|
Пәні: Қазақ тілі № 40 Сабақтың тақырыбы Тура жəне ауыспалы мағыналы сөздер. |
Күні: СЫНЫП: 3 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
3.2.3.1 мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыружəне жауап беру; 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəнестилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету; 3.2.2.1 тура жəне ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын ажырата білу,сөйлеу барысында қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын түсіндірме сөздік көмегімен ажырата біледі, сөйлеу барысында қолданады;
кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі үлгі негізінде жазады; Оқушылардың көбі:
кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі орта темппен жазады; Оқушылардың кейбірі: тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын ажыратады және оларды орнымен қолдана біледі; - мәтіннің тақырыбын және ондағы негізгі ойды анықтай алады; кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі шапшаң жазады; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын ажыратады, сөйлеу барысында қолданады; - өз бетінше мәтіннің тақырыбын және негізгі ойды мұғалімнің көмегімен анықтайды; - кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазады; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы басталуы 2 минут |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа дайындығын тексеру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 7 минут |
11-жаттығу. Тиісті тыныс белгісін қойып, өлеңді көшіріп жазу |
Тиісті тыныс белгісін қойып, өлеңді көшіріп жазып келеді. Үшінші тұрған «Шығармашылық тапсырма», дөңгелегі тиісті каранашпен боятылады. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
ІІ. Негізгі бөлім.(МК, Ө) Көркем жазу. Кең жолды дәптерге жазу үлгісін көрсету. Ыы ЫЫЫ ыыы ырысты ырыс ынтымақ ықылас ынта ыстық (Ұ; Т; ОТ; Қ) Тыңдалым. Мәтінді тыңда. 12-жаттығу. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 С У Ы Е Қ А Б Т І
«Қағаздағы сұрақтар» әдісі. Мұғалім оқушылардың іс-әрекетін бақылап, бағыт беріп тұрады (Ө, Т, Ж, қ) Оқылым. 14-жаттығу.
3.2.2.1 (Ж, Ж) «Интервью» әдісі. (Сұрақтарға жауап) Мұғалім топтарға кезек-кезек сұрақтар қояды. Сөздер өзінің негізгі мағынасынан басқа мағынада да қолданылады. (ИӘ немесе ЖОҚ) Сөздердің тура мағынасы бола ма? (ИӘ немесе ЖОҚ) Сөздердің ауыспалы мағынасы бола ма? (ИӘ немесе ЖОҚ) Аяғы – «соңы» деген мағына бере алады. (ИӘ немесе ЖОҚ) Антонимдер мағынасы бірдей сөздер ме? (ИӘ немесе ЖОҚ) Омоним сөздердің мағыналары бір-біріне қарсы ма? Мағыналары бір-біріне қарсы сөздерді синоним дейміз. |
Дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазады. Бос торкөздерге санның тұсындағы әріпті орналастырып, мәтіннің тақырыбын оқиды. Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын білдіреді. «Қағаздағы сұрақтар» әдісі арқылы алдымен бірінші топ мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады, сұрақтарды жазып, қалташаға салады. Араластырылған сұрақтар еркін түрде қатысушыларға таратылып беріледі. Екінші топ сұраққа жауап береді. Ары қарай, екінші топ оқушылары бірінші топтың қойған сұрақтарына жүйелі, толық жауап береді. Оқушылар топқа бөлініп, өлеңді мәнерлеп оқиды. Өлеңде қарамен берілген бұрыш сөзінің екі мағынада қолданылып тұрғанын дәлелдейді. Дұрыс жауап берген топтар жеңімпаз атанады. Оқушылар «ия», «жоқ» деп қысқа жауап қайтару керек.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Күн, жер, су» ойыны.
