|
Пән Қазақ тілі Сәулет өнері туралы не білемін? |
Мектеп : С.Бердіқұлов мектебі |
|
||||
|
Күн 06.12.18 |
Мұғалімнің аты-жөні:Джамболатова Р.А |
|
||||
|
Сынып: |
3Б |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тұрлаусыз мүшелер |
|
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; 3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырату. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ажыратады. |
|
||||
|
|
Оқушылардың көпшілігі: Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай алады. |
|
||||
|
|
Кейбір оқушылар: Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады. |
|
||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну, жинақтау |
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлей алады; сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырата алады. |
|
||||
|
Тілдік дағды |
Айтылым-тыңдалым,оқылым-жазылым |
|
||||
|
АКТ |
Сөзжұмбақ шешу |
|
||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Оқушыларды бір –біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу |
|
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
|
||||
|
Алдыңғы білім Сабақтың жоспарланған уақыты |
Б сызықша
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурс |
|
||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
І. Бағдарлау-мотивациялық кезең (5 минут) (Ұ) Психологиялық ахуал. Шаттық шеңберін құру. Оқушылар хормен өлеңді айтады. Күндей жадырап, Айдай арайлап, Жұлдыздай жарқырап, Қазақ тілін оқуды бастаймыз! (Ұ) «Сөзді дəл тап» ойыны. Мағынасы мүмкіндігіне қарай жасырын түрде берілген сөзді берілген əріптер мен олардың саны арқылы анықтап, дəл табу керек. Ф - - - - - - - - а – мына дүниеде болуы мүлдем мүмкін емес нəрсе (Фантастика). - - - - - - я – мен бөлмеде де бармын, артиллерияда да бармын (Батарея). К - - - - я - - - - - қ – өтірік алдау (Көзбояушылық). Т - - - - - - қ – оны көрмейсің де, естімейсің де, ал ол туралы сөйлей қалсаң, жоқ болып кетеді (Тыныштық). |
Интерак тивті тақта |
|
|||
|
3минут Сабақтың ортасы 15минут 3минут 2 мин Жазылым 5минут 5мин Сабақтың соңы 5мин |
ІІ. Операциялық-орындаушылық кезең . Тыңдалым. 21-жаттығу. Мəтінді тыңдайды. Өз көзқарасын білдіруде тілдік нормаларды дұрыс қолдану. Мəтін кейіпкері саған ұнады ма? Оның қандай қасиеті ұнады? Хакімжан ағаны «мүсін өнерінің хас шебері» деп неліктен атады? Оның тағы қандай ескерткіштерін білесің? сұрақтарын топта талқылап, жауап береді. Өз ойларымен бөліседі. Түсіндірме сөздіктен сұрақ бойынша ақпарат табу, талдау жасау білігін бағалау. Түсіндірме сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады. Іссапар,көркемсурет сөздерінің мағынасына назар аудартылады.Талдау жасалады. Тиісті тыныс белгілерін қойып,сөйлемдерді көшіріп жазу. Жіберілген қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету. 22-жаттығу. Тиісті тыныс белгісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады. Оқушылардың бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып,көлбеу жəне таза жазуы қадағаланып, бағыт беріледі. Жұппен жұмыс жасайды. Мұғалімнің көмегімен бір-бірінің қатесін тауып, түзетіп, орындалған жұмысты өзара бағалайды.Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелерін ажырату. Қарамен берілген сөздерге сұрақ қояды. Оқулықта берілген жаңа ақпарат оқытылып, түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Игерген білімдерін мысалдар келтірту арқылы пысықтайды. Ой сергек! Бейнежазбадағы əуен ырғағымен билеу. Айтылым.Сөйлем мүшелерін ажырату. Оқушылардың назары оқулықта берілген суреттерге аудартылады. Əр сөйлемде қандай сөз түсіп қалғанын анықтайды. Ол сөйлемнің қандай мүшесі (бастауыш, баяндауыш) екенін анықтап, өз жауабын түсіндіріп, дəлелдейді. Берілген тақырып бойынша іздену жұмысын жасау.Постер құрастыру. Оқушылардың топтық жұмысы ұйымдастырылып, түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Флипчарттар, маркерлер таратылып беріледі. 1-топ. Сəулет өнері туралы дереккөздерден ақпарат іздеу. 2-топ. Сəулет өнері туралы жұмбақ құрастыру. 3-топ. Сəулет өнері туралы мақалдар іздеу. 