2.Қамыс құлақ, тостаған тұяқ, Мінсең қанат, сүті дәрі, еті тамақ (жылқы) 3.Басында таяғы Төрт аяғы бар. Сегіз тұяғы бар, Иегінде сақалы бар. (ешкі) 4.Кішкентай ғана бойы бар. Айналдырып киген тоны бар. (қой) 5. Кезекті бір жануар , Үстінде екі тау бар. (түйе)
Б «5» -өте жақсы «4» -жақсы
«3» орташа Тіршілікке нәр берген, Өміріне сән берген. Түйе ,сиыр, жылқы ,қой Қасиетті төрт түлік Қастерлеп оны қазағым. «Мал жаның аман болсын » -деп сабағымызды жалғастырайық. |
Оқушылар өз есімінің бас әрпінен басталатын жақсы қасиет айтады. Оқушылар бір-біріне жақсы сәттілік тілейді. Топқа бөлінеді Оқушылар жұмбақты шешеді.
|
|
|
Қызығушылықты ояту
|
Ал, енді, балалар үй
тапсырмасын еске түсірейік. «Тікелей
эфир» 1.Бесік тазалық кепілі 2. Бесікке баланы оң жақтан бөлейді 3. Бесікті ашық қалдырмайды 4.Бесік барша қазақтың құндылығы. Миға шабуыл Сөзжұмбақ шешу арқылы сабақтың тақырыбын ашу . |
Бірлесе отырып сабақтың тақырыбын ашады. |
|
|
Мағынаны тану (25мин)
Сергіту сәті |
Төрт түлік жырлары. «Мал баққанға бітеді» дейді халқымыз. Ата кәсібі малға мұра. Қазақ ежелден мал шаруашылығымен айналысқан халық. Ғасырлар бойы қалыптасқан бай тәжірибесі бойынша олар малдың өрісін, тіршілік табиғатын, қадір-қасиетін әбден зерттеп білген. Кең даланы малсыз елестету мүмкін болмаған. Қазақ жері мал өсіруге аса қолайлы. «Малым жанымның садағы, жаным-арымның садағысы» деген ата-бабамыз.
Ендеше 1-тапсырма:
жөнінде, ой қозғап
көрейік. Төрт түлік + пірімен
Қазір «Төлін
тап» ,
«Пірін
тап» ойынын
ойнайық. Сәйкестендіру «Төрт түлікті қалай шақырамыз»
Оқулықпен жұмыс:
2 – тапсырма 3 –тапсырма «Мазмұнды сызбамен жұмыс»
Қазір мен бес
топқа тапсырма беремін. Ал енді
балалар, 1-топ жылқы малын сипаттау.Жылқы
малынан алынатын өнімдер. Жылқының етінен әзірленетін тағамдар.
Қымыз және оның түрлері. 3- топ Түйе малын сипаттау. 4- топ Қой малын сипаттау алынатын өнімдері.
5-
топ Ешкі малын сипаттау.Қандай
пайдасы бар? Төрт түлікке байланысты мақал-мәтел айту 1.Құтты қонақ келсе, қой егіз табады. 2.Қойдың сүті қорғасын, қойды соққан оңбасын. 3. Сиырлының үйі айран 4. Сиырды теппейді, сүтті төкпейді. 5. Жылқы- жаным, қымыз-қымыраным. 6. Ат адамның қанаты. 7. Түйе атасы-нар, ағаш атасы –шынар. Төрт түлікке байланысты тиым сөздер. 1. Қой қырқатын қырықтықты иесіне бос қайтармайды. Жүнге орап береді. 2.Малдың алдынан бос ыдыспен шығуға болмайды . 3.Жас малдың тістерін санамайды . |
1-тапсырма бойынша оқушылар кезекпен интербелсенді тақтада сәйкестендіру әдісін пайдаланып, тапсырманы орындай Оқушылар мәнерлеп оқып, «түртіп алау» стратегиясы бойынша сөздерге талдау жасайды. Интербелсенді тақтадан видео тамашалау. Денгейлік тапсырманы сабаққа белсенді қатыспай отырған оқушылар орындайды. Төрт түлікке байланысты мақал-мәтел айтады. Топтар төрт түлікке байланысты тиым сөздерді кезекпен айтады. |
|
|
Рефлексия (5 мин) Бағалау Үйге тапсырма |
Сабақ туралы өз ойынды жинақтап жаз 1. Әр оқушыны бағалау 2.Топты бағалау Төрт түлікті жаттау. Түрлері туралы ақпарат жинау Ата-бабамыз сахараны төрт түлікке толтырған «Төрт түлік мал-ел байлығы»-деп төрт түлігімізді құрметтей білейк! |
Өздері қалаған смайликтеріне апарып жабыстырады. |
|
«Қайназар ауылындағы №1 орта мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бастауыш сынып мұғалімі: Курмангалиева Жулдыз Талгатовна
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Төрт түлік туралы жырлар
Төрт түлік туралы жырлар
|
Әдебиеттік оқу |
03.12.2015ж. |
3 «Ә»сынып Курмангалиева Жулдыз Талгатовна |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Төрт түлік туралы жырлар |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Ауыз әдебиеті түрлерінің бірі - төрт түлік жырлары туралы түсініктерін кеңейту. Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту.Ұжыммен ынтымақтаса бірлесе жұмыс істеуге тәрбиелеу. Дарынды балаларды анықтау. |
||
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері |
Тапсырмалармен жұмыс жасауға , талдауға үйренеді. Ұйымшыл болуға сыни тұрғыдан ойлауға үйренеді. Өз беттерінше іздену арқылы белсенділігі артады, бірін-бірі бағалауды үйренеді. |
||
|
Сілтеме |
«Мұғалімге арналған нұсқаулық», Wolfe ahd Alexander, 2008 Мерсер, 2000 |
||
|
Негізгі мақсат |
Сарқылмас қазына тарауын АКТ-ны пайдалана отырып, сыни көзқарасын қалыптастыру. Оқушының жас ерекшелігіне қарай тапсырмалар бере отырып, дарынды оқушыларды анықтау. |
||
|
|
|
||
|
Көрнекіліктер |
Интербелсенді тақта, суретер. постер, маркер |
||
|
Сабақтың түрі |
Аралас |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
СТО (сәйкестендіру, сөзжұмбақ,тікелей эфир) , постермен жұмыс «Константинополь» әдісі, альтернативті тест. |
||
|
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс –әрекеті: |
|||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (5 мин) |
1.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылар өз есімінің бас әрпінен басталатын жақсы қасиет айтуы тиіс.Бір-біріне сәттілік тілейді.Мыс:Мен жақсылыққа жанықұмар Жұлдызбын. Асықтардың түсіне байланысты топқа бөлу. Жұмбақ шешу 1.Екі айнасы бар, екі найзасы бар. Төрт жылтырмағы бар, бір шыбыртқысы бар.(сиыр) 2.Қамыс құлақ, тостаған тұяқ, Мінсең қанат, сүті дәрі, еті тамақ (жылқы) 3.Басында таяғы Төрт аяғы бар. Сегіз тұяғы бар, Иегінде сақалы бар. (ешкі) 4.Кішкентай ғана бойы бар. Айналдырып киген тоны бар. (қой) 5. Кезекті бір жануар , Үстінде екі тау бар. (түйе)
Б «5» -өте жақсы «4» -жақсы
«3» орташа Тіршілікке нәр берген, Өміріне сән берген. Түйе ,сиыр, жылқы ,қой Қасиетті төрт түлік Қастерлеп оны қазағым. «Мал жаның аман болсын » -деп сабағымызды жалғастырайық. |
Оқушылар өз есімінің бас әрпінен басталатын жақсы қасиет айтады. Оқушылар бір-біріне жақсы сәттілік тілейді. Топқа бөлінеді Оқушылар жұмбақты шешеді.
|
|
|
Қызығушылықты ояту
|
Ал, енді, балалар үй
тапсырмасын еске түсірейік. «Тікелей
эфир» 1.Бесік тазалық кепілі 2. Бесікке баланы оң жақтан бөлейді 3. Бесікті ашық қалдырмайды 4.Бесік барша қазақтың құндылығы. Миға шабуыл Сөзжұмбақ шешу арқылы сабақтың тақырыбын ашу . |
Бірлесе отырып сабақтың тақырыбын ашады. |
|
|
Мағынаны тану (25мин)
Сергіту сәті |
Төрт түлік жырлары. «Мал баққанға бітеді» дейді халқымыз. Ата кәсібі малға мұра. Қазақ ежелден мал шаруашылығымен айналысқан халық. Ғасырлар бойы қалыптасқан бай тәжірибесі бойынша олар малдың өрісін, тіршілік табиғатын, қадір-қасиетін әбден зерттеп білген. Кең даланы малсыз елестету мүмкін болмаған. Қазақ жері мал өсіруге аса қолайлы. «Малым жанымның садағы, жаным-арымның садағысы» деген ата-бабамыз.
Ендеше 1-тапсырма:
жөнінде, ой қозғап
көрейік. Төрт түлік + пірімен
Қазір «Төлін
тап» ,
«Пірін
тап» ойынын
ойнайық. Сәйкестендіру «Төрт түлікті қалай шақырамыз»
Оқулықпен жұмыс:
2 – тапсырма 3 –тапсырма «Мазмұнды сызбамен жұмыс»
Қазір мен бес
топқа тапсырма беремін. Ал енді
балалар, 1-топ жылқы малын сипаттау.Жылқы
малынан алынатын өнімдер. Жылқының етінен әзірленетін тағамдар.
Қымыз және оның түрлері. 3- топ Түйе малын сипаттау. 4- топ Қой малын сипаттау алынатын өнімдері.
5-
топ Ешкі малын сипаттау.Қандай
пайдасы бар? Төрт түлікке байланысты мақал-мәтел айту 1.Құтты қонақ келсе, қой егіз табады. 2.Қойдың сүті қорғасын, қойды соққан оңбасын. 3. Сиырлының үйі айран 4. Сиырды теппейді, сүтті төкпейді. 5. Жылқы- жаным, қымыз-қымыраным. 6. Ат адамның қанаты. 7. Түйе атасы-нар, ағаш атасы –шынар. Төрт түлікке байланысты тиым сөздер. 1. Қой қырқатын қырықтықты иесіне бос қайтармайды. Жүнге орап береді. 2.Малдың алдынан бос ыдыспен шығуға болмайды . 3.Жас малдың тістерін санамайды . |
1-тапсырма бойынша оқушылар кезекпен интербелсенді тақтада сәйкестендіру әдісін пайдаланып, тапсырманы орындай Оқушылар мәнерлеп оқып, «түртіп алау» стратегиясы бойынша сөздерге талдау жасайды. Интербелсенді тақтадан видео тамашалау. Денгейлік тапсырманы сабаққа белсенді қатыспай отырған оқушылар орындайды. Төрт түлікке байланысты мақал-мәтел айтады. Топтар төрт түлікке байланысты тиым сөздерді кезекпен айтады. |
|
|
Рефлексия (5 мин) Бағалау Үйге тапсырма |
Сабақ туралы өз ойынды жинақтап жаз 1. Әр оқушыны бағалау 2.Топты бағалау Төрт түлікті жаттау. Түрлері туралы ақпарат жинау Ата-бабамыз сахараны төрт түлікке толтырған «Төрт түлік мал-ел байлығы»-деп төрт түлігімізді құрметтей білейк! |
Өздері қалаған смайликтеріне апарып жабыстырады. |
|
«Қайназар ауылындағы №1 орта мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Бастауыш сынып мұғалімі: Курмангалиева Жулдыз Талгатовна
шағым қалдыра аласыз













