Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: Аудан:Мақтаарал
ауданы
|
Күні:
|
Мектеп: №50 «Үлгілі»
жом
Мұғалім:Мирзаева
Б
|
Сынып: 8
|
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың
аудандары
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы
формулаларын қорытып шығару және қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
Үшбұрыштың ауданы формулаларын
қорытып шығару, қолдану.
Үшбұрыштың ауданы формулаларын
салыстыру.
Үшбұрыштың ауданы формулаларын
тұжырымдау.
|
Бағалау критерийі
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың пәндік және тілдік
мақсаты:
Оқушылар:
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер: үшбұрыш, аудан, биіктік,
мединана,биссектриса,медиана,бұрыштың
синусы, периметр.
Диалогтер мен жазу үшін
қолданылатын тіркестер: үшбұрыш ауданы … тең,
үшбұрыштың медианасы,биіктігі,,биссектрисасы..., үшбұрыштың ауданы
… формуласымен есептеледі.
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік ел» жалпыға бірдей
еңбек қоғамы құндылықтарын ала отырып, оқушылардың шығармашылық
қабілеттерін дамыту, еңбек қорлыққа
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Сызу және төменгі сыныпта
өтілген қарапайым математика ұғымдарын еске
түсіру
|
Алдыңғы
білім
|
Төртбұрыш түрлерін ажыратып,
анықтап біледі. Параллелограмм, ромб түрлерін ажыратып, қасиеттерін
айтады, оларға есептер шығарады.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
(6 минут)
|
«Үшбұрыш, шеңбер» әдісі.
Оқушылармен сәлемдесу, жағымды психологиялық ахуал тудыру.
Ұйымдастыру.
«Геометриялық фигура» арқылы
топқа бөлу.
«Өзіңізді тексеріңіз»
әдісі. Өтілген тақырып бойынша сұрақтар топтар
арасында бір-біріне қойылады. Мысал келтіре отырып, сұрақтарға
жауап береді. Мақсатым, оқушылардың ойлау қабілеттерін
артыру.
-
Төртбұрыш дегеніміз
не?
-
Төртбұрыштың қандай түрлері
бар?
-
Параллелограмм, ромб дегеніміз
...
|
Оқушылар бір -бірімен
амандасады.Топқа бөлінед.
Оқушылар сұраққа жауап
береді
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы
(21 минут)
|
«IDEAL» әдісі
арқылы оқушыларға ақпарат
беріледі.
I-мәтін мазмұнындағы керекті
ақпаратты анықтау.
D-алған ақпаратқа
түсінік.
E-дәлелдеу.
A-дәлдеу барысындағы
әрекеттер.
L-қорытынды жасау, атқарылған
жұмысқа рефлексия жасау.
1-тапсырма (Т) «Толықтыру»
әдісі арқылы берілген тапсырманы толтыру,
оқушылардың ойлау, жан-жақты қарастыру ой қабілеттерін
дамыту.
Дескриптор:
-
түрлерін
анықтайды;
-
атауларын
жазады;
-
аудандарын
көрсетеді.
ҚБ: «Түрлі-түсті
смаликтер»
2-тапсырма (Т) «Қызықты
ақпарат» әдісі беру арқылы үшбұрыш ауданын
анықтап, тұжырымдау барысында терең игеру
мақсатында.
Дескриптор:
3-тапсырма (Ж). «Кеспе
қағаздар» әдісі арқылы оқушыларға есеп жазылған
қағаздар таратылады. Берілген тапсырма бойынша шарт құрып, есептер
шығару дағдыларын қалыптастыру.
А)Үшбұрыштың табаны 18 см,ал
биіктігі 7 см болса,үшбұрыш ауданы неге
тең?
Ә)Тікбұрыштың катеттері 6 см
және 8 см.Осы үшбұрыш ауданын тап.
Б)Тең қабырғалы үшбұрыштың
қабырғасы 6 см.Ауданын тап.
В)
b=2 см, c=3 см,
α=300
екі қабырғасы мен олардың
арасындағы бұрышы бойынша үшбұрыштың ауданын
тап.
Дескриптор:
ҚБ: «Бас бармақ»
әдісі
4-тапсырма
Өлшемі 1 см х 1 см
болатын тор көз қағазда үшбұрыш бейнеленген осы үшбұрыштың ауданын
см2
арқылы
тап.
|
|
Дескриптор:
|
Үшбұрыштардың атауын
атап,ауданының формуласын жазады.
|
http://expert.atamura.kz/kz/books/490#page/99
https://bilimland.kz/kk/courses/math-kz/geometriya/planimetriya/tortburyshtar/lesson/tik-tortburyshtyng-parallelogramnyng-zhane-trapecziyanyng-audany
http://atamura.kz
Үлестірме материал «Үшбұрыштың
ауданы»
Кеспе қағаздар
«Аудан»
PIZA
тапсырмасы
|
Сабақтың
соңы
(13
минут)
|
«Жұмбақ сөздер»
әдісі арқылы оқушыларға аудан туралы
түсініктерін қорытындылау үшін негізгі сөздер мен тақырыпқа қатысты
терминдер беріледі. Оқушылар терминдерді байланыстыра отырып,
үшбұрыш аудан формулаларын анықтайды.
Үйге
тапсырма: (хабарлама
дайындау)
«Үшбұрыш» сөзінің шығу тарихы
қандай? Осы сөзге қатысты Евклидтің еңбектерін зерделеп
көріңдер.
Рефлексия. «Табыс ағашын
отырғызу». (ағаштың
суреті)
Ағаш діңі жаңа сабақта өтілген
тақырып,жасыл желек
экология, ал ағаштың жемісі
сендердің алған білімдерің(оқушылар өздері таңдаған алманы алып,
ағашқа жапсырады).
|
https://itest.kz/kz/exam_test?test_id=405340867
талдың
суреті
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
-
тапсырма «Диалог және қолдау
көрсету"
Кейбір оқушыларға тапсырманы
орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет
болады.
2-тапсырма
«Жіктеу»
Оқытудың болжалды міндетіне
қарай топ құрады. (Талаптары әртүрлі
оқушылар)
3-тапсырма
Қорытынды
Барлық оқушылар бір тапсырманы
орындаса да олардың нәтижелері әртүрлі
болады.
|
«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы
оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды.
«Бұрыштар» әдісі арқылы жұптар
бірлесе орындаған жауаптарының қасына
барады.
«ТӨДК» әдісі арқылы оқушылар
бірін бірі бағалайды. Толықтырады, өзгертеді, дамытады,
күрделендіреді.
«Егер 5 минутыңыз болса, ...»
оқушылар тағы уақыт берілсе, жұмысты қалай жақсартатынын айтады.
Өз-өздерін бағалайды.
|
Жағымды психологиялық ахуал
тудыру (Мен қандаймын?). «Бұрыштар» әдісінде сыныпта еркін қимылдар
жасайды
|