Жанесенова Айнұр
Аманжоловна
Ақтөбе облысы
Мұғаджар ауданы
Қандыағаш қалалық 4 ЖББО мектептің бастауыш класс мұғалімі
|
Пәні: жаратылыстану Жанды табиғат. Адам |
Мектеп: 4 ЖББОМ Мұғалім: А.А.Жанесенова Қатысқандар саны: Қатыспаған оқушылар: |
||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Тыныс алу құпиялары |
||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау; 3.1.2.2 ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін анықтау; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушы:адамның қалай тыныс алатынын біледі; тыныс алу жайлы сұрақтарға жауап береді; Көпшілігі:өкпедегі ауаның көлемін зерттейді Зерттеу жұмысы бойынша тұжырым жасайды; Кейбіреуі:ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін анықтайды |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Өкпенің көлемін анықтап үйренеді; Тыныс алғанда және тыныс шығарғанда адам денесінде болатын өзгерістерді сипаттайды. |
||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәндік терминология мен тірек сөздер: көкет-диафрагма-diaphraqma |
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Құндылықтар |
Оқушылардың өзара ынтымақтастығын бір біріне өзара құрметін қалыптастыру Өз Отанын сүю, мақтаныш ету ұғымдарын дамыту |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиеттік оқу, музыка |
||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
презентация, видео көрсетілім |
||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Тыныс алу мүшелерін біледі |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы
Дескриптор: .Тыныс алу мүшелерін біледі
|
Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық Біз сәттілік тілейміз! Сыныптас, құрбы, достарға Сәтті күнді тілейміз! Ұстазға және баршаға Топқа бөлу Белсенді оқушыларды анықтау 1) Тағамның құрамында қандай қоректік заттар болады? 2) Қызыл кітаптың ішкі қара түсті беттері нені білдіреді? 3) Жеміс асқазанда қанша уақыт қорытылады? Топқа бөлу 1-топ «кеңірдек» 2-топ «ауатамыр» 3-топ «өкпе» Алдыңғы сабақты тексеру «Жасырын бейне» 1-топ Тыныс алу мүшелерін жаз |
кеңірдек ауа тамыр өкпе |
|||||||||||
|
.Тыныс алу жолын түсіндіреді Түс гүлдерімен бағалау Сабақтың ортасы Дескриптор: .Адам ағзасындағы тыныс алу жүйесінің рөлін сипаттайды Гүл күлтелерімен бағалау Дескриптор: . Тыныс алу мүшелерінің суреттерін олардың қызметімен сәйкестендіреді . Көмекші сөздер арқылы сөйлемдерді толықтырады |
2-топ Тыныс алу жолын түсіндір 3-топ Қалай дұрыс тыныс алу керек? Мұрын жолының қызметін ата? Оқушылар жасырын бейнедегі Димаш туралы білген деректерін ортаға салады. Әндетіп көр 1-топ «Қошақаным» әнінің әуенімен «А» дыбысын әндету 2-топ «Қошақаным» әнінің әуенімен «О» дыбысын әндету 3-топ «Қошақаным» әнінің әуенімен «У» дыбысын әндету Видеосюжеттен үзінді «Ана туралы жыр» Жұптық жұмыс Жұппен шар үрлеуден жарыс ұйымдастыру.
Диаграмма. Видеосюжет htt.PS:// bilimland.kz/r Макетпен түсіндіру Зертте Терең тыныс шығарудың көлемі қандай болады? Эксперимент жасау. Экспериментке қажетті құралдар: 1. Су құйылған ыдыс 2. Су құйылған 1,5 л пластик бөтелке 3. Пластик түтікше Эксперимент барысы: Су құйылған ыдысқа су құйылған бөтелкені басын төмен қаратып, алақанмен жауып, су бар ыдысқа батырып төңкеру. Бөтелкенің ернеуі суға батып тұратындай етіп ұстау. Пластик түтікшені су құйылған 1,5 л пластик бөтелкенің аузына тығу. Ауамен терең дем алып, демді пластик түтікше арқылы бөтелкеге үрлеу. Бөтелкеден қанша су шыққанын анықтау. Соған байланысты өкпедегі ауаның көлемін білуге болатынын түсіндіру. Барлық топтан мәліметтерді жинақтап, қорытындысын шығару. Қорытынды:түтікше арқылы бөтелкеге кірген ауа суды итеріп шығарды. Шыққан судың деңгейін өлшеу арқылы ауаның да көлемін өлшеуге болады. Әрбір адамның дем шығару көлемі әртүрлі болады.
Инсерт әдісі
1-топ Филвордта жасырылған сөздерді тап. 2-топ Сәйкестендір 3-топ Сөйлемді толықтыр
|
Суреттер: мұрын, кеңірдек, ауатамырлар, өкпе
шар, диаграмма
маркер парақ
Су құйылған көлемді ыдыс, су құйылған 1,5 л пластик бөтелке, пластик түтікше
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия:
|
|
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тыныс алу құпиялары
Тыныс алу құпиялары
Жанесенова Айнұр
Аманжоловна
Ақтөбе облысы
Мұғаджар ауданы
Қандыағаш қалалық 4 ЖББО мектептің бастауыш класс мұғалімі
|
Пәні: жаратылыстану Жанды табиғат. Адам |
Мектеп: 4 ЖББОМ Мұғалім: А.А.Жанесенова Қатысқандар саны: Қатыспаған оқушылар: |
||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||
|
Тақырыбы: |
Тыныс алу құпиялары |
||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
3.2.3.3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау; 3.1.2.2 ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін анықтау; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушы:адамның қалай тыныс алатынын біледі; тыныс алу жайлы сұрақтарға жауап береді; Көпшілігі:өкпедегі ауаның көлемін зерттейді Зерттеу жұмысы бойынша тұжырым жасайды; Кейбіреуі:ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін анықтайды |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Өкпенің көлемін анықтап үйренеді; Тыныс алғанда және тыныс шығарғанда адам денесінде болатын өзгерістерді сипаттайды. |
||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәндік терминология мен тірек сөздер: көкет-диафрагма-diaphraqma |
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Құндылықтар |
Оқушылардың өзара ынтымақтастығын бір біріне өзара құрметін қалыптастыру Өз Отанын сүю, мақтаныш ету ұғымдарын дамыту |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
әдебиеттік оқу, музыка |
||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
презентация, видео көрсетілім |
||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Тыныс алу мүшелерін біледі |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы
Дескриптор: .Тыныс алу мүшелерін біледі
|
Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық Біз сәттілік тілейміз! Сыныптас, құрбы, достарға Сәтті күнді тілейміз! Ұстазға және баршаға Топқа бөлу Белсенді оқушыларды анықтау 1) Тағамның құрамында қандай қоректік заттар болады? 2) Қызыл кітаптың ішкі қара түсті беттері нені білдіреді? 3) Жеміс асқазанда қанша уақыт қорытылады? Топқа бөлу 1-топ «кеңірдек» 2-топ «ауатамыр» 3-топ «өкпе» Алдыңғы сабақты тексеру «Жасырын бейне» 1-топ Тыныс алу мүшелерін жаз |
кеңірдек ауа тамыр өкпе |
|||||||||||
|
.Тыныс алу жолын түсіндіреді Түс гүлдерімен бағалау Сабақтың ортасы Дескриптор: .Адам ағзасындағы тыныс алу жүйесінің рөлін сипаттайды Гүл күлтелерімен бағалау Дескриптор: . Тыныс алу мүшелерінің суреттерін олардың қызметімен сәйкестендіреді . Көмекші сөздер арқылы сөйлемдерді толықтырады |
2-топ Тыныс алу жолын түсіндір 3-топ Қалай дұрыс тыныс алу керек? Мұрын жолының қызметін ата? Оқушылар жасырын бейнедегі Димаш туралы білген деректерін ортаға салады. Әндетіп көр 1-топ «Қошақаным» әнінің әуенімен «А» дыбысын әндету 2-топ «Қошақаным» әнінің әуенімен «О» дыбысын әндету 3-топ «Қошақаным» әнінің әуенімен «У» дыбысын әндету Видеосюжеттен үзінді «Ана туралы жыр» Жұптық жұмыс Жұппен шар үрлеуден жарыс ұйымдастыру.
Диаграмма. Видеосюжет htt.PS:// bilimland.kz/r Макетпен түсіндіру Зертте Терең тыныс шығарудың көлемі қандай болады? Эксперимент жасау. Экспериментке қажетті құралдар: 1. Су құйылған ыдыс 2. Су құйылған 1,5 л пластик бөтелке 3. Пластик түтікше Эксперимент барысы: Су құйылған ыдысқа су құйылған бөтелкені басын төмен қаратып, алақанмен жауып, су бар ыдысқа батырып төңкеру. Бөтелкенің ернеуі суға батып тұратындай етіп ұстау. Пластик түтікшені су құйылған 1,5 л пластик бөтелкенің аузына тығу. Ауамен терең дем алып, демді пластик түтікше арқылы бөтелкеге үрлеу. Бөтелкеден қанша су шыққанын анықтау. Соған байланысты өкпедегі ауаның көлемін білуге болатынын түсіндіру. Барлық топтан мәліметтерді жинақтап, қорытындысын шығару. Қорытынды:түтікше арқылы бөтелкеге кірген ауа суды итеріп шығарды. Шыққан судың деңгейін өлшеу арқылы ауаның да көлемін өлшеуге болады. Әрбір адамның дем шығару көлемі әртүрлі болады.
Инсерт әдісі
1-топ Филвордта жасырылған сөздерді тап. 2-топ Сәйкестендір 3-топ Сөйлемді толықтыр
|
Суреттер: мұрын, кеңірдек, ауатамырлар, өкпе
шар, диаграмма
маркер парақ
Су құйылған көлемді ыдыс, су құйылған 1,5 л пластик бөтелке, пластик түтікше
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия:
|
|
|||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||


шағым қалдыра аласыз














