
Шоланова Гулзина , «Шетпе гимназиясы» ММ-нің
жоғары санатты математика пәні мұғалімі.
Туындының физикалық және геометриялық
мағынасы.Функцияның графигіне жүргізілген жанама.
10-сынып Алгебра
|
IV тарау .Туынды |
«Шетпе гимназиясы» ММ |
|
Сабақтың тақырыбы |
Туындының физикалық және геометриялық мағынасы.Функцияның графигіне жүргізілген жанама |
|
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
Туындының физикалық және геометриялық мағынасын түсінеді.Функцияның графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазып, есептер шығаруға қолданады. |
|
Сабақ мақсаты |
Қозғалыстағы дененің t уақыт мезетіндегі жылдамдығы мен үдеуін табу, функция графигіне жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициентін табу. |
|
АКТ –ны қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Өз бетімен оқу,өзара сыйластық,топта ынтымақтаса жұмыс жасау. |
|
Пән аралық байланыс |
Физика , геометрия, сызу. |
|
Сабақтың кезеңдері |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. Топқа бөліну. 4 топ: Функция, Аргумент,Өсімше, Туынды. (Стикерлерге жазылған тапсырмалар бойынша әр бала өз тобына барады) Топ басшысы сайланады. |
|
|
Үй тапсырмасы тексеріледі. |
|
«Сұрақтар тізбегі» |
Өтілген материалды есте қалдыру мақсатында интертақтадан сұрақтар көрсетіледі. 1. Туындының анықтамасы? 2. Қосындының туындысы? 3. Айырманың туындысы? 4. Көбейтіндінің туындысы? 5. Бөлшектің туындысы? 6. Тұрақты санның туындысы? 7. х-тің туындысы? 8. Дәрежелік функцияның туындысы? |
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс |
«INSERT» әдісі бойынша,жаңа сабақты топта оқып талдайды. (- білемін; + жаңалық; - білмеймін; ?- білгім келеді;) 1. Функцияның туындысын табу арқылы оның физикалық және геометриялық мағынасын түсінеді.
Жолдың формуласы
арқылы лездік жылдамдық пен удеуді табуды
біледі. Егер, t=2c болса, v=3·22+10·2=12+20=32 м/с a=6·2+10=22м/с2 2. у=f(x) функциясының х0 нүктесіндегі туындысы оның осы нүктеден өтетін жанамасының бұрыштық коэффициентіне тең ,бұл туындының геометриялық мағынасын білдіреді.
1-мысал. y=2x² параболасына (1;2) нүктесінде жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициентін табыңыз. Шешуі: f(x)=2x² функциясынан: f ʹ(x)=4х f ʹ(xₒ)=f ʹ(1)=4·1=4 ,демек k=4 α =arctg4 Жанаманың теңдеуін мына алгоритм бойынша жазады:
2-мысал: f (x)=3x²-2x+5 функциясының xₒ=1 нүктесіндегі жанаманың теңдеуін жазыңыз.
Бұдан жанаманың теңдеуі: y=4x+2 |
|
Бекіту жаттығулары |
Оқулықпен жұмыс №192,194,195,196 есептер 4 топқа беріледі, әр топ жұмыстарын қорғайды. |
|
Ойды жинақтап, тақырып бойынша білімді қорыту үшін сұрақтар қою, оқушылардың қажеттіліктерін анықтау. Ортаға шығып дөңгелене тұрып ,өзара формулалар мен анықтамаларды қайталау. Мысалы 1-ші бала : Үдеу дегеніміз-жолдың бірінші ретті туындысы, т.б ... |
|
|
Сабақтың соңы Қорытындылау |
Шағын тест
А. 25х5 В. 30х6 С. 30х5 Д. 5х5 2. у= (2х-1)(2х+1) туындысы
А. 5х2 В. 10х2 С. 4х Д. 8х
3. А. у=3х-3 В. у=3х-2 С. у=3х+3 Д. у=3х-1
4.
. А.8,5 В.9,5 С.9 Д.10,5 |
|
Рефлексия |
Кері байланыс «Екі жұлдыз ,бір тілек» Үйге тапсырма №193,199 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Туындының физикалық және геометриялық мағынасы

Шоланова Гулзина , «Шетпе гимназиясы» ММ-нің
жоғары санатты математика пәні мұғалімі.
