
Сарыағаш ауданы Қарақалпақ ауылы №26 Т. Өстеміров атындағы жалпы орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Сейдазимова Ақмарал Серікбайқызы 20 жылдан бері ұстаздық қызмет жасап келеді.Ақмарал оқушыларға білім беру ісінде қазіргі заман талабына сай жаңаша әдіс-тәсілдерді тиімді пайдаланады. Барынша білімін шыңдай отырып , өз ісіне жауапкершілікпен қарап, шәкірттеріне саналы тәрбие,сапалы білім беруде аянбай еңбек етуде.Жаңа форматты білім жетілдіру курсынан өткен.Өз тәжірибесін әріптестерімен бөлісіп отырады. Жас мамандарға өз кәсібінің қыр-сырын үйретуден жалықпайды. Назарларыңызға А. Сейдазимованың сауат ашу пәнінен 1сыныпта өткен «Үү дыбысы мен әрпі» тақырыбында өткен сабағын ұсынып отырмыз.
Дир.оқу ісі жөніндегі орынбасары : А. Ермекбай
Сабақтың тақырыбы : Ү ү дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты : Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.
Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.
Пәнаралық байланыс : өнер , әдебиеттік оқу
АКТ қолдану дағдылары : интерактивті тақта, аудиожазба, электронды оқулық.
Тілдік құзыреттілік : Күн–солнце –sun, күшік-щенок-dok, күрек-лопата-spade, жүзім- виноград-qraps, күн–солнце –sun , гүл-цветок-flower, күрек-лопата-spade .
Сабақтың барысы : Ынтымақтастық атмосферасын құру.
Шаттық шеңбері
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Сәлем бердік сіздерге
Құрметпен біз
Күлім қағып қолымды ,
Бір, екі , үш деп соғайын.
Қарап тұрып көршіме,
Қолымды мен бұлғайын.
Ыстық алақаныммен,
Қолыңды бер қысайын.
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
Топқа бірігу.
-
Жеміс түрлері арқылы топқа біріктіру
І топ : «Алма» тобы
ІІ топ : «Алмұрт» тобы
ІІІ топ : «Банан» тобы.
Үй тапсырмасын сұрау.
«Серпілген сауал» әдісі
«Алма» тобы: К к әрпінен басталған үш сөзді үш тілде айту айтады.
Күн–солнце –sun күшік-щенок-dok күрек-лопата-spade
«Алмұрт» тобы: сол сөздерге дыбыстық талдау жасайды.
К-дауыссыз дыбыс,ү-дауысты дыбыс,н-дауыссыз дыбыс
«Банан» тобы: сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрайды.
Бүгін күн жылы болды.
-
Сөздік диктант жаздыру
Кісі кеме кеше кім кесіртке
Кіші кесе кесте кілт керемет
Үй тапсырмасын қорытындылау
-Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту
Жұмбақ жасыру.
Баласын ертіп соңынан,
Сүңгіп жүзіп үйретті.
Су жұқпайтын тонына
Кім білмейді ....? үйректі. Үйрек-утка-duck . Үйрек сөзі қандай әріптен басталып тұр? Ү әрпінен, яғни бүгінгі тақырыбымыз Ү ү дыбысы мен әрпі
-Ү деп хормен дауыстап айтқызу
-Қалай айтылып тұр?
-Ауыз қуысында кедергіге ұшырамай,еркін айтылып тұр.
-Сондықтан бұл қандай дыбыс?
- Дауысты дыбыс. Ү – қазақтың төл дыбысы. Орыс тіліндегі сөздерде болмайды.
Үш –три-three сөзін тақтаға жазып , дыбыстық талдау жасату
Ү- дауысты дыбыс
ш-дауыссыз дыбыс
-«Сиқырлы кітап» электронды оқулықпен жұмыс
Мағынаны тану
Аудиожазбаны тыңдату
Бір алманы төртке бөлдім, Жегендей-ақ балқаймақты,
Бір бөлігін жеп те көрдім. Үшеуі де таңдай қақты.
Қалған үлкен үш бөлігін Бөлінбейтін достарменен
Қасымдағы үш досқа бердім. Бөлісіп жеу қандай жақсы!
-Өлең сендерге ұнады ма?
- Неліктен?
Ү ү дыбысынан келетін сөздерді оқыту.
Үн үш сүт күшік түлкі
Күн күш күт күміс күлкі
Жұптық жұмыс
Мультфильм не туралы?
Шағын әңгіме құра
Мультфильмді қалай аяқтар едің?
Дәптермен жұмыс
Тақтада Үү әрпінің жазылу жолдарын түсіндіріп, жазып көрсету. Үү әрпінің элементтерін ауада жазу. Жазу дәптеріндегі үлгі бойынша Үү дыбысын бастырып жазу. Дәптерді көлбеу қойып, әдемі, таза жазамыз.
Сергіту
сәті
«Қол шапалақ» ойыны. Оқушылар
ү дыбысы бар сөздер айтқанда қол шапалақтайды, ал ү дыбысы жоқ
сөздер айтылғанда шапалақтамайды.
Топтық жұмыс : постер қорғау
«Алма» тобы: Жаңылтпашты жатқа айту
Үш аша,
Үшкір ме ұшы аса?
Суретін салу.
«Алмұрт» тобы : Ү-ні қайдан табамын ? «Ассоциация» әдісі


