|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.4В Күні: Сыныбы: 6 |
Мектеп: №94 ЖОМ Мұғалімнің аты-жөні: Ашен Л.А. Қатысқандар саны: 24 Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Тура пропорционалдық және оның графигі. |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсатттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.23 Тура пропорционал тәуелділіктерді танып білу және мысалдар келтіру. 6.2.1.12 Тура пропорционалдықтың формуласын білу және графигін салу |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Тура пропорционал тәуелділіктерді біледі, мысалдарды келтіре алады. Оқушылардың басым бөлігі: тура пропорционалдықтың формуласын біледі және графигін сала алады Кейбір оқушылар: Тура пропорционалдық формулаларын және қасиетін есептерді шығаруда дұрыс пайдалана алады. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Тура пропорционал тәуелділіктерді біледі, мысалдарды келтіре алады. -Тура пропорционалдықтың формуласын біледі және графигін сала алады -Тура пропорционалдық формулаларын есептерді шығаруда дұрыс пайдалана алады. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Тура пропорционалдық-прямая пропорциональность-direct proportionality Формула-формула-formula Түзу сызық-прямая-straight line Коэффициент-коэффициент-coefficient Жылдамдық-скорость-velocity Қасиет-свойство-proporty |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика, физика, сызу, геометрия. |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Тәуелділіктер арасындағы қатынастарды зерттей алады |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлену |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут Ой толғау 6 минут |
Сәлемдесу. Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. “Қос шеңбер”құрастыру. Әр түрлі жемістер сүреттерін(алма, банан, құлыпнай, жүзім) таңдау арқылы топтарға бөліну. Әр топ басшысын сайлайды, топ басшыларға бағалау критерийсімен дискрипторлар жазылған бағалау парақтары таратылып беріледі. “Жұбыңды тексер” әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. Сабақ мақсатттарын оқушылыармен бірге анықтау |
Әр түрлі жемістер сүреттері (алма, банан, құлыпнай, жүзім) Бағалау парақтары |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Оқушылар “Миға шабуыл” әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашады. Әр топқа төмендегіндей есептерді беру арқылы топтық жұмысқа баулу және сол арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру: -бір бағамен сатылатын тауардың құны мен мөлшері; -ені тұрақты болғанда тік төртбұрыштың ауданы мен ұзындығы -бірдей уақыт аралығында жүрілген жолмен жылдамдық. -бірдей уақыт аралығында орындалған жұмыс пен еңбек өнімділігін табу. Тура пропорционалдық ережесін қолдану арқылы оның формуласын келтіріп шығару. Оқулықпен жұмыс: №152-154 №152: Ұшақ 30минутта 300 километр ұшып өтті. Осындай жылдамдықпен ол 1) 1сағ, 2) 2сағ, 3)3 сағатта қанша километр ұшады? Шешуі: 1) 1сағ: 2*300=600 2) 2сағ: 600*2=1200 3)3 сағ: 600*3=1800 Графигін салады.
№154. Қабырғасының ұзындығы 2дм; 4дм; 7дм болатын шаршының ауданын табыңдар.
