|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: 9.1. Кинематика негіздері Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы Сабақ: 4 сабақ
|
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру |
||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану,жинақтау |
||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
9.2.1.5 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және үдеу формулаларын есептер шығаруда қолдану; 9.2.1.6 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдану; |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық, орын ауыстыру туралы мағұлмат алады Оқушылардың басым бөлігі: Түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру формулаларын есеп шығаруда қолданып, белгіленуін, ХБЖ – не келтіруге дағдыланады. Кейбір оқушылар: Түзу сызықты қозғалыс кезіндегі жыдамдық пен орын ауыстыру жайлы алған білімдерін күнделікті өмірде қолдана білуге үйренеді |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-- түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық, орын ауыстыруға мысалдар келтіре алады. - Бірқалыпты үдемелі және теңкемімелі қозғалыстар арасындағы айырмашылық пен ұқсастықты біледі; - Координата мен орын ауыстыру теңдеулерін бір-бірінен ажырата біледі; - Түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдана алады.
|
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
-Әдептілік ережесін бойына сіңірген, шығармашылық қабілеті мүмкіндігінше дамыған азамат тәрбиелеу. -Өзгенің пікірін тыңдай білуге, жауапкершілікке баулу, теориядан алған білімін практикада ұштастыра білу |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дене шынықтыру, 4-5 сыныпта математикада жылдамдықты оқиды. |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Механикалық қозғалыстар және оның сипаттамасы. Бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстар. Жылдамдық. Жылдамдық бірліктері. Теңайнымалы қозғалыс |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
1. Ұйымдастыру бөлімі Оқушылардың зейінін шоғырландыру, түгелдеу. 2. Атмосфералық орта қалыптастыру «Досыма ақ тілегім» әдісі бойынша бір-бірлеріне жақсы лебіздерін білдіреді. 3. Топқа бөлу "Мозаика" Оқушылар мозаика арқылы үш топқа топтастырылады және бағалау парақшалары беріледі. Мозаикада жылдамдық, орын ауыстыру, уақыт шамаларының таңбалары бір бетіне, екінші бетіне тақырыптың сөздері жазылады. 1-топ Жылдамдық 2-топ Орын ауыстыру 3-топ Уақыт 4.Үй жұмысын "Ия немесе жоқ" әдісі бойынша тексеру |
5 минут |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Кім жылдам?»Топтық жұмыс. «Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық пен орын ауыстыру» 1-топ. Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жүрілген жолды аудандар тәсілімен анықтау Дескриптор: - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдық мәнін анықтайды; - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен уақыттың мәнін анықтайды; - Графиктің астындағы фигуралардың ауданын анықтайды; - Барлық фигуралардың аудандарын қосады.
2-топ. Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жүрілген жолды формула көмегімен анықтау Дескриптор: - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдық мәнін анықтайды; - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен уақыттың мәнін анықтайды; - Графиктің әр бөлігі үшін жүрілген жолды формула көмегімен анықтайды; - Жүрілген жол бөліктерін қосады.
3-топ. Берілген графиктерден қозғалыстың түрін анықтау. Дескриптор: - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдықты анықтайды; - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен уақытты анықтайды; - Уақыт интервалдарына қарап, қозғалыстың түрін сипаттайды. Өзін-өзі бағалау Топта талдайды және топ ішінде бірін-бірі бағалайды.
Жеке жұмыс 4-жаттығу, 1,2,3-есеп Дескриптор: - Жылдамдықтың проекциясын дұрыс анықтайды; - Үдеулерді анықтайды; - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік теңдеуін жазады; - Орын ауыстырудың уақытқа тәуелділік теңдеуін анықтайды. Бағалау (Әр топтан бір оқушы тақтаға шығып, үш түрлі тапсырманы орындайды.) Мұғалім тарапынан бағаланады.
«Конверт-сұрақ» әдісі Құрылымы әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар орындау Дескриптор: - Орын ауыстырудың формуласын дұрыс жазады; - Теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдықтың формуласын дұрыс жазады; - Керекті шаманы табу үшін қажет формуланы қорытып шығарады; - Есептің мәнін дұрыс табады. Мұғалім әр оқушыға жеке келу арқылы кері байланыс береді
Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
|
30 минут |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
(Жинақтау+ бағалау)
|
Қорытынды Автор орындығы» әдісі Жазба жұмыстарын ұсынады. Оқушылар автор орындығында отырған оқушыға сұрақ қояды Рефлексия «Таңдау» әдісі. 1.Мен сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта ... үйрендім. 3. Мен басқаларды ... тыңдадым. 4. Мен сабақта ... орындай алдым. 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын, риза емеспін. |
5 минут |
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||
|
-Қарым -қатынас формалары негізінде саралау (топтық жұмыс) Сыныптағы қабілеті орта оқушылар жоғары қабілетті сыныптастарынан көмек алады, топтық жұмыстарға белсене араласады. -Мақсат бойынша саралауда формулаларды қолданып есептеу жұмыстарын жасайды.
