|
Пән Қазақ тілі Сәулет өнері туралы не білемін? |
Мектеп :С.Бердіқұлов атындағы мектебі |
|
||||
|
Күн 05.12.18 |
Мұғалімнің аты-жөні:Джамболатова Р.А |
|
||||
|
Сынып: |
3Б |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тұрлаулы мүшелер |
|
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырату; 3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ажыратады. |
|
||||
|
|
Оқушылардың көпшілігі:Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай алады |
|
||||
|
|
Кейбір оқушылар: Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады. |
|
||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну, жинақтау |
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырата алады; түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлей біледі; |
|
||||
|
Тілдік дағды |
Айтылым-тыңдалым,оқылым-жазылым |
|
||||
|
АКТ |
Сөзжұмбақ шешу |
|
||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Оқушыларды бір –біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу |
|
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
|
||||
|
Алдыңғы білім Сабақтың жоспарланған уақыты |
Б сызықша
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурс |
|
||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
І. Бағдарлау-мотивациялық кезең (5 минут) Психологиялық ахуал. – Балалар, бір-біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар. Мен бақытты баламын, Жан дүниемде күн нұрлы, Мейірімім мол бойымда. Айтылым. Əріптерді тиісті орындарына қойып, жасырынған мақалды тауып оқу. Мақалдың мағынасына талдау жасау (Ел іші – өнер кеніші).
|
Интерак тивті тақта |
|
|||
|
3минут Сабақтың ортасы 15минут 3минут 2 мин Жазылым 5минут 5мин Сабақтың соңы 5мин |
ІІ. Операциялық-орындаушылық кезең Сөйлемдерді сызбамен сəйкестендіру. Сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) мүшелерін ажырату. 17-жаттығу. Сөйлемдерді сызбамен сəйкестендіріп, қай сызба қай сөйлемге сəйкес келетінін түсіндіреді. Бұл сөйлемдегі сөздер қандай сұрақтарға жауап беріп тұрғанын анықтайды.Оқулықта берілген жаңа ақпарат оқытылып, түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Тыңдалым. Мəтінді тыңдау. Тілдік нормаларды сақтап сөйлеу. 18-жаттығу. Мəтінді тыңдау. Мəтінде қандай қала туралы айтылғанын əңгімелеу. Отырар қаласы туралы қосымша ақпарат беру . Сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) мүшелерін ажырату. Мəтіндегі қарамен жазылған сөйлемнен тұрлаулы мүшелерді табу. Сызықшаның қойылу себебін түсіндіру. Ой сергек! «Күн, жер, су» ойыны. «Күн» дегенде, қолдарын жоғары көтеріп, күнді бейнелейді. «Жер» дегенде, бір орында тұрып, аяқтарын кезек-кезек қозғайды. «Су» дегенде, қолдарымен толқынды бейнелейді. Ребусты шешу. Сөйлем құрап жазу.Сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) мүшелерін ажырату. Оқылым-жазылым Шығармашылық үзіліс. 19-жаттығу. Ребусты шешеді (Отырар – қала). «Қала» сөзімен екі сөйлем құрап жазады. Ол сөз бірінде бастауыш, екіншісінде баяндауыш болуына назар аудартылады.Бір сөздің екі сөйлемде екі түрлі сөйлем мүшесінің қызметін атқару себебін түсіндіріп, талдайды.Екінші сөйлемде сызықшаның қойылу себебін түсіндіріп,дəлелдейді. Тапсырманы түсініп орындап, өз пікірін білдіру. Тілдік нормаларды сақтап сөйлеу. 20-жаттығу. Тапсырманы түсініп оқиды. Ойын шартымен танысады. Тапсырманы орындау барысында өз пікірінің дұрыстығын дəлелдейді. ІІІ. Рефлексиялық-бағалау кезеңі (5 минут) Дұрыс жауапты белгілеу жəне толықтыру. Тақырып бойынша оқушылардың игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында тестік жұмыс орындатылады. Оқушылар дəптерде берілген тапсырманы оқиды. Дұрыс жауаптардың бірін белгілейді.Сызбаны тиісті сөздермен толықтырып жазады. Дескритор сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырата алады; Бағалаудың шартты белгілеріне сəйкес өзін-өзі бағалау. Жұмыстарын топта жариялап, дəлелдеу. Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дəптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады Бірінші тұрған «сауатты жазу», екінші тұрған «көркем жазу», үшінші тұрған «шығармашылық жұмыстарды орындау» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. Нəтижелері топта жарияланады.
|
Оқулық Дәптермен жұмыс Дәптермен Жұмыс Түрлі –түсті карындаш тар |
|
|||
|
Үйге тапсырма: |
|
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз карточкалармен жұмыс |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз Жетістік критерийлері арқылы бағалау.Бір-бірлерін бағалау |
Пəнаралық байланыс: Денсаулық пен қауіпсіздік АКТ Құндылықтар |
|
|||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|
||||
|
Жалпы бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Ойыны Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тұрлаулы мүшелер 3сынып
Тұрлаулы мүшелер 3сынып
|
Пән Қазақ тілі Сәулет өнері туралы не білемін? |
Мектеп :С.Бердіқұлов атындағы мектебі |
|
||||
|
Күн 05.12.18 |
Мұғалімнің аты-жөні:Джамболатова Р.А |
|
||||
|
Сынып: |
3Б |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тұрлаулы мүшелер |
|
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырату; 3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ажыратады. |
|
||||
|
|
Оқушылардың көпшілігі:Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай алады |
|
||||
|
|
Кейбір оқушылар: Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады. |
|
||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну, жинақтау |
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырата алады; түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлей біледі; |
|
||||
|
Тілдік дағды |
Айтылым-тыңдалым,оқылым-жазылым |
|
||||
|
АКТ |
Сөзжұмбақ шешу |
|
||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Оқушыларды бір –біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу |
|
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
|
||||
|
Алдыңғы білім Сабақтың жоспарланған уақыты |
Б сызықша
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурс |
|
||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
І. Бағдарлау-мотивациялық кезең (5 минут) Психологиялық ахуал. – Балалар, бір-біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар. Мен бақытты баламын, Жан дүниемде күн нұрлы, Мейірімім мол бойымда. Айтылым. Əріптерді тиісті орындарына қойып, жасырынған мақалды тауып оқу. Мақалдың мағынасына талдау жасау (Ел іші – өнер кеніші).
|
Интерак тивті тақта |
|
|||
|
3минут Сабақтың ортасы 15минут 3минут 2 мин Жазылым 5минут 5мин Сабақтың соңы 5мин |
ІІ. Операциялық-орындаушылық кезең Сөйлемдерді сызбамен сəйкестендіру. Сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) мүшелерін ажырату. 17-жаттығу. Сөйлемдерді сызбамен сəйкестендіріп, қай сызба қай сөйлемге сəйкес келетінін түсіндіреді. Бұл сөйлемдегі сөздер қандай сұрақтарға жауап беріп тұрғанын анықтайды.Оқулықта берілген жаңа ақпарат оқытылып, түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Тыңдалым. Мəтінді тыңдау. Тілдік нормаларды сақтап сөйлеу. 18-жаттығу. Мəтінді тыңдау. Мəтінде қандай қала туралы айтылғанын əңгімелеу. Отырар қаласы туралы қосымша ақпарат беру . Сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) мүшелерін ажырату. Мəтіндегі қарамен жазылған сөйлемнен тұрлаулы мүшелерді табу. Сызықшаның қойылу себебін түсіндіру. Ой сергек! «Күн, жер, су» ойыны. «Күн» дегенде, қолдарын жоғары көтеріп, күнді бейнелейді. «Жер» дегенде, бір орында тұрып, аяқтарын кезек-кезек қозғайды. «Су» дегенде, қолдарымен толқынды бейнелейді. Ребусты шешу. Сөйлем құрап жазу.Сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) мүшелерін ажырату. Оқылым-жазылым Шығармашылық үзіліс. 19-жаттығу. Ребусты шешеді (Отырар – қала). «Қала» сөзімен екі сөйлем құрап жазады. Ол сөз бірінде бастауыш, екіншісінде баяндауыш болуына назар аудартылады.Бір сөздің екі сөйлемде екі түрлі сөйлем мүшесінің қызметін атқару себебін түсіндіріп, талдайды.Екінші сөйлемде сызықшаның қойылу себебін түсіндіріп,дəлелдейді. Тапсырманы түсініп орындап, өз пікірін білдіру. Тілдік нормаларды сақтап сөйлеу. 20-жаттығу. Тапсырманы түсініп оқиды. Ойын шартымен танысады. Тапсырманы орындау барысында өз пікірінің дұрыстығын дəлелдейді. ІІІ. Рефлексиялық-бағалау кезеңі (5 минут) Дұрыс жауапты белгілеу жəне толықтыру. Тақырып бойынша оқушылардың игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында тестік жұмыс орындатылады. Оқушылар дəптерде берілген тапсырманы оқиды. Дұрыс жауаптардың бірін белгілейді.Сызбаны тиісті сөздермен толықтырып жазады. Дескритор сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырата алады; Бағалаудың шартты белгілеріне сəйкес өзін-өзі бағалау. Жұмыстарын топта жариялап, дəлелдеу. Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дəптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады Бірінші тұрған «сауатты жазу», екінші тұрған «көркем жазу», үшінші тұрған «шығармашылық жұмыстарды орындау» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. Нəтижелері топта жарияланады.
|
Оқулық Дәптермен жұмыс Дәптермен Жұмыс Түрлі –түсті карындаш тар |
|
|||
|
Үйге тапсырма: |
|
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз карточкалармен жұмыс |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз Жетістік критерийлері арқылы бағалау.Бір-бірлерін бағалау |
Пəнаралық байланыс: Денсаулық пен қауіпсіздік АКТ Құндылықтар |
|
|||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|
||||
|
Жалпы бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Ойыны Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
|||||
шағым қалдыра аласыз