![]()
Топтастырып болған соң, әр сөзді үш тілде айту.
Жүзім-виноград-qraps, күн–солнце –sun , гүл-цветок-flower, күрек-лопата-spade , бүлдірген-малина-raspberries.
«Банан» тобы : Басқы әріптерінен сөз құра.
+
+
+
꞊
Үтік-утюг- iron
Ой толғаныс : Сабақты қорытындылау
«Ыстық орындық» әдісі
1.Бүгін қандай әріппен таныстық?
2.Ү дыбысы қандай дыбыс?
3.Ү дыбысы қалай айтылады?
4.Ү дыбысынан келетін қандай жаңа сөздермен таныстыңдар?
5. Сол сөздерді орыс, ағылшын тілінде айт.
Рефлексия

Бағалау.
Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мақтап,мадақтау және күлегештер арқылы бағалау.
№26 Т. Өстеміров атындағы жалпы орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Сейдазимова Ақмарал Серікбайқызы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ү дыбысы мен әрпі
Ү дыбысы мен әрпі

Сарыағаш ауданы Қарақалпақ ауылы №26 Т. Өстеміров атындағы жалпы орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Сейдазимова Ақмарал Серікбайқызы 20 жылдан бері ұстаздық қызмет жасап келеді.Ақмарал оқушыларға білім беру ісінде қазіргі заман талабына сай жаңаша әдіс-тәсілдерді тиімді пайдаланады. Барынша білімін шыңдай отырып , өз ісіне жауапкершілікпен қарап, шәкірттеріне саналы тәрбие,сапалы білім беруде аянбай еңбек етуде.Жаңа форматты білім жетілдіру курсынан өткен.Өз тәжірибесін әріптестерімен бөлісіп отырады. Жас мамандарға өз кәсібінің қыр-сырын үйретуден жалықпайды. Назарларыңызға А. Сейдазимованың сауат ашу пәнінен 1сыныпта өткен «Үү дыбысы мен әрпі» тақырыбында өткен сабағын ұсынып отырмыз.
Дир.оқу ісі жөніндегі орынбасары : А. Ермекбай
Сабақтың тақырыбы : Ү ү дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты : Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.
Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.
Пәнаралық байланыс : өнер , әдебиеттік оқу
АКТ қолдану дағдылары : интерактивті тақта, аудиожазба, электронды оқулық.
Тілдік құзыреттілік : Күн–солнце –sun, күшік-щенок-dok, күрек-лопата-spade, жүзім- виноград-qraps, күн–солнце –sun , гүл-цветок-flower, күрек-лопата-spade .
Сабақтың барысы : Ынтымақтастық атмосферасын құру.
Шаттық шеңбері
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Сәлем бердік сіздерге
Құрметпен біз
Күлім қағып қолымды ,
Бір, екі , үш деп соғайын.
Қарап тұрып көршіме,
Қолымды мен бұлғайын.
Ыстық алақаныммен,
Қолыңды бер қысайын.
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
Топқа бірігу.
-
Жеміс түрлері арқылы топқа біріктіру
І топ : «Алма» тобы
ІІ топ : «Алмұрт» тобы
ІІІ топ : «Банан» тобы.
Үй тапсырмасын сұрау.
«Серпілген сауал» әдісі
«Алма» тобы: К к әрпінен басталған үш сөзді үш тілде айту айтады.
Күн–солнце –sun күшік-щенок-dok күрек-лопата-spade