Туындының физикалық және геометриялық
мағынасы.Функцияның графигіне жүргізілген жанама.
10-сынып Алгебра
|
IV тарау .Туынды |
«Шетпе гимназиясы» ММ |
|
Сабақтың тақырыбы |
Туындының физикалық және геометриялық мағынасы.Функцияның графигіне жүргізілген жанама |
|
Сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
Туындының физикалық және геометриялық мағынасын түсінеді.Функцияның графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазып, есептер шығаруға қолданады. |
|
Сабақ мақсаты |
Қозғалыстағы дененің t уақыт мезетіндегі жылдамдығы мен үдеуін табу, функция графигіне жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициентін табу. |
|
АКТ –ны қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Өз бетімен оқу,өзара сыйластық,топта ынтымақтаса жұмыс жасау. |
|
Пән аралық байланыс |
Физика , геометрия, сызу. |
|
Сабақтың кезеңдері |
|
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру. Топқа бөліну. 4 топ: Функция, Аргумент,Өсімше, Туынды. (Стикерлерге жазылған тапсырмалар бойынша әр бала өз тобына барады) Топ басшысы сайланады. |
|
|
Үй тапсырмасы тексеріледі. |
|
«Сұрақтар тізбегі» |
Өтілген материалды есте қалдыру мақсатында интертақтадан сұрақтар көрсетіледі. 1. Туындының анықтамасы? 2. Қосындының туындысы? 3. Айырманың туындысы? 4. Көбейтіндінің туындысы? 5. Бөлшектің туындысы? 6. Тұрақты санның туындысы? 7. х-тің туындысы? 8. Дәрежелік функцияның туындысы? |
|
Сабақтың ортасы Топтық жұмыс |
«INSERT» әдісі бойынша,жаңа сабақты топта оқып талдайды. (- білемін; + жаңалық; - білмеймін; ?- білгім келеді;) 1. Функцияның туындысын табу арқылы оның физикалық және геометриялық мағынасын түсінеді.
Жолдың формуласы
арқылы лездік жылдамдық пен удеуді табуды
біледі. Егер, t=2c болса, v=3·22+10·2=12+20=32 м/с a=6·2+10=22м/с2 2. у=f(x) функциясының х0 нүктесіндегі туындысы оның осы нүктеден өтетін жанамасының бұрыштық коэффициентіне тең ,бұл туындының геометриялық мағынасын білдіреді.
1-мысал. y=2x² параболасына (1;2) нүктесінде жүргізілген жанаманың бұрыштық коэффициентін табыңыз. Шешуі: f(x)=2x² функциясынан: f ʹ(x)=4х f ʹ(xₒ)=f ʹ(1)=4·1=4 ,демек k=4 α =arctg4 Жанаманың теңдеуін мына алгоритм бойынша жазады:
2-мысал: f (x)=3x²-2x+5 функциясының xₒ=1 нүктесіндегі жанаманың теңдеуін жазыңыз.
Бұдан жанаманың теңдеуі: y=4x+2 |
|
Бекіту жаттығулары |
Оқулықпен жұмыс №192,194,195,196 есептер 4 топқа беріледі, әр топ жұмыстарын қорғайды. |
|
Ойды жинақтап, тақырып бойынша білімді қорыту үшін сұрақтар қою, оқушылардың қажеттіліктерін анықтау. Ортаға шығып дөңгелене тұрып ,өзара формулалар мен анықтамаларды қайталау. Мысалы 1-ші бала : Үдеу дегеніміз-жолдың бірінші ретті туындысы, т.б ... |
|
|
Сабақтың соңы Қорытындылау |
Шағын тест
А. 25х5 В. 30х6 С. 30х5 Д. 5х5 2. у= (2х-1)(2х+1) туындысы
А. 5х2 В. 10х2 С. 4х Д. 8х
3. А. у=3х-3 В. у=3х-2 С. у=3х+3 Д. у=3х-1
4.
. А.8,5 В.9,5 С.9 Д.10,5 |
|
Рефлексия |
Кері байланыс «Екі жұлдыз ,бір тілек» Үйге тапсырма №193,199 |
шағым қалдыра аласыз