|
«Күн» дегенде қолдарын жоғары көтеріп, күнді бейнелейді. «Жер» дегенде бір орында тұрып, аяқтарын кезек-кезек қозғайды. «Су» дегенде қолдарымен толқынды бейнелейді. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
(Ө; Ж, Ж) Саралау. Шығармашылық үзіліс. «Тапқыр болсаң, тауып көр». Суретте көрсетілген 12 әріптен 21 сөз шығарып көр. Ол үшін ешқандай әріп тастамай рет-ретімен оқи бер. Тапқан сөздеріңді жаз. Жазған сөздердің мағынасын түсіндір. |
Суретте көрсетілген 12 әріптен 21 сөз шығарады.. Тапқан сөздерін жазады. Жазған сөздердің мағынасын түсіндіреді.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Минут 3 минут |
Ашық микрофон
Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. |
Тақырып бойынша түйген білімдерін айтады. Бірінші тұрған «Сауатты жазу», екінші тұрған «Көркем жазу», дөңгелектері тиісті каранашпен бояйды. |
Микрофон |
||||||||||||||||||||||||
|
1 мин Үйге тапсырма: шығармашылық тапсырма. Жұмбақ құрастыр |
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тура жəне ауыспалы мағыналы сөздер.3 сынып
Тура жəне ауыспалы мағыналы сөздер.3 сынып
|
Пәні: Қазақ тілі № 40 Сабақтың тақырыбы Тура жəне ауыспалы мағыналы сөздер. |
Күні: СЫНЫП: 3 |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
3.2.3.1 мəтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыружəне жауап беру; 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық жəнестилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету; 3.2.2.1 тура жəне ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын ажырата білу,сөйлеу барысында қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын түсіндірме сөздік көмегімен ажырата біледі, сөйлеу барысында қолданады;
кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі үлгі негізінде жазады; Оқушылардың көбі:
кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі орта темппен жазады; Оқушылардың кейбірі: тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын ажыратады және оларды орнымен қолдана біледі; - мәтіннің тақырыбын және ондағы негізгі ойды анықтай алады; кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі шапшаң жазады; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын ажыратады, сөйлеу барысында қолданады; - өз бетінше мәтіннің тақырыбын және негізгі ойды мұғалімнің көмегімен анықтайды; - кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазады; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы басталуы 2 минут |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа дайындығын тексеру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 7 минут |
11-жаттығу. Тиісті тыныс белгісін қойып, өлеңді көшіріп жазу |
Тиісті тыныс белгісін қойып, өлеңді көшіріп жазып келеді. Үшінші тұрған «Шығармашылық тапсырма», дөңгелегі тиісті каранашпен боятылады. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут |
ІІ. Негізгі бөлім.(МК, Ө) Көркем жазу. Кең жолды дәптерге жазу үлгісін көрсету. Ыы ЫЫЫ ыыы ырысты ырыс ынтымақ ықылас ынта ыстық (Ұ; Т; ОТ; Қ) Тыңдалым. Мәтінді тыңда. 12-жаттығу. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 С У Ы Е Қ А Б Т І
«Қағаздағы сұрақтар» әдісі. Мұғалім оқушылардың іс-әрекетін бақылап, бағыт беріп тұрады (Ө, Т, Ж, қ) Оқылым. 14-жаттығу.
3.2.2.1 (Ж, Ж) «Интервью» әдісі. (Сұрақтарға жауап) Мұғалім топтарға кезек-кезек сұрақтар қояды. Сөздер өзінің негізгі мағынасынан басқа мағынада да қолданылады. (ИӘ немесе ЖОҚ) Сөздердің тура мағынасы бола ма? (ИӘ немесе ЖОҚ) Сөздердің ауыспалы мағынасы бола ма? (ИӘ немесе ЖОҚ) Аяғы – «соңы» деген мағына бере алады. (ИӘ немесе ЖОҚ) Антонимдер мағынасы бірдей сөздер ме? (ИӘ немесе ЖОҚ) Омоним сөздердің мағыналары бір-біріне қарсы ма? Мағыналары бір-біріне қарсы сөздерді синоним дейміз. |
Дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазады. Бос торкөздерге санның тұсындағы әріпті орналастырып, мәтіннің тақырыбын оқиды. Сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын білдіреді. «Қағаздағы сұрақтар» әдісі арқылы алдымен бірінші топ мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады, сұрақтарды жазып, қалташаға салады. Араластырылған сұрақтар еркін түрде қатысушыларға таратылып беріледі. Екінші топ сұраққа жауап береді. Ары қарай, екінші топ оқушылары бірінші топтың қойған сұрақтарына жүйелі, толық жауап береді. Оқушылар топқа бөлініп, өлеңді мәнерлеп оқиды. Өлеңде қарамен берілген бұрыш сөзінің екі мағынада қолданылып тұрғанын дәлелдейді. Дұрыс жауап берген топтар жеңімпаз атанады. Оқушылар «ия», «жоқ» деп қысқа жауап қайтару керек.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 2 минут |
«Күн, жер, су» ойыны.
|
«Күн» дегенде қолдарын жоғары көтеріп, күнді бейнелейді. «Жер» дегенде бір орында тұрып, аяқтарын кезек-кезек қозғайды. «Су» дегенде қолдарымен толқынды бейнелейді. |
|
||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
(Ө; Ж, Ж) Саралау. Шығармашылық үзіліс. «Тапқыр болсаң, тауып көр». Суретте көрсетілген 12 әріптен 21 сөз шығарып көр. Ол үшін ешқандай әріп тастамай рет-ретімен оқи бер. Тапқан сөздеріңді жаз. Жазған сөздердің мағынасын түсіндір. |
Суретте көрсетілген 12 әріптен 21 сөз шығарады.. Тапқан сөздерін жазады. Жазған сөздердің мағынасын түсіндіреді.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Минут 3 минут |
Ашық микрофон
Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. |
Тақырып бойынша түйген білімдерін айтады. Бірінші тұрған «Сауатты жазу», екінші тұрған «Көркем жазу», дөңгелектері тиісті каранашпен бояйды. |
Микрофон |
||||||||||||||||||||||||
|
1 мин Үйге тапсырма: шығармашылық тапсырма. Жұмбақ құрастыр |
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