Шешуі:
S=
Бағалау критерийі: А) тәуелділіктердің өзара қатынасын анықтай алады В) формуланы пайдаланып есепті шығара алады және графигін сыза алады. С) бір шаманы бір неше есе арттырса онда екінші шама сонша есе артатынын біледі. Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: смайликтермен бағалаймын |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
“Бес саусақ ” әдісі арқылы кері байланыс алу. Топтарда белсенді қатысқан оқушыларды ынталандыру Үй тапсырмасы: №155 |
|
||||||||||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың білімін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||
|
Деңгейі жоғары оқушылар күрделі есептерменсабақта қосымша түрде жұмыс істейді. |
Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды жақсы, жарайсың деген сөздерді пайдаланып марапаттау. Кері байланыс беру арқылы бағалау |
Оқушылар қауіпсіздік ережелерімен таныстырылады. |
||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қалай болды? Мен жоспарлаған саралау іс-шаралары тиімді болды ма? Мен берілен уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма түзетілер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
|
|
|||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тура пропорционалдық және оның графигі
Тура пропорционалдық және оның графигі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.4В Күні: Сыныбы: 6 |
Мектеп: №94 ЖОМ Мұғалімнің аты-жөні: Ашен Л.А. Қатысқандар саны: 24 Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Тура пропорционалдық және оның графигі. |
||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсатттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.23 Тура пропорционал тәуелділіктерді танып білу және мысалдар келтіру. 6.2.1.12 Тура пропорционалдықтың формуласын білу және графигін салу |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Тура пропорционал тәуелділіктерді біледі, мысалдарды келтіре алады. Оқушылардың басым бөлігі: тура пропорционалдықтың формуласын біледі және графигін сала алады Кейбір оқушылар: Тура пропорционалдық формулаларын және қасиетін есептерді шығаруда дұрыс пайдалана алады. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийі |
-Тура пропорционал тәуелділіктерді біледі, мысалдарды келтіре алады. -Тура пропорционалдықтың формуласын біледі және графигін сала алады -Тура пропорционалдық формулаларын есептерді шығаруда дұрыс пайдалана алады. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Тура пропорционалдық-прямая пропорциональность-direct proportionality Формула-формула-formula Түзу сызық-прямая-straight line Коэффициент-коэффициент-coefficient Жылдамдық-скорость-velocity Қасиет-свойство-proporty |
|||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жақсы қарым-қатынас орнату, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Информатика, физика, сызу, геометрия. |
|||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Тәуелділіктер арасындағы қатынастарды зерттей алады |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлену |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут Ой толғау 6 минут |
Сәлемдесу. Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру. “Қос шеңбер”құрастыру. Әр түрлі жемістер сүреттерін(алма, банан, құлыпнай, жүзім) таңдау арқылы топтарға бөліну. Әр топ басшысын сайлайды, топ басшыларға бағалау критерийсімен дискрипторлар жазылған бағалау парақтары таратылып беріледі. “Жұбыңды тексер” әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. Сабақ мақсатттарын оқушылыармен бірге анықтау |
Әр түрлі жемістер сүреттері (алма, банан, құлыпнай, жүзім) Бағалау парақтары |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Оқушылар “Миға шабуыл” әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашады. Әр топқа төмендегіндей есептерді беру арқылы топтық жұмысқа баулу және сол арқылы жаңа тақырыпты түсіндіру: -бір бағамен сатылатын тауардың құны мен мөлшері; -ені тұрақты болғанда тік төртбұрыштың ауданы мен ұзындығы -бірдей уақыт аралығында жүрілген жолмен жылдамдық. -бірдей уақыт аралығында орындалған жұмыс пен еңбек өнімділігін табу. Тура пропорционалдық ережесін қолдану арқылы оның формуласын келтіріп шығару. Оқулықпен жұмыс: №152-154 №152: Ұшақ 30минутта 300 километр ұшып өтті. Осындай жылдамдықпен ол 1) 1сағ, 2) 2сағ, 3)3 сағатта қанша километр ұшады? Шешуі: 1) 1сағ: 2*300=600 2) 2сағ: 600*2=1200 3)3 сағ: 600*3=1800 Графигін салады.
№154. Қабырғасының ұзындығы 2дм; 4дм; 7дм болатын шаршының ауданын табыңдар.
Шешуі:
S=
Бағалау критерийі: А) тәуелділіктердің өзара қатынасын анықтай алады В) формуланы пайдаланып есепті шығара алады және графигін сыза алады. С) бір шаманы бір неше есе арттырса онда екінші шама сонша есе артатынын біледі. Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: смайликтермен бағалаймын |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 8 минут |
“Бес саусақ ” әдісі арқылы кері байланыс алу. Топтарда белсенді қатысқан оқушыларды ынталандыру Үй тапсырмасы: №155 |
|
||||||||||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың білімін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||
|
Деңгейі жоғары оқушылар күрделі есептерменсабақта қосымша түрде жұмыс істейді. |
Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды жақсы, жарайсың деген сөздерді пайдаланып марапаттау. Кері байланыс беру арқылы бағалау |
Оқушылар қауіпсіздік ережелерімен таныстырылады. |
||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қалай болды? Мен жоспарлаған саралау іс-шаралары тиімді болды ма? Мен берілен уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма түзетілер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||||||
|
|
||||||||||||
|
|
|
|||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














