|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: Бейнеу ауданының әкімдігінің «Қарақұм орта мектебі» КММ |
||||||||||||
|
Күні: 30.11.2017 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Тэтбенова А |
||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тура пропорционалдық функциясы |
|
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.1 Тура пропорционалдық функциясы анықтамасы мен оның графигін сала біледі және оның бұрыштық коэффициентіне қатысты орналасуын анықтайды; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тура пропоционалдық функцияның анықтамасын білу, графигін салу және қасиеттерін қолдана білу |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-тура пропорционалдықтың анықтамасын және графиктерін салу жолын есептер шығаруда қолдана біледі; -тура пропорционалдықтың қасиеттерін қолдана алады; |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тура пропорционалдық функцияның ауызша анықтамасын біледі, графигін тұрғыза алады, есептер шығаруда қасиеттерін қолдана біледі. Пәнге қатысты лексика мен терминология
|
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Оқушыларды құрмет көрсетуге, бір-бірімен ынтымақтастықта болуға және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, сызу |
||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
|
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сабақтың басында мұғаліммен оқушылар амандасады. Психологиялық жағымды ахуал тудыру үшін оқушылардың «Көңіл-күйің қалай?» әдісі арқылы сабаққа назарын аудару Топқа бөлу. Жұлдызша арқылы топқа бөлу. І топ. Функция ІІ топ. График ІІІ топ. Аргумент Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіңмен қалайсың» әдісі бойынша тексеру. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин 5 мин 5 мин |
Мұғалім жаңа сабақты бастамас бұрын дүкенші ойынын ойнатады. Содан соң әр топтан бір-бір дүкенші сайланады, қалған топ мүшелері сатып алушылар болады. Мысалы, дүкенші мектеп құралдарын сатады. 1 қарындаш 2 теңге тұрады. Сатып алушы 2 қарындаш алса оған төленетін ақшаны анықтау керек. Оқушылар кестені толтырады. Мұғалім: оқушылар осы жерде х пен у арасында қандай тәуелділік бар, не байқадыңдар? Содан соң мұғалім оқушыларға осы құрған кестелерін координаталық жазықтықта бейнелеуді ұсынады. Қандай график шықты? Осыдан тура пропорционалдықтың формуласын анықтадықпа? Ал k-саны нені білдіріп тұр. Сұраққа жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Тақтаға сабақтың тақырыбы жазылады. Топтық жұмыс. Әр топқа «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісін қолданып орындауға тапсырма беріледі. Мына функциялардың графигін бір координаталық жазықтыққа бейнелеңдер. (әр тұрғызылған графикті әр түрлі карандашпен салу керек) І
топ. 1)
(осы функцияларды тұрғызуда
оқушылар ІІ
топ. 1)
2)
(осы функцияларды тұрғызуда
оқушылар ІІІ
топ. 1) 2)
(осы функцияларды тұрғызуда
оқушылар Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды, жұптасып, топтасып содан соң тақтада түсіндіреді. Мұғалім топты мадақтау арқылы бағалайды. (жарайсың, тамаша, керемет жауап бердің, ерекше ұнады жауабың, т.б.) Жұптық жұмыс. (Оқулықпен жұмыс) 3.43 Шешуі: x=-4 болса, онда у=-0.5· (-4)=2 x=2 болса, онда у=-0.5·2=-1 x=6 болса, онда у=-0.5·6=-3 3.47. Тура пропорционалдық функция кестемен берілген:
Шешуі: k=-2
Мұғалім оқушыны мадақтау арқылы бағалайды. (жарайсың, тамаша, керемет жауап бердің, ерекше ұнады жауабың, т.б.) Саралау тапсырмалары беріледі. Сәйкестендіру
Шешуі: y=3x жасыл y=x көк y=-1.5x қызыл у=-x сары |
Таратпа қағаздар
Таратпа қағаздар
Оқулық пен дәптермен жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин 3 мин 2 мин |
Сабақты бекіту. Математикалық диктант
«Төртбұрыш» әдісі бойынша қорытындылау тапсырмасын беру
Оқушылар берілген функциядан бұрыштық коэффициентті анықтау керек. (сыныптың төртбұрышына тапсырманың жауабы жазылады, оқушылар 3 дұрыс жауап 1 қате жауап іленеді. Осыдан оқушылар сабаққа қорытынды жасайды ) Кері
байланыс: “Керемет сұрақ , тамаша
жауап” әдісі арқылы кері байланыс
жүргізу.
Үйге тапсырма. Тура пропорционал функция. Практикалық тапсырманы орындау. Бағалау. Сабақ барысында өте жақсы нәтиже көрсеткен оқушыларға жарайсың бүгін сіздер сабақтың жүлдегерісіңдер. Жақсы нәтиже көрсеткен оқушыларға жарайсың деп айта аламын және орташа нәтиже берген оқушыларға жақсы, бірақ сіздерге тағыда толықтырулар енгізу керек деген мадақтау сөздер арқылы бағалау жүргізу. Рефлексия. «Ұстазға хат» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып жабыстырады. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тура пропорционалдық функция
Тура пропорционалдық функция
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: Бейнеу ауданының әкімдігінің «Қарақұм орта мектебі» КММ |
||||||||||||
|
Күні: 30.11.2017 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Тэтбенова А |
||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тура пропорционалдық функциясы |
|
|||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.2.1 Тура пропорционалдық функциясы анықтамасы мен оның графигін сала біледі және оның бұрыштық коэффициентіне қатысты орналасуын анықтайды; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тура пропоционалдық функцияның анықтамасын білу, графигін салу және қасиеттерін қолдана білу |
||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-тура пропорционалдықтың анықтамасын және графиктерін салу жолын есептер шығаруда қолдана біледі; -тура пропорционалдықтың қасиеттерін қолдана алады; |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тура пропорционалдық функцияның ауызша анықтамасын біледі, графигін тұрғыза алады, есептер шығаруда қасиеттерін қолдана біледі. Пәнге қатысты лексика мен терминология
|
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Оқушыларды құрмет көрсетуге, бір-бірімен ынтымақтастықта болуға және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Геометрия, сызу |
||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
|
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сабақтың басында мұғаліммен оқушылар амандасады. Психологиялық жағымды ахуал тудыру үшін оқушылардың «Көңіл-күйің қалай?» әдісі арқылы сабаққа назарын аудару Топқа бөлу. Жұлдызша арқылы топқа бөлу. І топ. Функция ІІ топ. График ІІІ топ. Аргумент Үй тапсырмасын тексеру. «Көршіңмен қалайсың» әдісі бойынша тексеру. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 10 мин 5 мин 5 мин |
Мұғалім жаңа сабақты бастамас бұрын дүкенші ойынын ойнатады. Содан соң әр топтан бір-бір дүкенші сайланады, қалған топ мүшелері сатып алушылар болады. Мысалы, дүкенші мектеп құралдарын сатады. 1 қарындаш 2 теңге тұрады. Сатып алушы 2 қарындаш алса оған төленетін ақшаны анықтау керек. Оқушылар кестені толтырады. Мұғалім: оқушылар осы жерде х пен у арасында қандай тәуелділік бар, не байқадыңдар? Содан соң мұғалім оқушыларға осы құрған кестелерін координаталық жазықтықта бейнелеуді ұсынады. Қандай график шықты? Осыдан тура пропорционалдықтың формуласын анықтадықпа? Ал k-саны нені білдіріп тұр. Сұраққа жауап беру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Тақтаға сабақтың тақырыбы жазылады. Топтық жұмыс. Әр топқа «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісін қолданып орындауға тапсырма беріледі. Мына функциялардың графигін бір координаталық жазықтыққа бейнелеңдер. (әр тұрғызылған графикті әр түрлі карандашпен салу керек) І
топ. 1)
(осы функцияларды тұрғызуда
оқушылар ІІ
топ. 1)
2)
(осы функцияларды тұрғызуда
оқушылар ІІІ
топ. 1) 2)
(осы функцияларды тұрғызуда
оқушылар Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды, жұптасып, топтасып содан соң тақтада түсіндіреді. Мұғалім топты мадақтау арқылы бағалайды. (жарайсың, тамаша, керемет жауап бердің, ерекше ұнады жауабың, т.б.) Жұптық жұмыс. (Оқулықпен жұмыс) 3.43 Шешуі: x=-4 болса, онда у=-0.5· (-4)=2 x=2 болса, онда у=-0.5·2=-1 x=6 болса, онда у=-0.5·6=-3 3.47. Тура пропорционалдық функция кестемен берілген:
Шешуі: k=-2
Мұғалім оқушыны мадақтау арқылы бағалайды. (жарайсың, тамаша, керемет жауап бердің, ерекше ұнады жауабың, т.б.) Саралау тапсырмалары беріледі. Сәйкестендіру
Шешуі: y=3x жасыл y=x көк y=-1.5x қызыл у=-x сары |
Таратпа қағаздар
Таратпа қағаздар
Оқулық пен дәптермен жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин 3 мин 2 мин |
Сабақты бекіту. Математикалық диктант
«Төртбұрыш» әдісі бойынша қорытындылау тапсырмасын беру
Оқушылар берілген функциядан бұрыштық коэффициентті анықтау керек. (сыныптың төртбұрышына тапсырманың жауабы жазылады, оқушылар 3 дұрыс жауап 1 қате жауап іленеді. Осыдан оқушылар сабаққа қорытынды жасайды ) Кері
байланыс: “Керемет сұрақ , тамаша
жауап” әдісі арқылы кері байланыс
жүргізу.
Үйге тапсырма. Тура пропорционал функция. Практикалық тапсырманы орындау. Бағалау. Сабақ барысында өте жақсы нәтиже көрсеткен оқушыларға жарайсың бүгін сіздер сабақтың жүлдегерісіңдер. Жақсы нәтиже көрсеткен оқушыларға жарайсың деп айта аламын және орташа нәтиже берген оқушыларға жақсы, бірақ сіздерге тағыда толықтырулар енгізу керек деген мадақтау сөздер арқылы бағалау жүргізу. Рефлексия. «Ұстазға хат» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып жабыстырады. |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















