2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Тығыздықты есептеу

Тығыздықты есептеу

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздарға қосымша материал
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тығыздық

Мұғалімнің аты-жөні: Мендібаева Кәмшат

Күні:15.11.2017ж


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып: 7



Сабақ тақырыбы

Тығыздықты есептеу




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.2.15 Тығыздықтың формуласын есептер шығаруда қолдану

Сабақ мақсаттары

  • Оқушылардың заттың тығыздығы ұғымын игеру барысында алған білімдерін тереңдету, бір жүйеге келтіру, негізгі ұғымды бекіту;

  • Заттың тығыздығын күнделікті өмірде, есеп шығаруда қолдана білуге үйрету

Жетістік критерийлері

Масса,көлем,тығыздық шамаларының анықтамаларын және өлшем бірліктерін біледі;


Заттың тығыздығы шамасының формуласын есептеп шығаруға қолдана алады;


Зерттеу жүргізе алады.

Тілдік

мақсаттар


Физикалық терминдердің дұрыс қолданылуына мән беру

Масса –масса-mass

Көлем-объем- volume

Тығыздық –плотность-density

Құндылықтарға баулу




«Мәңгілік ел» идеясының «Жалпы ұлттық идеясының құндылықтары» Индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығы бойынша күнделікті өмірмен байланыстыра отырып, өмір бойы білім алуға баулу;

Пәнаралық байланыстар

Математика,сызу,психология

АКТ қолдану дағдылары

Презентация,интернет желісі

Бастапқы білім


Денелердің өзара әрекеттесуі.Масса

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

15 мин






















































Ой қозғау!


Мұғалім: 1.0.Ұйымдастыру кезеңі.

1.1.Оқушылармен амандасу,оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын тексеру.

1.2. Сабаққа кіріспе және қолайлы ахуалды қалыптастыру үшін ойын түрінде тапсырма ұйымдастыру. Өткен сабақтардан сұрақтар қою.«Жылдам ойыны»

Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Диалог әдісі.Формативті бағалау- әр жауапқа бір жетон беріледі.

Қойылатын сұрақтар:

1. Заттың көлем бірлігіндегі массасына тең физикалық шама(Заттың тығыздығы)
2. Заттың тығыздығын табатын формула ( ρ=m/V)
3. Тығыздықтың өлшем бірлігі( кг/м3)
4. Ұзындығы 8 см, ені 5 см, қалыңдығы 3см алтын кесегінің көлемі қандай?(120 см3)
5. Бір қалыпты қозғалатын дененің жылдамдығын анықтайтын формула.(v=S/t)
6. 72 км/сағ неше м/с - қа тең?( 20 м/с)
7. Аспан денелерінде және олардың жүйелерінде өтетін құбылысты зерттейтін ғылым.(астрономия)
8. Заттың неше күйі болады?(3)

9. 1 кг – да неше грамм бар?(1000 гр)
10. Қазақстанның алғашқы ғарышкері кім?(Тоқтар Әубәкіров)

1.3.Топқа бөлу: «Көлем» «Масса» «Тығыздық»


1-топ: «Көлем»

2-топ: «Масса»

3-топ: «Тығыздық»

Әр топтың басшысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын толтырып отырады

«Салыстырайық!» Оқушылар суретті салыстырып дұрыс тұжырымды талқылайды.

2-де Қорғасын

Shape1 Shape2


m1>m2


1 2

1Қорғасыннан 2фарфордан

Shape3

Shape4


m 1 = m2

1 2



1 темірден 2алюминийден

Shape6 Shape5


m 1 = m2


1 2


Мадақтау , қол шапалақтау

Жетон,тәттілер

























































Әр түрлі геометриялық фигуралар

Сабақтың ортасы

25 минут


Көршіңді бағала (жұптық жұмыс)



















Сергіту сәті









Кім есептей біледі?(топтық жұмыс)


















Дұрыс жолды таңдайық!(топтық жұмыс)
























Бекіту

Тапсырма №1

Көршіңді бағала ( тапсырмамен парақтар таратылады, белгілі уақыттан кейін экарандағы дұрыс жауап арқылы көршісімен алмасып бағалайды.)

6,2 т

6200 кг

4 г

0,004 кг

200 мг

0,0002 кг

40 см3

0,00004 м3

0,4 л

0,0004 м3

500 мл

0,0005 м3

72 км/сағ

20 м/с

90 см

0,9 м

15 мин

900 с

20мин

1200с


Дескриптор

-шамалардың өлшем бірліктерін беледі;

-ХБЖ-ға аудара алады




Әуен:«Мен қазақпын»

Оқушылардың көңіл-күйін дамытуға арналған психологиялық жаттығу.

Тапсырма №2

Барлық топқа спиральдық тәсіл арқылы әр түрлі деңгейде үш есеп беріледі.

1-есеп:Массасы 3кг, ал көлемі 200м3 металдық тығыздығы қандай?

2-есеп:Ұзындығы 30 см, ені 20 см аквариумнің 25 см биіктігіне дейін су құйылды. Аквариумдағы судың массасын анықтаңдар.

3-есеп: Стаканға толтыра құйылған судың, сүттің, күнбағыс майының массасы анықтаңдар. Өлшеуіш стаканның көлемі 200см3

Дескриптор

-Есептің шартын жаза алады;

-Формулаларды біледі;

-ХБЖ-ғааудара алады;

-Есептеу жүргізе алады.

Тапсырма №3

Оқушылар алдында шашылған сөздер, шама, өлшем бірліктер,формулалар,өлшенетін құралдар ұсынылады.

Белгілі ретпен шапшаң орналастырулары керек.(түстер арқылы)

Физикалық шама

Белгіленуі

Өлшем бірлігі

Формуласы

Өлшенетін құрал

Жылдамдық

υ

м/с,км/сағ

υ=s/t

Спидометр

Жол

S

см,м,км

s=υt

Сызғыш

Уақыт

t

с,мин,сағ

t=s/υ

Секундомер

Масса

m

г,кг,т

m=ρv

Таразы

Тығыздық

ρ

г/см3,кг/м3

ρ=m/v

Ареометр

Көлем

V

дм33

v=m/ρ

Мензурка


Дескриптор

-физикалық шамалардын ажырата біледі;

-шамалардың белгіленуін біледі;

-физикалық шамалардың өлшем бірлік түрлерін біледі;

-формуларларды түрлендіре алады;

-өлшеу құралдарын біледі.



«Өрмекші торы» әдісі

Оқушылар сабақта түсінгендері бойынша бір-біріне сұрақтар қойды

Үлестірме парақшалар











































Үлестірме парақшалар


















Үлестірме парақшалар

Сабақтың соңы

5минут





















Үй тапсырмасы



Бағалау парақшасы арқылы бағаланады.


Рефлексия «Екі жұлдыз,бір тілек» тәсілі арқылы сабақ жайлы өз ойын стикерге жазып,білім ағашына іледі.

Shape8 Shape7




Формула,өлшем бірліктерді қайталау,кез-келген массасы жазылған үш заттың тығыздығын анықтау.

Білім ағашы,стикерлер



Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?



Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?



Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы





«Көршіңді бағала» жұптық жұмыс арқылы шамалардың өлшем бірліктерін ХБЖ-ға аудару;

Топпен тәжірибелік жұмыс жасайды «ЖИГСО» әдісі арқылы;

«Кім есептей біледі» топпен есептер шығару;

«Дұрыс жолды таңдайық» топпен физикалық шамалардың өлшем бірліктерін,формулаларын анықтау.

Қалыптастырушы бағалау;

Мадақтау арқылы бағалау;

Жетон арқылы бағалау;

Бағалау парақшасы арқылы бағалау.





Оқушы құрал-жабдықтар мен жұмыс жасағанда өздерінің және басқалардың денсаулығына, мектеп мүлкіне жауапкершілікпен қарау.

Алынған нәтижені талқылау барысында креативті, сыни тұрғыдан талқылау. Оқушылардың жұппен, топпен жұмыс жасауы, мұғаліммен біріге отырып жаңа білім алуға әрекет етуі олардың өзара , және мұғаліммен қарым қатынасын нығайтады,Олар өз пікірін айтуға дағдыланады.Тілдік дағдылары қалыптасады.


14 Қараша 2018
527
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі