Материалдар / Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары

Материал туралы қысқаша түсінік
Трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Тараз қаласы

«Жамбыл облысы әкімдігінің басқармасы Тараз қаласының білм бөлімінің

М. Мәметова атындағы
№27 орта мектебі» КММ

Математика пәні мұғалімі

Садуақасова Айсұлу Қайратқызы





Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:

Садуақасова Айсұлу Қайратқызы

Күні:


Сыныбы:

8

Сабақтың тақырыбы:

Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

(оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.13 Трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану


Сабақтың мақсаты:

Трапецияның ауданының формулаларын қорытып шығарады және есептер шығаруда қолданады.




Бағалау критерийлері

- трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығарады және қолданады;

- трапецияның ауданы формулаларын қолданып, белгісіз элементтерін табады және алдыңғы білімді қолданып, өмірмен байланысты есептерді шығарады.

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу және түсіну, қолдану

Сабақтың барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері/

уақыты


Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті


Бағалау


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру, оқушылардың көңіл-күйлерін сұрап назарларын сабаққа аудару.


Қағаз қиындылары арқылы (параллелограмм, ромб, трапеция) топқа бөлу.



Үй жұмысын интерактивті тақта арқылы тексеру ұсынылады.

14. Теңбүйірлі үшбұрыштың ауданы 48-ге, ал табаны 16-ға тең. Үшбұрыштың бүйір қабырғасын табыңдар.

Берілгені: АВС-үшбұрыш

S=48 см2, АВ=16

Табу керек: АС, ВС-?

Шешуі:

Пифагор теоремасы бойынша:

AC=BC=10 см.

Жауабы: 10 см

Оқушылар сәлемдесіп, құрал-жабдықтарын дайындап, жақсы көңіл күймен сабақты бастайды.



Оқушылар қағаз қиындылыраы арқылы 3 топқа бөлініп отырады, топ басшысын сайлайды.


Үй жұмысын тексереді

Дескриптор:

- үшбұрыштың формуласын пайдаланып, биіктікті табады;

- Пифагор теоремасын қолданады

- үшбұрыштың бүйір қабырғасын табады.

Мадақтау













Оқушылар «Басбармақ!» әдісімен өзін-өзі бағалайды







Shape1 Shape2



Shape3




Жаңа тақырыпты ашу

5 минут


«Болжау» әдісі арқылы интерактивті тақтадан суреттер (сабақ тақырыбымен байланысты әртүрлі трапеция мен өлшем бірліктері) көрсетіледі жаңа сабақтың тақырыбы ашылады.




«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен сабақты қайталау:

- Трапеция дегеніміз не?

- Трапецияның табаны мен бүйір қабырғалары дегеніміз не?

- Трапецияның биіктігі дегеніміз не?

- Трапецияның орта сызығы дегеніміз не?

- Трапецияның қандай түрлерін білесіңдер?

Жаңа тақырып таныстырылып, сабақтың мақсаты айтылады.

Оқушылар пікір алмаса отырып, бүгінгі сабақтың мақсатын тұжырымдайды.

(Суретке қарап өтілетін жаңа тақырыпт трапецияның ауданы екенін айтқан соң, трапеция туралы білімдерін еске түсіреді)



Дескриптор:

- Трапецияның анықтамасы мен қасиеттерін еске түсіреді.

- кіші табаны мен үлкен табанын айтады;

- биіктігі мен орта сызығын айтады;

- түрлерін еске түсіреді.


Мұғалім тарапынан мадақтау

«Жарайсың!»

«Жақсы!»

«Тақырыпты қайтала!»












Интерак

тивті тақтада слайд





Сабақтың ортасы

Топтық жұмыс

15 минут


















































Жұптық жұмыс

7 минут


ЕББҚ арналған

тапсырма










Жеке жұмыс

10 минут

Функционалдық сауаттылыққа негізделген және ЕББҚ арналған

тапсырма


1 – тапсырма.

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша топтарға тапсырмалар беріледі.


«Параллелограмм» тобы

Теорема: Трапецияның ауданы оның табандарының қосындысының жартысы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең болады.










«Ромб» тобы

Трапецияның ауданын оның биіктігі мен орта сызығы арқылы да табуға болады.

Салдар: Трапецияның ауданы оның орта сызығы мен биіктігінің көбейтіндісіне тең болады.







«Трапеция» тобы

Мысалы-1:

Трапецияның үлкен табаны табаны 4,5 см және кіші табаны 3,5 см. Ал биіктігі 3см. Трапецияның ауданын табыңдар.

Мысалы-2:

Трапецияның орта сызығы 7,5 см, ал биіктігі 4 см тең. Трапецияның ауданын табыңдар.




2 – тапсырма.

«Әткеншек» әдісі  бойынша оқушыларға трапецияның суреттері бар қима қағаздар беріледі. Жұптың бірі трапецияның тор көздерін санау арқылы анықтаса, екіншісі формулаға қойып табады, жауаптарын салыстырып, бірін – бірі тексереді. (1 тор көз ауданы – 1см2 деген өлшеммен)


3 – тапсырма.

«Қызықты ақпарат» әдісі

«Бином» құрылыс компаниясы артық қалған үйдің шатырларын сатылымға шығарды. Жаңабаевтар отбасы қала сыртындағы саяжайдың шатырын жабу үшін құрылыс компаниясынан неше аудан шатыр сатып алу қажет?












Shape4

Тапсырма

Жауап

1

Суретте қандай фигуралар бейнеленген?


2

Боялған фигураның өлшемдерін әріптермен өрнектеп жаз


3

Тиісті формулаға қойып, фигураның ауданын тап



Оқушылар постерді қорғайды




Критерийі:

Трапецияның ауданының формуласын қорытып шығарады

Дескриптор:

- трапецияның суретін салады;

- үшбұрыштың ауданының формуласын қолданады;

- трапецияның ауданының формуласын қорытады.


Критерий:

Трапецияның орта сызығы арқылы трапецияның ауданының формуласын қорытып шығарады

Дескриптор:

- трапецияның суретін салады;<

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!