Материалдар / Туындыны қолдану
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Туындыны қолдану

Материал туралы қысқаша түсінік
қысқа мерзімді сабақ жоспары математика пән мұғалімдеріне қолдануға болады, Туынды тақырыбы бойынша толық түсіндіру көрсетілген
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Мамыр 2022
484
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тақырыбы

Сабақ 108

10.4АТуындының қолданылуы

Функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелері


Күні,айы:12.04.21

Мұғалімнің аты-жөні: Ж.Бекбергенова

10 сынып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:11

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.4.1.28 - функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын, функция экстремумының бар болу шартын білу;

10.4.1.29 - функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу

Сабақ мақсаты

- функцияның кризистік нүктелерінің және экстремум нүктелерінің анықтамаларын, функция экстремумының бар болу шартын білу; функцияның кризистік нүктелері мен экстремум нүктелерін табу




Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы09.04.21

Оқушылардың сабаққа дайындығы.Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру.

«Миға шабуыл»

Өткенді қайталауға арналған зымыран сұрақтар.( Әр дұрыс жауап 1 ұпай).(7 мин)

Ашық сұрақтар әдісі

  • Қандай функцияларды өспелі немесе кемімелі деп атаймыз?

  • Функцияның өсу және кему аралықтарын анықтау алгоритмі қалай айтылады?

  • Сындық нүкте дегеніміз не?

  • Функцияның экстремумының бар болуының қажетті шартын тұжырымдайық?

  • Туынды таңбасына қарап функцияның максимум және минимум нүктелерін қалай анықтаймыз?

  • Функцияның экстремум нүктелерін анықтау алгоритмі қалай айтылады?

  • Функцияны туынды көмегімен зерттеу алгоримін тұжырымдайық?



«Қызығушылықты ояту»

Ой қозғау»

Оқушылардың функция туралы ойларын жинақтау

Shape1

Shape2

Shape3

Функция



Shape4

Shape5


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

https://youtu.be/dWz77Mt7S4A


https://youtu.be/HS0LtA-NbEM

Сабақтың ортасы

Функцияның ең үлкен және ең кіші мәндерін табу алгоритмі:

1. функциясының туындысын табу

2. =0 теңдеуін шешіп, сындық нүктелерін анықтау


3. Сындық нүктелердің берілген кесіндіге тиістілігін анықтау


4. Кесіндінің шеткі нүктелеріндегі және осы аралыққа тиісті сындық нүктелеріндегі функцияның мәнін есептеу.



5. Функцияның табылған мәндерін салыстыра отырып, оның ең үлкен және ең кіші мәндерін анықтау

Осы алгаритмге сүйене отырып әр топқа оқулықтағы мысалдарды оқып постерге жазыңдар.


І топ: 1-Мысал: = функциясының кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар:

.

ІІ топ 2-мысал: функциясының кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар:


ІІІ топ Қабырғасы а болатын квадрат қаңылтырдан табаны квадрат және төбесі ашық болып келген ең үлкен көлемді дайындай үшін бұрыштарынан бірдей квадрат қиып алу керек. (65 – сурет)


Топтық жұмыс:4 минут

а) функциясының кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу керек

ә) функциясының кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар

б) функциясының кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар

в) функциясының кесіндісіндегі ең үлкен және ең кіші

мәндерін табыңдар


Әр топқа карточка таратылады. Топ мүшелері жұмысты талдап, есептеп, дәптердеріне орындайды , бір оқушы тақтаға орындайды. Өзге топтар бір-бірінің жұмысын тексереді.



Бағалау: смайликтер


А) Деңгейлік тапсырмаларды орындау

нұсқа

  1. деңгей

          1. Ф:

  1. Сындық нүктесін тап:

    1. Функцияның көрсетілген кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табыңдар:


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Оқулық

Аудидиск:

1.4.1; 1.4.4;

Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

Жаңа тақырып бойынша мұғалімнің сұрақтары:

1)Функцияның өсу, кему белгісін табу алгоритмән жаз?

2)Функция максимумының белгісі қандай?

3)Функция минимумының белгісі қандай?


Үлгі есеп:f функциясының өсу ,кему аралығын тап

У= -8

D(у)=R (анықталу облысы)

Туынды табамын

у/2+8х+7

туындыны 0-ге теңестіремін. х2+8х+7=0 теңдеуді шешемін.

D=64-4*1*7=36

х1=-7; х2=-1

интервалдар әдісі арқылы сан түзуіне саламын

Shape7 + - +

Shape8 Shape9 Shape10 х

-7 -1

Өседі:(

Кемиді : (-7;-1)

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.


Сабақтың соңы

Қорытынды.

Ұпайлар санына қарай бағалайды.

Рефлексия.

Интервию парақшасы

Үйге тапсырма.


Ұпайларын санап, өздерін бағалайды.

Бүгінгі сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.

Күнделіктеріне белгілеп алады.



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!