|
Фармативтік бағалау түрлерін қолдану арқылы :сабақты түсінгенін тексеруде таңдау әдісін қалданамын. |
|
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. 2. |
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: 9.1. Кинематика негіздері Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы Сабақ: 4 сабақ
|
Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру |
||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану,жинақтау |
||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
9.2.1.5 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және үдеу формулаларын есептер шығаруда қолдану; 9.2.1.6 түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдану; |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық, орын ауыстыру туралы мағұлмат алады Оқушылардың басым бөлігі: Түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық және орын ауыстыру формулаларын есеп шығаруда қолданып, белгіленуін, ХБЖ – не келтіруге дағдыланады. Кейбір оқушылар: Түзу сызықты қозғалыс кезіндегі жыдамдық пен орын ауыстыру жайлы алған білімдерін күнделікті өмірде қолдана білуге үйренеді |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-- түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық, орын ауыстыруға мысалдар келтіре алады. - Бірқалыпты үдемелі және теңкемімелі қозғалыстар арасындағы айырмашылық пен ұқсастықты біледі; - Координата мен орын ауыстыру теңдеулерін бір-бірінен ажырата біледі; - Түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есептер шығаруда қолдана алады.
|
||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
-Әдептілік ережесін бойына сіңірген, шығармашылық қабілеті мүмкіндігінше дамыған азамат тәрбиелеу. -Өзгенің пікірін тыңдай білуге, жауапкершілікке баулу, теориядан алған білімін практикада ұштастыра білу |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дене шынықтыру, 4-5 сыныпта математикада жылдамдықты оқиды. |
||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Механикалық қозғалыстар және оның сипаттамасы. Бірқалыпты және бірқалыпты емес қозғалыстар. Жылдамдық. Жылдамдық бірліктері. Теңайнымалы қозғалыс |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
1. Ұйымдастыру бөлімі Оқушылардың зейінін шоғырландыру, түгелдеу. 2. Атмосфералық орта қалыптастыру «Досыма ақ тілегім» әдісі бойынша бір-бірлеріне жақсы лебіздерін білдіреді. 3. Топқа бөлу "Мозаика" Оқушылар мозаика арқылы үш топқа топтастырылады және бағалау парақшалары беріледі. Мозаикада жылдамдық, орын ауыстыру, уақыт шамаларының таңбалары бір бетіне, екінші бетіне тақырыптың сөздері жазылады. 1-топ Жылдамдық 2-топ Орын ауыстыру 3-топ Уақыт 4.Үй жұмысын "Ия немесе жоқ" әдісі бойынша тексеру |
5 минут |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Кім жылдам?»Топтық жұмыс. «Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық пен орын ауыстыру» 1-топ. Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жүрілген жолды аудандар тәсілімен анықтау Дескриптор: - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдық мәнін анықтайды; - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен уақыттың мәнін анықтайды; - Графиктің астындағы фигуралардың ауданын анықтайды; - Барлық фигуралардың аудандарын қосады.
2-топ. Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жүрілген жолды формула көмегімен анықтау Дескриптор: - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдық мәнін анықтайды; - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен уақыттың мәнін анықтайды; - Графиктің әр бөлігі үшін жүрілген жолды формула көмегімен анықтайды; - Жүрілген жол бөліктерін қосады.
3-топ. Берілген графиктерден қозғалыстың түрін анықтау. Дескриптор: - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдықты анықтайды; - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен уақытты анықтайды; - Уақыт интервалдарына қарап, қозғалыстың түрін сипаттайды. Өзін-өзі бағалау Топта талдайды және топ ішінде бірін-бірі бағалайды.
Жеке жұмыс 4-жаттығу, 1,2,3-есеп Дескриптор: - Жылдамдықтың проекциясын дұрыс анықтайды; - Үдеулерді анықтайды; - Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік теңдеуін жазады; - Орын ауыстырудың уақытқа тәуелділік теңдеуін анықтайды. Бағалау (Әр топтан бір оқушы тақтаға шығып, үш түрлі тапсырманы орындайды.) Мұғалім тарапынан бағаланады.
«Конверт-сұрақ» әдісі Құрылымы әртүрлі деңгейдегі тапсырмалар орындау Дескриптор: - Орын ауыстырудың формуласын дұрыс жазады; - Теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдықтың формуласын дұрыс жазады; - Керекті шаманы табу үшін қажет формуланы қорытып шығарады; - Есептің мәнін дұрыс табады. Мұғалім әр оқушыға жеке келу арқылы кері байланыс береді
Өзара бағалау ( дескриптор бойынша) Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету Оқытудың мақсаты бойынша.
|
30 минут |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы
(Жинақтау+ бағалау)
|
Қорытынды Автор орындығы» әдісі Жазба жұмыстарын ұсынады. Оқушылар автор орындығында отырған оқушыға сұрақ қояды Рефлексия «Таңдау» әдісі. 1.Мен сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта ... үйрендім. 3. Мен басқаларды ... тыңдадым. 4. Мен сабақта ... орындай алдым. 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын, риза емеспін. |
5 минут |
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||
|
-Қарым -қатынас формалары негізінде саралау (топтық жұмыс) Сыныптағы қабілеті орта оқушылар жоғары қабілетті сыныптастарынан көмек алады, топтық жұмыстарға белсене араласады. -Мақсат бойынша саралауда формулаларды қолданып есептеу жұмыстарын жасайды.
|
Фармативтік бағалау түрлерін қолдану арқылы :сабақты түсінгенін тексеруде таңдау әдісін қалданамын. |
|
|||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. 2. |
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













