Тұсау кесу

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тұсау кесу

Материал туралы қысқаша түсінік
Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар

тарауы: 3 Бөлім

Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер


Мектеп: «Быхин атындағы жалпы орта білім беретін мектеп» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Ысқақова Перизат Рахымбайқызы


Күні:

Сынып: 5

Пән: қазақ тілі

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Тұсау кесу.Қазақ халқының салт-дәстүрі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру (5.Ж3.);

Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу (5.Ж5.).

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

«Тұсау кесу» бейнежазбасы мен берілген иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды.

«Тұсаукесер» мәтінінің мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады.

Көптеген оқушылар:

Шілдехана және тұсаукесер салтын салыстырады. Тұсау кесу салтының ерекшелігін түсінеді.

Кейбір оқушылар:

Мәтін бойынша өлең құрастырады.

Бағалау критерийлері

Тірек сөздер мен иллюстрациялар арқылы тақырыпқа болжам жасайды.

«Тұсаукесер» мәтінінің мазмұнын түсінеді.

Нақты ақпараттарды анықтайды.Анықталған ақпараттарға қатысты сұрақтар құрастырады.

Тілдік мақсаттар

  • Оқушылар орындай алады:

  • Иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжайды. Суреттермен жұмыс жасай алады.

  • Мәтін мазмұнын түсініп, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады.

  • Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

  • Салт-дәстүр,тұсаукесу,тақым,күрмеу, мұра, шашу,бата,ала жіп

  • Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған сөздер мен тіркестер: тұсау кесу,салт-дәстүр

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Қазақтың қандай салт-дәстүрлерін білесің?

  • Салт-дәстүрді ұрпақтан-ұрпаққа жалғастырушы кімдер?

  • Салт-дәстүрді дәріптеу дегенді қалай түсінесің?

Не себепті салт-дәстүрді мұра дейді деп ойлайсың?

Ишара:

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» атты тармағындағы идеялар қазақтың әдет-ғұрпын, салт-дәстүрлерін дәріптей отырып, тұсау кесу дәстүрін құрметтеуді насихаттайды.

Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, өзін-өзі тану

Алдыңғы оқу

Қазақ халқының салт –дәстүрін біледі.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар



Сабақтың басы

8мин

ин





5мин

С.

1.Ұйымдастыру кезеңі

2.Психологиялық ахуал

Оқушыларды «Санамақ» әдісі арқылы топқа бөлу

«Ойтүрткі сұрақтар» әдісі арқылы салт-дәстүр туралы сұрақтарға жауап беру.

  • Қазақтың қандай салт-дәстүрлерін білесің?

  • Салт-дәстүрді ұрпақтан-ұрпаққа жалғастырушы кімдер?

Салт-дәстүрді дәріптеу дегенді қалай түсінесің?

  • Не себепті салт-дәстүрді мұра дейді деп ойлайсың?

  • Бала тәрбиесінде салт-дәстүрдің алар орны қандай?




Сабақтың ортасы

27 минут

5мин













12мин







































10мин

С.

1.Тапсырма

Бейнежазба көру арқылы берілген иллюстрациялық суреттер мен тірек сөздерді байланыстырып,тақырыпты болжау.

Дескриптор:

Бейнежазбаны көру арқылы иллюстрациялық суреттермен тірек сөздерді байланыстыра отырып, тақырыпты болжайды7

ҚБ. «Бас бармақ» әдісі

Рисунок 9




2-тапсырма

ТЖ

1-тап: «Дара диаграмма» әдісі арқылы тұсау кесу сөзін топтастыру

2-тап: «Бір сөйлеммен барлығын айтып бер» (Кім?Нені?Кімге?Қай?Кімге?Қалай?Неістеді?деген сұрақтарға жауап беретін бір-ақ сөйлем құру)

3-тап:

«Венн диаграммасы» әдісі бойынша «Шілдехана» мен «Тұсау кесу» дәстүрін салыстыру (көпшілік оқушы)

Дескриптор:

«Тұсау кесу» сөзін топтастырады

Берілген сұрақтарды басшылыққа ала отырып, бір сөйлемқұрайды

Барлығың «Шілдехана» мен «Тұсау кесу» дәстүрін салыстырыңдар


ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы

Рисунок 3

Сергіту сәті «Тұсау кесу»әнін тыңдату.

3-тапсырма ТЖ

Тапсырма
Берілген мәтінді мұқият түсініп оқы. Оқу барысында мәтіндегі маңызды ақпараттарды белгілеп отырыңыз. Кестенің екінші бағанына белгіленген ақпараттарды қолдана отырып, мәтін мазмұнын жинақтап, өз сөзіңізбен жазыңыз (60-70 сөз).

Тұсау кесерге қатысты мәтін беру.

Дескриптор:

мәтіндегі маңызды ақпараттарды белгілеп алады;

- іріктелген ақпараттар негізінде мәтінді өз сөзімен жазады.

ҚБ. «Бағдаршам» әдісі

Рисунок 4


https://www.youtube.com/watch?v=Zr_5t-k6RfY


Рисунок 7

Рисунок 8







Флипчарт,

маркер























Тұсау кесерге қатысты мәтіндер



Сабақтың соңы



10мин








Ж

4-тапсырма

«3-2-1»әдісі арқылы бүгінгі сабақты қорытындылау

Дескриптор:

3 маңызды ақпарат, 2қызықты ақпарат, 1 ұсыныс арқылы сабақты түйіндеңдер

ҚБ. «Смайликтер арқылы бағалау»

Кері байланыс

Рефлексиялық шеңбер»

Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.

  • Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?

  • Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды?

  • Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?

  • Сабақта қандай қиындықтар туындады?

  • Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай? Неліктен?















Рисунок 10














Рисунок 11

Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау – Сіз оқушылардың материалды

игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Пәнаралық байланыс



Әдебиет, өзі-өзі тану








Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?







Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.








Жалпы бағалау

Сабақта жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1.


2.



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.


2.


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




1



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.12.2018
781
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі