|
Қазақ тілі |
4-сынып |
с.Батыр. №10 орта мектеп |
Мұғалім: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұйық етістік |
|||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
Тұйық етістік туралы түсінік беру.Тұйық етістіктік туралы ережені оқушының өзі қорытып түсінуіне жағдай жасау.Түрленуі (септелуі, көптелуі, тәуелденуі) туралы түсінік беру. |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушы орындай алады: Тұйық етістік туралы түсінік алады. Тұйық етістіктің ауызша,жазбаша түбір мен жұрнақтарын ажырата алады Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тұйық етістіктік туралы ережені оқушылардың өздері қорытып түсінеді, - у жұрнағы етістікке жалғанса тұйық етістік болатынын және сөйлемдердің ішінен тұйық етістікті таба біледі Кейбір оқушылар орындай алады: Тұйық етістікті септейді, тәуелдейді. Жаттығу, талдау жұмыстары арқылы білімін нақтылайды. Тапсырмаларды өз мүмкіндігіне қара таңдап орындайды |
|||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Тұйық етістік туралы түсінік алады. Тұйық етістіктің ауызша,жазбаша түбір мен жұрнақтарын ажырата алады. |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Негізгі сөздер мен фразалар: Тұйық етістік туралы түсінік . Сұхбатқа арналған пайдалы фразалар: Тұйық етістік ережелері, мысалдары,жаттығулары. Талқылауға арналған сұрақтар: Тұйық етістік туралы түсініктерін қалыптастыру |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер: |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу; Өткен тақырып бойынша қайталау. Жаңа сабақты түсіндіру. |
Сәлемдеседі. |
||||||||
|
Мәтіндегі есімшелер мен көсемшелерді теріп жазып, жасалу жолдарын түсіндіріңдер. |
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып. Тұйық етістік Зат есімдерше түрленіп, қимылдың, іс-әрекеттің атын білдіретін етістіктің ерекше түрін тұйық етістік дейміз. Тұйық етістік бір ғана -у жұрнағы арқылы жасалады. Тұйық етістік етістіктің негізгі және туынды түбіріне, етіс және болымсыз етістік тұлғаларына жалғанады. Мысалы: бар-у, барғызба-у, ойла-у, ойна-у, қысқар-у,басқар-у, желбіре-у, көгер-у,кел-у, келме-у, келтірме-у, қуыл-у,қуыс-у,қуыспа-у, Соңы и,й әріптеріне аяқталатын етістіктерге тұйық етістіктің у жұрнағы жалғанғанда, ю-ға айналады. Мысалы: ки+у- кию, жи+у-жию, сүй+у-сүю, жай+у-жаю
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды: Сабақ бойынша кері байланыс алынады. Бағалау. Үйге тапсырма беру: Тұйық етістіктің ережесін жаттап келу. Тұйық етістікке мысалдар келтіру.
|
Смайликтерді өздері қалаған тұсқа жапсырады.
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тұйық етістік
Тұйық етістік
|
Қазақ тілі |
4-сынып |
с.Батыр. №10 орта мектеп |
Мұғалім: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұйық етістік |
|||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
Тұйық етістік туралы түсінік беру.Тұйық етістіктік туралы ережені оқушының өзі қорытып түсінуіне жағдай жасау.Түрленуі (септелуі, көптелуі, тәуелденуі) туралы түсінік беру. |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
Барлық оқушы орындай алады: Тұйық етістік туралы түсінік алады. Тұйық етістіктің ауызша,жазбаша түбір мен жұрнақтарын ажырата алады Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тұйық етістіктік туралы ережені оқушылардың өздері қорытып түсінеді, - у жұрнағы етістікке жалғанса тұйық етістік болатынын және сөйлемдердің ішінен тұйық етістікті таба біледі Кейбір оқушылар орындай алады: Тұйық етістікті септейді, тәуелдейді. Жаттығу, талдау жұмыстары арқылы білімін нақтылайды. Тапсырмаларды өз мүмкіндігіне қара таңдап орындайды |
|||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Тұйық етістік туралы түсінік алады. Тұйық етістіктің ауызша,жазбаша түбір мен жұрнақтарын ажырата алады. |
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Негізгі сөздер мен фразалар: Тұйық етістік туралы түсінік . Сұхбатқа арналған пайдалы фразалар: Тұйық етістік ережелері, мысалдары,жаттығулары. Талқылауға арналған сұрақтар: Тұйық етістік туралы түсініктерін қалыптастыру |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер: |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу; Өткен тақырып бойынша қайталау. Жаңа сабақты түсіндіру. |
Сәлемдеседі. |
||||||||
|
Мәтіндегі есімшелер мен көсемшелерді теріп жазып, жасалу жолдарын түсіндіріңдер. |
|
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа тақырып. Тұйық етістік Зат есімдерше түрленіп, қимылдың, іс-әрекеттің атын білдіретін етістіктің ерекше түрін тұйық етістік дейміз. Тұйық етістік бір ғана -у жұрнағы арқылы жасалады. Тұйық етістік етістіктің негізгі және туынды түбіріне, етіс және болымсыз етістік тұлғаларына жалғанады. Мысалы: бар-у, барғызба-у, ойла-у, ойна-у, қысқар-у,басқар-у, желбіре-у, көгер-у,кел-у, келме-у, келтірме-у, қуыл-у,қуыс-у,қуыспа-у, Соңы и,й әріптеріне аяқталатын етістіктерге тұйық етістіктің у жұрнағы жалғанғанда, ю-ға айналады. Мысалы: ки+у- кию, жи+у-жию, сүй+у-сүю, жай+у-жаю
|
|
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Қорытынды: Сабақ бойынша кері байланыс алынады. Бағалау. Үйге тапсырма беру: Тұйық етістіктің ережесін жаттап келу. Тұйық етістікке мысалдар келтіру.
|
Смайликтерді өздері қалаған тұсқа жапсырады.
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз













