Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Тыныс алу және тыныс шығару механизмі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1.4.2 Күні: 15.05.17ж Сынып:8 |
Мектеп: Ескелді ауданы әкімдігінің “Мелькомбинат негізгі орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен” коммуналдық мемлекеттік мекемесі Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова Бота Болатқызы Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Тыныс алу және тыныс шығару механизмі |
|||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
8.1.4.2 Тыныс алу және тыныс шығару механизмін түсіндіру |
|||||||||
Сабақтың мақсаты |
Тыныс алу механизмінің түрлерін анықтай алады Тыныс шығару механизмдерін ажырата алады. Сұрақтарға жауап бере алады. |
|||||||||
Бағалау критерийі |
Тыныс алу механизмінің түрлерін анықтайды Тыныс шығару механизмінің түрлерін анықтайды |
|||||||||
Тілдік мақсаттар |
Тыныс алу және тыныс шығару механизмін талдай алады.. Пəнге қатысты сөздік қор мен сөз тіркесі:Мұрын қуысы.Жұтқыншақ.Көмей.Бронхылар сөздерінің мағынасын түсінеді. |
|||||||||
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың бойында бір-біріне деген сенімділігін арттыру,достық қарым-қатынастарын орнату,салауатты өмір салтын баулуға бейімделу. Зиярлы қоғам және жоғары руханият |
|||||||||
Пəнаралық байланыс |
Салауатты өмір салтын сақтау арқылы тыныс алу жолдарын біледі..АКТ |
|||||||||
Алдыңғы білім |
Тыныс алу жолдары туралы біледі. |
|||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы 3 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру.Сабақ мақсатымен таныстыру. 2.Топқа бөлу. (Балалардың зейінін,ойлау қабілетін қалыптастыру мақсатында топқа бөлдім) Шарлардың түстері арқылы 2-топқа бөлу. Дескриптор Білім алушы 1.Оқушылар жаңа тақырып аясында көңіл-күйлерін көтеру мақсатында өздеріне ұнайтын түстерді таңдайды |
Үлестірмелер |
||||||||
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырмада оқушылар мәтінмен танысады,топпен жұмыс істейді.Модельдеу әдісін пайдалана отырып оқушылар жеке және топпен жұмыс жасайды,ортақ шешім табады,дәлелдейді. Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. Шығармашылық тұрғыда қолдана білу қабілеті дамиды. «Жұптасып - ойлан - бөліс» 15 мин Мәтін мен жұмыс.Алдын- ала іздену тапсырмасы бойынша топ болып талқылау. Муляж , суреттер арқылы оқушылар түсіндіреді Дескриптор Білім алушы 1. Тыныс алу және тыныс шығару мүшесін муляж арқылы анықтайды Бағдаршам смайликтерін жапсыру. 2-тапсырмада суретпен танысады. Оқу мақсатына сәйкес сурет түрі түсіндіріледі.Суретті талдау бойынша сөйлеу,есте сақтау дағдыларын жетілдіруге бағытталған.Өз бетінше жұмыс істеуге дағдыланады. 2-тапсырмада берілген «Ойлан тап» әдісін орындау бойынша оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдылары қалыптасады,ішкі уәжі артады. Ойлан тап!.5мин Сілтемелерге тыныс алу жүйесінің мүшелерін жаз
Мұрын қуысы , аңқа, жұтқыншақ, көмей,кеңірдек, бронхы, сол жақ өкпе,бронхиола, альвеола Дескриптор Білім алушы 1Берілген тыныс алу мүшелерінің сәйкестігін анықтайды
Бағалау. Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. 4-тапсырмада «Кlaster» әдісі арқылы оқушылар сабақта алған білімдерін бекіте түседі.Ғылыми-зерттеу дағдылары,шығармашылық қабілеттері дамиды. «Кlaster» әдісі 7 мин Адам денесі мүшелерінің тізімінен барлық тыныс алу жолдарын реті бойынша орналастыр.
4.Өңеш 1.Кеңсірік 2.Көмей
6.Жұтқыншақ 5.Бронхы
11.Жүрек 10.Кеңірдек 9.Асқазан
8.Ішектер 3.Артериялар 7.Өкпе
Бағалау.Өзара бағалау Дескриптор Білім алушы 1.Тыныс алу түрлерін таба алады 2. Тыныс алу жолдарын ретімен орналастырады
|
Оқулық
Сурет
|
||||||||
Сабақтың соңы 5 мин
|
Рефлексия. Сабақты қорытындылау мақсатында оқушылармен кері байланыс орнаттым. Оқушылар сабақ барысында нені білгені,қалай жұмыс істегені,не қызық әрі жеңіл болғаны,не қиындық туғызғаны туралы ойларын «Пікірлер қоржыны» әдісі арқылы білдірді. ПІКІРЛЕР ҚОРЖЫНЫ Сабақ соңында оқушылар қағаздарға есімін жазбай өз ойларын жазып қоржынға (қорапқа) салады.
|
|
||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||||||
Деңгейлік тапсырмалар құрасстырамын |
Әрбір тапсырмадан кейін ынталандыру бағасы қойылады. «Бес саусақ» әдісі бойынша кері байланыс орнату
|
Сабақта ширату жаттығулар мен белсенді жұмыс түрлерін қолданған кезде сақталады. |
||||||||
Сабақ бойынша рефлексия 2 мин Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен? |
Сабақтың мақсаттары шынайы,қолжетімді болды.Бүгінгі сабақта оқушылар жұқпалы аурулар түрлері туралы түсінді.Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырма беру арқылы жоспарланған саралау іске асты.Сабақта уақытты тиімді пайдаландым.Ауытқулар болған жоқ. |
|