Материалдар / Түзулердің параллельдік белгілері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Түзулердің параллельдік белгілері

Материал туралы қысқаша түсінік
Барлық оқушылар: Бірнеше түзу қиылысқанда пайда болатын бұрыштарды атап көрсете алады Оқушылардың басым бөлігі: Теоремаларды түсінеді, оларды қолданып түзулердің параллельдігін анықтай алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Желтоқсан 2018
2002
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Шығыс Қазақстан облысы, Семей қаласы,

«№19 жалпы орта білім беретін мектеп»КММ,

математика пәні мұғалімі Утегенова Маулиза Кабировна


САБАҚ: Геометрия


Күні: 17.01.

Оқытушының аты-жөні: Утегенова Маулиза Кабировна

СЫНЫП: 7

Барлық оқушы саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Түзулердің параллельдік белгілері

Сабақ негізделген оқу мақсаты

Түзулердің параллельдігінің белгілерімен танысып есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Бірнеше түзу қиылысқанда пайда болатын бұрыштарды атап көрсете алады

Оқушылардың басым бөлігі:

Теоремаларды түсінеді, оларды қолданып түзулердің параллельдігін анықтай алады.

Кейбір оқушылар:

Ішкі тұстас бұрыштардың биссектрисаларының қандай бұрышпен қиылысатынын таба алады

Тілдік мақсат

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Параллель түзулер, қиюшы, сәйкес бұрыштар, ішкі айқыш бұрыштар, ішкі тұстас бұрыштар, биссектриса, ...

Талдауға арналған тармақтар:

Параллельдік белгілерінің теоремалары

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Есептер шығару, сызба сызу

Ресурстар

"Геометрия" оқулық, геогебра бағдарламасы, білім лэнд кз сайты, сызғыш, стикер, маркерлер, интербелсенді тақта.

Алдыңғы білім

параллель, қиылысушы түзулер, биссектрисаны салу.


Жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Басы

10 мин





І. Ұйымдастыру. Оқушылар қима қағаздарда жазылған сандарға амалдар қолдану арқылы шыққан мәні қандай бұрышқа сәйкес келетінін тауып, қай бұрышқа тиісті екенін біледі және сол бойынша топқа бірігеді

ІІ. Қайталауға арналған сұрақтар.

"Зымыран сұрақтар" әдісі арқылы.


Shape1

Shape2

Ортасы

ІІІ. Тұсаукесер.

6 сурет 1 жауап ойыны бойынша "параллель түзулер" сөзін анықтау

Геогебра бағдарламасын пайдаланып бір қарағанда паралель түзуге ұқсас болғанымен қиылысатын түзулер екендігін көз жеткізіп, параллельдіктің қандай белгілері бар екенін анықтау қажеттігін түсіндіру.



IV. Жаңа тақырып.

1 тапсырма Топтық жұмыс.

Әр топқа теоремаларды түсіндіріп сызбасын көрсету тапсырылады.


Теорема1. Егер екі түзудің әрқайсысы үшінші бір түзуге параллель болса, онда бұл екі түзу өзара параллель болады.

Теорема2. Егер екі түзуді үшінші түзу қиып өткенде айқыш бұрыштар тең болса, онда берілген екі түзу өзара параллель болады.

Теорема3. Егер екі түзуді үшінші түзу қиып өткенде сәйкес бұрыштар тең болса, онда берілген екі түзу өзара параллель болады.

Теорема4. Егер екі түзуді үшінші түзу қиып өткенде тұстас бұрыштардың қосындысы 1800-қа тең болса, онда берілген екі түзу өзара параллель болады.

Құрмет көрсету шапалақ арқылы бағалау

2 тапсырма. Геогебра бағдарламасын пайдаланып берілген түзуге параллель түзуді салу

3 тапсырма. Барлық дұрыс тұжырымдарды белгілеңіз (Білім лэнд сайт тапсырмасы)

149 a, b, c түзулері d қиюшысымен қиылысқан .

a, b, c түзулерінің қайсысы параллель.

және ішкі тұстас бұрыштар.

, онда

сәйкес бұрыштар тең емес. онда

және ішкі тұстас бұрыштар.

Shape3 , онда .

161 Екі параллель түзуді үшінші түзумен қиғанда пайда болатын ішкі тұстас бұрыштардың биссектрисалары қандай бұрышпен қиылысады?

Шешуі:

Shape5 Shape4

9




Соңы

І. Қорытынды.

Shape6

Үйге тапсырма

1) Түзулердің параллельдік белгілері

2) №160

Бағалау.











Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты)

1:


2:


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға және үйренуге қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?

1:


2:















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!