Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
Тұқымқуалаушылық пен өзгергіштік
заңдылықтары
|
Педагогтің аты-жөні:
Байтуғанова Дәмелі
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Тұқымқуалаудың генетикалық заңдарының
цитологиялық негіздері. Моногибридті
будандастыру
|
Күні:
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқу мақсаты.
|
9.2.4.2 моногибридті
будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер
шығару
|
Сыныбы:9
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Барлық:
Кейбір оқушылар
моногибридті будандастыру анықтамасын түсіндіре алады. Басымдылық
заңы мен ажырау заңын ажыратып, есептер шығара
алады.
|
|
Бағалау
критерийлері
|
Моногибридті
будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдей алады. Есептер
шығара алады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар қолданады:
Тақырыптағы жаңа сөздердің мағынасын
ашады.
Оларға жеке жеке сипаттама бере
алады.
Пәнге қатысты терминді
сөздер:моногибрид, гомологты хромосомалар, аллельді гендер,
доминантты,
рецессивті,дигибридті,зигота,
|
Сабақтың
құндылықтары
|
Бір-бірін сыйлау,
тыңдай білу,сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмеу.
Отансүйгіштікке,еліне адал қызмет етуге, патриоттыққа тәрбиелеу.
Өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту. Әркімнің ойы
құнды қағидасын ұстану;өзара оқыту ортасын
құру.
|
Алдыңғы
білім
|
Г.Мендельдің ашқан
белгілердің тұқым қуалау заңдылығымен танысты, оны сипаттап бере
алады. Генетика ғылымына анықтама береді. Мендельдің бірінші және
екінші заңдарын ажырата алады.
|
Сабақтың
барысы
|
Сабақ
кезеңдері
|
Жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Оқыту көздері мен
ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
5
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сыныпты үш топқа
бөлу
2. Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне
тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ
барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне
тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және
бауырмалдығын оятады.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Жіктеу» тәсілі
көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру
мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі
беріледі.
|
ДК
экраны
|
Сабақтың ортасы
|
15-20
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен
тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау
сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі
сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен
бөліседі.
1.Генетика ғылымы нені
зерттейді?
2.Г. Мендель
1866 жылы жариялаған мақаласын қалай
атады?
3.
Мендельдің тәжірбиелеріне сипаттама бер.
4. Қандай
белгі доминантты, қайсысы рецессивті деп
аталады?
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға
«Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру
.
Жаңа сабақ.
Видеоролик Оқушыларға жаңа тақырып
бойынша қазақша мәтін және кейбір сөйлемдердің ағылшынша
аудармалары беріледі. Оқушылар мәтінді оқып болғаннан кейін,
ағылшын тілінде берілген сөйлемдерді мәтіннен тауып, астын сызады.
Әр топ тапсырманың дұрыс орындалғанын тексеру мақсатында берілген
мәтінді оқиды.
Генетикалық белгілерді
атап оларды таныстырады.
Әр топ бір-бірін балдық
жүйе бойынша бағалайды.
|
cлайд
А3
қағазы
маркер
|
5
мин
|
Сергіту сәті
Stand up staright
Arms up, down
Breathe in,out
Shurg (your shoulder)
Not your heard
Beat your chest
Wriggle (like a snake)
Lean left, back, forward
Step right
Stamp your feet
Touch your right elbow
Shake your arms
Cross your arms
Hands on your hips
Feet together, apart
Push an imaginary wall
|
Музыка
|
Cабақтың
соңы
|
10
мин
|
«Кім
жылдам?» Бұл кезеңде
әр топтан оқушы шығып, оқулықта берілген генетикалық есептер
шығарады. Кім бірінші дұрыс шығарады сол топқа сыйлық
беріледі.
Кері
байланыс
«Үш
әрекет»
І. Мен үшін
жаңалық
ІІ. Мен үшін
өте қызықты
ІІІ. Сабақ барысында ....туралы түсініктер
қиындық тудырды.
|
Стикерлер
|
Қосымша
мәліметтер
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Қалыптастырушы бағалау оқушының дағдыларын қалыптастырып,
оқушыларды ынталандыру үшін
қолданылады.
Әр тапсырмадан соң кері
байланыс ала отырып оқушылардың тапсырманы қалай меңгеріп отырғанын
бақылай аламын. Тапсырма орындату барысында мақтау, мадақтау арқылы
да бағалап отырамын.
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|