|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1A VI – IX ғғ. Қазақстан |
Мектеп: №28 орта мектеп |
||||||||||||
|
Күні: 12.10.18ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Балмуратова А.Б. |
||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Түріктер туралы тарихи деректер. Қытай және араб деректері түркілер туралы қандай ақпарат береді? |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін талдау 6.4.1.2 көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін анықтау
|
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін талдау Көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін анықтау |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін талдайды (қолдану) Көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін анықтайды (білу) |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттары |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Ондық, жүздік, мыңдық, түмен Қылыш, найза, садақ пен жебе, шоқпар, айбалта Төрт түлік мал, жайлау, қыстау, күзеу, көктеу Киіз үй, ат әбзелдері, киім-кешек Талқылауға арналған тармақтар:тақырып бойынша мәтінді оқиды және жұппен, топпен талқылайды (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) |
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Түркілердің мәдени жетістіктерін талдау барысында оқушыларды елжандылыққа тәрбиелеу; Топтық жұмыс кезінде құрмет пен ынтымақтастық іске асады. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы, өнер, қазақ әдебиеті пәндерінен алған білімдерін көшпелі өркениетінің жетістіктерін талдау барысында қолданады; Қазақ тілі пәнінен алған білімі мен дағдыларын өз ойын дұрыс жеткізу кезінде пайдаланады. |
||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Қазақстан территориясындағы VI – IX ғғ. түркі тайпаларының миграциясын, олардың әлеуметтік құрылымын, қағанаттардың пайда болу тарихын, олардың ішкі және сыртқы саясатын біледі Қимақ қағанаты. «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрау |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Б Оқушыларға түркі әскері, қолөнері мен шаруашылығына қатысты суреттер топтамасы көрсетіледі.
-Бұл суреттен не көрдіңіздер? -Суреттер бойынша қандай ой келді? -Қандай сұрақтар туындады? Оқушылардың пікірлерін тыңдалып, жаңа тақырыпқа шығу. М Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері хабарланады. |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
1-ші тапсырма. Т Оқушыларды 3 топқа бөліп, әр топқа түркі тайпалары туралы араб және қытай деректері беріледі. І топ: көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін ІІ топ: көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшелігі ІІІтоп: қытай деректері Әр топ сынып алдында қорғайды. Бағалау. Мұғалімнің кері байланысы
2-ші тапсырма. Берілген суреттерді пайдаланып
Дескриптор -берілген суреттерді пайдаланып,көшпелілердің әскери өнерінің жетістіктерін атайды; -көшпелі халықтың өмір сүру салтының ерекшеліктерін сипаттайды; -көшпелілердің қолөнердегі жетістіктерін сипаттайды. 3-ші тапсырма. 1. көшпелілердің әскери өнерінің ерекшеліктері қандай? 2. көшпелі халықтың өмір сүру салтының артықшылығы неде? «Көшпелі өркениеттің жетістіктері қандай болды?» сұрағына әрбір оқушы өз ойын білдіріп, сабаққа қорытынды жасалады. |
Постер кесте |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия Кері байланыс парағын толтырады. Үйге тапсырма: «Түркілердің әлем өркениетіне қосқан үлесі» тақырыбына эссе жазу |
Кері байланыс парағы
|
|||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||
|
Оқушылардың шығармашылық қабілеті ескеріліп, 3-ші тапсырманың орындалуын форматын өздері таңдады. Тілдік қабілеті жоғары оқушылар басқаларға қолдау көрсету үшін топтарда тиімді орналастыруды қадағалау. |
Мұғалімнің кері байланысы; Топтардың өзара бағалауы;; Өзін-өзі бағалауы |
Интерактивті тақтамен мөлшерлі жұмыс жасайды. Берілген мәтіндерде талапқа сай шрифтің өлшемі сақталынды |
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2 Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||
.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түріктер туралы тарихи деректер
Түріктер туралы тарихи деректер
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1A VI – IX ғғ. Қазақстан |
Мектеп: №28 орта мектеп |
||||||||||||
|
Күні: 12.10.18ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Балмуратова А.Б. |
||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Түріктер туралы тарихи деректер. Қытай және араб деректері түркілер туралы қандай ақпарат береді? |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін талдау 6.4.1.2 көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін анықтау
|
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін талдау Көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін анықтау |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін талдайды (қолдану) Көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшеліктерін анықтайды (білу) |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттары |
Пәнге қатысты лексика мен терминология Ондық, жүздік, мыңдық, түмен Қылыш, найза, садақ пен жебе, шоқпар, айбалта Төрт түлік мал, жайлау, қыстау, күзеу, көктеу Киіз үй, ат әбзелдері, киім-кешек Талқылауға арналған тармақтар:тақырып бойынша мәтінді оқиды және жұппен, топпен талқылайды (тыңдалым, оқылым, айтылым, жазылым) |
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Түркілердің мәдени жетістіктерін талдау барысында оқушыларды елжандылыққа тәрбиелеу; Топтық жұмыс кезінде құрмет пен ынтымақтастық іске асады. |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы, өнер, қазақ әдебиеті пәндерінен алған білімдерін көшпелі өркениетінің жетістіктерін талдау барысында қолданады; Қазақ тілі пәнінен алған білімі мен дағдыларын өз ойын дұрыс жеткізу кезінде пайдаланады. |
||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Қазақстан территориясындағы VI – IX ғғ. түркі тайпаларының миграциясын, олардың әлеуметтік құрылымын, қағанаттардың пайда болу тарихын, олардың ішкі және сыртқы саясатын біледі Қимақ қағанаты. «Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрау |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Б Оқушыларға түркі әскері, қолөнері мен шаруашылығына қатысты суреттер топтамасы көрсетіледі.
-Бұл суреттен не көрдіңіздер? -Суреттер бойынша қандай ой келді? -Қандай сұрақтар туындады? Оқушылардың пікірлерін тыңдалып, жаңа тақырыпқа шығу. М Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері хабарланады. |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
1-ші тапсырма. Т Оқушыларды 3 топқа бөліп, әр топқа түркі тайпалары туралы араб және қытай деректері беріледі. І топ: көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін ІІ топ: көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшелігі ІІІтоп: қытай деректері Әр топ сынып алдында қорғайды. Бағалау. Мұғалімнің кері байланысы
2-ші тапсырма. Берілген суреттерді пайдаланып
Дескриптор -берілген суреттерді пайдаланып,көшпелілердің әскери өнерінің жетістіктерін атайды; -көшпелі халықтың өмір сүру салтының ерекшеліктерін сипаттайды; -көшпелілердің қолөнердегі жетістіктерін сипаттайды. 3-ші тапсырма. 1. көшпелілердің әскери өнерінің ерекшеліктері қандай? 2. көшпелі халықтың өмір сүру салтының артықшылығы неде? «Көшпелі өркениеттің жетістіктері қандай болды?» сұрағына әрбір оқушы өз ойын білдіріп, сабаққа қорытынды жасалады. |
Постер кесте |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия Кері байланыс парағын толтырады. Үйге тапсырма: «Түркілердің әлем өркениетіне қосқан үлесі» тақырыбына эссе жазу |
Кері байланыс парағы
|
|||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||
|
Оқушылардың шығармашылық қабілеті ескеріліп, 3-ші тапсырманың орындалуын форматын өздері таңдады. Тілдік қабілеті жоғары оқушылар басқаларға қолдау көрсету үшін топтарда тиімді орналастыруды қадағалау. |
Мұғалімнің кері байланысы; Топтардың өзара бағалауы;; Өзін-өзі бағалауы |
Интерактивті тақтамен мөлшерлі жұмыс жасайды. Берілген мәтіндерде талапқа сай шрифтің өлшемі сақталынды |
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2 Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||||||||||
.
шағым қалдыра аласыз
















