Сабақ жоспары «8» сынып
Күні:________ Тақырып: 6.1.Газ алмасу. Тыныс алу. 6.2. Өкпе сыйымдылығы
Мақсаты: Оқушыларға газ алмасу, тыныс алу жүйесімен және өкпенің сыйымдылығы туралы түсінік беру. Тыныс алу жолдарының ауыруларымен таныстыру.
Күтілетін нәтиже:
Берілген тақырыптың өзектілігін таба алады;
Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдалынады;
Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді;
Ой бөлісу мен пікір алмасуға дағдыланады;
Сынып оқуышыларымен қарым-қатынастары өрбиді;
Қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді;
Стратегия: Топқа бөлу,STQ- «Word puzzles», Анаграмма
Ресурстар: «Адам анатомиясы» оқу құралы, ғаламтор, оқулық
Қолданбалы материалдар: суреттер, стикерлер, үлестірме тапсырмалар
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі (5 минут).
- Good morning students!
-Good morning teacher!
- Sit down please!
-Who is absent Today?
Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Сабақты бастамас бұрын оқушыларға психологиялық тренинг өткізу. «Answers the questions»
-
How are you? How spend your Holiday? (Қалдарың қалай? Демалысты қалай өткіздіңіздер?)
2)You are ready to study?
Thank you very much.
2.New terms
At the beginning of the Lesson you must repeat after me- Менің артымнан қайталаңыздар
|
Ағылшынша |
Қазақша |
Орысша |
|
Lung |
Өкпе |
Легкое |
|
Lung bubbles |
Өкпе көпіршіктері |
Легкие пузыри |
|
Bronchioly |
бронхиол |
бронхиола |
|
Bumpy |
Кедір-бұдыр |
Неровный |
|
Capacity |
Сыйымдылық |
Вместимость |
|
Spirometer |
Спирометр |
Спирометр |
|
Frequency |
Жиілік |
Частота |
|
Respiratory minute volume |
Минуттық тыныс алу көлемі |
Минутный обьем дыхания |
|
Smooth |
Тегіс |
Гладкий |
|
Tidal volume |
Тыныс алу көлемі |
Дыхательный обьем |
|
Trial |
Сынақ |
Попытка |
|
Vital capacity |
Тіршілік сыйымдылығы |
Жизненная емкость |
3.Жаңа тақырып. 25 минут
3.1. 5минут. Now I want to divide you into 5 groups. Оқушылар түстер бойынша 5 топқа бөлінеді.
![]()
3.2 STQ - 10 минут. (миға шабуыл және тақырыпты ашуға арналған тапсырма) «Word puzzles»
Әр топқа «Word puzzles» жасырын сөздер таратылады. Оқушылар топпен жұмыс жасап, жасырын сөз арқылы бүгіңгі тақырыпты ашады.
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
K |
L |
M |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
|
N |
O |
P |
Q |
R |
S |
T |
U |
V |
W |
X |
Y |
Z |
|
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
1.Respiratory
|
18 |
5 |
19 |
16 |
9 |
18 |
1 |
20 |
15 |
18 |
25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.System
|
19 |
25 |
19 |
20 |
5 |
13 |
|
|
|
|
|
|
|
3.Lungs
|
12 |
21 |
14 |
7 |
19 |
|
|
|
|
|
|
4.Bronchioly
|
2 |
18 |
15 |
14 |
3 |
8 |
9 |
15 |
12 |
25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5.Spirometer
|
19 |
16 |
9 |
18 |
15 |
13 |
5 |
20 |
5 |
18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.3. Жаңа тақырыпты тану.
Тыныс алу жүйесі дегеніміз не?
Тыныс алу жүйесіндегі органдарға нелер жатады?

Суретке қарап тыныс алу жүйесін түсіндіру және қандай органдар жататынын оқушыларға таныстыру, және алдыңғы сұраққа жауап берген оқушылар өздерінің жауаптарын тексереді.
Breathing mechanism is the process of inhalation and exhalation Тыныс алу механизмі - тыныс алу және тыныс шығару процестерінен тұрады.
Vital capacity is amount of volume breathed out after the deepest inhale. Өкпенің тіршілік сыйымдылығы дегеніміз адамның терең тыныс алғандағы ауа мөлшері.

Tidal volume is of gas inhaled or exhaled in each respiration during a normal, regular breathing. Өкпе сыйымдылығы- ауа жұтқан кездегі өкпенің көлемін өзгеруі.

An average persons vital capacity is 3500cm. It differs between women and men.
Жалпы алғанда, адам өкпесінің тіршілік сыйымдылығы шамамен 3500 см құрайды. Ер мен әйел адамдарда әртүрлі болады.
Тыныс алу жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметі
Тыныс алу жүйесінің құрылысы мен қызметі адамның жасына, жынысына байланысты ерекшеліктері порн болады.
Тыныс алу жүйесінің мүшелері қызметтеріне қарай екіге бөлінеді:
-
ауаны сыртқы ортадан ішке және іштен сыртқа қарай қозғайтын тыныс алу жолдары - мұрын қуысы, көмей, кеңірдек және бронхылар.
-
түскен газдарды алмастыру процессін жүргізетін мүше - өкпе;
Бұл мүшелер орналасулары бойынша жоғарғы және төменгі тыныс алу жолдарына болып бөлінеді:
-
жоғарғы тыныс алу жолдары - мұрын қуысы, жұтқыншақ, ауыз қуысы;
-
төменгі тыныс алу жолдары - көмей, кеңірдек, бронхы.
Гигиеналық талаптары - ауасы таза бөлмеде ұйықтау, бөлмелерді желдету, таза ауада серуендеу т.б. Киім кию де дұрыс дем алу және дем шығаруға әсер етеді, сондықтан киім жеңіл, денені қыспайтын, қимыл-қозғалысқа кедергі келтірмеуі қажет.
Тыныс алу жолдарының ауырулары
Ренит - танау кілегей қабықтарының қабынулары.
Гайморит - үстіңгі жақ қуыстарының кілегей қабықтарының қабынуы.
Фронтит - мандай қуысының қабынулары-сирек кездеседі, ал кездескен жағдайда басқа аурулардың зардабынан пайда болады.
Аэроцистит - Жылқыдағы ауалы қапшықтардың катаральды қабынуы.
Ларингит - Көмейдің кілегей қабығының қабынуы.
Трахеит - Кеңірдектің қабынуы көбінесе өздігінен емес, көмейдің не бронхының қабынуларының асқынуынан пайда болады.
4.Жаңа сабақты бекіту.
|
Anagram |
Word |
Translation |
|
ungl |
Lung |
өкпе |
|
nugl eblbbus |
Lung bubbles |
Өкпе көпіршіктері |
|
norcbihylo |
Bronchioly |
бронхиола |
|
pybum |
Bumpy |
Кедір бұдыр |
|
pacatyci |
Capacity |
Сыйымдылық |
|
teremsirpo |
Spirometer |
Спирометр |
|
tohosm |
Smooth |
тегіс |
|
daitl meluvo |
Tidal volume |
Тыныс алу көлемі |
|
lirat |
Trial |
Сынақ |
|
tival tyciapac |
Vital capacity |
Тіршілік сыйымдылығы |
5.Кері байланыс. «Аспазшы» стратегиясы

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тыныс алу және газ алмасу
Тыныс алу және газ алмасу
Сабақ жоспары «8» сынып
Күні:________ Тақырып: 6.1.Газ алмасу. Тыныс алу. 6.2. Өкпе сыйымдылығы
Мақсаты: Оқушыларға газ алмасу, тыныс алу жүйесімен және өкпенің сыйымдылығы туралы түсінік беру. Тыныс алу жолдарының ауыруларымен таныстыру.
Күтілетін нәтиже:
Берілген тақырыптың өзектілігін таба алады;
Мәтін бойынша жұмыс жасауға дағдалынады;
Тапсырманы өз беттерінше орындауға үйренеді;
Ой бөлісу мен пікір алмасуға дағдыланады;
Сынып оқуышыларымен қарым-қатынастары өрбиді;
Қойылған мәселені жетік меңгеріп одан әрі өрбітеді;
Стратегия: Топқа бөлу,STQ- «Word puzzles», Анаграмма
Ресурстар: «Адам анатомиясы» оқу құралы, ғаламтор, оқулық
Қолданбалы материалдар: суреттер, стикерлер, үлестірме тапсырмалар
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі (5 минут).
- Good morning students!
-Good morning teacher!
- Sit down please!
-Who is absent Today?
Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Сабақты бастамас бұрын оқушыларға психологиялық тренинг өткізу. «Answers the questions»
-
How are you? How spend your Holiday? (Қалдарың қалай? Демалысты қалай өткіздіңіздер?)
2)You are ready to study?
Thank you very much.
2.New terms
At the beginning of the Lesson you must repeat after me- Менің артымнан қайталаңыздар
|
Ағылшынша |
Қазақша |
Орысша |
|
Lung |
Өкпе |
Легкое |
|
Lung bubbles |
Өкпе көпіршіктері |
Легкие пузыри |
|
Bronchioly |
бронхиол |
бронхиола |
|
Bumpy |
Кедір-бұдыр |
Неровный |
|
Capacity |
Сыйымдылық |
Вместимость |
|
Spirometer |
Спирометр |
Спирометр |
|
Frequency |
Жиілік |
Частота |
|
Respiratory minute volume |
Минуттық тыныс алу көлемі |
Минутный обьем дыхания |
|
Smooth |
Тегіс |
Гладкий |
|
Tidal volume |
Тыныс алу көлемі |
Дыхательный обьем |
|
Trial |
Сынақ |
Попытка |
|
Vital capacity |
Тіршілік сыйымдылығы |
Жизненная емкость |
3.Жаңа тақырып. 25 минут
3.1. 5минут. Now I want to divide you into 5 groups. Оқушылар түстер бойынша 5 топқа бөлінеді.
![]()
3.2 STQ - 10 минут. (миға шабуыл және тақырыпты ашуға арналған тапсырма) «Word puzzles»
Әр топқа «Word puzzles» жасырын сөздер таратылады. Оқушылар топпен жұмыс жасап, жасырын сөз арқылы бүгіңгі тақырыпты ашады.
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
K |
L |
M |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
|
N |
O |
P |
Q |
R |
S |
T |
U |
V |
W |
X |
Y |
Z |
|
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
1.Respiratory
|
18 |
5 |
19 |
16 |
9 |
18 |
1 |
20 |
15 |
18 |
25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2.System
|
19 |
25 |
19 |
20 |
5 |
13 |
|
|
|
|
|
|
|
3.Lungs
|
12 |
21 |
14 |
7 |
19 |
|
|
|
|
|
|
4.Bronchioly
|
2 |
18 |
15 |
14 |
3 |
8 |
9 |
15 |
12 |
25 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5.Spirometer
|
19 |
16 |
9 |
18 |
15 |
13 |
5 |
20 |
5 |
18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3.3. Жаңа тақырыпты тану.
Тыныс алу жүйесі дегеніміз не?
Тыныс алу жүйесіндегі органдарға нелер жатады?

Суретке қарап тыныс алу жүйесін түсіндіру және қандай органдар жататынын оқушыларға таныстыру, және алдыңғы сұраққа жауап берген оқушылар өздерінің жауаптарын тексереді.
Breathing mechanism is the process of inhalation and exhalation Тыныс алу механизмі - тыныс алу және тыныс шығару процестерінен тұрады.
Vital capacity is amount of volume breathed out after the deepest inhale. Өкпенің тіршілік сыйымдылығы дегеніміз адамның терең тыныс алғандағы ауа мөлшері.

Tidal volume is of gas inhaled or exhaled in each respiration during a normal, regular breathing. Өкпе сыйымдылығы- ауа жұтқан кездегі өкпенің көлемін өзгеруі.

An average persons vital capacity is 3500cm. It differs between women and men.
Жалпы алғанда, адам өкпесінің тіршілік сыйымдылығы шамамен 3500 см құрайды. Ер мен әйел адамдарда әртүрлі болады.
Тыныс алу жүйесі мүшелерінің құрылысы мен қызметі
Тыныс алу жүйесінің құрылысы мен қызметі адамның жасына, жынысына байланысты ерекшеліктері порн болады.
Тыныс алу жүйесінің мүшелері қызметтеріне қарай екіге бөлінеді:
-
ауаны сыртқы ортадан ішке және іштен сыртқа қарай қозғайтын тыныс алу жолдары - мұрын қуысы, көмей, кеңірдек және бронхылар.
-
түскен газдарды алмастыру процессін жүргізетін мүше - өкпе;
Бұл мүшелер орналасулары бойынша жоғарғы және төменгі тыныс алу жолдарына болып бөлінеді:
-
жоғарғы тыныс алу жолдары - мұрын қуысы, жұтқыншақ, ауыз қуысы;
-
төменгі тыныс алу жолдары - көмей, кеңірдек, бронхы.
Гигиеналық талаптары - ауасы таза бөлмеде ұйықтау, бөлмелерді желдету, таза ауада серуендеу т.б. Киім кию де дұрыс дем алу және дем шығаруға әсер етеді, сондықтан киім жеңіл, денені қыспайтын, қимыл-қозғалысқа кедергі келтірмеуі қажет.
Тыныс алу жолдарының ауырулары
Ренит - танау кілегей қабықтарының қабынулары.
Гайморит - үстіңгі жақ қуыстарының кілегей қабықтарының қабынуы.
Фронтит - мандай қуысының қабынулары-сирек кездеседі, ал кездескен жағдайда басқа аурулардың зардабынан пайда болады.
Аэроцистит - Жылқыдағы ауалы қапшықтардың катаральды қабынуы.
Ларингит - Көмейдің кілегей қабығының қабынуы.
Трахеит - Кеңірдектің қабынуы көбінесе өздігінен емес, көмейдің не бронхының қабынуларының асқынуынан пайда болады.
4.Жаңа сабақты бекіту.
|
Anagram |
Word |
Translation |
|
ungl |
Lung |
өкпе |
|
nugl eblbbus |
Lung bubbles |
Өкпе көпіршіктері |
|
norcbihylo |
Bronchioly |
бронхиола |
|
pybum |
Bumpy |
Кедір бұдыр |
|
pacatyci |
Capacity |
Сыйымдылық |
|
teremsirpo |
Spirometer |
Спирометр |
|
tohosm |
Smooth |
тегіс |
|
daitl meluvo |
Tidal volume |
Тыныс алу көлемі |
|
lirat |
Trial |
Сынақ |
|
tival tyciapac |
Vital capacity |
Тіршілік сыйымдылығы |
5.Кері байланыс. «Аспазшы» стратегиясы

шағым қалдыра аласыз













