жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түзулердің өзара орналасуы.
Түзулердің өзара орналасуы.
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 7.3А Түзулердің өзара орналасуы (12 сағат) |
Мектеп: А.Байтұрсынов атындағы №10 ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: 09.01.17. |
Мұғалімнің аты-жөні: Мушатова.Н.Д. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: 25 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Параллель түзулер, олардың белгілері және қасиеттері (3 сағат) |
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.2.3 -екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып білу; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Параллель түзулердің анықтамасының тұжырымдамасын біледі, қасиеттерін біледі, параллель түзулер ұғымын кеңейте түсінеді. Оқушылардың басым көпшілігі: параллель түзуді үшінші түзумен қиғанда пайда болатын бұрыштардың түрлерін ажыратады Кейбір оқушылар: Параллель түзулердің сызбаларын дұрыс түсініп, сауатты сала білуге дағдыланады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
1) айқыш бұрыштарды анықтай біледі 2) тұстас бұрыштарды анықтай біледі 3) сәйкес бұрыштарды анықтай біледі |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушы екі түзуді қиюшымен қиғанда пайда болған бұрыштарды танып біледі; Пәнге тән лексика мен терминология: параллель, қиылысатын, қиюшы; ішкі айқыш бұрыштар, ішкі тұстас бұрыштар, сәйкес бұрыштар; Диалогтар мен сөз тіркестері: екі параллель түзулерді қиюшы арқылы қиғанда қанша бұрыш пайда болады? - егер ішкі айқыш бұрыштар тең болса? - ішкі тұстас бұрыштардың қосындысы қанша градус? - сәйкес бұрыштар тең болса?
|
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жауапкершілік, шынайылық, мақсатқа ұмтылу. |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика, сызу, жаратылыстану |
|||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Нүкте, түзу, параллель түзулер, сүйір, доғал, жазыңқы, тік бұрыш, вертикаль және сыбайлас бұрыштарды біледі |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу, түгендеу |
|
||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білімді еске түсіру «Бинго» әдісі арқылы жүргізіледі. Экранда Бинго 1,2,3,4,5 тапсырмаларына байланысты сызбалар көрсетіледі.1 тапсырманың жауабы 5 оқушыда сәйкес келеді. Оқушылардың қолдарына тапсырмаға байланысты жауаптары беріледі. Өз жауабының тапсырмаға сәйкес келгені Бинго деп бірінші айтып жауапты айтуға мүмкіндік алады. Бинго 1: Бір жазықтықта жататын бір бірімен қиылыспайтын екі түзу параллель түзулер деп аталады.
Бинго 2:Берілген түзуде жатпайтын бір нүкте арқылы сол түзуге бір ғана параллель түзу жүргізуге болады.
Бинго 3: параллель түзулердің өмірде кездесуі
Бинго 4: параллель түзулерді салу үшін үшбұрышты сызғыш пен сызғыш пайдаланамыз.
Бинго 5: параллель түзулерді қиюшы деп аталатын үшінші түзу қиып өтеді.
Бингоның 1 тапсырмасына сәйкес келген оқушылардың жауаптарына байланысты топқа бөлінеді. Жауап беруге мүмкіндік алған оқушы топ басшысы болады. Топтар бір-бірін екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалайды.
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 мин |
. Мұғалім бүгінгі сабақта өтілетін тақырыпты атап, оқушыларға тапсырма береді. Әрбір оқушы жеке оқып, топта талдап, нәтижесінде постер қорғаумен аяқтайды. 1.Бір нүктеде қиылыспайтын үш түзу салыңыз; 2. Бұрыштарды, цифрлармен 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 немесе әріптермен белгілеңіз; І топ . Айқыш бұрыштар жұбын теріп жазыңдар; ІІ топ. Ішкі айқыш бұрыштар жұбын теріп жазыңыз; ІІІ топ . Тұстас бұрыштар жұбын теріп жазыңдар; . Ішкі тұстас бұрыштар жұбын теріп жазыңыз; ІVтоп . Сәйкес бұрыштар жұбын теріп жазыңыз. Vтоп. Берілген түзуде жатпайтын нүкте арқылы сол түзуге параллель бірден артық емес түзу өтеді Топтар бір-бірін екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалайды.
|
Геометрия, 7-сынып, авторлары В.А.Смирнов Е.А.Тұяқов 2017ж. |
||||||||||||||||||||||
|
12 минут |
«Джигсо» тəсілінің орындалу тəртібі арқылы тапсырманы орындайды А1,А2,А3,А4,А5: В1,В2,В3,В4,В5 С1,С2,С3,С4,С5 Д1,Д2Д,Д3,Д4,Д5 Е1,Е2,Е3,Е4,Е5 Әр топтағы оқушыларға А1,...,А5 осы реттілікпен өз эмблемалары беріледі. Эмблемадағы нөмірге сәйкес № (нөмірленген) тапсырмалары таратылады. Алдымен тапсырманы оқушының жеке өзі орындайды. Орындап болғасын эмлемалары бір цифрлы оқушылар басқа топ құрып, сол топта есептің шығару жолын талқылайды. Әр оқушы қайта өз топтарына оралып, барлық нөмірлі есептерді талқыайды. №1. 1 ТАПСЫРМА а мен с ттүзулерін в түзуі қиып өткенде пайда болған айқыш бұрыштарды табыңдар. 2 ТАПСЫРМА Екі түзуді үшінші түзумен қиғанда 8 бұрыш пайда болады. Олардың нешеуі доғал бұрыш? Жауабы: 4 бұрыш доғал болады 3 ТАПСЫРМА Өзара параллель екі түзуді үшінші түзу қиғанда пайда болған айқыш бұрыштардың біреуі 30 0, қалған бұрыштарды тап. Жауабы: 30 0және 30 0 №2. 1ТАПСЫРМА в мен с түзуін а түзуі қиып өткенде пайда болған айқыш бұрыштарды , тұстас, сәйкес бұрыштарды табыңыз. 2 ТАПСЫРМА Екі түзуді үшінші түзумен қиғанда ішкі біржақты бұрыштардың екеуі де доғал болуы мүмкін бе? Жауабы: 2 доғал болады 3 ТАПСЫРМА Өзара параллель екі түзуді үшінші түзу қиғанда пайда болған айқыш бұрыштардың қосындысы1400. Бұрыштардың әр қайсысын тап? Жауабы: 700 және 700 №3 1 ТАПСЫРМА. Екі түзуді үшінші түзу қиып өткенде пайда болған тұстас бұрыштардың шамасы бойынша, екі түзу өара параллель болады ма? Жоқ па? Анықта. 1000 және 700 2 ТАПСЫРМА Екі түзуді үшінші түзумен қиғанда ішкі біржақты бұрыштары тең болуы мүмкін бе? Жауабы: мүмкін 3ТАПСЫРМА. Параллель екі түзуді үшінші түзу қиғанда пайда болған тұстас бұрыштардың біреуі 450. Қалған бұрышты тап? Жауабы: 1350 және 450 №4 1 ТАПСЫРМа Екі түзуді үшінші түзу қиып өткенде пайда болған тұстас бұрыштардың шамасы бойынша, екі түзу өара параллель болады ма? Жоқ па? Анықта. 450 және 1400 2 ТАПСЫРМА Екі түзуді үшінші түзумен қиғанда пайда болған барлық бұрыштары өзара тең болуы мүмкін бе? Жауабы: жоқ, болуы мүмкін емес 3 ТАПСЫРМА Параллель екі түзуді үшінші түзу қиғанда пайда болған тұстас бұрыштардың біреуі 500. Қалған бұрышты тап? Жауабы: 1300 және 500 №5 1 ТАПСЫРМА Екі түзуді үшінші түзу қиып өткенде пайда болған тұстас бұрыштардың шамасы бойынша, екі түзу өара параллель болады ма? Жоқ па? Анықта. 250 және 1600 2 ТАПСЫРМА Қағаз бетіне а түзуі және оған тиісті емес А нүктесі салынған. Қағазды бүктеу арқылы берілген нүктеден өтіп, берілген түзуге параллель болатын түзуді қалай салуға болады. Жауабы: Тәжірибе түрінде көз жеткізу арқылы 3 ТАПСЫРМА Өзара параллель екі түзуді үшінші түзу қиғанда пайда болған сәйкес бұрыштардың қосындысы1100. Бұрыштардың әр қайсысын тап? Жауабы: 550және 550 Топтарды қалыптастырушы бағалау тәсілі «бағдаршам» арқылы бағалаймын
жасыл-өте жақсы орындалған сары-толықтыру керек қызыл-топта қайта қарау керек
|
Геометрия, 7-сынып, авторлары В.А.Смирнов Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» 2017ж. |
||||||||||||||||||||||
|
10 |
Әр оқушы суретті пайдаланып үш мысалдан келтіру керек.
Дескриптор
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Үй тапсырмасы: №15,15 Қосымша тапсырма 1.Параллель түзулер сызып, оларды белгіле. 2. Жердің Меридиандары мен параллельдері қиылысқанда, қандай түзулер пайда болады?
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||||||||||||||||
|
«Бинго» әдісі арқылы тапсырма берілген жағдайда диалог және қолдау көрсетіледі. Оқушыларды ойланту үшін жəне бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қойылады. «Қарқын» Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді. Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде қосымша уақыт беріледі
|
«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі «Бағдаршам» әдісі «Бессаусақ» әдісі «Дескриптор»
|
Оқушылардың топта алмасуын реттеу.
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқушылар кері байланыс парағын «Бессаусақ» әдісі арқылы толтырады Кішкене бөбек- не үйрендім? Шылдыр шүмек- қандай жетістікке қол жеткіздім? Ортан терек- көңіл күйім қандай болды? Балан үйрек- кімге көмектестім? Бас бармақ- неден қиналдым? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















