|
Білім беру ұйымының атауы |
«Қ. Рысқұлбеков атындағы №33 ЖББОМ» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Геометрия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Аудан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Туганбаева Б. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
27.01.2021 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: 26 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже) |
Білім алушы:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру. Сабақтың ортасы Формулаларды қолданып есептер шығару Сабақтың соңы |
І. Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа қолайлы, жақсы көңіл-күй қалыптастыру.
Жұппен жұмыс: «Серіппелі сұрақтар»
«Қызығушылықты ояту» Ендеше балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Параллелограмның, ромбтың ауданы формулаларын қолданып есептер шығару» І кезең. Оқулықпен жұмыс Ендеше сендерге оқулықтан есептер беріледі, сол есептерлі шешу қажет. (3-5 мин) ІІ кезең. Деңгейлік тапсырмалар ІІІ кезең Кері байланыс «СМС» әдісі Үй тапсырмасы: №3.29, №3.32. Қосымша: Шаршыны параллелограмм құрастыруға болатындай етіп, қалай үш бөлікке бөлуге болады? Шаршыны ромб құрастыруға болатындай етіп, қалай үш бөлікке бөлуге болады? |
Психологиялық ахуал («Мен елімді сүйемін) 1 мин Жүргізілуі: Егер сіз өзіңізді жақсы көрсеңіз, басыңызды сипаңыз; Егер сіз ата-анаңызды жақсы көрсеңіз жүрегіңізді ұстаңыз, Егер сіз мектепті жақсы көрсеңіз, сол қолыңызды көтеріңіз; Егер сіз Отанымызды жақсы көрсеңіз, оң қолыңызды көтеріңіз; 3 рет шапалақ соғыңыз. Рахмет. Оқушылар жұппен бір-біріне сұрақтар қою арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді. Сұрақ-жауап арқылы диалог құрады. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын оқушылармен бірге айқындайды. Сонымен қатар жетістік критерийі және сабақ соңында күтілетін нәтижемен танысады. Серіппелі сұрақтарға жауаптарын береді.
№3.28; 3.31 есептерін шығару. Жауабы: 156 см 2 ; 122,4 см кв.; 4,6 м 2 . Деңгейлік тапсырмалар: А деңгейі тапсырмалары №1. Параллелограмның қабырғасы 4,5 дм, ал оның осы қабырғасына түсірілген биіктігі 2,6 дм. Ауданын табыңдар. S=11.7 дм2 Дескриптор: Білім алушы:
№2. Қабырғасы 14 см, биіктігі 6 см ромбының ауданын табыңдар. 84 см2 Дескриптор: Білім алушы:
В деңгейі тапсырмалары: №
3.
Ромбының
қабырғасы 12 см, бұрышы 600. Ромбының ауданын табыңдар.
Жауабы S=144 * Дескриптор: Білім алушы:
№4.Ауданы 10,5 дм2, қабырғасы 1,5 дм ромбының биіктігін табыңдар. 10,5=h*1.5 h=7 дм Дескриптор: Білім алушы:
С деңгейі тапсырмалары: №5. Ромбының диагональдарының қатынасы 2:3 қатынасындай, ауданы 12 см2. Ромбының диагональдарын табыңдар. Жауабы: 12=(2x*3x)/2
24=6x2
;
x2 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
«Қ. Рысқұлбеков
атындағы №33 ЖББОМ» КММ
Пәні:
Геометрия
Бөлім:
Аудан
Педагогтің
аты-жөні:
Туганбаева
Б.
Күні:
27.01.2021
Сынып: 8
«Ә»
Қатысушылар саны:
26
Қатыспағандар саны:
0
Сабақтың
тақырыбы:
Төртбұрыштар мен
үшбұрыштардың аудандары
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты:
8.1.3.11
параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және
қолдану;
Сабақтың
мақсаты Барлық
оқушылар:
Төртбұрыштардың
ауданын анықтау үшін
параллелограммның, ромбының аудан формулаларын қолдана
алады; Оқушылардың басым
бөлігі:
Параллелограммның, ромбының
аудан формулаларын қолдану арқылы берілген есептерді шығара
алады;
Кейбір
оқушылар: Параллелограммның, ромбының
аудан формулаларын қолданып, күрделі есептерді тиімді тәсілдер
арқылы шығара алады.
Бағалау
критерийлері: (жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін
нәтиже)
Білім
алушы: Төртбұрыштардың
ауданын анықтау үшін
параллелограммның, ромбының аудан формулаларын
қолданады;
Параллелограммның, ромбтың
ауданы формулаларын қорытып шығару арқылы аудандарын
табады.
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Ұйымдастыру Өткен білімді еске
түсіру. Сабақтың
ортасы Формулаларды қолданып есептер
шығару
Сабақтың
соңы І. Оқушылармен амандасып,
оларды түгендеп, сабаққа қолайлы, жақсы көңіл-күй
қалыптастыру. Жұппен
жұмыс: «Серіппелі
сұрақтар» Параллелограмның ауданы
неге тең? Ромбының ауданы табу
неге негізделген.? Параллелограмның
ауданын табудың неше формуласы бар және
қандай-қандай? Ромбының ауданын
табудың неше формуласы бар? «Қызығушылықты
ояту» Ендеше балалар, бүгінгі
сабағымыздың тақырыбы: «Параллелограмның, ромбтың
ауданы формулаларын қолданып есептер
шығару» І кезең. Оқулықпен
жұмыс Ендеше сендерге оқулықтан
есептер беріледі, сол есептерлі шешу қажет. (3-5
мин) ІІ кезең. Деңгейлік
тапсырмалар ІІІ
кезең Кері
байланыс «СМС»
әдісі
Үй
тапсырмасы: №3.29,
№3.32.
Қосымша: Шаршыны параллелограмм
құрастыруға болатындай етіп, қалай үш бөлікке бөлуге болады?
Шаршыны ромб құрастыруға болатындай етіп, қалай үш бөлікке бөлуге
болады? Психологиялық ахуал («Мен
елімді сүйемін) 1 мин Жүргізілуі: Егер сіз өзіңізді жақсы
көрсеңіз, басыңызды сипаңыз; Егер сіз ата-анаңызды жақсы көрсеңіз
жүрегіңізді ұстаңыз, Егер сіз мектепті жақсы көрсеңіз, сол
қолыңызды көтеріңіз; Егер сіз Отанымызды жақсы көрсеңіз, оң
қолыңызды көтеріңіз; 3 рет шапалақ соғыңыз.
Рахмет. Оқушылар жұппен бір-біріне
сұрақтар қою арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді. Сұрақ-жауап
арқылы диалог құрады. Сабақ
тақырыбын
және
оқу
мақсатын
оқушылармен бірге
айқындайды. Сонымен қатар жетістік
критерийі және сабақ соңында күтілетін нәтижемен
танысады.
Серіппелі сұрақтарға
жауаптарын береді.
№3.28; 3.31 есептерін
шығару. Жауабы: 156
см 2 ; 122,4 см кв.; 4,6
м 2 . Деңгейлік
тапсырмалар:
А деңгейі
тапсырмалары №1.
Параллелограмның қабырғасы 4,5 дм, ал оның осы қабырғасына
түсірілген биіктігі 2,6 дм. Ауданын
табыңдар. S=11.7
дм2 Дескриптор:
Білім
алушы: Параллелограмның ауданын табу
формуласын жазады; Ауданын есептеп
табады; №2.
Қабырғасы
14 см, биіктігі 6 см ромбының ауданын табыңдар. 84
см2 Дескриптор:
Білім
алушы: Ромбының ауданын табу
формуласын жазады; Ауданын есептеп
табады;
В деңгейі
тапсырмалары: №
3.
Ромбының
қабырғасы 12 см, бұрышы 600. Ромбының ауданын табыңдар.
Жауабы S=144 *
Дескриптор:
Білім алушы:
Ромбының ауданын табу
формулаларының ішінен тиімді формуланы
жазады;
Синус
600
мәнін
табады;
қабырғаларының көбейтіндісін
табады;
Ромбының ауданын
табады.
№4.Ауданы 10,5
дм2, қабырғасы 1,5 дм ромбының
биіктігін табыңдар.
10,5=h*1.5
h=7
дм
Дескриптор: Білім
алушы:
Есепке сәйкес аудан формуласын
жазады;
Берілген мәндерді орынна
қойып, биіктікті табады;
С деңгейі тапсырмалары:
№5. Ромбының диагональдарының
қатынасы 2:3 қатынасындай, ауданы 12
см2. Ромбының диагональдарын
табыңдар. Жауабы:
12=(2x*3x)/2
24=6x2
;
x2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
=













