Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Туындының анықтамасы.Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Абай облысы білім басқармасының «Рымбек Байсейітов атындағы Семей қаржы-экономикалық колледжі» КМҚК |
|
Колледждің миссиясы: |
Терең білімді, кәсіпқой, әлемнің тұрақты экономикалық дамуына ықпал ететін жаһандық экономиканың көшбасшыларын қалыптастыратын сапалы білім |
Колледждің пайымдауы: |
Әлемдік білім аренасында танылу, бәсекеге қабілетті мамандарды кәсіби даярлауда сапалы білім беру |
Сабақ жоспары №4
Бөлім: |
Туынды және оның қолданылуы |
||
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
||
Күні: |
Топ |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
23 EA-2 |
|
|
|
23 EA-4 |
|
|
|
23 MS-1 |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Туындының анықтамасы.Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы. |
||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
- функция туындысының анықтамасын білу және анықтама бойынша функцияның туындысын табу; |
||
Сабақтың мақсаты |
- функция туындысының анықтамасын біледі және анықтама бойынша функцияның туындысын табады; |
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы |
I. Ұйымдастыру кезеңі Студенттермен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысын, сынып тазалығын қадағалаймын. «Мен сіздерге сенемін» психологиялық тренингін жүргіземін. Оқушылардың қызығушылығы мен зейінін шоғырландырамын. |
Осы әдіс арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын! |
Оқулық 11-сынып.
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нолге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функциясының нүктесіндегі туындысы деп аталады «Джигсо» әдісі Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды. Мұғалім білімдерін толықтырады. Ауызша мадақтау, ынталандыру 1-тапсырма. «Құрылысшы» ойыны Тақырып бойынша мәтін қиындылары беріледі. Оқушылар берілген мәтіннің қиындыларын құрастырады. |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау: «Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын: Үйге тапсырма беру: № |
Оқушыларға «Білім сандығы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады. |
Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,. |
ДК экраны слайд |
Үй тапсырмасы |
Тақырыпқа сай 10 есеи құрастыру |
|
|
А4 бет |
Оқытушы ____________ _______________________
(қолы) (аты жөні
Курс тақырыбы: Туынды және оның қолданылуы
Сабақ тақырыбы: Туындының анықтамасы.Нақты көрсеткішті дәрежелік функцияның туындысы.
Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нолге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол функциясының нүктесіндегі туындысы деп аталады.
ә) Туындының белгіленуі: (у'(х))
б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім?(Лагранж)
«Туынды» термині derive деген француз сөзінің қазақша сөзбе-сөз аудармасы, оны 1797 ж. Ж. Лагранж (1736-1813) енгізген болатын.
Туынды табу алгоритмі.
1)аргументке өсімшесін беру;
2) аргумент өсімшесіне сәйкес функция өсімшесін беру;
3) функция өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасын табу ;
4) қатынсының шегін табу.
Туынды табу ережелері
№ |
атауы |
Формула |
1. |
Қосындының (айырманың) туындысы туындылардың қосындысына (айырмаларына) тең. |
|
2. |
Көбейтіндінің туындысы бірінші көбейткіштің туындысы көбейтілген екінші көбейткіш плюс екінші көбейткіштің туындысы көбейтілген бірінші көбейткіш |
|
3. |
Бөліндінің туындысы алымының туындысы көбейтілген бөлімі минус бөлімінің туындысы көбейтілген алымы бөлінген бөлімінің квадратына |
-
Жауап
u'v+uv'
K
0
-
u'+v'
тапсырма
'
А
Ж
Д
Б
И
(u+v)'
П
В
Ү
Қ
І
(u*v)'
Л
Ю
К
Ы
Ф
(k*x)'
Т
І
О
Я
Ч
(c)'
Д
Е
М
У
Р
-
Жауап
x+1
20x3
21x2
0
nxn-1
тапсырма
y=7x3
Т
М
Б
Қ
С
y=xn
Р
Ж
Г
Ө
А
y=
С
Ұ
Ү
Ы
Я
y=c
Д
П
Х
Т
Ц
y=5x4+1
Ч
Ы
Ф
А
Ң
-
Жауап
22-4x3
4x3
1
14x+3x2
2
тапсырма
y=x4
А
М
Т
У
Ж
y=7x2+x3
З
И
К
Ұ
О
y=x
Ө
Қ
Р
Г
Д
y=11x2+x4
А
С
Ф
Н
Ғ
y=3+2x
Ш
Ы
Е
Х
Т