|
Пәні: Қазақ тілі Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сәулет өнері |
Мектеп: Қашаған Күржіманұлы атындағы №8 орта мектеп |
|
|
Сынып: 3 |
Мұғалімнің аты-жөні: Қамысбаева Р.Қ |
|
|
Күні: 06.12.2018ж |
||
|
Сабақ тақырыбы |
Тұрлаулы мүшелер |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; 3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату; |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: - сұхбаттасын тыңдап, оның айтқанын түсінеді; - үлгі негізінде сөйлем ішінен тұрлаулы мүшені ажыратып, құрастырады; |
|
|
Оқушылардың көбі: - диалогке белсенді қатысады; -сөйлем сызбасы негізінде тұрлаулы мүшені ажыратып, құрастырады; |
||
|
Оқушылардың кейбірі: - диалогте рөлдерді (тыңдаушы, сөйлеуші) еркін алмастыра алады; -сөйлем ішінде тұрлаулы мүшені ажыратып, құрастырады; -бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын біледі, сәйкес жай сөйлем құрастыра алады және тыныс белгісін қолданады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
Өз ойын жүйелей отырып, диалогке қатысады. Тілдік нормаларды сақтап сөйлейді. Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін (бастауыш, баяндауыш) анықтайды. Бастауыш пен баяндауыштың арасына сызықша қояды. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік терминология мен тірек сөздер Сөйлем мүшелері. Бастауыш. Баяндауыш. Тұрлаулы мүшелер. Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар: Қазақстанның қандай көне қалаларын білесің? Отырар қаласы туралы не білесің? Өзің тұратын жердің орталық қаласы қалай аталады? |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Өз ұлтын, халқын құрметтеу және мақтаныш сезімін қалыптастыру. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу, дүниетану. |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Ноутбук, проектор,интертақта |
|
|
Бастапқы білім |
Сөйлем мүшелері.Бастауыш.Баяндауыш.Бастауыш пен баяндауыш арасына қойылатын сызықша |
|
САБАҚ БАРЫСЫ
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. - Балалар, қазір жылдың қай мезгілі? (Қазір қыс мезгілі) - Қыс мезгілі қай айдан басталады? (Қыс желтоқсан айынан басталады.) - Желтоқсан айының алғашқы күні қандай атаулы күн? (ҚР Бірінші Президенті күні) – өте дұрыс айтасыңдар. - Олай болса, балалар, бүгінгі сабағымызды бастаймыз, әрбір ісімізге мұқият болайық. Ендеше балалар біздің бүгінгі мақсатымыз жаңа сабақты мықтап түсініп алу.Барлығымыз бір - бірімізге сәттілік тілейік. -Сәттілік тілейміз - Желаем удачи -Good luck М. Оқушылар мен сендерді жұлдызшалар арқылы бағалаймын.
1-топ- бастауыш 2-топ- баяндауыш 3-топ – зат есім 4-топ –етістік |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткенді қайталау.Үй тапсырмасын сұрау. 15-жаттығу 1. Сөйлем дегеніміз не ? Сөйлемнің қандай түрлерін білеміз ? 2. Бастауыш дегеніміз не ? 3. Баяндауыш дегеніміз не ?
4. Бастауыштан кейін
қай кезде сызықша қоямыз ? Видео көрсету. Жаңа сабақ: Оқулықпен жұмыс: 17 – жаттығудағы суретке зер салайық. (тапсырманы оқыту, талдау)
Т.Ж Семантикалық картамен жұмыс. 1-топ- бастауыш
2-топ- баяндауыш
3-топ – зат есім
4-топ –етістік
Оқулықпен жұмыс:
М. Қала сөзін үш тілде айтайықшы. /Қала – город- city/
Дәптермен жұмыс: Қарамен жазылған сөйлемді көшіріп жазу.
Сергіту сәті:(Понтамимикалық ойын)(әр топтан 1 оқушы шығып тапсырманы іштерінен оқып , қимылмен көрсетеді. Қалған оқушылар кімнің? Ненің? Қимылы екенін тауып айтады.Партаның жанына шығып жасап көрсетеді.Қалған оқушылар қимылды қайталайды.) Тапсырмалары: 1.Ескек ескен қайықшының қимылын көрсету. 2.Сапта жүріп келе жатқан сарбаздың қимылын көрсету. 3.Ұшып бара жатқан құстың қимылын көрсету. 4. Жүзіп бара жатқан адамның қимылын көрсету.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пәні: Қазақ
тілі Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: Сәулет
өнері Мектеп: Қашаған Күржіманұлы атындағы
№8 орта мектеп Сынып:
3 Мұғалімнің
аты-жөні: Қамысбаева
Р.Қ Күні:
06.12.2018ж Сабақ
тақырыбы Тұрлаулы
мүшелер Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы
(қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде
жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап
сөйлеу; 3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы
(бастауыш, баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін
ажырату;
Сабақ
мақсаттары Барлық
оқушылар: - сұхбаттасын тыңдап, оның
айтқанын түсінеді; - үлгі негізінде сөйлем ішінен
тұрлаулы мүшені ажыратып,
құрастырады; Оқушылардың
көбі: -
диалогке белсенді
қатысады; -сөйлем сызбасы негізінде
тұрлаулы мүшені ажыратып,
құрастырады; Оқушылардың
кейбірі: -
диалогте рөлдерді (тыңдаушы,
сөйлеуші) еркін алмастыра
алады; -сөйлем ішінде тұрлаулы мүшені
ажыратып, құрастырады; -бастауыш пен баяндауыштың
арасына қойылатын сызықшаның орнын біледі, сәйкес жай сөйлем
құрастыра алады және тыныс белгісін
қолданады.
Бағалау
критерийлері
Өз ойын жүйелей
отырып, диалогке қатысады.
Тілдік нормаларды
сақтап сөйлейді.
Сөйлемнің тұрлаулы
мүшелерін (бастауыш,
баяндауыш) анықтайды. Бастауыш пен баяндауыштың
арасына сызықша қояды. Тілдік
мақсаттар
Пәндік
терминология мен тірек
сөздер Сөйлем мүшелері. Бастауыш.
Баяндауыш. Тұрлаулы
мүшелер.
Сабақта диалог
/жазу үшін пайдаланылатын
тіл:
Талқылау үшін
сұрақтар:
Қазақстанның қандай
көне қалаларын білесің?
Отырар қаласы туралы
не білесің? Өзің тұратын жердің орталық
қаласы қалай аталады? Құндылықтарды
дарыту Өз ұлтын, халқын құрметтеу
және мақтаныш сезімін
қалыптастыру. Пәнаралық
байланыстар Әдебиеттік оқу,
дүниетану. АКТ қолдану
дағдылары Ноутбук,
проектор,интертақта Бастапқы
білім Сөйлем
мүшелері.Бастауыш.Баяндауыш.Бастауыш пен баяндауыш арасына
қойылатын сызықша
САБАҚ
БАРЫСЫ
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар Сабақтың
басы (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың зейінін сабаққа
аудару.
- Балалар, қазір жылдың қай
мезгілі? (Қазір қыс
мезгілі)
- Қыс мезгілі қай айдан
басталады? (Қыс желтоқсан айынан
басталады.)
- Желтоқсан айының алғашқы
күні қандай атаулы күн? (ҚР Бірінші Президенті күні) – өте дұрыс
айтасыңдар.
- Олай болса, балалар, бүгінгі
сабағымызды бастаймыз, әрбір ісімізге мұқият
болайық. Ендеше балалар біздің бүгінгі
мақсатымыз жаңа сабақты мықтап түсініп алу.Барлығымыз бір -
бірімізге сәттілік тілейік.
-Сәттілік
тілейміз
- Желаем
удачи
-Good
luck
М. Оқушылар мен сендерді
жұлдызшалар арқылы
бағалаймын.
Оқушылар топқа
бөлініп отырады.
1-топ-
бастауыш
2-топ-
баяндауыш
3-топ
– зат
есім
4-топ –етістік Сабақтың
ортасы
Өткенді
қайталау.Үй тапсырмасын сұрау.
15-жаттығу
1. Сөйлем дегеніміз
не ? Сөйлемнің қандай түрлерін білеміз
?
2. Бастауыш
дегеніміз не ?
3. Баяндауыш
дегеніміз не ?
4. Бастауыштан кейін
қай кезде сызықша қоямыз ?
Видео
көрсету.
Жаңа
сабақ: Оқулықпен
жұмыс: 17 – жаттығудағы суретке
зер салайық. (тапсырманы оқыту,
талдау)
Сөйлемде не туралы
айтылған?
Қарлығаштар
ұшты.(Қарлығаштар қайтті?
(ұшты)
Нелер? ұшты. (Қарлығаштар)
)Жаңбыр
жауды. (Жаңбыр не қылды? (жауды)
Не? жауды.(Жаңбыр) ) – сөйлемнің тұрлаулы
мүшелері. Ол бастауыш пен баяндауыштан тұрады. Тұрлаулы мүшелер
сөйлемдегі негізгі ойды
білдіреді.
Т.Ж
Семантикалық картамен
жұмыс.
1-топ-
бастауыш
Сөздер Бастауыш Баяндауыш Айжан + Оқыды + Би + Биледі +
2-топ-
баяндауыш
Сөздер Бастауыш Баяндауыш Ұстаз + Айтты + Жазушы + Жазды +
3-топ
– зат
есім
Сөздер Бастауыш Баяндауыш Спортшы + Жүгірді + Оқушы + Жазды +
4-топ –етістік Сөздер Бастауыш Баяндауыш Кітап + Оқыды + Биші + Биледі +
Оқулықпен
жұмыс:
М.
Қала сөзін үш тілде
айтайықшы. /Қала – город-
city/
Қазақстанның қандай
көне қалаларын білесің?
Отырар қаласы туралы
не білесің?
Өзің тұратын жердің
орталық қаласы қалай
аталады?
Дәптермен
жұмыс: Қарамен жазылған сөйлемді
көшіріп жазу.
Сергіту
сәті:(Понтамимикалық ойын)(әр топтан 1 оқушы шығып
тапсырманы іштерінен оқып , қимылмен көрсетеді. Қалған оқушылар
кімнің? Ненің? Қимылы екенін тауып айтады.Партаның жанына шығып
жасап көрсетеді.Қалған оқушылар қимылды
қайталайды.)
Тапсырмалары:
1.Ескек ескен қайықшының қимылын
көрсету.
2.Сапта жүріп келе жатқан сарбаздың қимылын
көрсету.
3.Ұшып бара жатқан құстың қимылын
көрсету.
4. Жүзіп бара жатқан адамның қимылын
көрсету.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
