4-топ. Сынып бұрышындағы материалдан сəулет өнеріне қатысты ақпараттарды жинақтап, тізімін жасау. Топтық жұмысты бағалау. Берілген тапсырманы орындау деңгейіне рефлексия жасау. Мұғалім оқушыларға топтық жұмысты қорғаудың мақсаты мен қойылатын талаптарын белгілейді жəне қағазға түсіріп, сынып қабырғасына іліп қояды. Үлгі: • сөйлеу барысында тақырыптан ауытқымау; • интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану; • сөйлеу барысында берілген уақытты сақтау. Жұмыстарын топта жариялау. Оқушылар бір-бірінің жұмысын көңіл күйді білдіретін «Смайликтер» əдісі арқылы өз іс-əрекеттеріне рефлексия жасап, бағалайды. Дескриптор: түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлей алады; сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырата алады. ІІІ. Рефлексиялық-бағалау кезеңі (5 минут) Дұрыс жауапты белгілеу. Тақырып бойынша оқушылардың игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында тестік жұмыс орындатылады.Оқушылар дəптерде берілген тапсырманы оқиды. Дұрыс жауаптардың бірін белгілейді. Бағалаудың шартты белгілеріне сəйкес өзін-өзі бағалау. Жұмыстарын топта жариялап, дəлелдеу. Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дəптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. Бірінші тұрған «сауатты жазу», екінші тұрған «көркем жазу», үшінші тұрған «шығармашылық жұмыстарды орындау» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. Нəтижелері топта жарияланады. |
Оқулық Дәптермен жұмыс Түрлі –түсті карындаш тар |
|
|||
|
Үйге тапсырма: |
|
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз карточкалармен жұмыс |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз Жетістік критерийлері арқылы бағалау.Бір-бірлерін бағалау |
Пəнаралық байланыс: Денсаулық пен қауіпсіздік АКТ Құндылықтар |
|
|||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|
||||
|
Жалпы бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Ойыны Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тұрлаусыз мүшелер
Тұрлаусыз мүшелер
|
Пән Қазақ тілі Сәулет өнері туралы не білемін? |
Мектеп : С.Бердіқұлов мектебі |
|
||||
|
Күн 06.12.18 |
Мұғалімнің аты-жөні:Джамболатова Р.А |
|
||||
|
Сынып: |
3Б |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тұрлаусыз мүшелер |
|
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; 3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырату. |
|
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Сөйлемнің тұрлаулы мүшелерін ажыратады. |
|
||||
|
|
Оқушылардың көпшілігі: Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай алады. |
|
||||
|
|
Кейбір оқушылар: Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады. |
|
||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну, жинақтау |
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлей алады; сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырата алады. |
|
||||
|
Тілдік дағды |
Айтылым-тыңдалым,оқылым-жазылым |
|
||||
|
АКТ |
Сөзжұмбақ шешу |
|
||||
|
Құндылықтарды дамыту |
Оқушыларды бір –біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу |
|
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиет |
|
||||
|
Алдыңғы білім Сабақтың жоспарланған уақыты |
Б сызықша
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурс |
|
||||
|
Сабақтың басы 2 минут |
І. Бағдарлау-мотивациялық кезең (5 минут) (Ұ) Психологиялық ахуал. Шаттық шеңберін құру. Оқушылар хормен өлеңді айтады. Күндей жадырап, Айдай арайлап, Жұлдыздай жарқырап, Қазақ тілін оқуды бастаймыз! (Ұ) «Сөзді дəл тап» ойыны. Мағынасы мүмкіндігіне қарай жасырын түрде берілген сөзді берілген əріптер мен олардың саны арқылы анықтап, дəл табу керек. Ф - - - - - - - - а – мына дүниеде болуы мүлдем мүмкін емес нəрсе (Фантастика). - - - - - - я – мен бөлмеде де бармын, артиллерияда да бармын (Батарея). К - - - - я - - - - - қ – өтірік алдау (Көзбояушылық). Т - - - - - - қ – оны көрмейсің де, естімейсің де, ал ол туралы сөйлей қалсаң, жоқ болып кетеді (Тыныштық). |
Интерак тивті тақта |
|
|||
|
3минут Сабақтың ортасы 15минут 3минут 2 мин Жазылым 5минут 5мин Сабақтың соңы 5мин |
ІІ. Операциялық-орындаушылық кезең . Тыңдалым. 21-жаттығу. Мəтінді тыңдайды. Өз көзқарасын білдіруде тілдік нормаларды дұрыс қолдану. Мəтін кейіпкері саған ұнады ма? Оның қандай қасиеті ұнады? Хакімжан ағаны «мүсін өнерінің хас шебері» деп неліктен атады? Оның тағы қандай ескерткіштерін білесің? сұрақтарын топта талқылап, жауап береді. Өз ойларымен бөліседі. Түсіндірме сөздіктен сұрақ бойынша ақпарат табу, талдау жасау білігін бағалау. Түсіндірме сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады. Іссапар,көркемсурет сөздерінің мағынасына назар аудартылады.Талдау жасалады. Тиісті тыныс белгілерін қойып,сөйлемдерді көшіріп жазу. Жіберілген қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету. 22-жаттығу. Тиісті тыныс белгісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жазады. Оқушылардың бас əріп пен кіші əріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып,көлбеу жəне таза жазуы қадағаланып, бағыт беріледі. Жұппен жұмыс жасайды. Мұғалімнің көмегімен бір-бірінің қатесін тауып, түзетіп, орындалған жұмысты өзара бағалайды.Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелерін ажырату. Қарамен берілген сөздерге сұрақ қояды. Оқулықта берілген жаңа ақпарат оқытылып, түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Игерген білімдерін мысалдар келтірту арқылы пысықтайды. Ой сергек! Бейнежазбадағы əуен ырғағымен билеу. Айтылым.Сөйлем мүшелерін ажырату. Оқушылардың назары оқулықта берілген суреттерге аудартылады. Əр сөйлемде қандай сөз түсіп қалғанын анықтайды. Ол сөйлемнің қандай мүшесі (бастауыш, баяндауыш) екенін анықтап, өз жауабын түсіндіріп, дəлелдейді. Берілген тақырып бойынша іздену жұмысын жасау.Постер құрастыру. Оқушылардың топтық жұмысы ұйымдастырылып, түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Флипчарттар, маркерлер таратылып беріледі. 1-топ. Сəулет өнері туралы дереккөздерден ақпарат іздеу. 2-топ. Сəулет өнері туралы жұмбақ құрастыру. 3-топ. Сəулет өнері туралы мақалдар іздеу. 4-топ. Сынып бұрышындағы материалдан сəулет өнеріне қатысты ақпараттарды жинақтап, тізімін жасау. Топтық жұмысты бағалау. Берілген тапсырманы орындау деңгейіне рефлексия жасау. Мұғалім оқушыларға топтық жұмысты қорғаудың мақсаты мен қойылатын талаптарын белгілейді жəне қағазға түсіріп, сынып қабырғасына іліп қояды. Үлгі: • сөйлеу барысында тақырыптан ауытқымау; • интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану; • сөйлеу барысында берілген уақытты сақтау. Жұмыстарын топта жариялау. Оқушылар бір-бірінің жұмысын көңіл күйді білдіретін «Смайликтер» əдісі арқылы өз іс-əрекеттеріне рефлексия жасап, бағалайды. Дескриптор: түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық əрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлей алады; сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) жəне тұрлаусыз мүшелерін ажырата алады. ІІІ. Рефлексиялық-бағалау кезеңі (5 минут) Дұрыс жауапты белгілеу. Тақырып бойынша оқушылардың игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында тестік жұмыс орындатылады.Оқушылар дəптерде берілген тапсырманы оқиды. Дұрыс жауаптардың бірін белгілейді. Бағалаудың шартты белгілеріне сəйкес өзін-өзі бағалау. Жұмыстарын топта жариялап, дəлелдеу. Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дəптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. Бірінші тұрған «сауатты жазу», екінші тұрған «көркем жазу», үшінші тұрған «шығармашылық жұмыстарды орындау» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. Нəтижелері топта жарияланады. |
Оқулық Дәптермен жұмыс Түрлі –түсті карындаш тар |
|
|||
|
Үйге тапсырма: |
|
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз карточкалармен жұмыс |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз Жетістік критерийлері арқылы бағалау.Бір-бірлерін бағалау |
Пəнаралық байланыс: Денсаулық пен қауіпсіздік АКТ Құндылықтар |
|
|||
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? |
|
|
||||
|
Жалпы бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Ойыны Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|
|||||
шағым қалдыра аласыз













