Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
«Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сындарова Ж. |
|
Күні: |
16.02.2023 ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Тортай мінер ақбоз ат» шығармасындағы кейіпкерлер бейнесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.3.2.1 Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстыру арқылы баға беру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Шығарма кейіпкерін атай алады; Оқушылардың басым бөлігі: Кейіпкерлердің іс-әрекетіне өзіндік баға береді; Кейбір оқушылар үшін: Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстыру арқылы баға береді. |
|
Бағалау критерийі |
Шығарма кейіпкерлерін бүгінгі өмірмен байланыстырып,салыстыра алады. Кейіпкерлерге баға береді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. Психологиялық тренинг. «Арман қанатында»
«Кейіпкерлер есімдері» түстер арқылы топқа бөлу. 1-топ : Тортай (көк түс) 2-топ: Ораш (қызыл түс) «Тарсия» әдісі арқылы үйге берілген шығарма мазмұнын пысықтау. 1 Тортайдың арманы қандай? 2.Автор мен Тортайдың достығы қалай сипатталған? 3.Тортайдың тас күркеде тұруына не себеп? 4.Тортайдың арманы неліктен орындалмады?. 5.Шығармада қандай ауыл өмірі суреттелген? |
Оқушылар сабаққа дайындалады.Оқу құралдарын тексереді. Тренинг жасайды.
«Тарсия »әдісі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып,өткен сабаққа шолу жасайды. Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді; -Өз пікірлерін ортаға салады; -Фигураны дұрыс құрастырады |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
«Сәйгүлік» әні Т.Досымов |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин. |
Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Видеоролик көрсету арқылы кейіпкерге қатысты сұрақтар қою. |
Видеороликті мұқият көреді. |
. |
Графапроектор |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 мин. Сергіту сәті |
1 -тапсырма. Оқулықпен жұмыс. 1- топ .Кейіпкерлерді талдау .Кесте толтыру.
Топтық жұмыс «Кейіпкер кестесі» әдісі Кейіпкер Іс-әрекеті Кейіпкерге берілетін баға Тортай Ораш 2-топ «ВЕНН диаграммасы»арқылы салыстыру.Топтық жұмыс
Т Аян 2-тапсырма «Сәбидің бәрі бақытты болу үшін жаралған»Эссе жазу. Жеке жұмыс Қазіргі уақытта Тортай секілді балалар бар ма?Қазіргі замандағы Тортайлар қандай?
Мақалдың жалғасын тап. Армансыз адам -.... Арман- адамға.... Ақылы жоқтың –... Қол –қысқа, Ой- ... Арман-... |
Дескриптор: -Кестені толтырады; -Кейіпкердің іс-әрекетін анықтайды; -Кейіпкерге баға береді. Оқушылар дескрипторға сүйене отырып жұптасып орындайды. Өз ойларын дәлелдеп жеткізеді.
Дескриптор: - шығармадан Тортайға тән қасиеттерді табады; - Орашқа тән қасиеттерді жазады;
Дескриптор: -Кейіпкерге салыстырмалы баға береді; -мысалдар келтіріп,ойын дәлелдейді. -эссе құрылымын сақтайды; -тілдік құралдарды орынды қолданады.
|
Бірін-бірі бағалау Оқушылардың жауаптарына сәйкес «Бас бармақ»әдісімен бағалау Бірін-бірі бағалау Оқушылардың жауаптарына сәйкес «Бас бармақ»әдісімен бағалау Оқушылардың жауаптарына сәйкес «Смайлик»әдісімен бағалау
|
Оқулық, , кесте , дәптер Ұ.Жолдасов «Сәбидің бәрі бақытты болу үшін жаралған...» әні
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 13 мин. |
Бекіту.«Пликерс»әдісі арқылы тест сұрақтары Кері байланыс «Бір ауыз сөзбен» әдісі арқылы кері байланыс Бүгінгі тақырыптан не түсінгенін, қандай әсер алғанын бір ауыз сөз арқылы сұраймын Үйге тапсырма: «Сен Ораштың орнында болғанда Тортаймен кездесер ме едің?» әңгімені өз көзқарасың бойынша аяқтап жазып келу. |
Оқушылар берілген сұраққа жауап береді. Тақырыптан ауытқымауға тырысады. Өз ойларымен бөлісіп , бір – бірін тыңдайды. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін айтады.
|
|
Оқулық, QR код берілген парақшалар
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||
|
Қабілетті оқушыларға: Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға: |
. |
|
||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақкезінде, сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралы мен нені анықтадым? Келесісабақтарда неге назараударукерек? 1: 2: |
||||
« Кейіпкерлер кестесі»
-
-
Кейіпкерлер
Іс-әрекеті
Кейіпкерге берілетін баға
Тортай
Ораш
-
«ВЕНН» диаграммасы
Тортай мен Аянға тән ұқсастық пен ерекшеліктерді анықта.

Тортай ұқсастығы Аян
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Тортай мінер ақбоз ат» шығармасындағы кейіпкерлер бейнесі
«Тортай мінер ақбоз ат» шығармасындағы кейіпкерлер бейнесі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
«Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сындарова Ж. |
|
Күні: |
16.02.2023 ж |
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Тортай мінер ақбоз ат» шығармасындағы кейіпкерлер бейнесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.3.2.1 Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстыру арқылы баға беру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Шығарма кейіпкерін атай алады; Оқушылардың басым бөлігі: Кейіпкерлердің іс-әрекетіне өзіндік баға береді; Кейбір оқушылар үшін: Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстыру арқылы баға береді. |
|
Бағалау критерийі |
Шығарма кейіпкерлерін бүгінгі өмірмен байланыстырып,салыстыра алады. Кейіпкерлерге баға береді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. Психологиялық тренинг. «Арман қанатында»
«Кейіпкерлер есімдері» түстер арқылы топқа бөлу. 1-топ : Тортай (көк түс) 2-топ: Ораш (қызыл түс) «Тарсия» әдісі арқылы үйге берілген шығарма мазмұнын пысықтау. 1 Тортайдың арманы қандай? 2.Автор мен Тортайдың достығы қалай сипатталған? 3.Тортайдың тас күркеде тұруына не себеп? 4.Тортайдың арманы неліктен орындалмады?. 5.Шығармада қандай ауыл өмірі суреттелген? |
Оқушылар сабаққа дайындалады.Оқу құралдарын тексереді. Тренинг жасайды.
«Тарсия »әдісі арқылы сұрақтарға жауап бере отырып,өткен сабаққа шолу жасайды. Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді; -Өз пікірлерін ортаға салады; -Фигураны дұрыс құрастырады |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
«Сәйгүлік» әні Т.Досымов |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин. |
Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Видеоролик көрсету арқылы кейіпкерге қатысты сұрақтар қою. |
Видеороликті мұқият көреді. |
. |
Графапроектор |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 мин. Сергіту сәті |
1 -тапсырма. Оқулықпен жұмыс. 1- топ .Кейіпкерлерді талдау .Кесте толтыру.
Топтық жұмыс «Кейіпкер кестесі» әдісі Кейіпкер Іс-әрекеті Кейіпкерге берілетін баға Тортай Ораш 2-топ «ВЕНН диаграммасы»арқылы салыстыру.Топтық жұмыс
Т Аян 2-тапсырма «Сәбидің бәрі бақытты болу үшін жаралған»Эссе жазу. Жеке жұмыс Қазіргі уақытта Тортай секілді балалар бар ма?Қазіргі замандағы Тортайлар қандай?
Мақалдың жалғасын тап. Армансыз адам -.... Арман- адамға.... Ақылы жоқтың –... Қол –қысқа, Ой- ... Арман-... |
Дескриптор: -Кестені толтырады; -Кейіпкердің іс-әрекетін анықтайды; -Кейіпкерге баға береді. Оқушылар дескрипторға сүйене отырып жұптасып орындайды. Өз ойларын дәлелдеп жеткізеді.
Дескриптор: - шығармадан Тортайға тән қасиеттерді табады; - Орашқа тән қасиеттерді жазады;
Дескриптор: -Кейіпкерге салыстырмалы баға береді; -мысалдар келтіріп,ойын дәлелдейді. -эссе құрылымын сақтайды; -тілдік құралдарды орынды қолданады.
|
Бірін-бірі бағалау Оқушылардың жауаптарына сәйкес «Бас бармақ»әдісімен бағалау Бірін-бірі бағалау Оқушылардың жауаптарына сәйкес «Бас бармақ»әдісімен бағалау Оқушылардың жауаптарына сәйкес «Смайлик»әдісімен бағалау
|
Оқулық, , кесте , дәптер Ұ.Жолдасов «Сәбидің бәрі бақытты болу үшін жаралған...» әні
|
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 13 мин. |
Бекіту.«Пликерс»әдісі арқылы тест сұрақтары Кері байланыс «Бір ауыз сөзбен» әдісі арқылы кері байланыс Бүгінгі тақырыптан не түсінгенін, қандай әсер алғанын бір ауыз сөз арқылы сұраймын Үйге тапсырма: «Сен Ораштың орнында болғанда Тортаймен кездесер ме едің?» әңгімені өз көзқарасың бойынша аяқтап жазып келу. |
Оқушылар берілген сұраққа жауап береді. Тақырыптан ауытқымауға тырысады. Өз ойларымен бөлісіп , бір – бірін тыңдайды. Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін айтады.
|
|
Оқулық, QR код берілген парақшалар
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||
|
Қабілетті оқушыларға: Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға: |
. |
|
||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқытутуралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақкезінде, сыныпнемесежекелегеноқушылардыңжетістіктері/қиыншылықтарытуралы мен нені анықтадым? Келесісабақтарда неге назараударукерек? 1: 2: |
||||
« Кейіпкерлер кестесі»
-
-
Кейіпкерлер
Іс-әрекеті
Кейіпкерге берілетін баға
Тортай
Ораш
-
«ВЕНН» диаграммасы
Тортай мен Аянға тән ұқсастық пен ерекшеліктерді анықта.

Тортай ұқсастығы Аян
шағым қалдыра аласыз