«Алмұрт» тобы: сол сөздерге дыбыстық талдау жасайды.
К-дауыссыз дыбыс,ү-дауысты дыбыс,н-дауыссыз дыбыс
«Банан» тобы: сөздерді қатыстырып сөйлемдер құрайды.
Бүгін күн жылы болды.
-
Сөздік диктант жаздыру
Кісі кеме кеше кім кесіртке
Кіші кесе кесте кілт керемет
Үй тапсырмасын қорытындылау
-Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту
Жұмбақ жасыру.
Баласын ертіп соңынан,
Сүңгіп жүзіп үйретті.
Су жұқпайтын тонына
Кім білмейді ....? үйректі. Үйрек-утка-duck . Үйрек сөзі қандай әріптен басталып тұр? Ү әрпінен, яғни бүгінгі тақырыбымыз Ү ү дыбысы мен әрпі
-Ү деп хормен дауыстап айтқызу
-Қалай айтылып тұр?
-Ауыз қуысында кедергіге ұшырамай,еркін айтылып тұр.
-Сондықтан бұл қандай дыбыс?
- Дауысты дыбыс. Ү – қазақтың төл дыбысы. Орыс тіліндегі сөздерде болмайды.
Үш –три-three сөзін тақтаға жазып , дыбыстық талдау жасату
Ү- дауысты дыбыс
ш-дауыссыз дыбыс
-«Сиқырлы кітап» электронды оқулықпен жұмыс
Мағынаны тану
Аудиожазбаны тыңдату
Бір алманы төртке бөлдім, Жегендей-ақ балқаймақты,
Бір бөлігін жеп те көрдім. Үшеуі де таңдай қақты.
Қалған үлкен үш бөлігін Бөлінбейтін достарменен
Қасымдағы үш досқа бердім. Бөлісіп жеу қандай жақсы!
-Өлең сендерге ұнады ма?
- Неліктен?
Ү ү дыбысынан келетін сөздерді оқыту.
Үн үш сүт күшік түлкі
Күн күш күт күміс күлкі
Жұптық жұмыс
Мультфильм не туралы?
Шағын әңгіме құра
Мультфильмді қалай аяқтар едің?
Дәптермен жұмыс
Тақтада Үү әрпінің жазылу жолдарын түсіндіріп, жазып көрсету. Үү әрпінің элементтерін ауада жазу. Жазу дәптеріндегі үлгі бойынша Үү дыбысын бастырып жазу. Дәптерді көлбеу қойып, әдемі, таза жазамыз.
Сергіту
сәті
«Қол шапалақ» ойыны. Оқушылар
ү дыбысы бар сөздер айтқанда қол шапалақтайды, ал ү дыбысы жоқ
сөздер айтылғанда шапалақтамайды.
Топтық жұмыс : постер қорғау
«Алма» тобы: Жаңылтпашты жатқа айту
Үш аша,
Үшкір ме ұшы аса?
Суретін салу.
«Алмұрт» тобы : Ү-ні қайдан табамын ? «Ассоциация» әдісі


![]()
Топтастырып болған соң, әр сөзді үш тілде айту.
Жүзім-виноград-qraps, күн–солнце –sun , гүл-цветок-flower, күрек-лопата-spade , бүлдірген-малина-raspberries.
«Банан» тобы : Басқы әріптерінен сөз құра.
+
+
+
꞊
Үтік-утюг- iron
Ой толғаныс : Сабақты қорытындылау
«Ыстық орындық» әдісі
1.Бүгін қандай әріппен таныстық?
2.Ү дыбысы қандай дыбыс?
3.Ү дыбысы қалай айтылады?
4.Ү дыбысынан келетін қандай жаңа сөздермен таныстыңдар?
5. Сол сөздерді орыс, ағылшын тілінде айт.
Рефлексия

Бағалау.
Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мақтап,мадақтау және күлегештер арқылы бағалау.
№26 Т. Өстеміров атындағы жалпы орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Сейдазимова Ақмарал Серікбайқызы
шағым қалдыра аласыз













