|
Пән: Жаратылыстану Сынып: 3-сынып Бөлім: Жанды табиғат. Адам |
Мектеп: «№9 ЖОББМ» КММ Мұғалім:Тукенова С.К Қатысқандар саны: 16 Қатыспаған оқушылар: 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 14.11.19 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Тыныс алу мүшелері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.2.3.1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау; 3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Адамның тыныс алу жүйесімен танысады және оның ағза үшін маңызын біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтап, сипаттайды; Тыныс алу жүйесі маңызын сипаттайды; Ақпарат көзінің түрлерін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Өкпе, ауатамырлар мен кеңірдектің қызметін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер: Өкпе, ауатамырлар, кеңірдек. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуін тәрбиелеу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, дене шынықтыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылыммен жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 минут 2 минут
2 минут |
Ұйымдастыру Ойсергек. Сәттілік біздер тілейік. Мен саған, сен маған, Күндей күліп жүрейік. Күннің нұрын төгейік, Мен саған, сен маған. Топқа бөлу Балалар менің алдымда түрлі- түсті қалпақтар тұр.Кімге қандай қалпақтың түсі ұнайды,соны аламыз.Сол түрлі қалпақ арқылы топқа бөлінеміз. Алтын ережемен танысу . Үй тапсырмасын тексеру «Кім тапқыр әдісі» -Ас қорыту мүшесін ата? - Тамақтанудың адам өмірінде қандай маңызы бар ? - Тіл қандай қызмет атқарады,? |
Шеңберге тұру
Түрлі-түсті қалпақ Орындарына отырғызу
Ереже
Доп
«Үш саусақ» арқылы бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут 2 минут 8 минут 1 минут 4 минут 8 минут 2 минут |
Жаңа сабақ Балалар алдарыңда тұрған сандардың артын қарайықшы. Не көріп отырсыңдар. -Сандар. Енді сол сандарды рет –ретімен құрастырайық. 1 топ 2 топ 3 топ 1 2 3 4 5 1 2 3 1 2 3 4 5 6 7 8 Т ы н ы с а л у м ү ш е л е р і Қандай сөз шықты? ТЫНЫС АЛУ МҮШЕЛЕРІ Ендеше бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы ТЫНЫС АЛУ МҮШЕЛЕРІ -Балалар мұрнымыз бен аузымызды басып ,демалмай отырыйықшы. -Не күйде болдық? -Ауа жетпей қалды. -Адамға тыныс алу үшін не қажет? -Отегі. -Оттегіні не бөледі? -Ағаштар,өсімдіктер бөледі. Адам өмір бойы –ауаны жұтып ,сыртқа шығарады.жұтқан кезде ауа мұрын арқылы тазаланып, кеңірдек арқылы өпкеге келеді.Ауызбен дем алуға болмайды.Себебі ауыздан сүзілмеген ауа өкпеге өтсе ,адам ауруға шалдығады.бұл мүшелердің барлығы бірігіп тыныс алу жүйесін құрайды. Бейнеанимация көру . Көргендерін айту.
Мәтінмен жұмыс. 3 топқа мәтін беру.Алдарында тұрған мәтінді оқып, келесі топқа барып түсіндіреді.Топтан бір спикер шығады. 1 топ-Қалай тыныс алу керек? 2 топ-Тыныс алу мағызы. 3 топ-Тыныс алу мүшелерінің құрылысы. Сергіту сәті «Қызыл гүлім ай»
Сұрақ-жауап -Тыныс алу мүшесі неден тұрады? -Мұрын қандай қызмет атқарады? -Тыныс алу жүйесінің басты мүшесі? -Өкпеге өткен ауада қандай газ көп болады? -Өкпе неше бөләктен тұрады. -Өкпе қайда орналасқан? Топпен жұмыс Модель жасау Тыныс алу жүйесі неден тұрады, және олар қайда орналасқан. (жапсыру) Керекті сөздер: 1 Мұрын 2 кеңірдек 3 ауатамыр 4 өкпе Қорытынды . Графикалық диктант
|
Сандар,әріптер «Бағдаршам»әдісі
Интербелсенді тақта «ЖИГСО» әдісі «Бармақ арқылы » бағалау
Интербелсенді тақта Микрафон
Үлестірме материалдар, ватман маркер, желім + ----дұрыс -- ---- дұрыс емес |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Тақтадағы «Блоб» ағашына өз есімдері жазылған стикерлерді желімдейді. Осылайша сабақта әр оқушы өзін алған білімі бойынша ағаштың қай жерінде тұрғанын біледі.
Үйге тапсырма. < Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Пән: Жаратылыстану Сынып:
3-сынып Бөлім: Жанды табиғат.
Адам Мектеп: «№9 ЖОББМ» КММ Мұғалім:Тукенова С.К Қатысқандар саны: 16 Қатыспаған оқушылар: 0 Күні: 14.11.19 Тақырыбы: Тыныс алу мүшелері Оқу мақсаты: 3.2.3.1 адамның ішкі
ағзаларының орналасуын
анықтау; 3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен
оның адам ағзасындағы рөлін
сипаттау; 3.1.2.1 ақпарат көзінің түрлерін
анықтау.
Сабақтың мақсаты: Адамның тыныс алу жүйесімен
танысады және оның ағза үшін маңызын
біледі.
Бағалау критерийі Адамның ішкі ағзаларының
орналасуын анықтап,
сипаттайды; Тыныс алу жүйесі маңызын
сипаттайды; Ақпарат көзінің түрлерін
анықтайды. Тілдік мақсат Өкпе, ауатамырлар мен кеңірдектің қызметін
сипаттайды. Пәндік терминология мен тірек
сөздер: Өкпе, ауатамырлар, кеңірдек.
Құндылықтар Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуін
тәрбиелеу Пәнаралық байланыс
Математика, дене
шынықтыру. АКТ қолдану дағдылары
Таныстырылыммен
жұмыс Алдыңғы меңгерілген
білім Асқорыту
жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін
сипаттайды. Сабақ барысы
Жоспарланған уақыт Сабақта
жоспарланғаніс-әрекет Ресурстар Сабақтың басы 1
минут 2
минут
2
минут Ұйымдастыру
Ойсергек. Сәттілік біздер тілейік. Мен
саған, сен маған, Күндей күліп жүрейік. Күннің нұрын төгейік, Мен
саған, сен маған. Топқа бөлу Балалар менің алдымда түрлі- түсті қалпақтар
тұр.Кімге қандай қалпақтың түсі ұнайды,соны аламыз.Сол түрлі қалпақ
арқылы топқа бөлінеміз. Алтын ережемен танысу . Үй тапсырмасын тексеру «Кім тапқыр әдісі» -Ас
қорыту мүшесін ата? -
Тамақтанудың адам өмірінде қандай маңызы бар ? - Тіл қандай қызмет
атқарады,?
Шеңберге тұру
Түрлі-түсті қалпақ
Орындарына отырғызу
Ереже
Доп
«Үш саусақ» арқылы бағалау Сабақтың ортасы 5
минут 2
минут 8
минут 1
минут 4
минут 8
минут 2
минут Жаңа сабақ Балалар алдарыңда тұрған сандардың артын
қарайықшы. Не көріп отырсыңдар. -Сандар. Енді сол сандарды рет –ретімен
құрастырайық. 1 топ 2 топ 3 топ 1 2 3 4 5 1 2 3 1 2 3 4 5 6 7
8 Т ы н ы с а л у м ү ш е л е р
і Қандай сөз шықты? ТЫНЫС АЛУ МҮШЕЛЕРІ Ендеше бүгінгі өтетін сабағымыздың
тақырыбы ТЫНЫС АЛУ МҮШЕЛЕРІ -Балалар мұрнымыз бен аузымызды басып ,демалмай
отырыйықшы. -Не күйде
болдық? -Ауа жетпей
қалды. -Адамға тыныс алу үшін не
қажет? -Отегі. -Оттегіні не
бөледі? -Ағаштар,өсімдіктер
бөледі. Адам өмір бойы –ауаны жұтып
,сыртқа шығарады.жұтқан кезде ауа мұрын арқылы тазаланып, кеңірдек
арқылы өпкеге келеді.Ауызбен дем алуға болмайды.Себебі ауыздан
сүзілмеген ауа өкпеге өтсе ,адам ауруға шалдығады.бұл мүшелердің
барлығы бірігіп тыныс алу жүйесін
құрайды. Бейнеанимация көру
. Көргендерін
айту. Мәтінмен
жұмыс. 3 топқа мәтін беру.Алдарында
тұрған мәтінді оқып, келесі топқа барып түсіндіреді.Топтан бір
спикер шығады. 1 топ-Қалай тыныс алу
керек? 2 топ-Тыныс алу
мағызы. 3 топ-Тыныс алу мүшелерінің
құрылысы. Сергіту сәті «Қызыл гүлім
ай» Сұрақ-жауап -Тыныс алу мүшесі неден
тұрады? -Мұрын қандай қызмет
атқарады? -Тыныс алу жүйесінің басты
мүшесі? -Өкпеге өткен ауада қандай газ
көп болады? -Өкпе неше бөләктен
тұрады. -Өкпе қайда
орналасқан? Топпен
жұмыс Модель
жасау Тыныс алу жүйесі неден тұрады,
және олар қайда орналасқан.
(жапсыру) Керекті сөздер: 1
Мұрын 2
кеңірдек 3
ауатамыр 4
өкпе Қорытынды . Графикалық
диктант Мұрын иіс сезу мүшесі.
+ Тыныс алу жүйесі
жұтқыншақ.+ Өкпе үш бөліктен тұрады.
- Өкпе ас қорыту
жүйесі. - Өкпеге енген ауа оттегі
болады. + Өкпе кеудеде
орналасқан. Сандар,әріптер «Бағдаршам»әдісі Интербелсенді тақта «ЖИГСО» әдісі «Бармақ арқылы » бағалау Интербелсенді тақта Микрафон Үлестірме материалдар, ватман маркер,
желім +
----дұрыс -- ---- дұрыс
емес Сабақтың соңы 5
минут Тақтадағы «Блоб» ағашына өз есімдері жазылған
стикерлерді желімдейді. Осылайша сабақта әр оқушы өзін алған білімі
бойынша ағаштың қай жерінде тұрғанын біледі.
Үйге тапсырма. < | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















