Материалдар / Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу

Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу

Материал туралы қысқаша түсінік
Тригонометриялық теңсіздіктерді бірлік шеңбер тәсілімен шешу.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Желтоқсан 2017
1157
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ



Қарағанды облысы, Теміртау қаласы, Ақтау кенті

29 жалпы білім беретін орта мектебі, коммуналдық мемлекеттік мекемесі



Математика және физика пәні мұғалімі:

Каленова Тамара Турдыбаевна



Ашық сабақ


Тақырыбы: «Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу»



Алгебра және анализ бастамалары

Сынып: 10 «А»











Пән мұғалімі: Каленова Т.Т.










Теміртау 2017





Ашық сабақ жоспары

Пән: Алгебра және анализ бастамалары.

Сынып: 10

Күні: __________

Сабақтың тақырыбы: «Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу»

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік: Тригонометриялық формулаларды түрлендіріп теңсіздіктерді бірлік шеңбер қолданып шешуін үйрету.

2.Дамытушылық: Тригономет. формулаларды қолдануда білік пен дағдыларын жетілдіру.

3.Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі : Бекіту сабақ.


Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі:

а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың мақсатын нұсқау


ІІӨткен тақырыпты қайталау:

«Формулаларды еске түсіру»









ІІІ. «Тиімді тәсілді үйренейік»:Слайд арқылы түсіндіріп өтіледі.

Ал енді тригонометриялық теңсіздіктерді бірлік шеңберді қолданып шешуі тиімді жолдарын слайд арқылы көрсетіледі :






















І .

1. 1-сурет









2. ,


Жауабы: 2- сурет






3. 3-сурет Жауабы :








4 .


Жауабы: 4-сурет








І І.

1.



5-сурет

Жауабы:





. 2.



Жауабы: 6-сурет





3-есеп.



Жауабы: 7-сурет







4-есеп.





Жауабы: 8-сурет

І ІІ.

1.



Жауабы: 9-сурет






2.


Жауабы: 10-сурет








3. а)



Жауабы:


11-сурет















4.


Жауабы: 12-сурет









I V.

1.



Жауабы: 13-сурет









2.



Ж ауабы: 14-сурет













IV «Білімді шыңдайық» .Бірлік шеңберді қолданып есептер шығару:






1. Теңсіздікті шеш:


  1. Үйге тапсырма:








Сабақты қорытындылау:Сабаққа қатысқанына қарап бағалау.


Үйге тапсырма: §11 №147, 148























САБАҚТЫң өзіндік ТАЛДАУЫ

Күні: _____ жыл_________ Сыныбы: 10 пәні: _МАТЕМАТИКА________________

Мұғалім: Каленова Тамара Турдыбаевна______________________________________________________________

Сабақтың тақырыбы: «Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу»

Сабақтың элементтері

Сабақты өзіндік талдау

Оқу үрдісініғң негізі және мақсаттың қойылуы


1

Сабақтың мақсатын хабарлауы

Сабақ мақсатын хабарладым

2

Мақсаттың түсіндірілуі және оқылатын материалдың оқытылуы

Мақсат толық қойылып, сабақ кезеңдерін айттым.

3

Танымдық қызығушылықтарын дамыту/қолданбалы жағдайлар және т.б./

«Формуланы еске түсірейік » бөлімінде оқушылардың танымдық қызығушылығын арттыру мақсаты сұрақтар бердім.

4

Сабақтың мәселелі-шығармашылық құрылымы

«Тиімді тәсідмен шығарайық» бөлімінде тригонометриялық теңсіздіктерлің тиімді тәсілдері көрсетілді.

5

Оқытудың жағымды себептері

АКТ-ға бейімделуді үйреттім.

6

Өз еркімен жұмыс істеу

Өз еркімен жұмыс жасатып ,формулаларды қалай есте сақтауын түсіндірдім..

7

Оқытуды ұйымдастырудың түрі

Шығармашылыққа баулыдым..

8

Оқушылардың жеке ерекшеліктерін ескеру, олардың білім және тәжірибе деңгейлеріне түзету жасау.

Берілген тапсырмаларды орындатуда оқушылардың жеке ерекшеліктерін ескердім. Есепте кеткен қателеріне түзетіп формулулурды естеріне түсірін оны есептер шығаруда қолдануына жағдай жасап,,математикалық тіл мәдениетін дамытуға көңіл бөлдім.

9

Оқушыларды саралап оқытудың жүзеге асуы

А деңгейлі тапсырмаларды ауызша таратпа материалдар арқылы,В, С деңгейлі тарсырмаларды оқулықпен жұмыс жүргізу арқылы саралап оқыту жүзеге асырылды.

10

Пән бойынша арнайы біліктілікті қалыптастыру/тапсырмаға, тәжірибеге талдау жасау және құжатты безендіру, ой қорытынды жасау, болжам шығару/

Формулаларлы сұрау арқылы оқушыларға өз ойларын толық жасауғ,математикалық тілде жеткізе алуға және өз ойларын қорытуға мүмкіндік жасадым.

11

Тәртіптіліктің, ұйымдастырушылықтың, қызығушылықтың көрінуі

Оқушыларға ұйымдасқан түрде жұмыс жасадым.

Оқылған материалдың мазмұны

12

Оқылған материалдың ғылымилығы, оңай меңгерілуі / Оқушылардың жас ерекшеліктерінің ескерілуі/

Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескердім.

13

Оқылған материалдың өзектілігі және оның өмірмен байланыстылығы

Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу де бірлік шеңберді қолдану кез келген кез келген тригонометриялық теңсіздіктерді шешуде қолданатынын көрсеттім.

14

Оқу ақпаратының жаңашылдығы, проблемалылығы және жағымдылығы

Тиімді тәсілді қолдана отырып уақытты ұтымды пайдалануға есеп шығару жаңашылдығы болды.

15

Меңгеруге ұсынылған материалдың көлемінің ұтымдылығы

Артық жүктеме болған жоқ.

Сабақ берудің тиімділігі

1617

Уақытты қолданудың ұтымдылығы

Сабақта іс-әрекеттердің түрлерінің ауысу және кезекпен келуі, сабақ қарқынының оптималдығы

Уақытты ұтымды пайдаландым. Мақсатталған тапсырмалар кезекпен орындалды.

18

Көрнекіліктер және ТСО

Компьютер арқылы барлық мүмкіндіктерін пайдаландым.

19

Жұмыс әдістерінің тиімділігі және жаңашылдығы

Сұрақ-жауап, ауызша тапсырмалар компьютер арқылы көрсетілгені тиімді болды. Оқушылардың білімдерін бағалау парағы арқылы бағаланды.





























Ашық сабақ





Тақырыбы: Рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері








Математика

Сынып: 6 «А»











Пән мұғалімі: Каленова Т.Т.










Теміртау 2014





Ашық сабақ жоспары.

Пән: математика

Сынып: 6 « А »

Күні: _28.11.2014 жыл__________

Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық,терімділік және үлестірімділік қасиеттердің орындалуы.

Сабақтың мақсаттары:

1)Білімділік: Рационал сандарды көбейтуде ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерді оқып үйренуде интерактивті тақта мүмкіншіліктерін қолданып,бағларлама материалдарының негізгі тақырыбы бойынша түсінік беру.

2)Дамытушылық: Рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік заңы оқушылардың топтық жұмыс істеуін,лоғикалық ойлау қабілетін дамыту,іскерлік дағдысын қалыптастыру. математика тілінің мәдениетін дамыту;
3)
Тәрбиелік: Алған білімдеріне жауапкершілікпен қарап деңгейлік тапсырмаларын тест тапсырмаларын орындай білуге өзін және басқа оқушыларды бағалай білуге , дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа, ептілікке тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдістері: Түсіндіру ,есептер шығару.

Сабақтың көрнекілігі: интераактивті тақта ,үлестірмелі тест карточкалар,
Сабақ барысы: І Ұйымдастыру кезеңі:

а)сәлемдесу, оқушылардың сабаққа дайындығын, қатысуын тексеру. Сынып оқушыларын топқа бөлу, топ басшыларын сайлау.

б)Үй тапсырмасын тексеру,№538- есептің шығарылуы.

1)-63∙(7-11) =-63∙(-4) =252

2)9,9∙(3-5) =9,9∙(-2) =-19,8

3)-2,2∙(8-3) =-2,2∙5=-11

4)(26-11)∙(-0,4) =15·(-0,4)=-6

5)(32-40) ·3,5=-8·3,5=-28

Интераактивті тақтада жазылған есептің жауабы арқылы көрші отырған оқушы бірінің дәптерін бірі алып үй тапсырмасын тексеріп бағалайды.

ғ) Сабақтың мақсатымен таныстыру.

ІІ Өткен тақырыпты қайталау:«Миға шабуыл» Теорияны пысықтау.

1)Рационал сан дегеніміз не? Ж: О саны, натурал сандар, натурал сандарға қарама-қарсы сандар, оң және теріс бөлшектер, оң және теріс ондық бөлшектер рационал сандар деп аталады,

2)Ежелгі тарихқа үңілейік:

VIІ ғасырда өмір сүрген үнді математигі Брахмагупта оң сандарды «мүлік», теріс сандарды «қарыз» түсінігімен байланыстырған. Оң және теріс сандарды қосу ережелерін былай айтқан: «екі мүліктің қосындысы мүлік», «екі қарыздың қосындысы қарыз».
3)ЕЖЕЛГІ ЕРЕЖЕЛЕР
Менің досымның досы-менің досым  
(+Х)∙(+Х) =)+Х)

Менің дұшпанымның досы-менің дұшпаным  (-Х)∙(+Х)=(-Х)
Менің досымның дұшпаны-менің дұшпаным (+Х)∙(-Х)=(-Х)
Менің дұшпанымның дұшпаны-менің досым (-Х)∙(-Х)=(+Х)

4)Швейцариялық математик Леонард Эйлер теріс сандарды көбейтуді қалай түсіндірген?

Ж: х˅ӀӀ ғасырда швейцариялық атақты математик және әрі механик ғалым Леонард Эйлердің түсіндіруі бойынша теріс санды теріс санға көбейтуді

(-7) ∙5=-35. Онда -7-ге -5-ті көбейтсек -35 ,яғни көбейткіштердің біреуі қарама –қарсы санға өзгерсе көбейтінді де қарама-қарсы санға өзгереді деген.

(-7)∙(-5) =35

5)Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісі- ******сан.Ж:теріс сан.

6)Теріс көбейткіштер саны жұп болса, көбейтінді *****сан  болады.Ж.оң сан.

7)Теріс көбейткіштер саны тақ болса, көбейтінді *****сан  болады.Ж: теріс сан

8)Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі- ******сан.Ж: оң сан

ІІІ Жаңа тақырып:

Көбейтіндінің ауыстырымдылық заңы: а·в=в·а

Көбейтіндінің терімділік заңы: (а·в) ·с=а··с)

Көбейтіндінің үлестірімділік заңы: (а+в) ·с=а·с+в·с

ІV Дамыту кезеңі. Ауызша орындалатын тапсырмалар. А деңгейлік есептер.

537 –есеп.

1)7·( -3) =-21; 2)-15·( -4)=60; 3)-5·( -6)=30;

4)(-9)·( -4)=36; 5)(7)·( -9)=-63; 6)(-25) ·( 4)=-100.

Тақтада орындалатын тапсырмалар:

Есептер шығару:

528-есеп.

1)-0,2·(-5)·3=1·3=3

2)-2,5·(-1,3)·4=(2,5·4) ·1,3=10·1,3=13

530-есеп.

Коэффициенттерін тап.

1)3а·(-8)= -24а; 3) -7с·(-3d) =21с d; 5)10m·(-0,5n)=-5mn;

2)-5· b= - b; 4)-8·(- d)=6d; 6)-9m·(- n) =6mn.

Жауаптарын өсу ретімен орналастырса халықтың дана сөзі келіп шығады.

-24; -6; -5; -4; -3; - ; 3; 4; 6; 7;13;21.

«Білекке сенген заманда ешкімге есе бермедік,

Білімге сенген заманда қапы қалып жүрмелік.»

Білекке сенген заманда ешкімге есе бермедік-деген сөйлемді қалай түсінеміз?Ж: Жер көлемі бойынша Қазақстан 9 -орында тұрады .Бұл Наурызбай батыр ,Қабанбай батыр, т.б. ата бабаларымыздың бір қарыс жер үшін күресуінің нәтижесінде болды.

Білімге сенген заманда қапы қалып жүрмелік –деген сөйлемді қалай түсінеміз?

Ж: ххӀ ғасыр ақпараттандыру ғасыры деп аталады .Елбасымыз Н.Назарбаев «ххӀ ғасырда білімі дамымаған елдің тығырыққа тірелері сөзсіз.Келешекте еңбек етіп өмір сүретіндер бүгінгі мектеп оқушылары .Олар қай деңгейде білім алса Қазақстан сол деңгейде болады .Сол үшін ұрпағымыз білімді болуы керек деп атап өткен» өз жолдауында. Демек білімге сенген заманда қапы қалып жүрмелік.

Орындарында орындалатын тапсырмалар: В деңгейлік есептер.

540-есеп.Тиімді тәсілмен есептеңдер.

  1. (- )·(- =( · )· = · =

  2. (- )· ·(- )=( · )· = · =

Сергіту сәті:Логикалық есеп.

Талдан ұшты топ көгершін,
Емес бірақ көп көгершін.
Алдында оның бастауышы,
Артында төртеу қостаушы.
Және тағы қарасақ,
Қайта оны санасақ.
Соңында оның біреуі қалып келеді,
Алдында төртеу топ келеді.
Үшеуі қатар жарысқан,
Тізіліп үшеу қалыспан.
Ойың жүйрік болса егер,
Көгершін нешеу есепкер? Жауабы : бесеу

С деңгейлік есептер. № 546-есеп,№549-есеп.

14,6·1,5=6,9 көбейтіндісін пайдаланып,өрнектің мәнін табыңдар.

1) -4,6·1,5=-6,9

2) -4,6·(-1,5)=6,9

3)-2· (-4,6·1,5)=2·(4,6·1,5) =-6,9·2=13,8

4)-2 ·(-4,6)·(-1,5)=-2·(4,6·1,5) =-2· 6,9=-13,8

5) -2· (-5) · (-4,6)·(-1,5)=(2·5) ·(4,6·1,5) =10·6,9=69

Сабақты бекіту кезеңі: Тест тапсырмалары.

Аты- жөні:


1

Есептеңдер

А

В

С

А деңгей

-2·1

2

-2

1

А деңгей

-0,7·4=

-2,8

2,8

28

А деңгей

- ·(-25)

-10

5

10

В деңгей

-25· +5

-15

15

-20

С деңгей

-0,5·3·(-10)

1,5

15

5


Аты- жөні:


2

Есептеңдер

А

В

С

А деңгей

-3·(-2)=

6

-6

5

А деңгей

0,2·(-6)=

12

1,2

-1,2

А деңгей

-3·(- )=

-4

4

12

В деңгей

- ·(- )·5+5

-5

10

5

С деңгей

-0,25·2·(-10)

-10

-5

5


Сабақты қорытындылау: Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

Баға –бағалау процесі нәтижесінің шартты –формальды ( белгілік) көрінісі; оқушылардың оқу жетістіктері бағасының сандар мен ұпайлар түріндегі сандық көрінісі

Бағалау- бұл оқушының шынайы қол жеткізген іс-әрекет нәтижелерін жоспарланған мақсаттармен салыстыру процесі.

«5»баға--------12 ұпайдан жоғары,

«4»баға--------8 ұпаймен-11 ұпай,

«3»баға--------5ұпаймен—7 ұпай.



Үй жұмысы: №528-есеп. 3), 4), 5), 6)





САБАҚТЫң өзіндік ТАЛДАУЫ

Күні: _____28.11..2014жыл_________ Сыныбы: 6 «а» пәні: _МАТЕМАТИКА________________

Мұғалім: Каленова Тамара Турдыбаевна______________________________________________________________

Сабақтың тақырыбы: «Рационал сандарды көбейтудің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері»

Сабақтың элементтері

Сабақты өзіндік талдау

Оқу үрдісініғң негізі және мақсаттың қойылуы


1

Сабақтың мақсатын хабарлауы

Сабақ мақсатын хабарладым

2

Мақсаттың түсіндірілуі және оқылатын материалдың оқытылуы

Мақсат толық қойылып, сабақ кезеңдерін айттым.

3

Танымдық қызығушылықтарын дамыту/қолданбалы жағдайлар және т.б./

«Миға шабуыл » бөлімінде оқушылардың танымдық қызығушылығын арттыру мақсаты сұрақтар бердім.

4

Сабақтың мәселелі-шығармашылық құрылымы

Деңгейлік тапсырмалар орындаттым

5

Оқытудың жағымды себептері

АКТ-ға бейімделуді үйреттім.

6

Өз еркімен жұмыс істеу

Өз еркімен жұмыс жасатып ,есеп шығарылуының дұрыстығын тексердім..

7

Оқытуды ұйымдастырудың түрі

Тарихимәліметтер,ережелер,анықтамаларды сұрадым.

8

Оқушылардың жеке ерекшеліктерін ескеру, олардың білім және тәжірибе деңгейлеріне түзету жасау.

Берілген тапсырмаларды орындатуда оқушылардың жеке ерекшеліктерін ескердім. Есепте кеткен қателеріне түзетулер жасап отырдым,математикалық тіл мәдениетін дамытуға көңіл бөлдім.

9

Оқушыларды саралап оқытудың жүзеге асуы

А деңгейлі тапсырмаларды ауызша таратпа материалдар арқылы,В, С деңгейлі тарсырмаларды оқулықпен жұмыс жүргізу арқылы саралап оқыту жүзеге асырылды.

10

Пән бойынша арнайы біліктілікті қалыптастыру/тапсырмаға, тәжірибеге талдау жасау және құжатты безендіру, ой қорытынды жасау, болжам шығару/

Ережелерді сұрау арқылы оқушыларға өз ойларын толық жасауғ,математикалық тілде жеткізе алуға және өз ойларын қорытуға мүмкіндік жасадым.

11

Тәртіптіліктің, ұйымдастырушылықтың, қызығушылықтың көрінуі

Оқушыларға ұйымдасқан түрде жұмыс жасадым.

Оқылған материалдың мазмұны

12

Оқылған материалдың ғылымилығы, оңай меңгерілуі / Оқушылардың жас ерекшеліктерінің ескерілуі/

Оқушылардың жас ерекшеліктерін ескердім.

13

Оқылған материалдың өзектілігі және оның өмірмен байланыстылығы

Рационал сандарға амалдар қолдану кез келген есепті шешуде қолданатынын көрсетіп, логикалық есеппен толықтырдым.

14

Оқу ақпаратының жаңашылдығы, проблемалылығы және жағымдылығы

Тиімді тәсілді қолдана отырып уақытты ұтымды пайдалануға есеп шығару жаңашылдығы болды.

15

Меңгеруге ұсынылған материалдың көлемінің ұтымдылығы

Артық жүктеме болған жоқ.

Сабақ берудің тиімділігі

1617

Уақытты қолданудың ұтымдылығы

Сабақта іс-әрекеттердің түрлерінің ауысу және кезекпен келуі, сабақ қарқынының оптималдығы

Уақытты ұтымды пайдаландым. Мақсатталған тапсырмалар кезекпен орындалды.

18

Көрнекіліктер және ТСО

Компьютер арқылы барлық мүмкіндіктерін пайдаландым.

19

Жұмыс әдістерінің тиімділігі және жаңашылдығы

Сұрақ-жауап, ауызша тапсырмалар компьютер арқылы көрсетілгені тиімді болды. Оқушылардың білімдерін бағалау парағы арқылы бағаланды.

20

Оқушылардың жұмысын бақылауы және олардың білім, біліктіліктеріне қойылатын бағалардың талаптарының мазмұны

Оқушылардың білімдері толық бағаланды.

21

Оқытудың тиімділігі

Есеп шығару оқушыларға тиімді болды.

22

Тәрбиелеудің тиімділігі

Өмірмен байланысты тәрбиелеу тиімді болды.

23

Сабақтың оқушының дамуына әсері

Ауызша сұрақтарға тез жауап беру қабілеттері дамыды.








Математика пәні мұғалімі: Каленова Т.Т.












































Теміртау қаласы әкімдігінің

«Теміртау қаласы №8 жалпы білім беретін орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі»



Онлайн сабақ





Тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесіне есептер шығару.








Математика

Сынып: 6 «А»

Пән мұғалімі: Каленова Т.Т.










Теміртау 2015









Пән: математика

Сынып: 6 «А»,

Күні: _19.02.2015 жыл__________

Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесіне есептер шығару.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін шешу алгоритмін біле отырып, шешімдер жиынын сан аралығында белгілеу және жаза білу дағдыларын қалыптастыруда есептер шығару

Дамытушылық: Өз бетінше еңбектену белсенділіктерін арттыра отырып, функционалдық сауаттылықтарын дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды математикалық тілде сөйлете отырып, ой-өрісін кеңейту, жауапкершілікті сезінуге , дәлдікке, ұқыптылыққа, жылдамдылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Қайталау сабағы.

Сабақтың түрі: Пысықтау сабағы

Әдіс-тәсілдері:Интерактивті мультимедиялық оқыту,практикалық іздену,ой қозғау, деңгейлеп-саралап оқыту.

Сабақтың көрнекілігі: Интербелесті тақта,презентация,бағалау парағы,

үлестірмелі тапсырмалар.

Күтілетін  нәтиже: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесіндегі теңсіздіктердің ортақ шешімін таба біледі.
Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: (2 минут)

а) Сәлемдесу.

ә) Оқушылар тізімін тексеру, 3 қатарға бөліп отырғызу. Екі топ алдындағы бағалау парағына бір-бірінің ұпайларын жазып отырады да сабақ соңында қорытып береді.


топ

Оқушының аты-жөні

Үй

жұмысы

Қызығу

шы-

лығын

ояту

Мағынаны

ажырату

Алма ағашы

Ой толға-

ныс

Жалпы

ұпай

1








2









б) Сынып оқушыларының зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару.

в) Үй жұмысын тексеру.№1583-есеп.


4)

1) ; ЕКОЕ(3;5)=15 2) : ЕКОЕ(3;7)=21

15* ; 21*

3х-10 6-5х; 6+7х 3х-14;

3х+5х 6+10; 7х-3х -14-6;

16 4х -20

х 2 х -5

Жауабы: (-5; 2)

г) Сабақтың мақсатымен таныстыру.


ІІ Қызығушылығын ояту.

1)Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік дегеніміз не?

Ж: ах>в, ах<в, ах≥в, ах≤в көріністегі теңсіздіктер бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер деп аталады. Мұндағы а, в, -қандай да бір сандар.

х- айнымалы.

2) Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі дегеніміз не?

Ж: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің шешімі деп,айнымалының теңсіздікті тура санды теңсіздікке айналдыратын мәнін айтады.

3)Теңсіздікті шешу дегеніміз не?

Ж: Теңсіздікті шешу дегеніміз – оның барлық шешімдер жиынын табу немесе шешімдерінің болмайтынын дәлелдеу.

4)Мәндес теңсіздіктер дегеніміз не?

Ж: а)Шешімдері бірдей теңсіздіктерді мәндес теңсіздіктер деп айтамыз.

б) Шешімдері болмайтын теңсіздіктер де мәндес теңсіздіктер деп аталады.

5)Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімі дегеніміз;

Ж: Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімі дегеніміз -жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысын тура теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәндерін табу.

6)Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін табу үшін:
- жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табу керек;
- табылған шешімдерді координаталық түзуде кескіндеу керек;

- координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табу керек;

Жүйедегі теңсіздіктердің барлығынына ортақ шешімдер жиыны жүйенің шешімдері болады.

Жүйенің шешімдері сан аралығымен немесе теңсіздікпен жазылады.

ІІІ. «Мағынаны ажырату». А деңгейлік тапсырмалардың слайд арқылы шешімі табылады.


Теңсіздіктер жүйесінің шешіңіздер.

1-топ 2-топ 3-топ

ІІ

Шешімін жаз.

(-5; 0)

Оқылуы

«3,5 саны мен 7 саны қоса алынған 3,5 пен 7-ге дейінгі аралық»

«-5-тен 0-ге дейінгі аралық»

«-9,5 саны қаса алынған

-9,5-пен -7-гедейінгі аралық»

Теңсіздіктер жүйесі шешімінің атауы


Кесінді


Интервал


Жартылай интервал

Қос теңсіздікпен жаз




Ең үлкен бүтін шешімін тап

7

-1

-8

Ең кіщі бүтін шешімін тап.

4

-4

-9

Ең үлкен және ең кіші бүтін шешімдерді өсу ретімен дұрыс жазсақ, сандар артында тәрбие туралы халық сөзі шығады.

Ғұмыр бойы

жақсылыққа

бейімдел,

саған қарап

сабақ алсын

кейінгіел.

-9


-8

-4

-1


4


7



VI. «Ой толғаныс». Тақтада орындалатын тапсырма.

В деңгейлік тапсырма .

1589-есеп.Қос теңсіздікті шешу.

1) ;


2* ;

2

2-5 -5

-3

Жауабы:

V. Сергіту сәті. «Көңілді күн». ( 1 минут)

С деңгейлік тапсырмалар. Оқушылар алдымызда көктем мезгілі келе жатыр. Көктемде ағаш егіп, гүл отырғызамыз.Ағаштар көмір қышқыл газын жұтып,оттегіні өзінен бөліп шығарады. Енді әр топ плакатқа өз жеміс ағашын сызып,жанынан төмендегі есептің шығарылуын жазып қорғайды.

1587-есеп.

2)


1) ; ЕКОЕ(2;5) = 10 2)

10* ЕКОЕ(3;6)=6

2*(0,8х-1)-5х 4,8 6*

1,6х-2-5х 4,8 2*(х-5)-6 х

-3,4х 6,8 2х-10-6 ≤х

х 6,8:(-3,4) 2х-х 16

х -2. х 16

Жауабы:


3)

1) ЕКОЕ(2;7) =14 2) ЕКОЕ(3;4)=12

14*

2*(0,2х-1)-7*0,3х≤1,4 4*(х+1)-12≤3х

0,4х-2-2,1х≤1,4 4х+4-12≤3х

-1,7х≤3,4 4х-3х≤8

х≥-2 х≤8


Жауабы:


4)


1) ;ЕКОЕ (3;5)=15 2) ; ЕКОЕ(3;7)=21

15* 21*

3*(1,4-х)-5*0,6х 34,2 3*(2х-1)-21

4,2-3х-3х 34,2 6х-3-21

-6х 34,2-4,2 6х-7х 24

-6х 30 -х 24

х 30:(-6) х 24:(-1)

х -5 х -24

Жауабы: Шешімі жоқ.

Жауабы дұрыс шығарған топтың алма ағашы жеміс береді .

V. Сергіту сәті. «Көңілді күн». ( 1 минут).

VI. Математикалық-функционалдық сауаттылығын арттыру тапсырмасы.

Алма ағаштар

Бағбан бау-бақшада төртбұрыш формасында алма отырғызады. Алмаларды желден сақтау үшін шет-шетінен қылқан жапырақты ағаштар отырғызып,.бұл ағаштар санының тізбегі төменде көрсетілген заңдылықпен көбейтіп отырады.

Алма ағаштарының саны -----n ² ,

қылқан жапырақты ағаштар саны ----8n

Бұл жерде n ағаштар саны

1-сұрақ.Кестені толтырыңыз:


n


Алма ағаштарының саны.

Қылқан жапырақты ағаштар саны

Алма ағаш пен қылқан жапырақты ағаштарды салыстыр

1

1

8


2

4

16


3

9

24


4

16

32


5

25

40


6

36

48


7

49

56


8

64

64


9

81

72


10

100

80







2-сұрақ.: n – ның қай мәнінде алма ағаштарының саны шет шетінен отырғызылған қылқан жапырақты ағаштардың санымен тең болады?

Шешімін жазыңыз.

Жауабы: n=8 болғанда алма ағашы да, қылқан жапырақты ағашта 64 болып теңеседі.

3-сұрақ. Фермер өз аумағындағы алма ағаштарының қатарын ақырындап көбейтуді ойластырды деп болжайық. Осы кезекте отырғызылған қай ағаштың саны артады ; алма ағаштарының ба, әлде қылқан жапырақты ағаштарының ба?

Өз жауабыңызды түсіндіріп жазыңыз.

Жауабы: Алма ағашының саны көбейеді

VII. Үйге тапсырма беру. №1587-есеп. 1)

VIIІ. Бағалау. Оқушыларға сабаққа қатысқанына сай баға қою.

ІХ. Сабақты қорытындылау:

Білім теңіз тәрізді тұңғиық, жұмбағы көп түбіне жетіп зерттеу үшін көп еңбек қажет, теңіз түбіндегі асыл тастар алу, теру көп тер төгуді қажет етсе, білім де дәл солай. Неғұрлым тереңдеп сүңгіген сайын ғылым қызығына бойлай бересің. Әр оқушыны осындай ғылым теңізінде жүзгізіп, білімнің асыл тастарын тергізетін кеме «Мектеп» болып табылады.Сол мүмкіндікті пайдаланып терең білім алуларыңа тілектеспін.

Х. Рефлекция. Тілектері қызыл,жасыл,көк түсті төртбұрыштар арқылы білдіреді.




























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