Туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу..

Тақырып бойынша 25 материал табылды

Туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу..

Материал туралы қысқаша түсінік
Туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу..
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар

11-сабақ

Сабақтың тақырыбы: Туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу.

Бөлім:

Туындының қолданылуы

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 10 «Ә»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Туындының көмегімен функцияны зерттеу және графигін салу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

10.4.1.33 - туындының көмегімен функцияның қасиеттерін зерттеу және оның графигін салу

Сабақтың мақсаты:

Функцияны зерттеу,оның қасиеттерін анықтауда білім мен дағдыларын қалыптастыру, функцияны зерттеуде білімдерін кеңейту, функция графигін салуда туындыны қолдану;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Қызығушылықты ояту.

5 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылар- мен амандасу, түгендеу.

2.Ынтымақ-тастық атмосферасын қалыптастыру

1.Мұғалім оқушыларды түгендейді.

2.Амандасадыжәне тілектерін білдіреді.

1.Оқушылар мұғалім- мен амандасады.

2. Сабаққа дайындалады.



Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды.

Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер,


Сабақтың басы


Жаңа сабақты түсіндіру




10мин

Функцияны зерттеп, графигін салудың толық жоспары.

Сонымен,Функцияны зерттеуді мынадай жоспар бойынша орындаған тиімді.

1.Функцияның анықталу облысын табу қажет;

2.Егер бар болса,функцияның үзіліс нүктелерін анықтап,оның вертикаль асимптоталарын табу керек;

3.Функцияның тақ-жұптығын,периодтылығын анықтау қажет;

4.Функцияның графигінің кординаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін табу керек;

5.Функцияның қауіпті нүктелерін табу керек;

6.Функцияның өсу және кему аралықтары мен экстремумдарын анықтау қажет;

7.Қажет болса,функция графигіне тиісті тағы бірнеше нүктенің координаталарын тауып,анықталған мәліметтерді кестеге толтырған тиімді. Соңында,осы мәліметтерге сүйене отырып,функция графигінің жобасын салу керек.

функцияны зерттейік






«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды



Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер,

Слайд


4. Функцияның асимптоталарын табамыз.

а) Вертикаль асимптота: х=0 түзуі (Оу өсі), себебі:


«Жарайсың!», «Керемет!» деген сақтау сөздерімен бағалайды

Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер,

Слайд


Сабақтың ортасы

25мин


№7.101.функцияның көрсетілген аралықтағы ең үлкен және ең кіші аралықтарын табыңдар

1) [-1;1]

2) [1;3]

3) [-1;3]

№7.102.функцияның көрсетілген аралықтағы ең үлкен және ең кіші аралықтарын табыңдар

1) [-1;1]

2) [0;3]

3) [3;5]



Дескриптор:

-бірінші ретті туындысын табады;

-сындық нүктелерін табады;

-таңба аралығын анықтайды;

-ең үлкен және ең кіші аралығын анықтайды;


ҚБ: «мен сені , сен мені» жұппен тексеру

Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер,

Слайд


Ф ункцияны зерттеп , графигін салыңыз


Дескриптор:

-өрнекті түрлендіріп алады;

-сындық нүктелерін табады;

-таңба аралыгын анықтайды;

-экстремум нүктелерін табады


ҚБ: «мен сені , сен мені» жұппен тексеру

Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер,

Слайд


Функцияны зерттеп , графигін салыңыз



Дескриптор:

1. анықталу облысын табады;

2. функцияның үзіліс нүктелерін анықтайды

3.Функцияның тақ-жұптығын,периодтылығынтабады

4. кординаталар осьтерімен қиылысу нүктелерін табады; 5.Функцияның қауіпті нүктелерін табады;

6.Функцияның өсу және кему аралықтары мен экстремумдарын анықтайды

7.қосымша нүктелерді таба отырып, графигін сызады.


ҚБ: «мен сені , сен мені» жұппен тексеру

Оқулық, жұмыс дәптері

Кітап, дәптер,

Слайд

Сабақтың соңы

5минут

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды

БАҚЫЛАУ СҰРАҚТАРЫ:

  1. Функцияны зерттеп,оның графигін салудың қарапайым жоспарында неше амалдар бар?

  2. Қалай координаталар өсімен графиктің қиылысу нүктелерін табуға болады?

  3. Берілген функцияның графигінің жобасын сызуға иілу нүктелерін білу қажет пе?

Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады

Бағалау парағы

Тақта

слайд









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.04.2024
113
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі